trawa

Autor Wątek: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1  (Przeczytany 360822 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dudi1212

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1275 dnia: Luty 07, 2017, 09:30:36 pm »
Odkąd się zacząłem bawić w YT zauważyłem, że randomowi czytelnicy komiksów nie mają pojęcia np. o forum Gildii i sugerują się potem zdaniem np. takiego Ichaboda czy innych Youtuberów, którzy robią z siebie znawców i wyrocznie, nie robiąc nawet researchu w danym temacie. Ale niestety taki jest internet;)
Zapraszam na nowy blog z newsami:)

http://www.geek-nerd-news.pl/

Offline 8azyliszek

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1276 dnia: Luty 07, 2017, 09:35:11 pm »
Dzięki marian za dokładne zacytowanie. Właśnie o to mi chodziło - luźna uwaga na temat fizycznych cech komiksu. W postach na forum nie zamieszczam recenzji - od tego mam swój blog.

@Mroowski
Rozumiem zniesmaczenie robotą braci Jankowskich, bo mnie samego cholera brała podczas lektury 1 tomu. Ale mimo wszystko ten jeden duży minus nie przysłonił mi całej idei tej kolejnej dobrej Kolekcji i świetnej jakości historii zawartych w środku. Bardziej mnie chyba wkurzyła drętwa praca Tomasza Kłoszewskiego, która również zawiera sporo błędów w tych tomach WKKDC które on przetłumaczył. Co tylko ośmiesza wypowiedź Oskara o "profesjonaliźmie" Egmontu jako podwykonawcy, gdyż potrafi dużymi literami drukować błędy. Dobrze, że 12 tomem zajmował się już pan Marek Starosta pracujący też dla Muchy.

JanT

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1277 dnia: Luty 07, 2017, 09:51:06 pm »
Bardziej mnie chyba wkurzyła drętwa praca Tomasza Kłoszewskiego, która również zawiera sporo błędów w tych tomach WKKDC które on przetłumaczył. Co tylko ośmiesza wypowiedź Oskara o "profesjonaliźmie" Egmontu jako podwykonawcy, gdyż potrafi dużymi literami drukować błędy. Dobrze, że 12 tomem zajmował się już pan Marek Starosta pracujący też dla Muchy.
To jest niestety fakt  :doubt: Jutrzejszy tom znowu tłumaczył Tomasz Kłoszewski.

dobrej Kolekcji i świetnej jakości historii zawartych w środku.
To się jeszcze zdziwisz  :smile: w SBM jest (za) dużo naprawdę słabych tomów.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2017, 10:06:20 pm wysłana przez JanT »

Offline AvengerGT

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1278 dnia: Luty 07, 2017, 10:07:52 pm »

Nie ma tutaj żadnej chęci zaszkodzenia komukolwiek, a tylko odpowiedzenie na jeden z powtarzających się argumentów.
W to akurat nie wątpię. Nie wiem skąd przeświadczenie u niektórych, że tępicie konkurencje bądź trzymacie z tym czy tamtym wydawnictwem. Co najwyżej da się odczuć, że rzeczywiście Ichabood jest uprzedzony do kolekcji. Ma swoje racje, ale koniec końców ogólnie jest mocno na "nie". Co do jechania po tłumaczeniu - pełna zgoda, pewne rzeczy trzeba wyeliminować, mimo iż tak naprawdę na cały komiks tych wyskoków tłumacza jakoś przytłaczająco dużo nie ma. Zamienić z 5 kuriozalnych zwrotów i można by się krzywić już na same literówki.

Niestety Ichabod chyba nie do końca zdawał sobie sprawę, kim jest ta osoba i wziął Anionorodnika za szeregowego użytkownika forum, który napisał do Hachette, a oni go wzięli, bo w sumie czemu nie?
Bardziej przyczepił się do formy w jakiej Anion to opisał, ale też przy okazji podważając jego profesjonalizm w oparciu tylko o to. Zachowanie dla mnie niezrozumiałe, ale może się nie znam


Co do profesjonalizmu tego czy tamtego vlogera, chyba niektórzy przedmówcy (szczególnie Zakrza) popłynęli. Co jak co, ale całej ekipie z Comics Weekly profesjonalizmu i atrakcyjnego przekazania swoich myśli odmówić nie można.



Offline Doctus

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1279 dnia: Luty 07, 2017, 10:23:54 pm »
Jaka śmieszna drama. @Zakrza, to co, Oni mają kończyć szkołę pod zwierzchnictwem Marvela by móc się wypowiadać na temat ich komiksów? Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Pamiętajmy że nadal wszystko się toczy w ramach hobbystycznego fandomu komiksowego, który zawsze będzie w Polsce jak i na całym świecie pasją/sposobem na zarobek. Nigdy jakąś formą edukacji, więc decydować o autorytecie w tej dziedzinie zawsze będzie... A może lepiej by każdy miał swój rozum?

Tutaj naprawdę nie ma żadnego problemu. Autorzy podcastu mieli pełne prawo do krytyki. Tłumaczenie to porażka, i jest to fakt który przyznaje każdy tutaj i w innych miejscach. Firma z takim doświadczeniem po WKKM jak Hachette, powinna przygotować się należycie do wydania kolejnej kolekcji. Można się nie zgadzać z Ichabodem, ale przedstawił co by nie mówić sensowne argumenty. Dla mnie SBM jest świetnie wykonana, pozwala przyciągnąć nowych czytelników i wzbogacić ich wiedzę na temat postaci wokół której kręci się dany tom.

Jedyne co tutaj zawiodło, to tłumaczenie. Nie twierdzę że to "tylko" tłumaczenie. Faktycznie to najważniejsza rzecz podczas wydania komiksu w języku innym niż oryginalny, ale zmierzam do tego że SBM ma ogromny potencjał, i na rynek może wnieść jeszcze więcej dobrego, niż WKKM. Tym pozytywnym akcentem kończę posta, i liczę że @Anion dopilnuje by język w kolejnych tomach był już zadowalającej jakości.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2017, 04:17:31 am wysłana przez Doctus »

Offline 8azyliszek

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1280 dnia: Luty 07, 2017, 10:30:25 pm »
@AvengerGT
Zgodziłbym się z tobą, bo fajnie mi się słuchało ich poprzednich audycji. Ale ten ich wybuch i atak na trzecią Kolekcję całkowicie zburzył ten ich dobry wizerunek w moich oczach. Równie dobrze mogliby jechać po Klasyce Marvela, bo to nowa seria, a przecież tytułów jest już wg nich za dużo, a te są jeszcze wyrwane z kontekstu. :smile: To jest właśnie taki poziom argumentacji. Przecież każdy nowy tytuł to kolejna cegiełka do rozwoju rynku. I ciągle - zgadzam się, że tłumaczenie skopano i że trzeba je poprawić. Ale równanie z ziemią i kwestionowanie jej sensu dopiero jest bezsensowne. Naprawdę nie mogę tego zrozumieć, tym bardziej, że to co Oskar mówił dobrego o początkach WKKM ma cały czas zastosowanie i w stosunku do WKKDC i MMH. Dlatego ja się doszukuje interesowności prowadzących, bo innego logicznego wyjaśnienia w tym nie widzę.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2017, 10:33:54 pm wysłana przez 8azyliszek »

JanT

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1281 dnia: Luty 07, 2017, 10:30:53 pm »
Najbardziej boli bezpodstawny atak na Aniona  :doubt: A forum gildia nie zapomina...

I jadą cały czas po tych błędach SBM a w Egmoncie niby lepiej? mnóstwo błędów tłumaczeniowo/edytorskich (w tych tłumaczonych prze Oskara także) drukarskich i dodatkowo ich komiksy są pobrudzone (a tego Oskarze nie wywietrzysz  :biggrin: ) .
Może by poruszyli kwestię znacznego spadku jakości Egmontu w ostatnim czasie? już to widzę  :lol:
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2017, 10:58:19 pm wysłana przez JanT »

Offline Ulotu

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1282 dnia: Luty 07, 2017, 11:13:57 pm »
Przepraszam, bo nie chcę się wypowiadać po żadnej stronie, ale naprawdę porównywać tłumaczenia Egmontu i tych pierwszych tomów SBM?

JanT

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1283 dnia: Luty 07, 2017, 11:23:17 pm »
Bardziej chodziło o pomylone dymki których pełno w Egmoncie a w SBM jeszcze nie było (odpukać).

Offline absolutnie

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1284 dnia: Luty 07, 2017, 11:25:11 pm »
Dlatego ja się doszukuje interesowności prowadzących, bo innego logicznego wyjaśnienia w tym nie widzę.


Ty sam też jesteś tak stronniczy w swoich ocenach i tak zaślepiony na wady w publikacjach wydawnictwa, ktore lubisz, że ja żadnej logiki w tym nie widzę, a mimo to nie podejrzewam, że bierzesz od nich pieniądze lub inne dobra.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

JanT

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1285 dnia: Luty 08, 2017, 08:07:37 am »
To nie jest temat o Bazylim  :smile: wyluzujcie trochę.

mkolek81

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1286 dnia: Luty 08, 2017, 08:16:31 am »
Jeśli czytasz komiksy przed ich zakupem mkolek, to jest to twoja metoda. Ja jak kupuję polskie premiery, to wolę nie znać ich dokładnej treści a najwyżej szkicowy opis fabuły (np. Anihilacja - Annihilus atakuje nasz wymiar). Jak bym ją znał, to stracił bym chęć na zakup danego komiksu.
A ja wolę nieraz znać wersję oryginalną bo jest lepsza (od pewnego czasu tak mam), a ty wyraźnie zaznaczyłeś że po przeczytaniu nie masz zamiaru ich kupować (mam nadzieje że je wypożyczasz z biblioteki a nie jak to robiłeś swojego czasu ze skanów). Szkoda mi się robi że takie osoby jak ty pokazują takim osobom jak Ichabod taki obraz polskiego czytelnika komiksu. Ja się nie dziwię że oni krytykują kolekcje przytaczając twoje nieraz wypowiedzi, bo one są idealnym argumentem dla niego.

Dobra Jan skończyłem dyskusje z Bazylem, do niego i tak żaden argument nie trafia (i dziwi się że porównuj go do Ichaboda)
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2017, 08:33:35 am wysłana przez mkolek81 »

Offline zagul

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1287 dnia: Luty 08, 2017, 11:38:09 am »
Jest/było jakieś info odnośnie wysyłki pierwszych paczek ?

Offline AndO3131

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1288 dnia: Luty 08, 2017, 11:56:39 am »
@UP
Oficjalnego stanowiska nie było. Ja obstawiam następny tydzień (około 15 lutego).

Offline marian381

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1289 dnia: Luty 08, 2017, 12:02:34 pm »
Paczek można się spodziewać w przyszłym tygodniu. Jeszcze ich nie wysłali, ale mają to zrobić do końca tego tygodnia.
Kolekcja Komiksy Star Wars https://www.facebook.com/KolekcjaKomiksyStarWars/

Zapraszamy na http://Filmozercy.com - największy serwis z recenzjami i artykułami o filmach i komiksach.

Prezentacje polskich komiksów DC i Marvela:
https://www.youtube.com/channel/UCJ0BO3m5KIFciuSJc5qkbJQ