Autor Wątek: Marvel NOW!  (Przeczytany 1085390 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2535 dnia: Listopad 25, 2016, 07:12:35 pm »
A przypomnijcie mi jak był przetłumaczony tytuł tego rozdziału 7 tomu WKKM Hulka, który nawiązywał do tytułu - Lot nad kukułczym gniazdem czy jakoś tak a przetłumaczono go zupełnie inaczej nawiązując do jakiegoś polskiego dzieła żeby był bardziej zbliżony do naszych realiów.

Offline Garf

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2536 dnia: Listopad 25, 2016, 07:24:50 pm »
Cóż, po pierwsze, ja nie mówię, że tłumacz musi zawsze trzymać się niewolniczo litery oryginału i wiem, że są sytuację, gdzie "bóbr" można,  a nawet trzeba przełożyć jako "pszczoła". To, co zaznaczyłem, to fakt, że w tym przypadku nie ma uzasadnienia do takiej zmiany wymowy tekstu - bo hipotetyczna "Miss Marvel" narzucałaby bohaterce stan panieński, czego nie ma w oryginale. Zresztą, to po prostu literówka na stronie KŚK, więc to akademicka dyskusja.

Szczerze mówiąc, jesteś ostatnią osobą, po której się spodziewałem, że wystąpi w obronie ewentualnej modyfikacji przez Egmont oryginalnego pseudonimu :smile:

Natomiast z tym Hulkiem muszę Cię zmartwić, bo niestety było dokładnie odwrotnie, niż piszesz. Odniesienie do "Lotu pod kukułczym gniazdem" pojawiło się w polskiej wersji.

To zresztą ciekawy przypadek pokazujący, jaką pułapką może być dosłowne tłumaczenie. Moim zdaniem tłumacz podjął w sprawie tego tytułu Hulka bardzo dobrą decyzję.
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2537 dnia: Listopad 25, 2016, 07:33:34 pm »
Cóż, po pierwsze, ja nie mówię, że tłumacz musi zawsze trzymać się niewolniczo litery oryginału i wiem, że są sytuację, gdzie "bóbr" można,  a nawet trzeba przełożyć jako "pszczoła". To, co zaznaczyłem, to fakt, że w tym przypadku nie ma uzasadnienia do takiej zmiany wymowy tekstu - bo hipotetyczna "Miss Marvel" narzucałaby bohaterce stan panieński, czego nie ma w oryginale. Zresztą, to po prostu literówka na stronie KŚK, więc to akademicka dyskusja.

Szczerze mówiąc, jesteś ostatnią osobą, po której się spodziewałem, że wystąpi w obronie ewentualnej modyfikacji przez Egmont oryginalnego pseudonimu :smile:

Natomiast z tym Hulkiem muszę Cię zmartwić, bo niestety było dokładnie odwrotnie, niż piszesz. Odniesienie do "Lotu pod kukułczym gniazdem" pojawiło się w polskiej wersji.

To zresztą ciekawy przypadek pokazujący, jaką pułapką może być dosłowne tłumaczenie. Moim zdaniem tłumacz podjął w sprawie tego tytułu Hulka bardzo dobrą decyzję.


Dobra, dobra. Powiedzmy, że nadarzyła się okazja żeby po prostu przemycić kawał o Jasiu  :smile:  Bo czemu nie  :smile:  ale masz rację jestem za wiernym tłumaczeniem zawsze i wszędzie. Dzięki za przypomnienie jak było z tym Hulkiem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2016, 09:08:47 pm wysłana przez Gr8responsibility »

Offline ThePinkFin

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2538 dnia: Listopad 25, 2016, 08:44:05 pm »
Chwila... To właściwie dlaczego Carol Danvers jest teraz Kapitan Marvel? Wyczytałem kiedyś, że powodem było, iż Marvel uznał, jakoby ta bohaterka nie "zasługiwała" już na określenie jej mianem panny. W dodatku w "Super Hero Squad" użyto właśnie tłumaczenia Panna Marvel.

Offline Garf

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2539 dnia: Listopad 25, 2016, 08:53:55 pm »
Jeśli mielibyśmy się sugerować tłumaczeniem z kreskówek, to daleko byśmy nie zajechali. Przypominam, że "Starfire" w "Młodych Tytanach" to "Gwiazdeczka", a "Beetle" w "Ultimate Spider-Man" to "Chrząszcz" :)

Wydaje mi się, że w przypadku Carol Danvers chodziło raczej o zaznaczenie przesunięcia tej postaci na pierwszy plan i jej swoistego "awansu" w ramach dowartościowywania postaci kobiecych. Tu jednak może wypowie się ktoś, kto czytał serię z Karolką Kapitanką :)
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline ThePinkFin

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2540 dnia: Listopad 25, 2016, 09:02:46 pm »
Jeśli mielibyśmy się sugerować tłumaczeniem z kreskówek, to daleko byśmy nie zajechali. Przypominam, że "Starfire" w "Młodych Tytanach" to "Gwiazdeczka", a "Beetle" w "Ultimate Spider-Man" to "Chrząszcz" :smile:
Te tłumaczenia akurat nie są złe, ale fakt, niektóre z kreskówek są rażące, jak np. wieloświat zamiast multiwersum.

Offline LordDisneyland

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2541 dnia: Listopad 26, 2016, 12:23:31 pm »
Chwila... To właściwie dlaczego Carol Danvers jest teraz Kapitan Marvel? Wyczytałem kiedyś, że powodem było, iż Marvel uznał, jakoby ta bohaterka nie "zasługiwała" już na określenie jej mianem panny. W dodatku w "Super Hero Squad" użyto właśnie tłumaczenia Panna Marvel.

Ale skrót "Ms." przecież nie oznacza , że to jest "panna"- jako politycznie poprawny, nie ma nic wspólnego ze stanem cywilnym:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ms.

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2542 dnia: Listopad 26, 2016, 12:36:17 pm »
Chwila... To właściwie dlaczego Carol Danvers jest teraz Kapitan Marvel? Wyczytałem kiedyś, że powodem było, iż Marvel uznał, jakoby ta bohaterka nie "zasługiwała" już na określenie jej mianem panny. W dodatku w "Super Hero Squad" użyto właśnie tłumaczenia Panna Marvel.


Carol jest Captain Marvel mniej więcej z tego powodu dla którego w pewnym momencie Wally West przestał być Kid Flash a stał się Flashem. To są legacy characters, to ma zupełnie swoją własną dynamikę i w przypadku wieloletniej historii Danvers miało to jak najbardziej sens (i dzięki temu obroniło się od absurdu innej momentami podobnej legacy character - Phyla-Vell).
perły przed wieprze

Offline ThePinkFin

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2543 dnia: Listopad 26, 2016, 04:29:41 pm »
Dobrze więc, odnośnie złego rozumowania "Ms." chyba nie da się więcej powiedzieć. Dziękuję wszystkim za rozjaśnienie.
Przeczytałem (już wczoraj) "Strażników Galaktyki: Nieskończoność" i jestem zawiedziony oryginalnymi zeszytami, a w szczególności #8 i 9, które zostały paskudnie narysowane przez Francavillę, #10 jeszcze jakoś się broni (nie chodzi mi o rysunki, bo te są świetne), ale ewidentnie Bendis nie czuł tej całej "Nieskończoności". Za to 2 dodatkowe zeszyty skradły moje serce, Egmont powinien rozważyć wydanie całych serii "Guardians Team-Up" i "Rocket Raccoon", chyba że istnieje możliwość, aby reszta zeszytów była dołączona do następnych tomów o Strażnikach, choć szczerze w to wątpię, bo 1. seria ma 10 zeszytów, a 2. - 11, ale ta 1. jest z 2015 roku, więc kto wie?


PS: Czy tylko mi przeszkadza, że w notce o Bendisie jest "Dom M", a nie "Ród M"?

Offline LordDisneyland

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2544 dnia: Listopad 26, 2016, 05:10:08 pm »
No jest to niekonsekwencja, ale nie z tych rażących...

Co do "Gwardianów Galaktyki"- chyba sobie kupię TPB "Groot"- fajna, cartoonowa kreska Kesingera, sympatyczna narracja...w sam raz po męczącej lekturze całej tej "Nieskończoności"- chyba nie tylko ja podczas lektury wolałbym wydanie w zeszytach.

JanT

  • Gość
Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2545 dnia: Listopad 26, 2016, 06:08:57 pm »
Mógłby mi ktoś napisać czemu w Guardians Team-UP 4:
Spoiler: pokaż
Jennifer jest zielona nawet gdy nie jest zamieniona w She-Hulk?
Błąd scenarzysty czy coś to spowodowało?

Offline Ulotu

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2546 dnia: Listopad 26, 2016, 06:14:30 pm »
Jennifer prawie nigdy nie przestaje być She-Hulk - jedynie zmniejsza rozmiar (głownie mięśni), żeby wpasować się w "regularne" ubrania.

JanT

  • Gość
Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2547 dnia: Listopad 26, 2016, 06:24:03 pm »
To wszystko jasne. Dzięki  :smile:

Baby tak mają że zawsze chcą się wyróżniać  :biggrin:

Offline LordDisneyland

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2548 dnia: Listopad 26, 2016, 07:10:08 pm »
To wszystko jasne. Dzięki  :smile:

Baby tak mają że zawsze chcą się wyróżniać  :biggrin:
Przypomniała mi się scena z modelem od gaci , gdy rankiem w wyrze pani mecenas przestaje być SheHulkiem :smile:

Swoją drogą chętnie zobaczyłbym polskie wydania nowych serii SheHulk- brakuje mi  takich komiksów ... bezpretensjonalna i niegłupia zarazem rozrywka, żadnych wielkopomnych zmagań o kosmiczną dominację.

Offline Zakrza

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2549 dnia: Grudzień 01, 2016, 07:09:20 pm »
Mam do państwa dwa pytania dotyczące Marvel Now! Być może te kwestie już się pojawiały, ale nie jestem w stanie przejrzeć wszystkich, 171 stron wątku.


1. Jakie serie z Marvel Now!, spoza tego co oferuje Egmont, uważacie za najlepsze?
2. Jakie około-Spider-manowe i około-Avengersowe serie warto znać. I tu również proszę o tytuły spoza Egmontu.


Z góry dzięki za odpowiedzi.
Oddajcie pokłon i całujcie stopy Wielkiemu Zakrzy!