Autor Wątek: Różne gadki zewsząd 3  (Przeczytany 176642 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sokratesik

Odp: Różne gadki zewsząd 3
« Odpowiedź #465 dnia: Wrzesień 07, 2016, 08:06:01 am »
absolutnie - na pewnej płaszczyźnie się zgadzam z Tobą. Np. Picasso - bardzo trafny przykład.
Ale, piszesz:
 "wybija się ten, kogo ludzie rozpoznają, pamiętają i kim się zachwycają (im bardziej, tym bardziej).
Stopień i rozmiar zachwytów łatwo ustalić - chociażby za pomocą wyszukiwarki Google"
Chyba nie chodzi Ci o to, że np. bracia Mroczek, czy Doda są postaciami wybitnymi...? Bo spełniają wszystkie te kryteria.
Co do kary śmierci - chodziło mi o społeczne poparcie, które nawet u nas jest tak pół na pół (no może nie aż pół na pół, ale sporo ludzi chciałoby takiego rozwiązania)
gobender - pełna zgoda. Komiks sztuką bywa. Oczywiście to samo można powiedzieć o filmie, książce itd..  :wink:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2016, 08:10:35 am wysłana przez Sokratesik »

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Odp: DC Deluxe
« Odpowiedź #466 dnia: Wrzesień 07, 2016, 08:20:16 am »
Komiks bywa sztuką. Na razie jeszcze niezbyt często i z pewnością nie superhero.
To zależy jak rozumieć termin "sztuka".
Jeśli jako starożytne "ars", czy "techne", to każdy komiks jest odrębną od literatury, malarstwa itd. dziedziną twórczości. A zatem sztuką.
Jeśli jednak miałby być sztuką przez wielkie "S" - taką o tradycjach modernistycznych - to pewnie rzeczywiście byłoby mało takich przykładów. I bardzo trudno byłoby je wskazać, bo w ogóle trudno jest oddzielić prawdziwą Sztukę od blagi.
Co do komiksu superhero, to o ile mogę się zgodzić, że artystycznej normy jako sztuki przez duże "S" może on nie wypełniać, o tyle nie rozumiem, dlaczego w niektórych swoich aspektach niemiałby się o nią ocierać. Chociażby w dziedzinie narracji wizualnej (np. "Strażnicy"), czy samej grafiki, która - nie zdradzając ciągot awangardowych - bywa autentycznie piękna i "artystyczna" (np. superhero Sienkiewicza, czy Davida Macka).
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

fragsel

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #467 dnia: Wrzesień 07, 2016, 08:25:11 am »
zgadza sie, ale maja swiaty rownolegle, ktore po prostu ponumerowali (jednoczesnie stosujac dosc dziwne numerowanie - swiat glowny to wlasnie earth 616) 

czemu dziwnie?
616 wymyslił Alan Moore...

A reszta numerów da sie w 99% procentach sensownie (choć bardzo "meta") wytłumaczyć...

Całkowicie ogarniam ich system numeracji i bardzo mi się podoba...

Offline Cycol

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #468 dnia: Wrzesień 07, 2016, 08:32:52 am »
czemu dziwnie?
616 wymyslił Alan Moore...

no wlasnie :smile: a dlaczego wymyslil akurat 616 a nie np 313, lub 100 ? bylbym wdzieczny, gdyby zachcialo Ci sie podzielic posiadana wiedza :wink:



 

ale na tym zdjeciu mozemy zaobserwowac, iz niemiecka wersja takze nie utrzymuje stalej tonacji barwy paska :)

fragsel

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #469 dnia: Wrzesień 07, 2016, 08:38:12 am »
Tak naprawdę to mogę się podzielić tylko wiedzą Wujka Google..

Cytuj
Alan Moore is usually credited with creating the term. However, Alan Davis has stated that the designation of Earth 616 was actually first made by Dave Thorpe, the previous writer of the UK-published Captain Britain stories.

A difference of opinion exists regarding the selection of the number 616. In 2005, Moore's son-in-law John Reppion (married to Moore's daughter Leah Moore) stated on an Internet message board that the number 616 was arbitrarily chosen by Moore, saying it "was just a random number of no significance chosen because people always seemed to be talking about 'earth 2' or 'earth 4' but never any higher numbers." However, Davis has said that it comes from 616, a variation on the Number of the Beast, picked because Thorpe "wasn't a fan of the modern superhero genre" and expressed this in his stories, "such as recording his opinion of the Marvel Universe with the designation 616."

Offline 8azyliszek

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #470 dnia: Wrzesień 07, 2016, 08:42:34 am »
@UP
Polish please.

Cycol - masz rację. Też to widziałem. Widocznie nie da się dobrze wydrukować serii komiksowej, jak zamawiasz u obcego. Dlatego moje wydawnictwo miałoby własną drukarnię. :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2016, 09:04:13 am wysłana przez 8azyliszek »

Offline Cycol

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #471 dnia: Wrzesień 07, 2016, 08:53:59 am »
Tak naprawdę to mogę się podzielić tylko wiedzą Wujka Google..
 that the number 616 was arbitrarily chosen by Moore, saying it "was just a random number of no significance chosen because people always seemed to be talking about 'earth 2' or 'earth 4' but never any higher numbers." However, Davis has said that it comes from 616, a variation on the Number of the Beast, picked because Thorpe "wasn't a fan of the modern superhero genre" and expressed this in his stories, "such as recording his opinion of the Marvel Universe with the designation 616."

no i jest jak byk napisane, iz jest to po prostu z biodra wystrzelona przypadkowa liczba niczym logicznym nieuzasadniona, procz takiej, a nie innej zachcianki Moore'a :)

fragsel

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #472 dnia: Wrzesień 07, 2016, 08:57:01 am »
ale z czym masz problem?

przecież imię "Spider-man" czy "Batrman" też jest z tego samego źródła (w sensie autor wział i wymyślił)

wszystko w komiksach tak powstaje...

o czym to świadczy?
o co walczysz? bo przyznaję, ze nie rozumiem z czym masz problem odnośnie tego numjeru

Byłoby Ci lepiej gdyby napisał, że to obwód w tali jego żony liczony w milimetrach?


I nawet jak jeden numer ma mało sensu (wedłóg  Ciebie) to pozostałe są dobrze umotywowane...
więc gdzie tu problem? co jest dziwne?

Offline Cycol

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #473 dnia: Wrzesień 07, 2016, 09:00:34 am »
Cycek - masz rację. Też to widziałem. Widocznie nie da się dobrze wydrukować serii komiksowej, jak zamawiasz u obcego

tak to juz bywa (a nawet dosc czesto) w kooperacji :smile: ale pocieszeniem jest, iz mamy teraz swiadomosc, ze Polski odbiorca nie jest traktowany gorzej, niz np niemiecki :smile:

ale z czym masz problem?

przecież imię "Spider-man" czy "Batrman" też jest z tego samego źródła (w sensie autor wział i wymyślił)

wszystko w komiksach tak powstaje...

o czym to świadczy?
o co walczysz? bo przyznaję, ze nie rozumiem z czym masz problem odnośnie tego numjeru

Byłoby Ci lepiej gdyby napisał, że to obwód w tali jego żony liczony w milimetrach?


I nawet jak jeden numer ma mało sensu (wedłóg  Ciebie) to pozostałe są dobrze umotywowane...
więc gdzie tu problem? co jest dziwne?

to ty sie czepiles, ze okreslenie "dziwna numeracja" jest nie na miejscu, wiec o co TY walczysz ? bo batmana i spidermana mozna logicznie wytlumaczyc, wiec podales zly przyklad
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2016, 09:07:47 am wysłana przez fragsel »

fragsel

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #474 dnia: Wrzesień 07, 2016, 09:02:49 am »
no właśnie nadal nie rozumiem co jest "dziwnego" w numeracji, gdzie jeden numer jest przyjęty arbitralnie przez autora żeby znów nie było Earth-1 bo się za bardzo z DC kojarzy (albo jako pocisk dla szefów przez innego - bo nie rozstrzygnięto kto to wymyślił) a reszta ma logiczne uzasadnienie

No chyba że wszystko czego nie rozumiesz jest dla Ciebie dziwne...
Wtedy jak najbardziej szanuję, bo z tym można żyć i ja to rozumiem...

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #475 dnia: Wrzesień 07, 2016, 09:18:03 am »
no wlasnie :smile: a dlaczego wymyslil akurat 616 a nie np 313, lub 100 ? bylbym wdzieczny, gdyby zachcialo Ci sie podzielic posiadana wiedza :wink:
Oprócz tego, co zacytował fragsel mogę dodać, że stara legenda głosi, że numer 616 wiąże się z pierwszym numerem "Fantastic Four", który ukazał się w 1961.
I tylko nie pamiętam tłumaczenia, skąd ta druga 6 się wzięła. Czy to miała być odwrócona 9, czy chodziło o miesiąc czerwiec ("FF" 1 ukazało się w październiku ale Moore mógł coś pomylić albo wskazać miesiąc, w którym zaczęto pracę nad komiksem, czy też "wpadnięto na pomysł")...
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Cycol

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #476 dnia: Wrzesień 07, 2016, 09:18:12 am »
to czego nie da sie wyjasnic logicznymi argumentami, zazwyczaj jest uznawane za dziwne - poki nie znajdzie sie ktos, kto znajdzie logiczne wyjasnienie i wtedy dana rzecz przestaje byc dziwna. tak to dziala od zarania dziejow i nie jest to wylacznie moje widzi mi sie

Oprócz tego, co zacytował fragsel mogę dodać, że stara legenda głosi, że numer 616 wiąże się z pierwszym numerem "Fantastic Four", który ukazał się w 1961.
I tylko nie pamiętam tłumaczenia, skąd ta druga 6 się wzięła. Czy to miała być odwrócona 9, czy chodziło o miesiąc czerwiec ("FF" 1 ukazało się w październiku ale Moore mógł coś pomylić albo wskazać miesiąc, w którym zaczęto pracę nad komiksem, czy też "wpadnięto na pomysł")...

o tym wlasnie mowilem. mamy zagadnienie, wyjasnienie i uzasadnienie - i dziwota sie skonczyla. logika jak zawsze zwycieza :) na szczescie coniektorzy jeszcze potrafia zrobic cos wiecej, niz tylko 'kopiuj' i 'wklej' :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2016, 09:21:39 am wysłana przez Cycol »

fragsel

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #477 dnia: Wrzesień 07, 2016, 09:22:58 am »
no to w takim razie OK, uważaj sobie to za dziwne.

Przperaszam za swoje wtrącenie, wracam do kontemplowania piękna tych numerów i pomysłowości ich twórców (co dzieje się za każdym razem gdy natrafiam na jeden z nich, a trafiam często)


I tak, podawanie z pamięci niepełnej informacji bez podawania źródła jest 100 razy lepsze niż kopiowanie i wklejanie czegoś potwierdzonego przez twórców.
Oczywiście.
Brawo!


Cytuj
1961 June, or '61, sixth month, which was when they finished work on Fantastic Four #1, cover date November 61.
This is pure speculation, but could be the beginning for serious research. I suspect that this is the original rationale for 616 even if the creators themselves forgot about it. Kid Bugs (talk) 18:57, 25 August 2009 (UTC)Except that the Marvel Universe technically began with "Marvel Mystery Comics #1" by Timely Comics published in October 1939, and even if you're going by the first comics printed under the name "Marvel" it wasn't "Fantastic Four #1" but "Amazing Adventures #3" in May (August) 1961. 24.190.34.219 (talk) 03:00, 9 November 2009 (UTC)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2016, 09:27:19 am wysłana przez fragsel »

Offline Mawer

Odp: Różne gadki zewsząd 3
« Odpowiedź #478 dnia: Wrzesień 07, 2016, 09:24:40 am »
to czego nie da sie wyjasnic logicznymi argumentami, zazwyczaj jest uznawane za dziwne - poki nie znajdzie sie ktos, kto znajdzie logiczne wyjasnienie i wtedy dana rzecz przestaje byc dziwna. tak to dziala od zarania dziejow i nie jest to wylacznie moje widzi mi sie



Lepiej nie szukać logicznego wyjaśnienia w numerze 616, bo jeszcze się to skończy obsesją jak w filmie Numer 23.
:lol: 

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - cz. 2
« Odpowiedź #479 dnia: Wrzesień 07, 2016, 09:35:02 am »
I tak, podawanie z pamięci niepełnej informacji bez podawania źródła jest 100 razy lepsze niż kopiowanie i wklejanie czegoś potwierdzonego przez twórców.
Oczywiście.
Brawo!
Drogi fragselu - ja jestem niewinny! Zupełnie serio uważam to za legendę, jakich wiele wśród fanów krąży.
A sam po cichu (i bezpodstawnie) uważam, że Moore chciał nazwać je 666, tylko wiedział, że by to nie przeszło. O!
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.