Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2  (Przeczytany 393340 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szekak

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #975 dnia: Marzec 04, 2013, 09:55:59 pm »
dostał już ktoś paczki z prenumeraty?

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #976 dnia: Marzec 04, 2013, 10:17:53 pm »
dostał już ktoś paczki z prenumeraty?
no kurna. Aż sam muszę napisać. Faktycznie jestem zdziwiony. Hulk wyszedł prawie tydzień temu, a ja jeszcze nie dostałem "Mrocznej" jak i Hulka. Gdyby nie fakt, że mam co czytać to pewnie bym się deko zirytował (zwłaszcza, ze kilka dobrych rzeczy o Hulku słyszałem). Przyznam się, że zamawiając prenumeratę liczyłem, ze będę miał komiksy przed pojawieniem się "drugiego" (jak wiadomo - w prenumeracie przysyłają po dwa komiksy) numeru w kioskach.

Z drugiej strony, jeżeli opóźnienia spowodowane są dużym zainteresowaniem i ruchem, to jeżeli chodzi o mnie mogę jeszcze poczekać. Bo wtedy ważne, że coś się rusza  w polskim komiksowie.
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

endriu84

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #977 dnia: Marzec 04, 2013, 10:23:02 pm »
Faktycznie jestem zdziwiony.

Są jeszcze tacy, co czekają na przesyłkę reklamacyjną z tomami 4-5.
Najwyrazniej Hachette robi wysyłki raz na miesiąc.

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #978 dnia: Marzec 05, 2013, 05:38:30 am »
Cassandry Novej.
ehem A nie Cassandry Nova? Takie mam wrażenie, że to się nie odmienia.
Zasugerowałem się tłumaczeniem Sidorkiewicza w "Echach z przeszłości" w drugim tomie WKKM.
A, to jak tak było tłumaczone, to się nie czepiam. Sorki

Z drugiej jednak strony ciekawe czy jakby się nazywała Cassandra Star (czyli znaczeniowo niemal tak samo) to też by przetłumaczył jako "Cassandry Starej"? Bo mi to trochę przypomina Sharon Stołnową i Meryl Stripową - dobrze, że Czesi już   od tego odeszli.

Offline vision2001

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #979 dnia: Marzec 05, 2013, 06:57:39 am »
Z drugiej jednak strony ciekawe czy jakby się nazywała Cassandra Star (czyli znaczeniowo niemal tak samo) to też by przetłumaczył jako "Cassandry Starej"? Bo mi to trochę przypomina Sharon Stołnową i Meryl Stripową - dobrze, że Czesi już   od tego odeszli.
Też uważam, że jej nazwisko nie powinno być odmienianie. Ale cóż...
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline Jaxx

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #980 dnia: Marzec 05, 2013, 08:13:55 am »
Są jeszcze tacy, co czekają na przesyłkę reklamacyjną z tomami 4-5.
Najwyrazniej Hachette robi wysyłki raz na miesiąc.

I raczej będziemy musieli przyzwyczaić się do przesyłek z tygodniowym opóźnieniem w stosunku do 2 albumu. Chociaż może się to zmieni, jak już nie będzie prezentów, które mogą im wpływać na wysyłkę i wszyscy będą dostawać to samo w tym samym czasie.

endriu84

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #981 dnia: Marzec 05, 2013, 10:00:31 am »
Z drugiej jednak strony ciekawe czy jakby się nazywała Cassandra Star (czyli znaczeniowo niemal tak samo) to też by przetłumaczył jako "Cassandry Starej"? Bo mi to trochę przypomina Sharon Stołnową i Meryl Stripową - dobrze, że Czesi już   od tego odeszli.

W tych przykładach główną zasadą przy odmianie nazwisk jest sprawdzenie, czy używając któregokolwiek z przypadkow poza mianownikiem jestesmy w stanie na ich podstawie dojść do poprawnej formy mianownika.

Na podstawie dopełniacza:
- Cassandry Novej

...nie trudno dojść do mianownika, ktory brzmi:
- Casandra Nova

Z kolei gdybysmy mieli dopełniacz:
- Cassandry Starej

...mianownik brzmiałby:
- Cassandra Stara.

Dlatego właśnie: - Cassadry Novej,
ale: - Cassandry Star.

Wszystko jest zgodne z przyjętymi zasadami odmiany w j. polskim.

I raczej będziemy musieli przyzwyczaić się do przesyłek z tygodniowym opóźnieniem

Doczekałem się przesylki reklamacyjnej (tomy 4-5) po miesiącu czekania. Tomy z przesyłki reklamacyjnej pochodzą ze zwrotów (wczesniej padaly o to pytania), ale na szczescie tym razem są w stanie akceptowalnym.

Dlugo. Mam nadzieję, ze przesyłkę z tomami 6-7 otrzymam w tym tygodniu (skoro wysłane tego samego dnia), a nie za kolejny miesiąc.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2013, 10:11:56 am wysłana przez endriu84 »

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #982 dnia: Marzec 05, 2013, 10:18:29 am »
W tych przykładach główną zasadą przy odmianie nazwisk jest sprawdzenie, czy używając któregokolwiek z przypadkow poza mianownikiem jestesmy w stanie na ich podstawie dojść do poprawnej formy mianownika.

Na podstawie dopełniacza:
- Cassandry Novej

...nie trudno dojść do mianownika, ktory brzmi:
- Casandra Nova

Z kolei gdybysmy mieli dopełniacz:
- Cassandry Starej

...mianownik brzmiałby:
- Cassandra Stara.

Dlatego właśnie: - Cassadry Novej,
ale: - Cassandry Star.

Wszystko jest zgodne z przyjętymi zasadami odmiany w j. polskim.

Na pewno?
Cytuj
Nazwiska kobiet o zakończeniu na -a: - ska, -cka, -dzka oraz -ewa, -owa odmieniają się jak przymiotniki.
Dąbrowska - Dąbrowskiej
Konopacka - Konopackiej
Kuncewiczowa - Kuncewiczowej
Pozostałe nazwiska żeńskie zakończone na -a odmieniają się jak rzeczowniki pospolite o podobnym zakończeniu.
Halama - Halamy, Pakuła - Pakuły

Ale to polskie. A Nova nie jest polskie

Cytuj
Nazwiska męskie polskie i obce zakończone na -a   odmieniają się w liczbie pojedynczej według deklinacji żeńskiej, np.   Kapusta, Kapusty, Kapuście; Gambetta, Gambetty, Gambetcie; Zola, Zoli,   Zoli.

Więc jeśli już to jednak Cassandry Novy, nie Novej.

Się chyba Panu Tłumaczowi z polskim słowem skojarzyło. Nova nie jak Nowa (bo by się Cassandra New nazywała) tylko jak coś rodem z astronomii
A tak w ogóle to jest to po prostu drugie imię bohaterki, jej nazwisko jest inne, ale nie chcę spojlerować. Więc raczej:
Cytuj
Odmieniają się wszystkie imiona żeńskie zakończone na samogłoskę -a, np. Cynthia (Cynthii, Cynthię), Linda (Lindzie, Lindę), Martha (Marcie, Marthę), Ornella (Ornelli, Ornellę), Virginia (Virginii, Virginię).
Czyli: Cassandrę Novę, Cassandy Novy i raczej Cassandrze Nova.

« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2013, 10:38:47 am wysłana przez fragsel »

Offline Koalar

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #983 dnia: Marzec 05, 2013, 10:40:58 am »
Gdyby Nova to było nazwisko, mogłoby się odmieniać albo Cassandry Novy, albo Cassandry Novej. Zależałoby, czy mężczyzna noszący to nazwisko nazywałby się Nova czy Novy. Ale pan Novy i pani Nova to raczej mało prawdopodobna ewentualność w Stanach. Stąd lepiej to odmieniać rzeczownikowo (Cassandry Novy), choć brzmi mniej swojsko (chciałoby się odmienić jak przymiotnik nowy).

Tu jest dobre wyjaśnienie tego na przykładzie Ewy Farnej:
http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=553

A że to raczej nie jest nazwisko, to tym bardziej wzór przymiotnikowy nie pasuje.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline maximumcarnage

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #984 dnia: Marzec 05, 2013, 10:53:12 am »

Offline Koalar

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #985 dnia: Marzec 05, 2013, 01:08:24 pm »
Czyli: Cassandrę Novę, Cassandy Novy i raczej Cassandrze Nova.

Cassandrze Novie (albo Nowie, ale to może sprawiać problemy z rozszyfrowaniem, czy chodzi o Novę czy Nowę), tak jak Casanovie:
http://so.pwn.pl/lista.php?co=casanova
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2013, 01:11:40 pm wysłana przez Koalar »
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #986 dnia: Marzec 05, 2013, 01:36:38 pm »
Cassandrze Novie (albo Nowie, ale to może sprawiać problemy z rozszyfrowaniem, czy chodzi o Novę czy Nowę), tak jak Casanovie:
http://so.pwn.pl/lista.php?co=casanova

Racja. Novie. to ma sens

Offline grandaaaa

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #987 dnia: Marzec 06, 2013, 11:59:21 am »
dostał już ktoś numery 6 i 7 ?

Offline pocztar

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 740
  • Total likes: 0
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Movies Room!
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #988 dnia: Marzec 06, 2013, 02:27:22 pm »
A czemu mielibyśmy dostać? Wiadomo, że jako prenumeratorzy mamy w Hachette preferencyjne warunki i dostaniemy swoje komiksy tak mniej więcej w momencie premiery 14 tomu  :roll:

Offline grandaaaa

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #989 dnia: Marzec 06, 2013, 02:36:11 pm »
w tamtym miesiącu dostałem równo tydzień po premierze tomu 5 , liczyłem że będzie tu jakaś prawidłowość