trawa

Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6  (Przeczytany 284013 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #150 dnia: Lipiec 05, 2014, 09:12:48 am »
Skończyłem właśnie lekturę Wojny Domowej wespół z New Avengers: Wojna Domowa. Pomijając fakt, że chronologie, które znalazłem w necie, nijak się mają do kolejności zdarzeń w zeszytach, to jakoś tak mam niedosyt po tej historii. Świetny start, a potem jakoś tak... nijak... może jakbym miał dostęp do wszystkich zeszytów tego eventu, mój odbiór byłby inny...

Pytanie do znawców serii:
1. Spider-Man:
Spoiler: pokaż
jakie reperkusje dla MJ i May miał jego coming-out?

2. Captain America:
Spoiler: pokaż
w New Avengers jest mowa o tym, że ginie. jak i czemu i jak to się ma do "zwycięstwa" Starka?

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #151 dnia: Lipiec 05, 2014, 10:14:59 am »
Pytanie do znawców serii:
1. Spider-Man:
Spoiler: pokaż
jakie reperkusje dla MJ i May miał jego coming-out?

2. Captain America:
Spoiler: pokaż
w New Avengers jest mowa o tym, że ginie. jak i czemu i jak to się ma do "zwycięstwa" Starka?


ad.1.
Spoiler: pokaż
Kingpin wynajmuje z Rykers Islend płatnego zabójce, który ma odnaleźć Petera i jego ukrywającą się rodzinę i zastrzelić go na ich oczach, ostatecznie obrywa ciacia May, Peter szuka pomocy u X-Men, Dra Strange'a i jeszcze kogoś by pomogli mu uleczyć ciotkę, ale ci odmawiają bo tak. Ostatecznie Peter postanawia odnaleźć strzelca i dokonać zemsty. W końcu mu się to udaje i dowiaduje się, od niego, że to Kingpin nagrał cały zamach zza krat. Już jako Spidey w czarnym kostiumie przypuścił jednoosobowy nalot na więzienie masakrując po drodze zarówno strażników jak i więźniów.Gdy dopadł Fisca niemal zatłukł go na śmierć, ale w ostatniej chwili przerwał i poziedział mu, że w dniu, w którym ciotka umrze wróci i dokończy to co teraz przerwał - czyli zabije go. A potem to już był One More Day.


ad. 2. Na to pytanie powinien ci dość dobrze odpowiedzieć Kapitan Ameryka Poległy Syn.

Offline Garf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #152 dnia: Lipiec 05, 2014, 12:01:02 pm »
@ bogi: Też sądzę, że zapowiedź 40 tomów ma związek z grzbietem, ale nie wydaje mi się żeby puścili z rzędu 40 Klasyków. Obrazek chyba złoży się nawet z takim przemieszczeniem, bo jeśli się nie mylę ma na złączach jakieś gruzy czy coś. Poza tym, jeśli dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedź, to zakładasz, że jeśli będą wydawać tomy z panoramą z Classic, to muszą to być tomy Classic. Ja sądzę, że rysunek nie ma wpływu na to, jakie tomy się pojawią - po prostu przekleją grzbiety, tak jak to robili u nas z pierwszą 60.

@Emeryt: jeśli Cię to interesuje, to sporo tie-inów do"Civil War" Marvel udostępnia za darmo w swoim sklepie cyfrowym. Możesz sobie podejrzeć  :smile:

Spider-Man - zeszyty:
Amazing Spider-Man 534, 535, 536, 537 (bezpośrednie tie-iny do "Civil War"), 542, 543 (epilog story arcu "Back in Black"
Spoiler: pokaż
czyli pojedynek z Kingpinem i wprowadzenie do "One More Day" - uwaga: pod koniec Peter zaczyna się zachowywać po prostu głupio
), 544, Sensational Spider-Man 41, ASM 545 (pierwsza, trzecia i czwarta część "One More Day" - taka słabizna, że czytasz na własną odpowiedzialność  :wink: )

Kapitan Ameryka - zeszyty:
22, 23, 24, 25
 
Aha, na comixology.com wrzucili do darmowych zeszytów pierwszą część "Secret Invasion"(będzie u nas gdzieś pod koniec pierwszej sześćdziesiątki WKKM) i parę innych rzeczy z Marvela (w tym jakiegoś Deadpoola).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2014, 01:18:32 pm wysłana przez Garf »
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline mack3

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #153 dnia: Lipiec 05, 2014, 12:45:36 pm »
Skończyłem właśnie lekturę Wojny Domowej wespół z New Avengers: Wojna Domowa. Pomijając fakt, że chronologie, które znalazłem w necie, nijak się mają do kolejności zdarzeń w zeszytach
A jaka chronologia jest wg Ciebie prawidłowa? - pytam bo ta lektura jeszcze przede mną... ;)

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #154 dnia: Lipiec 05, 2014, 01:31:14 pm »
A jaka chronologia jest wg Ciebie prawidłowa? - pytam bo ta lektura jeszcze przede mną... ;)
chyba bez cięcia zeszytów by się nie obeszło.
Imho po prostu przeczytaj Wojnę Domową,  a potem NA.

Offline Nawimar

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #155 dnia: Lipiec 05, 2014, 10:50:41 pm »
Poległy Syn” – w moim przekonaniu jeden z najbardziej udanych tomów Kolekcji. Można by nawet rzec, że w swojej klasie jest to publikacja niemal przełomowa. Głównie ze względu na epizod otwierający ten album. Ciała nie dali zarówno zaangażowani do tej imprezy rysownicy (bardzo zróżnicowany stylistycznie, a zarazem wyszukany zestaw nazwisk) jak i sam scenarzysta. Bo wbrew pozorom zdarzały mu się także wtopy („The Ultimates 3: Who Killed The Scarlet Witch?”, „Superman/Batman: Najlepsi na świecie”). W tym przypadku Loeb całkiem umiejętnie gra na emocjach. Po lekturze tego komiksu chciałoby się podczytać jeszcze więcej. A przy okazji jest to dobre zwieńczenie zarówno „Zimowego Żołnierza” jak i „Wojny Domowej”. Choć oczywiście nie ma co spodziewać się po tej pozycji komiksowego odpowiednika kina moralnego niepokoju. To wciąż typowa (czyt. emocjonująca) rozrywka w stylu Marvela. Choć w żadnym wypadku nie bezrefleksyjna.
 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2014, 10:58:03 pm wysłana przez Nawimar »

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #156 dnia: Lipiec 06, 2014, 12:21:46 pm »
Też jestem bardzo mile zaskoczony tym tomem, zwłaszcza po tym co to bardziej obyci w Marvelu koledzy z forum pisali. Jak dla mnie to jest to drugi warty przeczytania i polecenia album o Capie w kolekcji zaraz po Zimowym Żołnierzu. Czyta się to naprawdę nieźle no i jest na co popatrzeć. Żaden z rysowników nie dał ciała, a David Finch to chyba wspiął się na wyżyny swojego talentu.

Offline Itachi

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #157 dnia: Lipiec 07, 2014, 12:37:33 pm »
Nadrabiania zaległości ciąg dalszy.
Jestem świeżo po lekturze Poległego syna. Komiks zrobił na mnie wielkie wrażenie, często patrząc na ilość nazwisk na okładce, mam wrażenie, że album nie będzie spójny. W tym przypadku tak jednak nie jest i bardzo dobrze to o nim świadczy. Scena na
Spoiler: pokaż
cmentarzu z pojedynku Spider-Mana z Rhino
jest tak dynamiczna, że szczena mi opadła! Jest naprawdę wyjątkowa! Inna wzruszająca scena to perspektywa pogrzebu Kapitana Ameryki, jest w niej coś zastanawiającego.
Również takie drobne szczegóły jak numer z obozu na ręce jednej z uczestniczek pogrzebu także odgrywa pozytywną rolę, uwidacznia to wielowymiarowość komiksu.

Mam jednak trzy pytania odnośnie Poległego syna:
- w jakich okolicznościach Peter ponownie założył/zdobył czarny kostium? Przecież w Wojnie domowej, na początku miał specjalną zbroję od Starka, a później swój kultowy niebiesko-czerwony...
- o co chodzi z powrotem
Spoiler: pokaż
Hawkeya
? Chłop zginął, a tutaj nagle się pojawia, nie wiadomo skąd i mówi, że wszystko wie, bo czytał gazety...poczułem się jakby robiona z nas, czytelników idiotów, żadnego wytłumaczenia. Na miejscu Iron Mana, pierwsze co, to wyjaśniłbym całe zajście
- i na koniec postać Buckiego, jak po Zimowym Żołnierzu potoczył się jego los? W komiksie wyczuć można delikatne braki, z innych zeszytów...

Offline Garf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #158 dnia: Lipiec 07, 2014, 02:26:53 pm »
Mam jednak trzy pytania odnośnie Poległego syna:
- w jakich okolicznościach Peter ponownie założył/zdobył czarny kostium? Przecież w Wojnie domowej, na początku miał specjalną zbroję od Starka, a później swój kultowy niebiesko-czerwony...
- o co chodzi z powrotem
Spoiler: pokaż
Hawkeya
? Chłop zginął, a tutaj nagle się pojawia, nie wiadomo skąd i mówi, że wszystko wie, bo czytał gazety...poczułem się jakby robiona z nas, czytelników idiotów, żadnego wytłumaczenia. Na miejscu Iron Mana, pierwsze co, to wyjaśniłbym całe zajście
- i na koniec postać Buckiego, jak po Zimowym Żołnierzu potoczył się jego los? W komiksie wyczuć można delikatne braki, z innych zeszytów...

Ad  1 Peter założył czarny kostium po
Spoiler: pokaż
kapitulacji Kapitana
, co widać właśnie w "Wojnie domowej" (5. strona od końca, 4. panel). Miał on wyrażać jego uczucia co do wyniku starcia i skutków, jakie miało ono dla Spider-Mana (
Spoiler: pokaż
jest ściganym zbiegiem, jego tożsamość jest publicznie znana, ciocia May została postrzelona przez płatnego zabójcę - story arc "Back in Black"
)

Ad 2
Spoiler: pokaż
Hawkeye
wrócił wcześniej, jeszcze w czasie wydarzeń "House of M". Po zakończeniu tego eventu przebywał w Europie,
Spoiler: pokaż
szukając Scarlet Witch
. Wrócił do Ameryki dopiero po zakończeniu Wojny Domowej.

Ad 3 Po zakończeniu "Zimowego Żołnierza"
Spoiler: pokaż
Bucky zniknął na pewien czas, żeby uporać się z poczuciem winy i dojść do siebie. Pojawił się znowu w historii "21st Century Blitz", bezpośrednio poprzedzającej "Civil War". Pomógł tam Kapitanowi udaremnić zamach terrorystyczny w Wlk. Brytanii zaplanowany przez Red Skulla/Łukina. W czasie Wojny Domowej działał w podziemiu po stronie Kapitana, pomagając Nickowi Fury'emu. Po śmierci Steve'a zastąpił go w roli Kapitana Ameryki.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2014, 02:32:02 pm wysłana przez Garf »
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline Itachi

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #159 dnia: Lipiec 07, 2014, 03:49:22 pm »
Wielkie dzięki za odpowiedź, będę musiał wieczorkiem jeszcze raz przejrzeć Wojnę domową, bo przegapiłem planszę, o której wspominałeś.
Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna rzecz, jak wyjaśniona została sprawa przeżycia
Spoiler: pokaż
Hawkeya
? Napisałeś, że wrócił - ok. Ale jak zdołał przeżyć?  :wink:

Offline zielone_biurko

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #160 dnia: Lipiec 07, 2014, 04:09:47 pm »
Żeby Ci nie spoilerować... Przeczytaj New Avengers (najlepiej 1-3, ale ostatni tom wystarczy) z Muchy i Ród M.

Offline Garf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #161 dnia: Lipiec 07, 2014, 04:10:32 pm »
Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna rzecz, jak wyjaśniona została sprawa przeżycia
Spoiler: pokaż
Hawkeya
? Napisałeś, że wrócił - ok. Ale jak zdołał przeżyć?  :wink:

Spoiler: pokaż
Gdy w "House of M" Scarlet Witch stworzyła całkiem nowy świat, w ramach tej ogromnej manipulacji rzeczywistością ożywiła też Hawkeye'a (który, jak reszta ludzi, nie pamiętał "normalnego" świata). Kiedy odzyskał pamięć, przedarł się do siedziby Wandy, postrzelił ją z łuku i wściekły zażądał wyjaśnień. W odpowiedzi Wanda znowu wymazała jego istnienie. Gdy pod sam koniec serii Wanda zmieniła rzeczywistość po raz kolejny, przywracając świat do normy (mniej więcej), jeszcze raz ożywiła Hawkeye'a. Co go zabiło, to go ożywiło  :smile:


EDIT: jeśli wolisz pójść za radą zielonego_biurka, lepiej nie czytaj  :wink:
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline Itachi

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #162 dnia: Lipiec 07, 2014, 04:16:52 pm »
Garf, jeszcze raz dziękuje! :wink:

Żeby Ci nie spoilerować... Przeczytaj New Avengers (najlepiej 1-3, ale ostatni tom wystarczy) z Muchy i Ród M.

Czytałem dwa pierwsze tomy, trzeci jest w planach.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #163 dnia: Lipiec 07, 2014, 09:02:33 pm »
Przyłączam się do wcześniejszej dyskusji za/przeciw "Tajnym Wojnom".
Jestem zdecydowanie "ZA". Dostrzegłem naiwność tej historii, jej zadęcie i przeładowanie akcją, połączone z jakimś kręceniem się w kółko. A jednak w moim przypadku się udało: jestem oczarowany. Być może przyjąłem niezłą strategię czytelniczą, dozując sobie po jednym rozdziale…

Przy okazji chciałem zwrócić uwagę na ciekawy - moim zdaniem - trop interpretacyjny. W 11. rozdziale Cap
Spoiler: pokaż
udaje się na samotną konfrontację z Doomem
i przywołuje wówczas dwa klasyczne dzieła anglojęzycznej literatury dziecięcej: "Alicję w Krainie Czarów" ("Zdziwniej i zdziwniej") oraz "Czarnoksiężnika z Krainy Oz". Można pewnie Battleworld uznać za wariację na temat Krainy Czarów ale jeszcze ciekawsze wydaje mi się przywołanie powieści o przygodach Dorotki. "Tajne Wojny" w wielu aspektach powtarzają jej schemat:
1. Bohaterowie są przeniesieni w niezwykły sposób na Battleworld (Dorotkę porywa tornado)
2. Nad Battleworldem władzę sprawuje Beyonder - tajemnicza istota o niby-boskich mocach (jak rzekomo Oz)
3. Bohaterowie konfrontują się z wrogami (Dorotka z wiedźmą i jej poplecznikami) i zyskują sojuszników -
Spoiler: pokaż
Zsaji i Spider Woman
(Dorotka - Blaszanego Drwala, Stracha na Wróble i Tchórzliwego Lwa)
4. Bohaterowie powracają odmienieni i obdarowani -
Spoiler: pokaż
Spider-man kostiumem, Thing – zdolnością przemiany
.

Można powiedzieć, że jest to po prostu schemat baśni ale moim zdaniem właśnie w wersji "Czarnoksiężnika z Krainy Oz".

I jeszcze słówko na temat Beyondera. Przez całą lekturę nie mogłem pozbyć się wrażenia, że jest to tak naprawdę założony czytelnik "Tajnych Wojen" - ów 8-10 letni chłopak, który dostaje w ten sposób instruktarz jak bawić się mattelowskimi zabawkami, jak Beyonder postaciami Marvela.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline death_bird

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.6
« Odpowiedź #164 dnia: Lipiec 07, 2014, 09:18:11 pm »
Również takie drobne szczegóły jak numer z obozu na ręce jednej z uczestniczek pogrzebu także odgrywa pozytywną rolę, uwidacznia to wielowymiarowość komiksu.

Oj, nie wiem, czy nie jest raczej na odwrót, to znaczy, czy nie traktować tego jako schematu.
Zapewne przytłaczająca większość Kolegów ma większą ode mnie wiedzę w zakresie komiksów, ale odnoszę takie wrażenie, iż jeśli chodzi o II Wojnę w zeszytach Marvela, to dwie kwestie (nie licząc udziału amerykańskich chłopaków), których pojawienia się możemy być pewni to: więźniowie Oświęcimia i "francuski ruch oporu".
Także zdziwiłbym się raczej, gdyby w kontekście tych uczestników ceremonii pogrzebowej, którzy pamiętali wojnę nie pojawił się były więzień obozu.

I jeszcze słówko na temat Beyondera. Przez całą lekturę nie mogłem pozbyć się wrażenia, że jest to tak naprawdę założony czytelnik "Tajnych Wojen" - ów 8-10 letni chłopak, który dostaje w ten sposób instruktarz jak bawić się mattelowskimi zabawkami, jak Beyonder postaciami Marvela.

Ciekawa interpretacja.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2014, 09:22:19 pm wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."