Autor Wątek: Egmont 2016  (Przeczytany 734289 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline perek82

Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1215 dnia: Kwiecień 17, 2016, 05:22:16 pm »
Jak się wstawi stosowny komentarz, to będzie dyskusja, czy komentarz jest rzeczywiście stosowny. Zaraz się znajdzie ktoś, kto zna inną wersję historii. Może najlepiej byłoby napisać, że komiks jest utworem literackim a nie dokumentem historycznym.

Mandroid - 4/5
Mroczni sędziowie - 3/5
Nowy Jork: Życie w wielkim mieście - 4/5
Kajtek i Koko w kosmosie - 3,5/5
Bug - 3,5/5

Offline rzem

Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1216 dnia: Kwiecień 17, 2016, 05:33:36 pm »
Fajne zestawienie, Graves.
Jestem za wstawieniem komiksów propagandowych - ze względów graficznych. Liczę, ze Egmont wypośrodkuje oczekiwania wobec zawartości i na zdrowo podejdzie do ew. zarzutów o umieszczenie komiksów propagandowych. To jest sztuka. Propaganda jest w niej obecna od kilku dekad.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1217 dnia: Kwiecień 17, 2016, 06:46:53 pm »
Propaganda była i jest. I będzie.

Można wyretuszować relaxowych żołnierzy AL na wyklętych akowców, albo wstawić nowe teksty w dymki, żeby były zgodne z dzisiejszą propagandą i będzie git!
Spoiler: pokaż
[żartowałem]

W wielu komiksach Wróblewskiego z tamtych lat scenarzyści wprowadzali prosty podział: waleczni, uczciwi i bohaterscy żołnierze i milicja PRL i bandy zbrodniarzy, chowające się po lasach, dopóki bohaterscy żołnierze i wspaniała nowa władza nie wyłapią i nie wytępią tego plugastwa.
W wielu komiksach IPNu (i nie tylko) - jest zupełnie na odwrót. I chyba nikt nie ma z tym problemu. Myślę, że dla kontrastu, spokojnie przedruki Relaxów mogą zostać bez żadnych komentarzy; czytelnicy takiego tomu nie będą kretynami, poradzą sobie!




Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline juras9

Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1218 dnia: Kwiecień 17, 2016, 07:15:29 pm »

Próbuję dojść co jest czym w wydaniach Ligii Sprawiedliwości.


W Polsce wydane zostały tomy:
Liga Sprawiedliwości   Początek   1
Liga Sprawiedliwości   Podróż Złoczyńcy   2
Liga Sprawiedliwości   Tron Atlantydy   3
Liga Sprawiedliwości   Trójka   4
Liga Sprawiedliwości   Wieczni Bohaterowie   5


Odpowiadające oryginalnym:
Justice League: Origin (2012)
Justice League: The Villain's Journey (2013)
Justice League: Throne of Atlantis (2013)
Justice League: Trinity War (2014)
Justice League: Forever Heroes (2014)


Czy w Polsce nie było wydania:
Justice League: The Grid (2014), który jest w oryginale czwartym tomem?


W sklepie gildii "Trójka" jest opisana jako "The Grid", ale to chyba błąd.


Z drugiej strony zawartość Egmontowej "Trójki" nie w pełni odpowiada "Trinity War"


O co tu chodzi :>? Egmont sobie przyciął wydanie serii?

JanT

  • Gość
Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1219 dnia: Kwiecień 17, 2016, 07:31:36 pm »
Było o tym już kilka razy  :smile:

"The Grid" to zeszyty 18-23:

zeszyty 18-20 Egmont dodał do Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości

zeszyt 21 jest w Shazamie

zeszyty 22-23 są w JL - Trójka

A Constantina i Pandorę wycieli z "Trinity War" bo to u nas nie wychodzi.

Offline juras9

Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1220 dnia: Kwiecień 17, 2016, 07:45:10 pm »
Dzięki wielkie za informację. W życiu bym do tego nie doszedł, a jakoś nie potrafiłem znaleźć informacji na ten temat. Ciężko mi to wszystko ogarnąć, takie powiązania w tych komiksach, że głowa boli  :oops:

Offline 8azyliszek

Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1221 dnia: Kwiecień 17, 2016, 08:03:16 pm »
Ooo -  @juras zaczął odpakowywać i czytać, to co hurtem kupił od Egmontu. :) Między Tronem Atlantydy a Trójką należałoby przeczytać Shazama i Amerykańską Ligę Sprawiedliwości. A po Trójce Wieczne Zło oczywiście.

Offline graves

Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1222 dnia: Kwiecień 17, 2016, 08:04:33 pm »
Jestem za wstawieniem komiksów propagandowych - ze względów graficznych. Liczę, ze Egmont wypośrodkuje oczekiwania wobec zawartości i na zdrowo podejdzie do ew. zarzutów o umieszczenie komiksów propagandowych. To jest sztuka. Propaganda jest w niej obecna od kilku dekad.
Ja bym raczej chciał, aby 1000 komiks Egmontu nie zawierał takich dość niejednoznacznych sytuacji okraszonych propagandą.
Zgadzam się z Kokoszem, że takie komiksy można ukazać z odpowiednim komentarzem, ale uważam, że powinna to być osobna publikacja zbierająca wszystkie tego typu opowieści.

To już wyszło w tomie "Kajtek, Koko i inni".
A, to zapomniałem :smile: W takim razie bez tego.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1223 dnia: Kwiecień 17, 2016, 08:07:15 pm »
Zgadzam się z Kokoszem, że takie komiksy można ukazać z odpowiednim komentarzem


Wszystkie mocno cierpiące na propagandową czkawkę czy tylko tylko np. te gdzie propaganda jest związana działalnością aparatu państwowego?
perły przed wieprze

Offline turucorp

Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1224 dnia: Kwiecień 17, 2016, 10:16:49 pm »

Wszystkie mocno cierpiące na propagandową czkawkę czy tylko tylko np. te gdzie propaganda jest związana działalnością aparatu państwowego?

Heh, harcerz z "Pięciu kroków" jest z "czerwonego harcerstwa", Konus był skonfliktowany z "bananowcami", "Skrzydła" ewidentnie pietnuja "zachodnich militarystow", "Pierwszy Polak w kosmosie" to prokremlowska tuba propagandowa" itd.itp.

Offline Funny

Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1225 dnia: Kwiecień 18, 2016, 07:14:19 am »
Wiem jedno, sięgając po stare Relaxy ich propaganda nie irytuje mnie nawet o malutki promil od obecnej sytuacji politycznej.
Różnica jest taka, że biorąc do ręki nowe wydanie Relaxu, bez jakiejkolwiek cenzury, zupełnie inaczej spoglądałbym na historie w nim zawarte. Dla mnie wystarczyłaby w zupełności wspomniany wcześniej odpowiedni komentarz przed takimi pozycjami - a wydanie chcialbym aby posiadało jak najwięcej komiksów - niezależnie od poprawności politycznej..... Marzenie....

Mikel

  • Gość
Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1226 dnia: Kwiecień 18, 2016, 08:17:47 am »
Poczekajmy na szczegóły, jak na razie oprócz tego co w ogólnym zarysie ma być wydane, jednak nie znamy za dużo szczegółów. Obecnie jest to wróżenie z fusów, jakie pozycje będą i jak zostaną wydane, to jest w rękach E. i robi to z pełną świadomością. 
Rys historyczny powinien być przygotowywany dla każdej pozycji która ukazuje się 10 lat po pierwotnym wydaniu lub kiedy tło społeczno-historyczne ma spory wpływ na odbieranie pozycji. W wielu przypadkach jest to proforma, wiele zależy od interpretacji czytelnika danego utworu.

Offline misiokles

Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1227 dnia: Kwiecień 18, 2016, 08:26:10 am »
Zamiast rysu historycznego, wystarczy dobrze przedmowa, bądź wstęp.

Offline rzem

Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1228 dnia: Kwiecień 18, 2016, 08:38:25 am »
Przedmowa lub wstęp - to jest okej. Wszystko inne to jak pisanie, że strój Supermana nie spowoduje, że będziesz latać.
Propagandowe filmy Eisensteina typu "Strajk" (maksymalna propaganda) i "Pancernik Potiomkin" (przekłamanie historii), czy relacja z otwarcia berlińskich Igrzysk L. Riefenstahl są do obejrzenia na YT i nie ma tam żadnego rysu historycznego. Pokazuje się te filmy w szkołach, a każde z nich przedstawiane jest jako arcydzieło (poniekąd to prawda). Te rzeczy mają większy zasięg niż komiksy i jakoś nikt nie panikuje, że mogą wypaczyć czyjś światopogląd czy mieć na kogoś zły wpływ. Bez przesady. Nie traktujmy ludzi jak bezmózgowców, bo potem się będziemy dziwić, ze zachowują się jak bezmózgowcy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2016, 08:41:46 am wysłana przez rzem »

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Egmont 2016
« Odpowiedź #1229 dnia: Kwiecień 18, 2016, 08:38:48 am »
Zamiast rysu historycznego, wystarczy dobrze przedmowa, bądź wstęp.


Tak ale czy faktycznie jest możliwa sytuacja, że ktoś czytając te komiksy naprawdę jest takim nieogarniętym czytelnikiem, że jest ślepy na kontekst historyczny, albo co gorsza, może "ulec" tej propagandzie?

(coś czuję, że się powtarzam) Osobiście wolałbym dorwać jakąś naukową publikację, która potężnie zajmuje się tym tematem niż postulować o jakieś rozbudowane komentarze w tej kompilacji (nie twierdzę, że dobra przedmowa poruszająca ten temat nie jest dobrym pomysłem, bo jest dobrym pomysłem, dość oczywistym nawet)... bo wtedy to ja poproszę żeby komiksy IPN też dostawały takie komentarze, obowiązkowo, w publikacji każdej, no i komiksy Kijuca, tam też poproszę o elaboraty o propagandzie między stronami.

A może nie, może lepiej nie dać się zwariować?
perły przed wieprze

 

anything