Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9  (Przeczytany 329447 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jutrzen

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #705 dnia: Czerwiec 04, 2016, 01:44:53 pm »
A propos Korvaca i jego tłumaczenia... Niejaki Robert Lipski bije po oczach "okresem czasu". Ciekawe, czy za to dostaje się wypłatę. No i casus "Wieczność jest spokojny"... Tak wychodzi, jak się na siłę tłumaczy imiona. Tylko po co w takiej sytuacji zmieniać Thinga na Stwora, skoro wg powyższej logiki może równie dobrze pozostać Rzeczą? Byłoby po prostu: Rzecz zrobił, Rzecz powiedział.... Socjalizm w bohaterski sposób pokonuje przeszkody nieistniejące w innych ustrojach!
PS Kim jest Tom Morgan wymieniony na okładce albumu (nie ma go wymienionego wśród twórców w stopce)?

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #706 dnia: Czerwiec 04, 2016, 02:01:03 pm »
R.Lipski na panelu mówił, że tłumaczy wszystko. I dialogi i szyldy i gazety.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #707 dnia: Czerwiec 04, 2016, 02:49:37 pm »
PS Kim jest Tom Morgan wymieniony na okładce albumu (nie ma go wymienionego wśród twórców w stopce)?
Mark Gruenwald (tekst) i Tom Morgan (rysunki) to autorzy epilogu zamykającego ten tom (cztery strony ze sceną na cmentarzu). Epilog ten pierwotnie ukazał się jako dodatek do pierwszego wydania zbiorczego "Sagi o Korvacu", które ukazało się 14 lat po publikacji ten opowieści w zeszytach.

Ten epilog jest nieco kontrowersyjny, bo nie wymyślili go oryginalni autorzy tej historii, a w dodatku zmienia on wydźwięk finału tej opowieści. Ostatnią melancholijną sceną Shooter chciał skłonić nas, czytelników, do zastanawiania się czy Korvac przypadkiem nie miał słusznych racji i czy Avengers nie popełnili błędu walcząc z nim. Epilog zaś mówi nam wprost, że Korvac był zły i musiał tak skończyć.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #708 dnia: Czerwiec 04, 2016, 08:27:48 pm »
Epilog ten pierwotnie ukazał się jako dodatek do pierwszego wydania zbiorczego "Sagi o Korvacu", które ukazało się 14 lat po publikacji ten opowieści w zeszytach.
No, niezła historia. Faktycznie ten fragment wydał mi się dość sztuczny, częściowo tautologiczny i w ogóle jakiś taki "dopisany". Także dzięki, Anion!

Tymczasem mam pewną wątpliwość dotyczącą najnowszego WKKM, "Marvel Team-Up" (na razie średnio mi się podoba, za to mój synek strasznie się nim ekscytuje i czytamy razem).
Otóż w 3 zeszycie, w momencie gdy Spider-man planuje pułapkę na Superskrulla rzuca do Pochodni: "Widziałeś kiedyś "Coś" ten film Carpentera?" - tu jest coś nie tak... Komiks pochodzi z 1977 r., zaś "Coś" Carpentera z 1982. Tylko z czym to się pomyliło? "Coś" Carpentera jest wprawdzie remakiem "The Thing from Another World" z 1951, ale Spider chyba by nie wspominał tak starego filmu, który nie był chyba jakiś specjalnie kultowy...
Generalnie mam wrażenie, że podjąłeś, Anionie, decyzję o pewnym uwspółcześnieniu niektórych zwrotów Spidera, co ma swoje pozytywne strony, choć przyznam, że ze dwa razy nieco mnie "zagryzło". Za to kryptocytat z "Rodziny Poszepszyńskich" ("Szast prast i po wszystkim") był świetny i bardzo do lat 70. pasował!
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #709 dnia: Czerwiec 04, 2016, 08:36:20 pm »
to już na pewno ingerencja tłumacza, bo w Oryginale jest "that Old SF flick "The Thing""...
czyli na pewno mówił o starej wersji... (pewnie się tak o niej mówi w skrócie a nie pełnym tytułem ze względu na plakat, bo tam "The Thing" jest bardziej wyeksponowane niż reszta tytułu)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2016, 08:39:37 pm wysłana przez fragsel »

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #710 dnia: Czerwiec 05, 2016, 08:48:14 am »
"Marvel Team-Up" (na razie średnio mi się podoba, za to mój synek strasznie się nim ekscytuje i czytamy razem).
Czyli wszystko na swoim miejscu, bo przypominam, że dopóki zeszytówki były dostępne w kioskach i spożywczakach (t.j. do połowy lat 90.) główny ich target i najliczniejszą grupę ich czytelników stanowiły właśnie dzieci i nastolatkowie, a studenci i generalnie dorośli fani byli w mniejszości. Obecnie mamy sytuację całkowicie odwrotną...

Otóż w 3 zeszycie, w momencie gdy Spider-man planuje pułapkę na Superskrulla rzuca do Pochodni: "Widziałeś kiedyś "Coś" ten film Carpentera?" - tu jest coś nie tak... Komiks pochodzi z 1977 r., zaś "Coś" Carpentera z 1982. Tylko z czym to się pomyliło? "Coś" Carpentera jest wprawdzie remakiem "The Thing from Another World" z 1951, ale Spider chyba by nie wspominał tak starego filmu, który nie był chyba jakiś specjalnie kultowy...
To mój błąd i biję się w pierś, bo faktycznie chodziło o "The Thing from Another World" z 1951, a nie remake. Na swoją obronę mogę tylko powiedzieć, że filmu Carpentera nie odświeżałem sobie od wieków i w ogóle zapomniałem, że to remake. W tym konkretnym przypadku po prostu wpisałem "The Thing" w wyszukiwarce, żeby sprawdzić czy wyskoczy mi coś innego niż film Carpentera. Nie wyskoczyło. Powinienem zwrócić uwagę na rok produkcji...

Generalnie mam wrażenie, że podjąłeś, Anionie, decyzję o pewnym uwspółcześnieniu niektórych zwrotów Spidera, co ma swoje pozytywne strony, choć przyznam, że ze dwa razy nieco mnie "zagryzło". Za to kryptocytat z "Rodziny Poszepszyńskich" ("Szast prast i po wszystkim") był świetny i bardzo do lat 70. pasował!
Staram się utrzymywać archaiczność wszystkich potocznych słów, zwrotów, wypowiedzi i przekleństw i mam przy tym kupę zabawy zastępując je polskimi odpowiednikami, które także są już niedzisiejsze. W "Marvel Team-Up" w jednym miejscu włożyłem w usta Spider-Mana zwrot "A to franca!", ale redakcja uznała, że to już lekka przesada i mnie poprawiła.  :lol:  Które zwroty Spider-Mana według ciebie uwspółcześniłem i które cię "zagryzły"?


Przy okazji dziękuję za wszystkie uwagi, w szczególności te krytyczne, bo to one najbardziej mi się przydają.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2016, 08:58:28 am wysłana przez Anionorodnik »

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #711 dnia: Czerwiec 05, 2016, 12:04:39 pm »
Czyli wszystko na swoim miejscu, bo przypominam, że dopóki zeszytówki były dostępne w kioskach i spożywczakach (t.j. do połowy lat 90.) główny ich target i najliczniejszą grupę ich czytelników stanowiły właśnie dzieci i nastolatkowie, a studenci i generalnie dorośli fani byli w mniejszości.
Zdaję sobie sprawę... Choć mój ma tylko 6 lat, więc na razie aktorzę czytając mu na głos (i już pomysły na głosy kobiece mi się kończą).
Które zwroty Spider-Mana według ciebie uwspółcześniłem i które cię "zagryzły"?
To były faktycznie dwa. Ale są to bardzo subiektywne odczucia. Nie aspiruję do miana historyka języka potocznego ani tym bardziej etymologa. Moje wrażenie może być całkowicie mylne, więc nie bierz tego, proszę, do siebie.
Moją uwagę zwróciły:
W zeszycie 60 na s. 2 "Wasp jest tak nakręcona..."
W zeszycie 61 na stronie przedostatniej "...porąbany kosmiczny muppecie."
Chodzi o te "nakręcona" i "porąbany" - mam wrażenie, że są to - owszem - kolokwializmy mające już swoje lata ale jednak nie sięgające (w znaczeniu o jakim w nich tam chodzi) lat 70. Kojarzę je raczej z naszą młodością - latami 90., najdalej 80.
Ale zaręczam, że odczułem je jako "zgrzyty" drobne i ogólnie jestem pod wrażeniem translatorskiej świadomości i wczucia się.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #712 dnia: Czerwiec 06, 2016, 03:22:14 pm »
Dopiero dziś mi przyszła paczka z Marvel Team Up i zacząłem czytać. I od pierwszej strony Pająk rozrabia, psując
Spoiler: pokaż
szykującą się scenę seksu między Wasp a Pymem. :smile: A potem ten Equinox. Słaby jest - w DC łotra o tym pseudo lepiej rozpisali.


He he - true. Po co Wasp te żądła, skoro one na nikogo prawie nie działają?
"Mam Moc i [nie zawaham się jej użyć :smile: ]"
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2016, 05:50:07 pm wysłana przez 8azyliszek »

Offline vision2001

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #713 dnia: Czerwiec 06, 2016, 03:50:29 pm »
Bazyl. Masz. Pomogę Ci.
Dopiero dziś mi przyszła paczka z Marvel Team Up i zacząłem czytać.
Spoiler: pokaż
I od pierwszej strony Pająk rozrabia, psując szykującą się scenę seksu między Wasp a Pymem. :smile: A potem ten Equinox. Słaby jest - w DC łotra o tym pseudo lepiej rozpisali.


He he - true. Po co Wasp te żądła, skoro one na nikogo prawie nie działają?
"Mam Moc i [nie zawaham się jej użyć :smile: ]"
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #714 dnia: Czerwiec 06, 2016, 07:56:13 pm »
Pytanie co do Marvel Team Up. Ktoś wie
Spoiler: pokaż
jak potem Super Skrull wrócił na Ziemię?? Jak się pozbierał po czymś takim?


Fajnie się czyta zeszyty z Iron Fistem. Wiem już skąd scenarzyści Kung Fu Pandy ściągnęli pomysł na 3 część. :) Czekam na tom WKKM z tą postacią, bo kopniak z półobrotu to jest to. :) A gdyby w Polsce wyszły jego przygody od Brubakera albo co, to też bym nimi nie pogardził.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2016, 08:11:14 pm wysłana przez 8azyliszek »

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #715 dnia: Czerwiec 06, 2016, 08:25:10 pm »
najpierw na krótko
Spoiler: pokaż
zebrał się w sobie przez przypadkowe działania kanadyjskich naukowców w Alpha FLight 9-10, ae Sasquatch (członek Apha FLight) go z powrotem rozproszył.


Więc
Spoiler: pokaż
na stałe przywrócił go do życia kontakt z antymaterią (która podobno naprawia materię) zainicjowany przez innego skrula na rozkaz cesarzowej Skrulli w  Silver Surfer dopiero w 1988 czy 9

I nawet
Spoiler: pokaż
zostali z Surferem przyjaciółmi na chwilę...


Wiem też że w latach 90-tych był retconn {UWAGA MEGA SPOILER) ze
Spoiler: pokaż
w miedzyczasie Skrll był na ziemi jako inna postać z amnezją co to nawet przez przypadek zabiła jednego ze znanych bohaterów który wkrótce bedzie miał serial, ale tam gdzie doczytałem nie ma to sensu że to był on.

Jak dojdę do tego numeru
Spoiler: pokaż
Namora
gdzie to zretconowali to sie okaże o co cho...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2016, 08:35:42 pm wysłana przez fragsel »

Offline misiokles

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #716 dnia: Czerwiec 06, 2016, 08:35:38 pm »
najpierw na krótko
Spoiler: pokaż
zebrał się w sobie przez przypadkowe działania kanadyjskich naukowców w Alpha FLight 9-10, ae Sasquatch (członek Apha FLight) go z powrotem rozproszył.

Uwielbiam Byrne'owski run w Alpha Flight. Facet lubi rozproszyć drużynę, skubić się na wewnętrznych problemach, zamiast łupankach a postać Puck'a czy Heather traktuje się jak starych dobrych znajomych.

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #717 dnia: Czerwiec 06, 2016, 08:43:07 pm »
Z Alpha Flight najlepiej było gdy Maria Hill gniewała się na Avengers i wysłała do akcji Kanadyjczyków, którzy wszyscy polegli w 5 minut, więc i tak Avengers musieli wkraczać do akcji. :D :) Tylko już nie pamiętam gdzie to czytałem.

A napis na okładce tego tomu WKKM pasuje i do nas :) - Wreszcie! Brytyjski Superbohater Marvela sensacyjnie eksploduje na [polskiej] scenie. :D Pierwszy Kapitan Brytania po polsku Wuu - huu. Tzna jeśli nie liczymy tej babki z Upadku Avengers.

P.S. Anion dzięki za przypis, że Czerwony Baron był niemieckim asem lotnictwa z I WŚ. :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2016, 08:48:40 pm wysłana przez 8azyliszek »

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #718 dnia: Czerwiec 06, 2016, 08:45:29 pm »
Brytania był już po polsku w jednym tmsemicowskim spidermanie. ..

Offline 8azyliszek

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.9
« Odpowiedź #719 dnia: Czerwiec 06, 2016, 08:50:02 pm »
@UP
OOO - to nie pamiętam tego numeru. Ale w sumie dawno czytałem hurtem wszystkie pajączki z TM-Semic.

"Ponieważ jedyne czego powinniście się teraz bać to Sam Strach" - he he.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2016, 09:01:54 pm wysłana przez 8azyliszek »

 

anything