trawa

Autor Wątek: Wydawnictwo Elemental  (Przeczytany 241544 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline eyesore

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #360 dnia: Sierpień 12, 2016, 08:52:02 am »
Właśnie chciałem napisać żeby zrobić coś w rodzaju crowdfundingu albo po prostu zwykłej przedsprzedaży. Obawiam się że będzie dużo osób które stwierdzi że nie kupuje integralu 4-6 jak nie mozę przeczytać całej historii od poczatku. Trzymam kciuki żeby sprzedaż byłą wysoka i zeby udało się wydać wszystko.

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #361 dnia: Sierpień 12, 2016, 10:44:31 am »
Właśnie chciałem napisać żeby zrobić coś w rodzaju crowdfundingu albo po prostu zwykłej przedsprzedaży.


Sensowne podejście.


Liczyć trzeba, że integral 4-6 dobrze się sprzeda. Oby ilość premier z okresu wrzesień/październik nie spowodowała przeoczenia UW1 (4-6). Komiks zasługuje na pełne wydanie. Jedna z lepszych opowieści sf.


Część osób stwierdzi, że nie kupi bo nie ma tomów 1-3. Takie podejście zwiększa prawdopodobieństwo braku reedycji pierwszego podcyklu. W przypadku innych serii, podobnie zwleka z zakupem kolejnych tomów do momentu ukazania się całości. Argumentacją czasem jest stwierdzenie: pojawi się całość, kupię i wtedy przeczytam, zamiast fragmentami. Istnieje też ryzyko przerwania serii i zostajemy z początkiem opowieści. Jednak w ciągu ostatnich lat (2-3?) nie przerwano rozpoczętej serii z winy wydawcy (no może coś pomijam). Sideca jedynie jest dość niepewna. Zawsze można kupić, postawić na półce i przeczytać jak pojawi się sensowna całość. Rozumiem, że rolę odgrywają czasem warunki finansowe.
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline absolutnie

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #362 dnia: Sierpień 12, 2016, 12:20:28 pm »

Część osób stwierdzi, że nie kupi bo nie ma tomów 1-3. Takie podejście zwiększa prawdopodobieństwo braku reedycji pierwszego podcyklu. W przypadku innych serii, podobnie zwleka z zakupem kolejnych tomów do momentu ukazania się całości. Argumentacją czasem jest stwierdzenie: pojawi się całość, kupię i wtedy przeczytam, zamiast fragmentami. Istnieje też ryzyko przerwania serii i zostajemy z początkiem opowieści. Jednak w ciągu ostatnich lat (2-3?) nie przerwano rozpoczętej serii z winy wydawcy (no może coś pomijam). Sideca jedynie jest dość niepewna. Zawsze można kupić, postawić na półce i przeczytać jak pojawi się sensowna całość. Rozumiem, że rolę odgrywają czasem warunki finansowe.



Z tego, co widzę, wydawca już podjął decyzję, że wyda komiks tak, jak wyda. Wydaje mi się jednak, że niewielkim wysiłkiem wydawnictwo mogłoby zorganizować przedstprzedaż opartą na działaniu dwustopniowym:
stopień pierwszy:
zebranie zgłoszeń chęci kupienia integrala z tomami 1-3 (zgłoszeń imiennych, z adresem). Po osiągnięciu liczby potrzebnej do tego, żeby publikacja była opłacalna:
stopień drugi:
wysłanie do tych, co się zgłosili, informacji o terminie wydania i  wezwania do zapłaty.


W ten sposób my byśmy płacili bez ryzyka, że kwota potrzebna do wydania się nie uzbiera, a wydawca ominąłby instytucje crowdfundingowe, pobierające swój haracz i oparte na proponowania rozmaitych bonusów do wydania.

Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline amsterdream

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #363 dnia: Sierpień 12, 2016, 01:02:08 pm »
Moim zdaniem lepiej byłoby zacząć od intergrala UW1 1-3. Potem więcej osób kupiłoby UW1 4-6 i UW2 1-3 a tak zamyka się mocno grono odbiorów. Od wydania trzech pierwszych tomów przez Egmont minęło już ponad 13 lat. Podejrzewam, że sporo osób które je kupiły już nie interesuje się komiksami.

Może by chociaż jakąś ankietę zrobić tu, na forum gildii, żeby oszacować jakie w ogóle jest zainteresowanie tym komiksem?

Offline szuwarek

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #364 dnia: Sierpień 12, 2016, 01:05:10 pm »
Moim zdaniem lepiej byłoby zacząć od intergrala UW1 1-3. Potem więcej osób kupiłoby UW1 4-6 i UW2 1-3 a tak zamyka się mocno grono odbiorów. Od wydania trzech pierwszych tomów przez Egmont minęło już ponad 13 lat. Podejrzewam, że sporo osób które je kupiły już nie interesuje się komiksami.
Popieram!!!
Za podobny przykład może świadczyć Ygrek.

Offline absolutnie

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #365 dnia: Sierpień 12, 2016, 01:15:23 pm »
Moim zdaniem lepiej byłoby zacząć od intergrala UW1 1-3.


Moim zdaniem też, ale wydawca już napisał w jakiej kolejności komiksy wyda. Z jego wypowiedzi wynika, że prace nad integralem 4-6 są zaawansowane, a o materiały do 1-3 musi się dopiero starać (chyba, że czegoś nie zrozumiałem).
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline arczi_ancymon

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #366 dnia: Sierpień 12, 2016, 01:24:03 pm »
Cóż, życzę szczęścia - ja nie kupuję komiksów w losowej kolejności żeby leżały na półce i czekały na, być może, lepszą przyszłość. Wyjdzie tom 1, to się zastanowię - jeśli nie, łaski bez.

Jeśli się tak boją, to niech uruchomią crowdfunding - jeśli 1 tom spotka się z zainteresowaniem, to niech go wydadzą, a dopiero później myślą o reszcie. Zresztą ja nie będę nikomu mówił jak ma komiksy wydawać, nikt mnie też do ich kupowania nie zmusza - swoją drogą jestem ciekaw czy w jakimś innym kraju wydaje się historię od połowy, twierdząc że jak się sprzeda, to może dostaniemy początek. POLSKA.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2016, 01:29:28 pm wysłana przez arczi_ancymon »

Offline amsterdream

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #367 dnia: Sierpień 12, 2016, 02:12:12 pm »
Ja też nie kupię od środka, ale nie ma co aż tak demonizować decyzji wydawnictwa. Taurus też zaczął kilka serii od połowy. Nawet Egmont czasami nie wydaje od początku (np. Blueberry).


Wspomniana ankieta, zachęcam do głosowania: http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,39242.0.html

Offline arczi_ancymon

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #368 dnia: Sierpień 12, 2016, 02:49:19 pm »
Wiem, że jak zwykle znajdą się obrońcy, ale nikt nie kazał tego Taurusowi wydawać - jest multum innych fajnych serii sf. Jeśli nie można czegoś zrobić dobrze, albo brakuje odwagi, to może czasem lepiej odpuścić.

UW1 to całkiem znany komiks i prędzej czy później ktoś by się nim zainteresował (szczerze mówiąc podejrzewałem bardziej Scream Comics).

Z Largo Winchem to samo - może jakby Kurc wydawał od początku, to bym się skusił, ale tak to mam w rzyci.

Offline pioma10

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #369 dnia: Sierpień 12, 2016, 02:49:42 pm »
Taurus też zaczął kilka serii od połowy. Nawet Egmont czasami nie wydaje od początku (np. Blueberry).


Blueberry -> mam wcześniejsze części, więc kupuję kolejne.
Murena, Skorpion -> nie mam, więc nie kupiłem.
Universal War One -> nie mam, więc nie kupię.
Largo Winch -> mam, więc kupuję kolejne


Obawiam się, że większość osób zrobi tak jak ja, choć mam nadzieję, że ilość zakupiona wystarczy na wydawanie innych komiksów przez Elemental, np. wcześniejszych części UWO.

Offline Kokosz

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #370 dnia: Sierpień 12, 2016, 02:54:28 pm »
Cały czas na forum pojawiają się prośby o kontynuowanie przerwanych serii. A jak już jakiś wydawca zdecyduje się na kontynuację, to tylko marudzenie słychać, że nie od początku.

Fajnie...

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #371 dnia: Sierpień 12, 2016, 02:55:40 pm »
Mam pytanie do osób, które przeczytały całość UW1.
Spotykam się na "zachodnich stronach" ze stawianiem UW1 obok Wiecznej Wojny w czołówce komiksów sf. Czy to jest uzasadnione?
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline misiokles

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #372 dnia: Sierpień 12, 2016, 03:00:10 pm »
Połowicznie. Oba komiksy to twarde sf. Przy czym WW ma drugie dno, a UW1 to bardziej atrakcyjny wysokobudżetowy film z ciekawymi twistami fabularnymi.

Offline arczi_ancymon

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #373 dnia: Sierpień 12, 2016, 03:02:03 pm »
Cały czas na forum pojawiają się prośby o kontynuowanie przerwanych serii. A jak już jakiś wydawca zdecyduje się na kontynuację, to tylko marudzenie słychać, że nie od początku.

Fajnie...

Ja tu nie widzę kontynuacji, tylko nowe zbiorcze wydanie, które zawiera zeszyty wcześniej u nas niewydane, co nie zmienia faktu, że forma wydania jest inna. Czyli trochę tak, trochę tak = typowa polska bylejakość.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #374 dnia: Sierpień 12, 2016, 03:07:46 pm »
Cały czas na forum pojawiają się prośby o kontynuowanie przerwanych serii. A jak już jakiś wydawca zdecyduje się na kontynuację, to tylko marudzenie słychać, że nie od początku.
Mam dokładnie takie samo wrażenie!
[...]
Z Largo Winchem to samo - może jakby Kurc wydawał od początku, to bym się skusił, ale tak to mam w rzyci.
...a ja mam w tym miejscu takie opinie
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

 

anything