Autor Wątek: Historyczne gry bitewne -Revange itp  (Przeczytany 8486 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jasmin

Historyczne gry bitewne -Revange itp
« dnia: Listopad 26, 2002, 02:30:35 pm »
Cze!!!
Ilu z Was mialo cos wspolnego z historycznymi bitewniakami? Mi wpadl w lapy podrecznik do Revanga wraz z dodatkiem o Normanach i prawdopodobnie pogram sobie w to to. Czy macie jakies wlasne doswiadczenia z takimi systemami?

drmuto

  • Gość
Historyczne gry bitewne -Revange itp
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 15, 2002, 06:37:18 pm »
no troche w to grywalem. Revenge jest nieco upierdliwy ale wart zagrania. To co wydalo GW jest raczej kiepskie (Warhammer Ancient Battles). A ja stawiam na De Bellis Multitudinis - obejmuje okres chyba od 2000pne do 1564 oklo naszej ery z zestawionymi zeby nie sklamac musilbym siegnac na polke wiec sklamie - 500 listami armii. Poza tym juz sie testuje wersja DBM w czasach napoleonskich (Horse Foot&Musket). Gra jest swietna wszystkie armie wyrownane - no i gra w nia na swiecie naprawde duzo ludzi. Tylko ze nie opiera sie jak to w niektorych systemach bywa na rzytach koscia :).
Ze skirmishy historycznych jest zabawne 'Pig Wars' ale troche malo dynamiczne. No jest tego wogole mnostwo - duzo jest darmowych zasad, figurki tez sie da znalezc (ostatnio np rozczulily mnie wojska tybetanskie z okolic VII-VIII wieku oferowane przez Alternative Armies). Oczywiscie skala z wyboru jest tutaj 15mm, ale mozna tez siegnac ze niezlym skutkiem po 1/72 plastikowe dostepne w skelapach modelarskichw  Polsce.

Offline Sosna

Historyczne gry bitewne -Revange itp
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 08, 2003, 02:28:32 pm »
Znam Revenge i uważam ze jest trochę smutny. Zeszta nie interesuje mnie średniowiecze. DBA jest natomiast niezłe! zgadzam się z przedmówcą. co do sytemów o wojnach napoleońskich to polecam Napoleons Battles Avalon Hillu - kompletne zasady do gry i opis wszystkich armii z epoki.
mam kilka systemów dotyczących II wojny swiatowej. mam tez górę modeli w skali 1/285 (czogi, piechota, dziala etc.).
chetnie znalazłbym kogos do grania.  nie wiecie czy jest w gdzies jakiś klub gdzie się czyms takim bawią?
ww.wargamer.pl

Sprzedaż i dystrybucja gier bitewnych i planszowych

Offline Młodszy Nieduży Brat

Historyczne gry bitewne -Revange itp
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2003, 09:50:15 am »
A to ja jako forumowy niedojda pozwolę sobie zapytać gdzie można sobie coś ciekowego i tereściwego poczytać o Revenge'u i De Bellis...?
lu potrzeba Dumnych Falangistów Orla Bielika aby wkręcić żarówkę?
Trzech.
Jeden trzyma a dwaj pozostali piją aż świat znacznie się kręcić...

Offline Sosna

Historyczne gry bitewne -Revange itp
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 16, 2003, 10:43:13 pm »
hm...
trzeba mieć żeby poczytać i pograć ale i tak wszystko do du... bo nie ma z kim... :cry:
ww.wargamer.pl

Sprzedaż i dystrybucja gier bitewnych i planszowych

Offline kryptoi

Historyczne gry bitewne -Revange itp
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 05, 2003, 10:31:32 am »
Ja mam w domu Warhammer Ancient Armies i wydaje mi sie, że system jest naprawdę niezły, tym bardziej że mozna kupowac figurki w skali 1/72 i kompletnie olać Games Workshop naciągający ludzi na swoje drogie produkty. W DBA nigdy nie grałem, ale chętnie bym zagrał, jesli ktoś by załatwił zasady. Poza tym jak we wszystkim tutaj jest problem w ściąganiu figurek, bo nigdzie w Polsce nie widziałem ich do nabycia w skali 15mm.
Revenge wydawał mi się osobiscie zbyt trudny i zamieszany.
Tak przy okazji jestem z Białegostoku.
We loose not in defeats, but in battles we refused to fight"

Offline Kabuki Joe

DBM
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2003, 08:21:04 pm »
Cytat: "drmuto"
no troche w to grywalem. Revenge jest nieco upierdliwy ale wart zagrania. To co wydalo GW jest raczej kiepskie (Warhammer Ancient Battles). A ja stawiam na De Bellis Multitudinis - obejmuje okres chyba od 2000pne do 1564 oklo naszej ery z zestawionymi zeby nie sklamac musilbym siegnac na polke wiec sklamie - 500 listami armii. Poza tym juz sie testuje wersja DBM w czasach napoleonskich (Horse Foot&Musket). Gra jest swietna wszystkie armie wyrownane - no i gra w nia na swiecie naprawde duzo ludzi. Tylko ze nie opiera sie jak to w niektorych systemach bywa na rzytach koscia :).


Zgadzam sie zupelnie. W porownaniu z innymi mi znanymi systemami to DBM jest swietne.
Na okladce pisze od 3000 pne do roku 1500. Poza tym sa listy bardzo swietne. Nawet polskie armie sa opisane (Grunwald Reloaded).
DBM w czasach napoleonsich juz jest. Nazywa sie DBR (De Bellis Renationis). Poza tym dowiedzialem sie, ze jest nawet internacjonalna liga graczy DBM. Za dwa tygodnie spotykaja sie w Szwajcarii aby mistrzostwa rozegrac. Polskiej delegacji ale nie ma. Pocwiczyc i pojechac.......
Poza DBR jest tez DBF - "De Bellis Fantasticus" ale na ten temat nic
nie wiem............ :cry:
abuki Joe

Offline Kabuki Joe

DBM
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2003, 08:28:13 pm »
Wszystki zainteresowanym DBM chcialbym tez podac kilka sznurkow,
gdzie regulki i figurki mozna dostac.

http://www.essexminiatures.co.uk/
Essex robi swietne figurki i mozna na tych chlopakach polegac.
Oferuja oni tez kompletne armie polegajace na regulach DBM.
Na tej stronie mozna tez zobaczyc, ile armii mozna w DBM zagrac.  :!:

http://www.spiritgames.co.uk/index.php
Spiritgames ma tez wiele do wyboru.

Do systemow 25mm radze figurki firmy Old Glory lub Wargames Foundry.
abuki Joe

drmuto

  • Gość
Historyczne gry bitewne -Revange itp
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 08, 2003, 06:47:24 am »
Z tego co wiem to 15mm ruszylo tez nareszcie w Polsce. Na razie dostepni sa Sasi z okresu do bitwy pod Wagram ale Oddzial 8 (tak sie zdaje nazywa producent) ma zamiar rozszerzac asortyment. A figurki maja zdecydowanie powyzej swiatowej sredniej - mozna je obejrzec na tych stronach:

www.bs.net.pl/gr/saxen1.jpg
www.bs.net.pl/gr/saxen2.jpg

wiecej informacji pod telefonem wlasciciela - 602307440 jakby to kogos interesowalo

A ja ze swojej strony polece system napoleonski Horse Foot and Musket - tez zreszta autora DBM

Offline kryptoi

Historyczne gry bitewne -Revange itp
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 08, 2003, 01:52:13 pm »
A czy byłaby mozliwośc jakoś skserowac owe zasady do DBM?
Mam jeszcze pytanie- słyszałem, że zasady do DBM są strasznie proste i tak w zasadzie nie za bardzo odzwierciedlaja różnice pomiędzy armiami. Czy to prawda?
A tak poza tym, to uważam, że mozna by pomyslec, jak spopularyzowac tego typu gry, jako alternatywę dla GW albo po prostu jako dodatkowa mo zliwosc pograni i do tego za mniejsze pieniądze... :wink:
We loose not in defeats, but in battles we refused to fight"

Offline Kabuki Joe

DBM
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 08, 2003, 06:44:46 pm »
Cytat: "kryptoi"
A czy byłaby mozliwośc jakoś skserowac owe zasady do DBM?
Mam jeszcze pytanie- słyszałem, że zasady do DBM są strasznie proste i tak w zasadzie nie za bardzo odzwierciedlaja różnice pomiędzy armiami. Czy to prawda?
A tak poza tym, to uważam, że mozna by pomyslec, jak spopularyzowac tego typu gry, jako alternatywę dla GW albo po prostu jako dodatkowa mo zliwosc pograni i do tego za mniejsze pieniądze... :wink:


Niestety nie dysponuje zasadami DBM. I tylko kilka razy gralem........
Sa zasady DBA "De Bellis Antiquitatis" czyli wersja "Light" regul DBM, ale
mam ja tylko po niemiecku w formacie PDF.

Co do zasad.
Jest to fajnie opisane w przedmowie DBA. Reguly te staraja sie odzwierciadlac historyczne fakty. Rodzaje jednostek zaleza od kultury i mozliwosci poboru. Gracze lubia sie bardzo jednostkami bawic tracac sie w wyposazeniu i uzbrojeniu armii. DBM definiuje jednostki wedlug ich uzycia w bitwie. Morale i trening zolnierzy nie sa uzywane w DBM, ta role przejmuje sama definicja jednostek. Realny dowodca nie wiedzial nigdy dokladnych strat jego armii, dopiero w nastepny dzien dostawal wiecej informacji. Z jego pagorka widzial czy jego armia sie do przodu posuwa, czy odpiera atak przeciwnika czy sie rozprasza. Reguly DBM daja nam tylko takie informacje.

Co do roznicy pomiedzy armiami.
Dam tutaj maly przyklad.
Gralem republikanskich Rzymian przeciwko silom Kartaginczykow.
Ustawienie standartowe, czyli ciezka piechota w srodku a skrzydla kryte przez troche ciezkiej piechoty i jazde sprzymierzencow.
Kartaginczyk mial ciezka piechote w srodku, co prawda wiecej jednostek od mojej ale slabszej. Jego skrzydla byly bogate w jazde Iberyjczykow i Numidian. Po zwarciu w centrum moja ciezka piechota zaczela gniec przeciwnika do tylu. Tracil on troche ludzi ale umial utrzymac szyk.
Na moim skrzydle Iberyjczycy dali mi w nos goniac moja jazde. Tylko drugie skrzydlo mojej jazdy jako tako sie moglo utrzymac a to wylacznie dzieki ciezkiej jazdzie. W centrum zaczalem rozrywac szyki Kartaginczykow a ich linie staly sie bardzo wyrzedzone. Niestety moja ciezka jazda zostala pokonana i armia zozproszyla sie. W ostatnich rundach udalo mi sie wiele kartaginskich jednostek zniszczyc. Bitwa byla nie roztrzygnieta.

Jak sie znasz troche na historii to zaraz zauwarzysz, ze bitwa pod
Cannae byla bardzo podobna. Roznice pomiedzy armiami sa bardzo
wyrazne i mozna powiedziec, ze charakterystyka jest wyrazna.

Klaniam sie
abuki Joe

Offline Alchemik

Historyczne gry bitewne -Revange itp
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2003, 12:10:28 pm »
Cytat: "kryptoi"
jako alternatywę dla GW albo po prostu jako dodatkowa mo zliwosc pograni i do tego za mniejsze pieniądze... :wink:


Czy akurat za mniejsze pieniądze to akurat sprawa dyskusyjna. Armie są wszak dużo większe. Kompletowałem kiedys modele do Ravage i sporo kasy mi na to schodziło a końca nawet nie było widać.
Konfrontacja"
Oficjalna strona www.mythos.pl
Strona Smoczej Gwardii
Redaktor Naczelny bitewniaki.polter.pl

drmuto

  • Gość
Historyczne gry bitewne -Revange itp
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 10, 2003, 04:19:09 pm »
zapewniam cie ze koszt jest nizszy.
Co do De Bellis Renationis - to jest okres pomiedzy 1564 a 1701. Natomiast sytem napoleonski (a dokladniej okres 1701-1915) to Horse, Foot & Guns - do sciagniecia ze strony http://www.phil-barker.pwp.blueyonder.co.uk/

Offline Janek Pietkiewicz

Historyczne gry bitewne -Revange itp
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 27, 2003, 03:34:14 pm »
Od kilku miesięcy przeżywam prawdziwą fascynację historią starożytną.
Jednym z jej symptomów jest rozpierająca mnie chęć zagrania w którąś z historycznych gier bitewnych/strategicznych. Niestety, mimo źródeł dostępnych w Internecie trudno zdecydować mi się na któryś z dostępnych systemów.

DBA wygląda "najpoważniej", choć Iberales wyrażał się na jego temat dość niepochlebnie (pozwolę sobie zacytować: taktyka w DBM ogranicza się do mierzenia każdgo milimetra, kłócenia sie o nie i rzuceniu kostką kiedy się kogos bije - nawet warmaster jest lepszy...). Nie wiem też, jak jest obecnie z dostępnością figurek 15 mm w Polsce (za wszelką cenę chcę uniknąć narażania się na dodatkowe koszty).
WAB jest z kolei chyba najpopularniejszym tego rodzaju systemem na Zachodzie; kolejnym plusem przemawiającym za nim jest względne podobieństwo do WFB oraz figurki Harlequina/Black Tree Design do kupienia w Strefie 51.
I jest jeszcze Age of Battles z rosyjskiej Zvezdy. Tu z kolei podoba mi się "domyślna" skala figurek - 1:72 (dostępne w byle sklepie modelarskim za półdarmo) i gotowe zestawy do stoczenia konkretnych bitew (Maraton, Isa, Peipus itd.).

Zwracam się więc do was z gorącą prośbą o pomoc w podjęciu decyzji -  pomoc popartą oczywiście sensownymi argumentami...
Dodam może, że jestem stosunkowo początkujący, co nie oznacza jednak, że nie jestem w stanie przyswoić sobie trudniejszych zasad.

Z góry dzięki.

A Kartagina naprawdę powinna zostać zniszczona.

drmuto

  • Gość
Historyczne gry bitewne -Revange itp
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 27, 2003, 04:52:40 pm »
Cytuj
DBA wygląda "najpoważniej", choć Iberales wyrażał się na jego temat dość niepochlebnie (pozwolę sobie zacytować: taktyka w DBM ogranicza się do mierzenia każdgo milimetra, kłócenia sie o nie i rzuceniu kostką kiedy się kogos bije - nawet warmaster jest lepszy...)


ROTFL - no to gratuluje Iberalesowi. Mysle ze w ciemno moge zaryzykowac ze wspomniany Iberales zapoznal sie z systemem tzw metoda zdalna - przeczytal zasady torche zrozumial troche nie i wymglasza tzw opinie

W DBA oprocz wspomnianych elementow jest jeszcze system dowodzenia i to on decyduje o rozwoju sytuacji. Nie bede sie rozwodzil w kazdym razie system wymaga elastycznego myslenia i gdy ma sie przywyczajenia z innych systemow (zwlaszcza - pozwole sobie uzyc jeszcze raz tej nazwy - FIRMY) to faktycznie moze sie to do tego ograniczac. Szczerze mowiac jak slysze ze dla kogos gra ogranicza sie do klocenia sie o milimetry (cale centymetry) i rzucanie kostka to moge w ciemno powiedziec w co gra najczesciej ROTFL

Co do DBA - jest to dobra wersja na rozruch - pozniej lepszy jest chyba DBM ale on wymaga wiekszej ilosci figurek

Cytuj
. Nie wiem też, jak jest obecnie z dostępnością figurek 15 mm w Polsce (za wszelką cenę chcę uniknąć narażania się na dodatkowe koszty).


figurki nie sa strasznie drogie (w porownaniu do np tzw FIRMY ROTFL) - ale trzeba sie ich troche naszukac i posiadanie karty kredytowej tudziez karty do placenia w Internecie pomaga. W Polsce z tego co wiem 15mm starozytne jako takie nie istnieje - kiedys Golebiewski Robert nosil sie z zamiarem sprowadzenia ale nie wiem co sie z nim dzieje. W tej chwili w Lodzi odlewaja 15mm figurki ale do wojen napoleonskich tylko (choc plany maja wielkie) Jesli wiec chcesz kupic figurki w Polsce to raczej odpada. Natomiast w DBA mozna spokojnie grac 1/72 plastikowymi - nie ma problemu. Dla purystow jest chyba gdzies nawet przeliczenie skali ale mysle ze nie trzeba sie w to bawic

Cytuj
WAB jest z kolei chyba najpopularniejszym tego rodzaju systemem na Zachodzie; kolejnym plusem przemawiającym za nim jest względne podobieństwo do WFB oraz figurki Harlequina/Black Tree Design do kupienia w Strefie 51.


co do popularnosci - zapewniam cie najpopularniejszy jest w tej chwili DBM. A WAB jest slaby IMHO - mechanika jest zywcem wzieta z WFB a to jest mechanika dobra dla poczatkujacych. Jak sie siedzi w klimatach GW to mozna miec wrazenie ze to faktycznie rzez popularna. Ale zapewniam cie - nie warto sie w to ladowac jesli myslisz o odtwarzaniu historycznych starc. To taka zabaweczka - to juz lepiej dalej hordami goblinow szturmowac dzielne krasnoludy

Phil Barker - tworca DBA DBM DBR i Horse Foot and Guns zajmuje sie wargamingiem od lat 60 wczesnych - czyli gdy firma sie tym zajela on mial juz prawie 15 lat doswiadczen. PB jest chyba najwiekszym ekspertem w dziedzinie historii taktyki i strategii i z pewnosci guru wargamingu. Mnie przekonuja jego argumenty - mialem kilka watpliwosci co do jego systemow ale gdy udawalo mi sie przczytac jego wytlumaczenia to nie powiem - nie zdarzylo sie zeby mnie nie przekonal. Czlowiek ma wielka wiedze i talent przekladania jej na mechanike gry

Cytuj
I jest jeszcze Age of Battles z rosyjskiej Zvezdy. Tu z kolei podoba mi się "domyślna" skala figurek - 1:72 (dostępne w byle sklepie modelarskim za półdarmo) i gotowe zestawy do stoczenia konkretnych bitew (Maraton, Isa, Peipus itd.).


No to dobra rzecz na poczatek - i niezbyt droga

Jeszcze uwaga na temat plastikow (ktore mozesz uzyc do kazdego z tyh systemow). Wbrew pozorom ciezko zlozyc z nich cos fajnego - podstawowe rzeczy to nie problem ale skad z plastiku wziac numidyjskich sprzymierzencow dla Rzymian ze tak pierwszy przyklad z brzegu rzuce. No i farba odlazi. Wg mnie warto zebrac sie w kilka osob i kupic metalowy 15mm.

Moim zdaniem zrob tak - kup sobie jakas gotowe gre Zvezdy i zagraj - jak klimat cie wciagnie to mozesz sobie sciagnac zasady do DBA i wykorzystujac figurki z Zvezdy zrobic podstawki do DBA. W trakcie pewnie sam dojdziesz do wniosku ze chcialbys metal - wtedy jesli zapal ci nie opadnie go sobie sprowadzisz a nastepnym krokiem gdy juz troszke obrosniesz w figurki bedzie zakup DBM.

i tak na koniec kilka cen:

instrukcja do DBM 5 funtow
army book do kazdego okresu 5 funtow (sa w sumie 4 ale mozna zaczac od jednego)

figurki ESSEX

1,6 GBP za 8 sztuk piechoty albo 4 konnych

powiedzmy ze do DBM do legionu trzeba 32 podstawki zakladajac 4 na podstawke daje to 128 figurek czyli 16 paczek po 1,6GBP czyli 25,6 GBP czyli okolo 150PLN. Zalozmy ze to zanizona ocena bo to dowodztwo dojdzie jakas kawaleria - czyli powiedzmy ze wydasz nawet 2 razy wiecej czyli 300 PLN (50GBP) zamow z kumplem (bo z kim w koncu musiz grac) czyli zamowienie wychodzi wam 100 funtow do tego 25% za przesylke i ubezpieczenie - 125 funtow - 62,5 funta na lba. Do tego powiedzmy koszty przekazu przez Bidpay to 9$ czyli 20 PLN jeszce na lba. 380 PLN za legion - tu juz musisz sam ocenic czy to duzo czy malo. Wg mnie nie za wiele - a pamietaj ze policzylismy koszt legionu podwojnie czyli nie wybrales wersji ekonomicznej

Dodajmy ze Essex jest uwazany za topowa marke i jest dosc drogi. Poszukaj na sieci a znajdziesz figurki tansze choc pewnie gorszej jakosci. Najlepsze sa Old Glory ale sa drozsze od Essex

Wliczajac w to zasady przesylke ubezpieczenie i koszty przekazu pienieznego zamknales sie w 390 PLN - ile teraz kosztuje podstawka do WFB? (i co w niej jest bo grac to sie tym nie za bardzo da jesli pamietam)

Cytuj
A Kartagina naprawdę powinna zostać zniszczona.


moze i tak - ale z tym oraniem i soleniem to zescie troche Rzymiane przegieli[/quote]