Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze  (Przeczytany 42210 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gobender

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 10, 2017, 06:49:16 am »
greg0, to oczywiste, tylko zupełnie nie o tym mowa.

Mówimy o wznowieniach (wydanie II, III etc).  A nie późnych premierach. W efekcie komiksem roku, może zostać komiks wydany w Polsce 5 lat temu. Ale skoro wszyscy tak wolą, nie ma co robić awantury.

Offline skil

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 10, 2017, 01:30:59 pm »
Oczywiście, że głosowanie na wznowienia i drugie wydania to głupi pomysł. Tak jak wspomniał gobender w kinie, muzyce czy literaturze nie praktykuje się czegoś takiego. Pokażcie mi jakiekolwiek zestawienie komiksów roku, które uwzględnia wznowienia.
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline Murazor

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 10, 2017, 01:51:48 pm »
Czyli, wg was, jak nie przeczytałem Blacksada, czy Hellboya X lat temu, a wychodzi w tym roku to nie mogę na niego zagłosować?

Wydaję mi się to logiczne, że skoro ktoś przeczytał dany komiks X lat temu, a teraz jest wznowienie to nie będzie na niego głosował po raz drugi, ale wyłączyć możliwość głosowanie na wznowienie dla osób, które przeczytają coś pierwszy raz to głupi pomysł.

Filmy, muzyka, czy literatura maja większa dostępność niż komiksy wydane 10 lat temu. Można je wypożyczać i przeczytać/obejrzeć, a w naszym małym komiksowie jest bardzo małą szansa przeczytać np: komplet Hellboya, czy Blacksada z biblioteki.

Ja osobiście nie dodam Hellboya i Blacksada (chociaż są mega wybitne wg mnie), ale Slaine - Rogaty Bóg się pojawi, bo czytałem go po raz pierwszy w tym roku.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2017, 01:58:05 pm wysłana przez Murazor »

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 10, 2017, 02:04:28 pm »
Jest w tym trochę racji, że stale rośnie liczba czytelników i niektórzy dopiero teraz, w ostatnim latach kupili (i przeczytali) wznowienia Kaznodziei, Hellboya, Wiecznej wojny czy Strażników. I niedługo stuknie 20 lat od czasu, kiedy Egmont wydał Slaine`a w 1999 roku, czyli album numer 0001 w Klubie Świata Komiksu, co uznać można za początek poważnego wydawania komiksów w Polsce. Ale prawdą jest, że listy topek zazwyczaj (zawsze?) zawierają nowe filmy czy książki. To tak jakbym dopiero w tym roku zobaczył Dawno temu w Ameryce Sergio Leone, Dersu Uzałę Kurosawy czy Siódmą pieczęć Bergmana i zagłosowałbym na te arcydzieła w top filmów roku obok nowego Łowcy Androidów czy Twojego Vincenta. A tak po prawdzie te dzieła na luzie powinny wywalić z topki jakikolwiek premierowy film jaki widziałem w tym roku. De facto jest możliwa top lista użytkownika złożona tylko z nowych wydań super klasyków. I tak samo jest możliwa lista filmowa kogoś kto zobaczył stare arcydzieła na jakimś festiwalu, np. na Nowych Horyzontach. Nie jest niczyją winą, że miał 6 lat w 2001 roku, kiedy Post pierwszy raz wydawał u nas Mausa, a w 2016 r. kiedy WK wznowiło tę pozycję liczył już lat 21 i się z nim zapoznał, ale ja też nie głosuję na Pół żartem, pół serio  w topkach filmowych. :wink:

Offline Murazor

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 10, 2017, 02:52:16 pm »
Ale Ty obejrzysz film wydany kilka lat temu w tym roku, a nie jego wznowienie w np kinach, w nowym wydaniu. Z nowym dubbingiem, muzyka i odrestaurowanymi kolorami. To jest calkowicie inna sytuacja. Jezeli ktos poda Hellboya na liscie to nie komiks z przed 10 lat, ktory teraz przeczytal. Tylko komiks z tego roku.

Zeby zastosowac takie sama kategorie o ktorych piszesz musielibysmy glosowac na top komiks 2017 w oryginale, a nie top 2017 komiks wydany w Polsce.

Topki,o ktorych mowicie to zazwyczaj top wszechczasow. Na cbr macie top 100 i wtedy biora Watchmenow, czy X menow Claremonta.

Offline gobender

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 10, 2017, 03:03:38 pm »
Jezeli ktos poda Hellboya na liscie to nie komiks z przed 10 lat, ktory teraz przeczytal. Tylko komiks z tego roku.

Wg jakiej logiki? To jest komiks wydany x lat temu przez Egmont. A nie w tym roku. To, ze ktoś go przeczytał w tym roku w żaden sposób go tegorocznym nie czyni. Nadal jest jedynie wznowieniem w innej okładce.

Offline Murazor

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 10, 2017, 03:33:42 pm »
Wg jakiej logiki? To jest komiks wydany x lat temu przez Egmont. A nie w tym roku. To, ze ktoś go przeczytał w tym roku w żaden sposób go tegorocznym nie czyni. Nadal jest jedynie wznowieniem w innej okładce.
Zobacz stopkę w Hellboyu: for polish edition EGMONT 2017. Rozumiem, że w innym wątku narzekałeś na czerń w wydaniu sprzed 10 lat, a nie tegorocznym?

Wg Twojej logiki jest to komiks wydany w 94. przez DH i w ogóle nie powinien znaleźć się na liście, bo ktoś go mógł przeczytać 20 lat temu..

Ode mnie koniec dyskusji, bo i tak zależy to od osoby, która założy wątek z TOPką, w tamtym roku był podpunkt:
4. Głosujemy na dowolny komiks (rodzimy lub z importu) wydany w Polsce w 2016 roku.
więc wznowienia i ente edycje do tego należały, jeżeli komuś się nie podobały warunki nie musiał uczestniczyć w zabawie.

Jeżeli w tym roku założyciel wątku da warunek "bez wznowień" to będzie lista bez wznowień i można zmienić nazwę na top premier 2017.

Offline gobender

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 10, 2017, 03:59:22 pm »
Zobacz stopkę w Hellboyu: for polish edition EGMONT 2017. Rozumiem, że w innym wątku narzekałeś na czerń w wydaniu sprzed 10 lat, a nie tegorocznym?

[wzdech] poddaję się

Offline pokia

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 10, 2017, 04:58:04 pm »
To zawsze możemy zrobić taki TOP WSZECHCZASÓW. Tutaj co jasne nie będzie żadnej cezury czasowej.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 10, 2017, 07:11:22 pm »
[...] Ja osobiście nie dodam Hellboya i Blacksada (chociaż są mega wybitne wg mnie), ale Slaine - Rogaty Bóg się pojawi, bo czytałem go po raz pierwszy w tym roku.
Dlaczego? Bo przecież z pewnością zdajesz sobie sprawę, że stosując takie "nieokreślone" podejście do wyboru komiksów, wrzucasz do tego samego worka komiksy kiepskie oraz wybitne (ale ktore przeczytales we wczesniejszym wydaniu, jak mniemam) - są one nierozróżnialne z punktu widzenia Twojego głosu. A sprowadzanie kiepscizny i wybitności do tej samej kategorii jest zwykle nielogiczne (a juz szczegolnie w plebiscycie na najlepszy komiks).

W rezultacie, jesli wiekszość (istotna statystycznie dla finalnych wyników) bedzie kierowala sie takimi nieokreslonymi kryteriami podczas glosowania, wowczas fakt, ze jakis komiks nie znalazl sie na liści, bedzie znaczyc, że albo jest kiepski, albo wybitny, ale jest to kolejne jego wydanie.

Czy taka wiedza uzyskana z glosowania jest sensowna?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2017, 07:14:32 pm wysłana przez KukiOktopus »

Offline Murazor

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 10, 2017, 07:35:47 pm »
Zdaje sobie z tego sprawe, ale warunki glosowania to dopuszczaja, wiec tak glosuje.

Trzeba sie zdecydowac, czy robimy top wszechczasow i glosujemy co roku na wiekszosc tych samych komiksow plus pare wybitnych, ktore sie przedra. Czy glosujemy na kalendarzowy top pozycji wydanych w danym roku - tak jak bylo. Czy zmieniamy na top premier danego roku.

Mozna zrobic ankiete, ktora opcje preferuja i pojsc za glosem wiekszosci, a jezeli ktos bedzie chcial to zawsze moze zrobic inny top ;)

mkolek81

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 10, 2017, 09:07:59 pm »
Taka propozycja odnośnie wznowień. Można by je dopuścić do głosowania, jeśli nowe wydanie różni się zasadniczo od poprzedniego (i nie mówię tu różnicy HC-SC), które wyszło X lat temu i w takim wypadku Hellboy, BBPO, Slaine - Rogaty Bóg, Kaznodzieja, Batman / Sędzia Dredd, Życie i czasy Sknerusa McKwacza, Osiedle Swoboda 2 itp. mogłyby być brane pod uwagę.

Natomiast taki  Blacksad, Ekho (tomy 1-2), Sandman - Noce nieskończone itp., gdzie wznowienie nie różni się niczym od wcześniejszego wydania odpadłyby.

W przyszłym roku pojawi się ten problem z seriami 100 naboi, Transmetropolitan, Planetary, które dostaną wznowienie w nowej formie, ale nigdy nie były dokończone, a warte są przeczytania i umieszczenia ich na liście.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2017, 09:13:34 pm wysłana przez mkolek81 »

Offline radef

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 10, 2017, 09:11:18 pm »
Natomiast taki  Blacksad, Ekho (tomy 1-2), Sandman - Noce nieskończone itp., gdzie wznowienie nie różni się niczym od wcześniejszego wydania odpadłyby.
Blacksad się różni.
Po pierwsze - inny wydawca (więc wszelakie ISBN-y są inne).
Po drugie (i chyba najważniejsze) - nowe tłumaczenie.

Ale ogólnie ja mam taką zasadę.
Głosuję na komiksy wydane w X roku z wyłączeniem dodruków (nowe wydanie to co innego) oraz komiksów, które przeczytałem po polsku wcześniej.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

mkolek81

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 10, 2017, 09:13:11 pm »
Blacksad się różni.
Po pierwsze - inny wydawca (więc wszelakie ISBN-y są inne).
Po drugie (i chyba najważniejsze) - nowe tłumaczenie.
Jeśli byłby to zbiorczy to bym się zgodził. Ale to nadal są pojedyncze albumy w takim samym formacie w HC.

Ale jak mówię to jest tylko propozycja.

Offline radef

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2017 - Komentarze
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 10, 2017, 09:27:39 pm »
Ale to nadal są pojedyncze albumy w takim samym formacie w HC.
Z innym tłumaczeniem.

Więc zgodnie z tym co napisałem (i z czym poza listą tytułów kompletnie się zgadzam). Nowe wydania - tak, dodruki - nie.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja