trawa

Autor Wątek: Błędy w druku  (Przeczytany 43431 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline brzon

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #90 dnia: Styczeń 07, 2019, 01:08:13 pm »

nie wiem co to za drukarze :smile: ale w naszym przypadku to nie jest zgodne z prawda :smile: to byla by glupota :smile:
taki tam printscreen :smile:

musialem edytowac obrazek bo rodo :wink: ale tak wyglada zamowienie na Armie
Studio Lain, świetnie że się odezwaliście i reagujecie na te informacje :biggrin:
To od początku - od momentu, kiedy zmieniliście drukarnię na BZG jakość waszych wydać naprawdę podskoczyłą w górę (co bardzo mnie ucieszyło). Przykładem tego jest Sędzia Dredd Ameryka czy Slaine Rogaty Bóg. Natomiast mniej więcej od kolejnych wydań Dredda (Tytan, Mandroid) zauważyłem ten szorski papier co 2 strony. Było to kontynuowane w innych komiksach, które mam (Sędzia Anderson, Sędziowie Śmierci). Jeżeli nie jest to zmiana sposobu drukowania to w takim razie co to jest, skąd ta zmiana, i najważniejsze, czy możecie wrócić do drukowania wydań bez tego?
Ps. W Armiach też jest taki papier

Offline studio_lain

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #91 dnia: Styczeń 07, 2019, 02:32:13 pm »
hej :)
wiesz co wysylam teraz komiksy do naszego lamacza - on to obejrzy i poprosilem go zeby podpytal w drukarni skad moga sie brac takie opinie o papierze - takze nie zostawimy tego, sam jestem ciekaw - dam znac jak bede cos wiedzial :smile: ale na bank jak widzisz nie tniemy kosztow druku :smile:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2019, 02:42:02 pm wysłana przez studio_lain »

Offline brzon

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #92 dnia: Styczeń 07, 2019, 08:16:29 pm »
@Studio lain - bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Czekam na info, bo jestem ciekawy skąd ten szorski papier na kredzie. I na powrót do wcześniejszego poziomu papieru :smile:


Żeby nie było, postanowiłem zrobić małe podsumowanie w tym temacie co do innych wydawnictw, bo ten papier zaczął w ostatnim roku pojawiać się także u innych wydawców. Zastrzegam, że nie kupuję wszystkich komiksów tych wydawnictw, więc może jest tego więcej. Może występował także wcześniej. Powtórzę - mówimy o kwestii szorstkego papieru co dwie strony:
1. Egmont - wydają najwięcej, drukuje Edica, ale ich komiksy w tym aspekcie wyglądają najlepiej (za to mają inne mankamenty, ale ja nie o tym). Ale skrajnym przykładem jest Punisher Max t. 3 (wtedy po raz pierwszy to zauważyłem, bo nie dało się nie zauważyć). Generalnie jest tak, że u nich kreda albo jest idealna, albo szorstkość mniej wyczuwalna (Nieskończony kryzys), albo naprawdę minimalna (Palcojad t. 1).
2. Mucha - tutaj nastąpił największy spadek i największy żal :doubt: [size=78%]. [/size]Drukują w BZG. Gdzieś od lata 2018 ich komiksy w temacie "szorstkości" zaliczyły dramatyczny spadek. Jest to wyczuwalne w każdym ich wydaniu m.in w Saga 8, Księżycówka 1, Bękarty z Południa 4. Wcześniej praktycznie tego nie było.[size=78%]
3. Kboom - druk w BGZ. Zaczęli świetnie (Waleczni), a potem dramatyczne pogorszenie (Bloodshot 1, X-O Monowar)
4. Scream - drukują trochę w BGZ, trochę Edica. Do tej pory fajnie i bez zarzutu, ale pod koniec 2018 obniżyli loty w tym zakresie dość poważnie: przykład Artbook Manary, Giuseppe Bergman t. 4. Aż strach co będzie dalej.
5. NonStopKomiks - drukują w większości w Edice?. Ich przykład jest specyficzny. Dwustronicowa szorstkość występuje praktycznie od początku w wielu wydaniach (np. Głębia t. 1, Pieść Otchłani t.1), ale jest mało wyczuwalna, może z racji troszkę innego papieru. A np. w takim Royal City t. 1 praktycznie wcale. A takiego Jamesa bonda t. 2 wydali wręcz na kredzie idealnej :smile:  Gdyby tak wszyscy wydawali nie byłoby problemu, sam bym tego też nie zauważył.
6. Ongrys - tutaj kupuję tylko Dreddy, więc Kompletne Akta 16 są niestety skrajnym przykładem szorstkości. Wcześniej w tomach mniej wyczuwalna, ale także jest. Za to w ich festiwalowych, specjalnych Dreddach idealnie, trochę inny papier i zero szorstkości.
7. Kolekcje WKKM, SBM - nie wiem gdzie drukują (BZG?) ale tutaj szortkość to standard od jakiegoś roku, praktycznie w każdym wydaniu. Za to WKKDC, mimo cieńszego papieru, zero szorstkości.


Problem więc jest, i dotyczy wielu tytułów wydanych w ostatnim roku, gdzie Mucha i Kboom wręcz królują. Mam ciągle nadzieję, że to się zmini (poprawi do stanu minimalnego?).


@misiokles - poruszyłeś ciekawą i ważną kwestię: jak to wpływa na zakupy? Ja na przykład, w przypadku takich tytułów jak Descender, Wicked & Divine, Księżycówka, przerzucę się pewnie na oryginały w wersji Deluxe. Mam tutaj wybór, lubię dobrze wydane komiksy i mogę zdecydować. Tak samo z Bloodshot Deluxe. Ale wolałbym oczywiście po polsku. Dla mnie to medium dotykowe, nie lubię czytać elektronicznie. Ciężko spotkać książkę wydaną w taki sposób, żeby papier zmieniał się co dwie strony. Nie oczekuję idealnych wydań, ale powtórzę - to już wolę jednolicie, wszystko na szorstko.[/size]
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2019, 09:25:55 pm wysłana przez brzon »

JanT

  • Gość
Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #93 dnia: Styczeń 07, 2019, 08:22:33 pm »
5. NonStopKomiks - drukują w większości w Edice. Ich przykład jest specyficzny. Dwustronicowa szorstkość
Skąd wiesz jak niepodpisane?  :smile: Mało drukują w Edice (na pewno Zbir i Bondy) Ta szorstkość u nich to co innego bo to jest kurz i to na bank nie drukowała Edica.
7. Kolekcje WKKM, SBM - nie wiem gdzie drukują (BZG?) ale tutaj szortkość to standard od jakiegoś roku, praktycznie w każdym wydaniu. Za to WKKDC, mimo cieńszego papieru, zero szorstkości.
Na pewno nie BZG. Ta szorstkość to też kurz ale to raz jest a raz nie ma (ostatnie Karnak i Czarna Pantera tego nie ma)

Drukarnie też mają swoje zapachy i takie "Hachette" czy Edica mają dość specyficzne  :smile: 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2019, 08:41:22 pm wysłana przez JanT »

Offline brzon

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #94 dnia: Styczeń 07, 2019, 10:18:47 pm »
Jeśli to nawet ten tajemniczy "kurz", to to trochę dziwne, że też co 2 strony. Jedna choroba, dwie odmienne przyczyny? Nie sądzę.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2019, 11:17:19 pm wysłana przez brzon »

JanT

  • Gość
Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #95 dnia: Styczeń 08, 2019, 05:36:41 am »
Przecież ten kurz widać jak byk (u mnie np w Zabij albo Zgiń 2 jest masakra) Takich rzeczy nie zauważasz a o błędach się rozpisujesz  :smile: Raz są strony zakurzone a raz jest papier chropowaty i to są dwie różne choroby.

Offline Mawer

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #96 dnia: Styczeń 08, 2019, 07:24:34 am »
Bo to jest tak, na świeżych wydrukowanych stronach opadający pył przywiera na wierzchu kartki, a pod spodem nie i stąd ten cały problem "co druga strona"  :wink:

JanT

  • Gość
Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #97 dnia: Styczeń 08, 2019, 07:47:16 am »
Z kurzem się zgadza i ten kurz widać (zwłaszcza na czerniach) ale jest też szorstki papier czyściutki  :smile:

Offline Mawer

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #98 dnia: Styczeń 08, 2019, 08:54:27 am »
Zamiast gdybać czemu tak się dzieje i wylewać pomyje na Wydawnictwa, że nie przypilnowali drukarni polecam zapoznać się z wyczerpującą publikacją dotyczącą problemów napotykanych w drukarniach i jak sobie z nimi radzić. Bo chyba dla niektórych użytkowników drukowanie komiksów wydaje się prostą sprawą i gdy pojawią się problemy jest wielkie zdziwienie


http://www.mhp.com.pl/gfx/mhp/userfiles/files/pdf/druki-biblio-bledyoff.pdf

Offline brzon

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #99 dnia: Styczeń 08, 2019, 09:03:40 am »
Przecież ten kurz widać jak byk (u mnie np w Zabij albo Zgiń 2 jest masakra) Takich rzeczy nie zauważasz a o błędach się rozpisujesz  :smile: Raz są strony zakurzone a raz jest papier chropowaty i to są dwie różne choroby.
Wszystko zauważam :biggrin: Bez względu na to, czy to kurz czy nie kurz, ważne, że jest problem w tymi chropowatymi stronami i np. studo lain zamierza się nad tym pochylić. Dam sygnał także innym wydawnictwom, z podaniem przykładów.
Mawer - nikt tutaj kubła pomyj na wydawnictwa nie wylewa. Po prostu dziwne jest, że ta "choroba" się ostatnio nasiliła u kilku z nich. Za publikację dzięki, chętnie się zapoznam.

JanT

  • Gość

Offline Mawer

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #101 dnia: Styczeń 08, 2019, 09:19:13 am »
To o offsecie.
Ale problemy są podobne

[/size]
Mawer - nikt tutaj kubła pomyj na wydawnictwa nie wylewa. Po prostu dziwne jest, że ta "choroba" się ostatnio nasiliła u kilku z nich. Za publikację dzięki, chętnie się zapoznam.
Mój post nie był skierowany bezpośrednio do Ciebie tylko do wszystkich.
Problem z "tajemniczym pyłem" na stronach jest już wałkowany na tym forum od bardzo dawna...

Offline Gazza

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #102 dnia: Styczeń 08, 2019, 09:31:04 am »
Bo chyba dla niektórych użytkowników drukowanie komiksów wydaje się prostą sprawą i gdy pojawią się problemy jest wielkie zdziwienie

http://www.mhp.com.pl/gfx/mhp/userfiles/files/pdf/druki-biblio-bledyoff.pdf
Prześlij ten poradnik wydawcom/drukarniom. Co nas obchodzą problemy w technologii druku? Nas interesuje efekt końcowy. Czy fakt skomplikowania, precyzji i odpowiedzialności ma zwalniać dajmy na to neurochirurga z odpowiedzialności za efekt operacji i stan pacjenta?
Dobrze będzie jeśli dzięki takiemu oddolnemu odzewowi kilku wydawców pochyli się nad tematem i przyciśnie swoje drukarnie do staranniejszego i odpowiedzialnego potraktowania tematu. Jakie pomyje? Przecież chyba każdy oczekuje produktu pełnowartościowego, a nie prawie.

JanT

  • Gość
Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #103 dnia: Styczeń 08, 2019, 09:37:36 am »
Ale problemy są podobne
Właśnie na offsecie ich nie ma jak na kredzie.

Offline Mawer

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #104 dnia: Styczeń 08, 2019, 09:46:18 am »
Jednych interesuje efekt końcowy, a innych zastanawia "tajemniczy pył", który wałkowany jest na tym forum od bardzo dawna. Mnie ten pył obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg (być może to jest ten wasz pył!).
Nie mam zamiaru tracić czasu na szukanie wpisów, ale sporo oberwało się Wydawcom, jacy to są źli i olewają czytelników.
Wiadoma sprawa, że każdy oczekuje pełnowartościowego produktu, ale nikt nikogo nie zmusza do zakupu.

 

anything