Autor Wątek: Wojny forumowe [wydzielone z innych tematów]  (Przeczytany 36196 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline opall

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #120 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:27:02 pm »

Co do Dreadnoughta, to owszem, złamał. Odsyłam do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.  I na przyszłość proszę mówmy o faktach, a nie o tym co się komuś wydaje. Przepisy regulują jasno te kwestie.

Tak tylko się wetnę między procenty a garmażerkę.
Jak już odsyłasz to wiedz do czego. W polskim prawie nie jest zakazany tzw. użytek osobisty. Definicję i zakres masz w art. 23 i następnych wskazanej przez Ciebie ustawy.

Tyle prawo. Moralność/etyka określonego postępowania to już inna kwestia.

Deg

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #121 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:27:54 pm »
Jeśli nie widzisz różnicy między legalnie nabytym dobrem i swobodą dysponowania tym dobrem, a zwykłym złodziejstwem, to współczuję. Pewnym ludziom ciężko jest coś wytłumaczyć.

Co do Dreadnoughta, to owszem, złamał. Odsyłam do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.  I na przyszłość proszę mówmy o faktach, a nie o tym co się komuś wydaje. Przepisy regulują jasno te kwestie.
Ale wiesz, że ta ustawa ma art. 23, który mówi, że Dreadnought prawa nie złamał (ciągle zakładamy, że coś ściągał, bo dowodów nie mamy, prawda?).
Przypomina mi się też niedawne oświadczenie warszawskiego ZTM, dotyczące odstępowania skasowanych biletów (czyli użytego już raz, legalnie nabytego dobra) wsiadającym.
Zrozum, ja Ci nie zabraniam cieszyć się swobodnym rozporządzaniem swoimi dobrami, sam też sporo komiksów w życiu sprzedałem. Śmieszy mnie tylko postawa niezłomnego obrońcy twórców, który sam też coś dla siebie z ich dorobku chce uszczknąć (czytaj: sprzedać swoje dobro i odzyskać część środków, a może i zarobić). Jeśli tego nie rozumiesz, to współczuję. Pewnym ludziom ciężko jest coś wytłumaczyć.
To jest standardowa formułka przy wszystkich publikacjach kioskowych. Wystarczy spojrzeć na wydawane przez Egmont "Giganty" i serie pochodne - ta sama formułka.
Ha! Czyli ten proceder ma dużą większą skalę!  :lol:

Offline maximumcarnage

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #122 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:29:08 pm »
Tak tylko się wetnę między procenty a garmażerkę.
Jak już odsyłasz to wiedz do czego. W polskim prawie nie jest zakazany tzw. użytek osobisty. Definicję i zakres masz w art. 23 i następnych wskazanej przez Ciebie ustawy.



Poruszana kwestia nie mieści się w granicach dozwolonego użytku osobistego. Nie wymieniaj mi artykułów bo znam je na pamięć.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2013, 07:35:48 pm wysłana przez maximumcarnage »

N.N.

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #123 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:32:13 pm »

Przypomina mi się też niedawne oświadczenie warszawskiego ZTM, dotyczące odstępowania skasowanych biletów (czyli użytego już raz, legalnie nabytego dobra) wsiadającym.
Nie znam sprawy. Czy mógłbyś ją krótko przedstawić?

Deg

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #124 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:39:20 pm »
Chodziło o to, że niektórzy wysiadający z autobusu/tramwaju pasażerowie odstępowali swoje skasowane wcześniej w tym samym pojeździe bilety tym wsiadającym, dzięki czemu tamci nie musieli kasować swoich, posiadając jednocześnie ważny bilet uprawniający do przejazdu. Kradzież? Prawdopodobnie. Dysponowanie swoim legalnie nabytym dobrem? Jak najbardziej.

N.N.

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #125 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:44:06 pm »
Chodziło o to, że niektórzy wysiadający z autobusu/tramwaju pasażerowie odstępowali swoje skasowane wcześniej w tym samym pojeździe bilety tym wsiadającym, dzięki czemu tamci nie musieli kasować swoich, posiadając jednocześnie ważny bilet uprawniający do przejazdu. Kradzież? Prawdopodobnie. Dysponowanie swoim legalnie nabytym dobrem? Jak najbardziej.
Tego się domyśliłem, ale jakie było stanowisko warszawskiego ZTM?

Deg

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #126 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:48:44 pm »
Tego też się łatwo domyśleć: nie wolno.

N.N.

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #127 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:50:37 pm »
Tego też się łatwo domyśleć: nie wolno.
Podali jakąś podstawę prawną?

Offline turucorp

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #128 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:51:27 pm »
Poruszana kwestia nie mieści się w granicach dozwolonego użytku osobistego. 

Uzytek osobisty byl tutj omawiany juz kilkukrotnie.
Moim zdaniem jest jeszcze jeden, intrygujacy aspekt.
Polska zastosowala sie do wytycznych UE i traktuje formaty cyfrowe ksiazek i komiksow jak oprogramowanie, co skutkuje z jednej strony wysokim podatkiem VAT, ale z drugiej, jezeli jest to nabywanie licencji na uzytkowanie oprogramowania (a tak twierdzi ustawodawca) to mamy do czynienia z odpowiednimi przepisami Prawa Autorskiego, ktore sa zdecydowanie bardziej restrykcyjne, niz te chroniace ksiazki czy komiksy analogowe.

Offline maximumcarnage

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #129 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:57:25 pm »
Uzytek osobisty byl tutj omawiany juz kilkukrotnie.
Moim zdaniem jest jeszcze jeden, intrygujacy aspekt.
Polska zastosowala sie do wytycznych UE i traktuje formaty cyfrowe ksiazek i komiksow jak oprogramowanie, co skutkuje z jednej strony wysokim podatkiem VAT, ale z drugiej, jezeli jest to nabywanie licencji na uzytkowanie oprogramowania (a tak twierdzi ustawodawca) to mamy do czynienia z odpowiednimi przepisami Prawa Autorskiego, ktore sa zdecydowanie bardziej restrykcyjne, niz te chroniace ksiazki czy komiksy analogowe.

Warto dodać iż z pojęcia dozwolonego użytku osobistego są wyłączone elektronicznie bazy danych spełniające funkcje utworu.

N.N.

  • Gość
Odp: Wojny forumowe [wydzielone z innych tematów]
« Odpowiedź #130 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:57:34 pm »
Jeśli podstawą wydzielenia tego tematu była chęć pobycia się off-topu, to doradzałbym wysłanie całości w diabły. Po wydzieleniu widać, że mowa tu o niczym, poza zasadami grzeczności. Czemu ma istnieć ten temat - nie wiem. Czemu ma być on w dziale "komiksy amerykańskie" - nie wiem tym bardziej.

Offline peta18

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #131 dnia: Czerwiec 04, 2013, 07:58:58 pm »
Sprawdziłem stopki w Egmoncie, Taurusie i Hachette - nie ma nic o kradzieżach.
A jest cos o "prawie do kopiowania"?
Jezeli w jakims komiksie jest Copyright dla Dega, to Deg ma prawo skanowac (kopiowac) i udostepniac dany komiks, a jezeli nie ma to nie ma. Proste?
Buk, Hodor i Dziczyzna

N.N.

  • Gość
Odp: Odp: Spider-man
« Odpowiedź #132 dnia: Czerwiec 04, 2013, 08:05:47 pm »
nic nie wiem o zablokowaniu Go. pewnie siedzi z żoną przy lampce wina i czyta zaległe komiksy  :wink:
Uwagę o żonie, lampce wina i zaległych komiksach uważam za obraźliwą i niegodną moderatora. Wcześniej lampki wina i żony Fragsela czepiał się Szekak, którego ordynarnych odzywek nikt wówczas nie ukrócił. Teraz widzę, czemu.
Wykorzystywanie pozycji moderatora, żeby przypierdzielić komuś, kogo nie lubimy i działanie w jednych wypadkach z szybkością błyskawicy, w innych zaś wcale, uważam za karygodne.
Wstyd, Panowie, wstyd.

Offline hans

Odp: Wojny forumowe [wydzielone z innych tematów]
« Odpowiedź #133 dnia: Czerwiec 04, 2013, 08:06:20 pm »
Dokładnie. Wątpliwe, żeby użytkownicy robili sobie kontrolowane ustawki w wydzielonym do tego temacie.
Miło gdyby moderator zrobił porządek na forum i wydzielił posty, które są offtopem, ale łączy je wspólny temat. Nie jestem zwolennikiem usuwania offtopów, bo często są one ciekawsze niż rzeczywisty temat. I tu sugestia do moderatora: w dwóch (jeśli nie trzech) tematach rozpętała się dyskusja o piractwie i skanach, która czasami bywa merytoryczna.

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Wojny forumowe [wydzielone z innych tematów]
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 04, 2013, 08:08:54 pm »
a da mi Pan chwilę na posprzątanie jak należy, czy mi też się zaraz oberwie?

chłopaki kruca, na co dzień siedzę na forum, gdzie przedział wiekowy waha się w granicach 14-30lat, z wyraźnym akcentem na młodzież.  i cała ta "gimbaza" czy jak to się tam mówi, jest bardziej edukowalna od Was.

co próbujecie udowodnić? swoje racje? po co?

chill. luz. zbastujcie trochę, bo zachowujecie się jak rozwydrzone przedszkole. nauczcie się odpuszczać. to nie boli. a zobaczycie, ile spokoju można na tym zyskać.

polecam też niekoniecznie odpisywanie "w ferworze walki". dobrze czasem chwilę odetchnąć, przeczytać jeszcze raz wypowiedź danego forumowicza, potem swoją (niewysłaną jeszcze) odpowiedź i może jednak nie klikać od razu w "Wyślij wiadomość"?

(sorry, aż mi jest głupio żeby taki gówniarz jak ja musiał starym chłopom kazania prawić.)

 

anything