trawa

Autor Wątek: Wydawnictwo Kurc  (Przeczytany 236454 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rzem

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #150 dnia: Listopad 15, 2016, 08:59:21 am »
Dokładnie jak wyżej. Pierwsze podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać "czy chcę czytać coś napisane wg schematów popularnych w tamtym czasie?". Jeśli do kogoś trafiają komiksy o współczesnej narracji, siłą rzeczy będzie mu przeszkadzać ten swoisty odcisk czasu na starszych komiksach.


To jest ogólna zasada przecież, także dla literatury.



Niesamowita ta lista Archelona: nie wiedziałem, że Alix jest kontynuowany i że Głowy Orłów mają aż tyle epizodów.
Tuliłbym integrale wszystkich tytułów z tej listy.


Offline bosssu

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #151 dnia: Listopad 15, 2016, 09:03:50 am »
Thiago: "(...)  To się dobrze czyta? Bo jednak dziś już tak komiksów się nie robi!"
Ha ha...Trzeba powiedzieć to Rosińskiemu aby Jolana wysłał w kosmos do świata jego ojca i żeby się nawalał z jakimiś kosmitami a nie smęcił na Ziemi, bo fabuła jest "staromodna". :wink:
A czy Karola Maya się dobrze czyta? a Sienkiewicza?....przecież się takich książek dziś nie robi :biggrin:



Offline rzem

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #152 dnia: Listopad 15, 2016, 11:58:14 am »
Ha ha...Trzeba powiedzieć to Rosińskiemu aby Jolana wysłał w kosmos do świata jego ojca i żeby się nawalał z jakimiś kosmitami a nie smęcił na Ziemi, bo fabuła jest "staromodna". :wink:
A czy Karola Maya się dobrze czyta? a Sienkiewicza?....przecież się takich książek dziś nie robi :biggrin:
Przepraszam za off-top, ale to mi przypomniało całkiem niedawną zabawną wypowiedź jednej z wielkich nadziei naszego futbolu, która wczoraj we Wrocławiu biegała po boisku, że nie czyta książek, "bo tego się już raczej nie praktykuje." :-)
Bez złośliwości w czyjąkolwiek stronę, po prostu tak się przypomniało...

Offline Nawimar

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #153 dnia: Listopad 15, 2016, 12:20:38 pm »
Dobre! Trochę jak jeden z tuzów bardzo popularnej u nas odmiany muzyki, który stwierdził niegdyś, że z dużym zapałem czytuje powieści sensacyjne ale nie lubi prozy. Tyle że on chociaż czytał...

Jeszcze przy okazji serii "Vasco" i innych, nazwijmy to umownie, niedzisiejszych propozycji komiksowych, bardzo mi odpowiada, że z lektury tego typu utworów mogę się czegoś dowiedzieć, a nie tylko przekartkować ładny folderek spreparowany na tablecie (do tego oskrobany jak tylko się dało z części tekstowej). Ruch od niewiedzy do wiedzy - bezcenne zjawisko.

Offline absolutnie

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #154 dnia: Listopad 15, 2016, 12:37:21 pm »
Pierwsze podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać "czy chcę czytać coś napisane wg schematów popularnych w tamtym czasie?".





Bardzo przepraszam, ale dyskusja wydaje mi się odrobinę chybiona.
Z linków podanych przez Archelona wynika jednoznacznie, że to są komiksy robione także w naszych czasach.
Kreska, która niektórym wydaje się archaiczna, to po prostu ligne claire - technika zakorzeniona w tradycji, ale uprawiana z powodzeniem także wspołcześnie.


A z podanych linków, to najbardziej bym chciał komiksy Andre Juillarda.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline rzem

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #155 dnia: Listopad 15, 2016, 02:16:28 pm »

Bardzo przepraszam, ale dyskusja wydaje mi się odrobinę chybiona.
Z linków podanych przez Archelona wynika jednoznacznie, że to są komiksy robione także w naszych czasach.
Kreska, która niektórym wydaje się archaiczna, to po prostu ligne claire - technika zakorzeniona w tradycji, ale uprawiana z powodzeniem także wspołcześnie.


A z podanych linków, to najbardziej bym chciał komiksy Andre Juillarda.
Celna uwaga, ale w całym tym chybieniu fakt, że te serie trwają aż do dziś, traktuję jako argument na rzecz ich ambasadorów - jeśli mają czytelników, nie są chyba takie "nie do zniesienia". Można czytać stare i nowe, ramotkowe i współczesne, i obserwowanie ewolucji może być pasjonujące, niezależnie, czy seria się psuje czy rozwija w dobrą stronę.
Nie znam dalszych (współczesnych) epizodów tych serii, więc nie wiem, czy one się zmieniły i czy np. zatrzymałyby mnie przy sobie aż do współczesnych odcinków.
W mojej wypowiedzi miałem bardziej na myśli, że nie można skreślać danego utworu tylko dlatego, że był napisany kiedyś - jest dużo małych obrazków na stronie, narrator mówi, co robi bohater, mimo że jest to sportretowane, a dymki dialogowe są prostokątne.
Po prostu skreślając serię z racji jej niewspółczesnego designu czasami coś możemy stracić - choćby to, co napisał Nawimar.
Ale żeby się nie zawieźć, warto zadać sobie to cytowane pytanie - oszczędza się czas i można czytać to, co bardziej do człowieka trafia.

Offline absolutnie

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #156 dnia: Listopad 15, 2016, 02:46:50 pm »

Po prostu skreślając serię z racji jej niewspółczesnego designu czasami coś możemy stracić - choćby to, co napisał Nawimar.



To ja podkreślę jeszcze raz. Ligne claire nie jest "niewspółczesnym designem"
Mamy z nią do czynienia w komiksach Vittorio Giardino:
300: Vittorio Giardino – Rapsodia Ungherese - 300-rapsodia-ungherese-cover-
(jakby ktoś to w Polsce wydał, byloby fajnie)


Andre Juillarda:




(to też)



(i to)


...i innych.
To po prostu technika, która się sprawdziła. Jest czytelna, wywodzi się z okreslonej (belgijskiej) tradycji i daje spore możliwości artystyczne (choć ma też ograniczenia).




Stare odcinki "Vasco" najprawdopodobniej będą na swój sposób staroświeckie. Tak, jak staroświeckie sa pierwsze odcinki "Comanche". Niefortunne i niesłuszne jest jednak utożsamienie ich staroświeckości z kreską, jaką zostały narysowane.
Ta jest ponadczasowa.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Nawimar

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #157 dnia: Listopad 15, 2016, 03:02:28 pm »
Tylko pytanie czy odbiorcom zarzucającym tego typu seriom jak "Vasco" archaizm aby na pewno przeszkadza wypracowana przed laty stylistyka plastyczna czy może raczej model narracji z większym udziałem słowa pisanego oraz faktografii...

Offline rzem

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #158 dnia: Listopad 15, 2016, 03:28:15 pm »
Nie no, na pewno chodzi o całość i o odbiorze całości rozmawiamy. Nikt nie atakuje Ligne Claire - teraz dla mnie niepotrzebne stawanie w obronie Ligne Claire..

Offline misiokles

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #159 dnia: Listopad 15, 2016, 05:29:45 pm »
Tylko pytanie czy odbiorcom zarzucającym tego typu seriom jak "Vasco" archaizm aby na pewno przeszkadza wypracowana przed laty stylistyka plastyczna czy może raczej model narracji z większym udziałem słowa pisanego oraz faktografii...
Wydaje mi się, że sposób podawania emocji. Można to porównać z filmami. Dziś nikomu się nie uda nakręcić filmu w stylu lat 50-tych, za dużo w głowie jest niewykorzenialnych rozwiązań który wypracowano dekady później. Można naśladować, ale ślady post-modernizmu i tak wychodzą na wierzch. Dlatego ci, którzy unikają ramotek sprzed dziesięcioleci to dlatego, że emocje przy ich odbiorze są im 'obce kulturowo', nie pasujące do szukanych potrzeb emocjonalnych. Upraszczając: żyjąc w świecie wzmożonego tempa, podskórnie tego tempa oczekujemy.

mkolek81

  • Gość
Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #160 dnia: Listopad 15, 2016, 11:43:41 pm »
no i już jest oficjalnie na stronie wydawcy
http://www.kurc.com.pl/pl,20,dzial-tytuly-0-0-zapowiedzi.html

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #161 dnia: Listopad 15, 2016, 11:52:23 pm »
Mam zagadkę.

Trzy tomy po 46 plansz to 138 stron.

Zapowiadany Vasco tom 1 ma liczyć 156 stron.
http://www.kurc.com.pl/pl,20,artykul-tytuly-0-12-zapowiedzi.html

Na stronie wydawcy podają 192 strony.
http://www.lelombard.com/albums-fiche-bd/vasco-integrale/vasco-integrale,950.html

Błąd na stronie Lombardu lub otrzymamy wersję okrojoną z bonusów?


Ed.
Tu podają 156: http://www.bdfugue.com/vasco-integrale-t-1
Więc chyba wszystko ok.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2016, 12:00:59 am wysłana przez Archelon »
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

JanT

  • Gość
Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #162 dnia: Listopad 16, 2016, 07:46:40 am »
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2016, 07:51:06 am wysłana przez JanT »

Offline SawiK

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #163 dnia: Listopad 16, 2016, 08:25:08 am »
O kurde to sie machnołem hehe.Toż to Kurc wiec Druuna i Storm ;)Żeby nie bylo jalowo to : Kupilem Druune czytana i przeczytalem pierwsza polowe, dobra fabula i swietna grafika,kupie i kolejny tom ;) A jak bede mial wolne srodki to zastanowie sie nad tomem zerowym.

Offline Jaxx

Odp: Wydawnictwo Kurc
« Odpowiedź #164 dnia: Listopad 16, 2016, 08:33:48 am »
A ja się zastanawiałem nad Stormem. Chciałem z czasem kupić 1 tom. Zastanawiałem się, przesuwałem, znowu się zastanawiałem i bęc, nie ma tomu 1...

Kurc przewiduje jakieś dodruki, ktoś ma jakieś info?

Druunę 1 biorę w przyszłym miesiącu, "0" na razie odpuściłem, skoro to bardziej dodatek dla fanów niż pełnoprawna historia.

 

anything