Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze  (Przeczytany 72611 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline silent.bob

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #165 dnia: Styczeń 13, 2015, 10:44:35 pm »
Cóż w pełni zgadzam się z przedmówcą. Polski nowy komiks wygląda jak 4-ty tom Funky Kovala...po prostu poleciał na łeb na szyję pod względem warsztatu rysunkowego (nie ma rysowników a są kreślarze albo baźgraże?). Mnie komiks musi przyciągnąć nade wszystko warstwą graficzną bo dla dobrej fabuły mogę przeczytać książkę albo oglądnąć film. Ktoś powie, że ważna jest różnorodność formy ale jak widzę jakieś nabazgrane na kolanie prymitywne rysunki to nie mam kompletnie ochoty wgłębiać się w fabułę. Kiedyś twórcy starali się zachęcić czytelnika jak najlepszym warsztatem- dlatego z polskich rysowników najbardziej cenię Wróblewskiego i Christę bo oni mieli STYL! Ich prace są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka, jakość jak zawsze na najwyższym poziomie a nakład pracy na stworzeniu warstwy graficznej bardzo duży. Do komiksu podchodzę oceniając jego pracochłonność wykonania. Jak można porównywać np. malowanego Thorgala czy Dziewczynę z Panamy do jakiegoś Wilqa czy Jeża Jerza a to przecież są także polscy twórcy. Warsztat Panowie i STYL a także SMAK oraz nałożenie kolorów to dla mnie jest priorytet. Nawet słaby fabularnie komiks obroni się świetnymi rysunkami. Dlaczego polski komiks się nie może obronić? bo tworzą go ludzie próbujący pod przykrywką awangardowości sprzedać kiepski produkt (są oczywiście wyjątki). Dwa lata uczyłem się aby tworzyć rysunki, które będą zwracać na siebie uwagę oglądających. Większość komiksów jakie miałem okazję przejrzeć są rysowane w stylu jaki prezentuje się po miesiącu nauki- tylko teraz artysta już się nie rozwija dalej tylko tworzy na tym miesięcznym poziomie wmawiając innym, że to tak ma wyglądać. Jak przeglądam sobie stare RELAXY to praktycznie wszystkie komiksy mają "jaja" choć są tworzone ponad 30 lat temu a dzisiejsze komiksy to jak gimnazjalni chłopcy w rurkach (albo leginsach)- niby chłop a tak do końca nie wiadomo.
SORRY za taki wywód staruszka ale klasyka do mnie 1000x bardziej przemawia niż te współczesne próby i podrygi (kto pamięta KAW to wie o co mi biega).

Nic dodać, nic ująć.
Komiks ma być dobrze narysowany. Jakoś specjalnie odkrywczy być nie musi, bo w zasadzie wszystko już było.

Z polskich twórców, pomijając klasyków, to podoba mi się to co rysuje Śledź, Wyrzykowski (twarze w jego komiksach mi średnio podchodzą)
Kowalski (świetnie rysuje, nielubiany przez rodzimych 'artystów', bo pracuje w 'fabryce').
Przypominam sobie jeszcze komiks Miś Misza, ale Egmont wydał tylko 1 tom, bo czytelnicy zagłosowali portfelami.

Edit:
Jeszcze Ósma Czara - Owedyka
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2015, 10:54:33 pm wysłana przez silent.bob »

Offline turucorp

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #166 dnia: Styczeń 13, 2015, 10:59:29 pm »
Jak przeglądam sobie stare RELAXY to praktycznie wszystkie komiksy mają "jaja" choć są tworzone ponad 30 lat temu a dzisiejsze komiksy to jak gimnazjalni chłopcy w rurkach (albo leginsach)- niby chłop a tak do końca nie wiadomo.
SORRY za taki wywód staruszka ale klasyka do mnie 1000x bardziej przemawia niż te współczesne próby i podrygi (kto pamięta KAW to wie o co mi biega).


To teraz siegnij jeszcze raz po te Relaxy, a potem wyciagnij komiksy Gawronkiewicza, Stefanca, Wyrzykowskiego czy Skutnika, idz i sprawdz jaka krecha posluguje sie Kielbus, jak bardzo rozwinal sie Cabala, na jakim poziomie rysuje Szneider, sprawdz, a potem zastanow sie nad tym co tutaj wlasnie napisales.
Bo jako czlowiek, ktory wychowal sie na Relaxie i rozlozyl praktycznie wszystko, co opublikowano w tym magazynie na czynniki pierwsze, moge ci z czystym sumieniem zarzucic, ze zabetonowales sie na tamtych publikacjach i kompletnie nie ogarniasz tego co dzieje sie we wspolczesnym krajowym komiksie.

Offline amsterdream

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #167 dnia: Styczeń 13, 2015, 11:14:51 pm »
Nic dodać, nic ująć.
Komiks ma być dobrze narysowany. Jakoś specjalnie odkrywczy być nie musi, bo w zasadzie wszystko już było.

Słaby fabularnie komiks nie obroni się świetnymi rysunkami (przykład - Ekho). Za to słabo narysowany często potrafi obronić się fabułą (np. Parenteza).

Offline silent.bob

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #168 dnia: Styczeń 13, 2015, 11:36:20 pm »
Słaby fabularnie komiks nie obroni się świetnymi rysunkami (przykład - Ekho). Za to słabo narysowany często potrafi obronić się fabułą (np. Parenteza).

http://images.gildia.pl/_n_/komiks/komiksy/parenteza/1/skan3-640.jpg
To jest słabo narysowane? Jestem innego zdania.
Dla mnie komiks to są rysunki. Jeśli rysunki mnie nie interesują, sięgam po książkę.

Offline amsterdream

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #169 dnia: Styczeń 13, 2015, 11:53:27 pm »
Dla mnie komiks to jest połączenie obrazu ze słowem, dlatego najlepiej jak oba elementy ze sobą współgrają i są na jak najwyższym poziomie. Rysunki w Parentezie mi nie podeszły, widać było, że to był pierwszy komiks autorki.

Offline silent.bob

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #170 dnia: Styczeń 13, 2015, 11:57:51 pm »
Dla mnie komiks to jest połączenie obrazu ze słowem, dlatego najlepiej jak oba elementy ze sobą współgrają i są na jak najwyższym poziomie.
Ty tak na serio?

Offline turucorp

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #171 dnia: Styczeń 14, 2015, 12:10:32 am »
Dla mnie komiks to jest połączenie obrazu ze słowem, dlatego najlepiej jak oba elementy ze sobą współgrają i są na jak najwyższym poziomie. Rysunki w Parentezie mi nie podeszły, widać było, że to był pierwszy komiks autorki.

Popelniasz podstawowy blad, im bardziej oba elementy wspolgraja, tym lepiej, to oczywiste, ale juz kwestia "poziomu" jest wzgledna, to konwecja, styl, jego dobor powoduja "wspolgranie".
Czasami "patyczaki" sa znacznie bardziej odpowiednie niz "wypasiony realizm", kiedy indziej okreslony styl malarski itp.
W dodatku te dwa elementy (tresc i rysunek) traca wiele jesli nie pojawia sie odpowiednia forma narracji graficznej.
Czyli nie dwa elementy tylko trzy, i niekoniecznie "najwyzszy poziom" tylko odpowiednio dopasowany.

Offline amsterdream

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #172 dnia: Styczeń 14, 2015, 12:13:31 am »
Ty tak na serio?
Dopiero teraz zauważyłem, że ucięło mi dalszą cześć wypowiedzi - dalej miało być jeszcze 'ale czytam je głównie dla fabuły'. Szczerze mówiąc to nie widzę sensu ciągnąć tego tematu, jeden lubi pomidorową, drugi ogórkową.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2015, 12:17:05 am wysłana przez amsterdream »

Offline veritius

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #173 dnia: Styczeń 14, 2015, 07:29:48 am »
@
Jarosław D
Dzięki za podpowiedź, tak to są takie tytuły które, gdy wracałem do czytania komiksu przeglądając sklep gildii i Aleje Komiksu brałem pod uwagę. I zainteresował mnie Bler ale nie kupiłem go.
@Daniel Gizicki
Twój tekst o tym że polscy twórcy nie mają 8 h czasu dziennie by skupić się tylko na komiksie, do mnie nie trafia - ja to wiem i każdy to wie, ale nie  w tym rzecz, nie idę do salonu kupić wybrakowany model auta tylko pełnej jakości auto. Hobbystyczne zajęcia to nadal zajęcia hobbystyczne.

<--- W tym miejscu odpisywałem długo  dlaczego nie kupuję, mówiąc o kolorach, tłach odbiorze rysunków na papierze, ale to jednak nie ma za bardzo sensu, jestem laikiem jeśli chodzi o rynek komiksów w Polsce a nie chce też prowokować dyskusji wypowiadając się na temat który dobrze nie jest mi znany. Powiem jako zwykły konsument treści, nie jestem znawcą, nie udaje tego. Odbieram komiks dzięki temu jak recenzowany jest przez osoby które zajmują się komiksami dłużej, szkoda mi wydawać pieniądze na rzeczy słabe (superhero traktuje jak popkorniaki w kinie) od innych rzeczy wymagam świetnych rysunków i dobrej fabuły ale nie na 20-40 stron a minimum 100 bym miał frajdę z jego czytania( wiem też że komiks historyczny jest świetny ale to nie mój gust).

Niestety ale polski komiks nie daje mi takich produktów. Komiks by się sprzedać musi łączyć wymiar estetyczny z komercyjnymi potrzebami, jeśli jego twórcy tego nie rozumieją to nie będę ich charytatywnie wspierał bo nie widzę takiej potrzeby i pewnie cała masa żuczków dlatego nie kupuje polskiego komiksu, a kupuje polskich rysowników pracujących za granicą.

Offline adro

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #174 dnia: Styczeń 14, 2015, 07:35:58 am »
Tak jak Nawimar uwazam, ze polski komiks jest teraz w fazie ostrej hossy i produkcje krajowe w niczym nie ustepuja zachodnim hiciorom, ba czesto sie zdarza, ze komiksy naszych sa po prostu lepsze od zachramanicznych idealow. Ostatnio kupilem Bol Harmacinskiego i Zlagodzic bol istnienia Obelskiego, oba komiksy nie chca wyjsc z mojej glowy, rewela  :razz:
pzdr
PS to jest problem promocji, na obie rzeczy trafilem przypadkiem i po wielu latach od daty publikacji. Udzielam sie na tym forum wiele lat i raczej oba komiksy przeszly bez echa(szkoda). Mam nadzieje, ze autorzy obu komiksow jeszcze kiedys cos wydadza. Ile jest jeszcze takich nieodkrytych perelek?
PS2 moze z tym stwierdzeniem "wiele lat" przesadzilem, bo kiedys bylem glownie na nieodzalowanych forkach waku i wraka, ale kto to jeszcze pamieta :razz: :wink:
PS3 dawno nie bylo gadki o polskim komiksie  :biggrin:
PS4 coraz wiecej ludzi wycofuje sie z tego forum, co jest grane ? :shock:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2015, 08:02:18 am wysłana przez adro »
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #175 dnia: Styczeń 14, 2015, 08:04:47 am »
Ystad: (...) jakoś naturalnie powoli się wycofuje z forumowania."
 
I jak tu teraz żyć... 

Powodzenia w nowych miejscach i nowych rolach. Wspominaj czasem komiks polski.

Nie będziesz mi mówił co mam robić Generale Internetowych Wojowników :)
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline burberry

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #176 dnia: Styczeń 14, 2015, 10:37:13 am »
Niejako wywołany do tablicy - przeczytałem w tym roku około 10 polskich komiksów, pewnie więcej, z tym że tylko 5-6 było wydanych w 2014 roku. Całe moje zbieranie komiksów to głównie nadrabianie zaległości. Podobnie było w zeszłym roku z polskimi twórcami - bardzo podobały mi się Bez Końca, Maczużnik, Wrzątkun, Przygody na Bezludnej Wyspie czy Łauma. Za wyjątkiej tej ostatniej, wznowionej w 2014 roku, wszystkie były wydane wcześniej. A każdy z nich mógłby znaleźć się w moim Top 10 za cały rok.
Bóg Cię kocha

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #177 dnia: Styczeń 14, 2015, 11:58:57 am »
Taka dygresja.

Czasami "patyczaki" sa znacznie bardziej odpowiednie niz "wypasiony realizm", kiedy indziej okreslony styl malarski itp.

To jest bardzo ciekawa kwestia na odrębną dyskusję. Nawet nosiłem się z zamiarem założenia odrębnego tematu i postawienia kilku dyskusyjnych tez w tym względzie. Jak będę miał więcej chęci to pewnie to zrobię.  :razz:

Offline turucorp

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #178 dnia: Styczeń 14, 2015, 12:14:41 pm »
Taka dygresja.

To jest bardzo ciekawa kwestia na odrębną dyskusję. Nawet nosiłem się z zamiarem założenia odrębnego tematu i postawienia kilku dyskusyjnych tez w tym względzie. Jak będę miał więcej chęci to pewnie to zrobię.  :razz:
Smialo, mamy (jak widac) sporo "swiezej krwi" na forum, chetnie sie dowiem (i przedyskutuje) jak te ich wykluczajace sie wzajemnie sposoby postrzegania komiksow maja sie do rzeczywistosci ;)

Offline Jaszcząb

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #179 dnia: Styczeń 14, 2015, 02:54:18 pm »

Taka dygresja.


To jest bardzo ciekawa kwestia na odrębną dyskusję. Nawet nosiłem się z zamiarem założenia odrębnego tematu i postawienia kilku dyskusyjnych tez w tym względzie. Jak będę miał więcej chęci to pewnie to zrobię.  :razz:


Serio, jest to kwestia do dyskusji? Mi się akurat wydaje, że to oczywista oczywistość akurat.
Czy ten komiks namalowany przez Rosińskiego byłby lepszy, czy raczej on powinien zostać narysowany,
tak jak został  narysowany?


No ale jeśli widzisz tu pole do dyskusji, to ja chętnie pośledzę :)

 

anything