trawa

Autor Wątek: Hetman  (Przeczytany 4703 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Swingu

Hetman
« dnia: Kwiecień 06, 2004, 08:51:23 pm »
Dowiedziałem się własnie, że gazetka studencka, do której piszę (pisałem) rozpadła się raz a dobrze... Więc, żeby się tekst nie zmarnował - postanowiłem go wkleić tutaj.


"Easy Rider" ciągle żywy

"Znów wytarta skóra, wytarte dżinsy znów / Dosiadasz maszyny, kask na głowę włóż / To, co ci zostało - szosa, motoru ryk / Więc ruszasz z kopyta, zostawiasz wszystko i..." - tak zaczyna się sztandarowa piosenka warszawskiego zespołu rockowego Hetman, nosząca tytuł "Easy Rider". Zespół o tyle wart wspomnienia, że, mimo długiego stażu i naprawdę świetnych piosenek, pozostaje wciąż nieznany szerszej publiczności.

Garść historii
   Zespół, założony przez gitarzystę Jarka "Hetmana" Hertmanowskiego istnieje od 1989 roku. Choć skład zmieniał się przez lata, sam założyciel (i autor większości piosenek) zawsze w nim pozostawał. Ponad dekada grania zaowocowała wydaniem pięciu płyt, z czego trzy ("Do ciebie gnam", "Złe sny", "Wszyscy zaczynamy od zera") zawierają autorski materiał grupy. Pozostałe dwie są efektem genialnego w swej przewrotności pomysłu. Pierwsza z nich - "Czarny chleb i czarna kawa" składa się z ostro zagranych wielkich przebojów polskiej muzyki tradycyjnej. Prócz tytułowej piosenki więziennej na płycie posłuchać możemy takich utworów jak "Hej sokoły", "Góralu, czy ci nie żal", "Morskie opowieści", "Pije Kuba do Jakuba" - i wielu innych znanych praktycznie wszystkim standardów. Wszystko to zagrane w konwencji hard rocka i heavy metalu. Idąc za ciosem, Hetman nagrał w podobnej konwencji składankę najpopularniejszych kolęd.
   Na płytach oczywiście świat muzyki się nie kończy. Zespół przez cały okres swojego istnienia dał niezliczoną ilość koncertów. Został także doceniony przez Marka Kotańskiego, dzięki czemu mógł w 1992 roku otwierać napisaną specjalnie na tą okazję piosenką wielki koncert charytatywny na Stadionie Dziesięciolecia. Nie był to jedyny koncert dobroczynny grupy - zespół współpracuje na przykład z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy (w zeszłym roku grał w Mielcu, w tym w Warszawie - pod bemowskim ratuszem). Obecnie Hetmana najczęściej posłuchać można w warszawskich knajpach - takich jak Progresja, Biker's Place, Kopalnia czy Karuzela.

Beczka miodu...
   Hetman to zespół amatorski, we współczesnym tego słowa znaczeniu. Dla przypomnienia - w dzisiejszych czasach różnica między profesjonalistą i amatorem polega na ilości pieniędzy wydanych na promocję. Tymczasem skłonny jestem twierdzić, że niejedna gwiazda polskiej (i nie tylko) sceny muzycznej mogłaby się czegoś od Hetmana nauczyć. Muzycy nie muszą się wstydzić ani techniki gry, ani granych utworów. W swym repertuarze mają zarówno ballady jak i ostre riffy. Aranżacje muzyczne tak własnych jak i należących do "dziedzictwa narodowego" piosenek są na równi dopracowane. A koncerty...
   No właśnie - koncerty. To w nich drzemie największa siła zespołu. Hetman grający na żywo pokazuje, jak grać, by publiczność wyszła z sali szczęśliwa. Granie przez lata tego samego gatunku muzyki daje wyraźne efekty. Nie widziałem jeszcze, by zespół nie spotkał się z przychylnym przyjęciem. Różnice polegają tylko na tym, jak długo publiczność musi przełamywać swoje opory przed przyłączeniem się do zabawy. Przyłączeniem - bo zespół grając sam bawi się świetnie. Niezależnie od rodzaju, liczby czy aktywności widzów muzycy z Hetmana dają z siebie wszystko. Czy to w zadymionym klubie, czy na wielkiej scenie po prostu robią swoje najlepiej jak potrafią. Nie starają się udawać kogoś innego, wypadają naturalnie, nawiązują dialog z tymi, dla których grają. I to jest często jedna z największych różnic dzieląca niektóre gwiazdy, odfajkowujące kolejne koncerty, bo tak stoi w kontrakcie, od ludzi, którzy po prostu robią to, co lubią. To wszystko składa się na niepowtarzalną, godną polecenia całość.

...i kropla dziegciu
   Nie chcę tu sugerować, że Hetman to zespół idealny - gdyż takowe po prostu w przyrodzie nie występują. Ma swoje wady - wymienić tu trzeba przede wszystkim pewną "nieaktualność" materiału nagranego na płytach. W większości mają one swoje lata, utwory z czasem ewoluowały, więc wersje koncertowe są po prostu lepsze od tych nagrywanych przed laty (może czas na płytę live?). Zmiany niby niewielkie - ostrzejsze brzmienie gitar czy rezygnacja z klawiszy - dodały to nieokreślone "coś", co często decyduje o jakości piosenki rockowej, a czego brakuje czasem na tych starych, studyjnych nagraniach. Uważny czytelnik (czy raczej słuchacz) dopatrzy się również pewnej niespójności logicznej w tekstach kilku piosenek, lecz podobne rzeczy zdarzają się praktycznie wszystkim zespołom rockowym.

Podsumowując
   Hetman jest jednym z tych zespołów, którego muzykę można z czystym sumieniem polecić. Idąc na jego koncert możemy liczyć na naprawdę dobrą zabawę, a puszczenie na  imprezie hard rockowej wersji "Góralu, czy ci nie żal" może zapewnić sukces towarzyski. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje i nie mogę nikomu obiecać, że z miejsca padnie na kolana. Nie dając jednak Hetmanowi szansy można sporo stracić. Na zakończenie pozostaje jeszcze podać adres strony internetowej zespołu - http://www.hetman.iq.pl, na której można sprawdzić kiedy i gdzie odbędzie się najbliższy koncert, poczytać o samym zespole oraz ściągnąć kilka utworów w formacie MP3. Zatem - do zobaczenia na koncercie.
 know you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realise that what you heard is not what I meant.

Offline login

Hetman
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2004, 08:43:39 pm »
a mi sie to wybitnie nie podoba. taka papka, nieco zrzyny z iron maiden, w sumei to zespol grajacy wg mnie cos z pogranicza disco polo a metalu(mimo iz takowe nei istnieje...) jakos do mnie to w ogole nie trafia. poza tym ci kolesie wygladaja jakby sie w czasei zatrzymali...
Mistrzu, dość! Wystarczy tego filozofowania!", Arystoteles.

Antyplaton

Offline Swingu

Hetman
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2004, 08:46:35 pm »
A byłes na koncercie, czy tylko mp3 ściągnąłeś?
 know you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realise that what you heard is not what I meant.

Anonymous

  • Gość
Hetman
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2004, 09:07:15 pm »
Taaak... zgodze sie, ze to papka z pogranicza heavy metalu i disco polo
tak jak Hammerfall, papka z pogranicza Heavy Metalu, Disco Polo i Bogurodzicy
ALE
jednoczesnie Hetman to zespol-legenda w warszawskiej scenie podziemnej. I nie za piekne oczy.

Do notki nizej: dopoki mam darmowe wzjazdy i transport back home, uwielbiam chodzic na koncerty zepsolow, ktorych nie znam. Gdyby nie to, w zyciu nei dowiedzialabym sie o istnieniu Licorea, a to bylby bol...

Offline login

Hetman
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2004, 10:41:07 pm »
nie no, oczywiscie, ze mp3. w ciemno bym sie nie wybral na koncert kapeli, ktorej ne slyszalem. i ocenialem to na sucho, nei panowaly nade mna emocje, co ma miejsce na koncertach ; ]
Mistrzu, dość! Wystarczy tego filozofowania!", Arystoteles.

Antyplaton

Offline Swingu

Hetman
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2004, 07:15:39 am »
No widzisz... a jak pisałem - na koncertach dają o wiele większy czad.... to jedna z nielicznych wad tego zespołu - nie umieją nagrywać płyt z kopem - klawisze są tam zupełnienie niepotrzebne.
Zapraszam do Nemo na najbliższy koncert (info na http://www.hetman.iq.pl) - doświadczenie empiryczne mówi, że ludzie sie najpierw krzywią na Hetmana, jak im puszczam płyty, potem, jak się dadzą zaciągnąć na koncert, to sami pytają o następne :)

P.S. To nie jest reklama - ja tam z tym zespołem nie mam żadnych powiązań finansowych ;)
 know you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realise that what you heard is not what I meant.

Offline Boodzik

Hetman
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 17, 2004, 04:27:33 pm »
Metoda swinga działa :) Widac to na mnie. Na poczatku Hetman mi jakoś nie pasił, ale polazłem na koncert i złapałem zajoba :D.
______________________
One more beer and heavy metal and I'm just fine.

Zgodnie z doktryną i kodeksem naszej partii, chamstwu i kolesiostwu mówimy zdecydowane RACZEJ NIE.

Offline Uldor

Skazaniec - Hetman
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 02, 2006, 01:26:04 pm »
Czy ktoś miał styczność z tą płytą? IMO jest świetna. Chłopaki z Hetmana pokazali, że po polsku też można grać heavy metal tak, żeby się podobał. Płyta jest arcydziełem. Wspaniale zagrana i zaśpiewana, wspaniałe solówki... Co tu dużo mówić, polecam i zachęcam do dyskusji.

Uldor

Info o płycie:
Tytuł: Skazaniec
Wykonawca: Hetman
Wydawnictwo: Metal Mind Productions
Cena w Media Markt: 29.99 zł
I tak, w wigilię zniszczenia Mordheim, wraz z ludźmi zgromadziły się tam człowiecze grzechy, niczym trucizny i jady, co gromadzą się w jednym wrzodzie, który felczer może usunąć sprawnym cięciem noża"

Bernhardt Hal, Generał Templariuszy Sigmara

Offline Clayman_

Hetman
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 02, 2006, 01:38:32 pm »
Cytuj
Dla chętnych: mam tą płytę na kompie, mogę ją udostępnić. Zgłoszenia na PM, proszę podawać swoje maile, będę przesyłał pocztą elektroniczną

nie,dzieki
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline Zibi

Hetman
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 02, 2006, 04:34:41 pm »
A gdzie opcja 'zaden'?

Offline Uldor

Hetman
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 03, 2006, 08:53:15 pm »
Cytat: "Zibi"
A gdzie opcja 'zaden'?


Jest według ciebie aż tak źle, czy to z przekory?
I tak, w wigilię zniszczenia Mordheim, wraz z ludźmi zgromadziły się tam człowiecze grzechy, niczym trucizny i jady, co gromadzą się w jednym wrzodzie, który felczer może usunąć sprawnym cięciem noża"

Bernhardt Hal, Generał Templariuszy Sigmara

Offline Kormak

Hetman
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 03, 2006, 09:12:32 pm »
W porządnej ankiecie musi być taka opcja do wyboru.

Offline papiesz

Hetman
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 03, 2006, 10:58:45 pm »
Chciałem tylko powiedzieć, że temat o tym świetnym, polskim zespole już jest. O, tu!
http://forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=6543
nothing positive only negative

Offline maro77

Skazaniec(chętny na ich kawałki)
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 10, 2006, 10:22:16 pm »
Cytat: "Clayman_"
Cytuj
Dla chętnych: mam tą płytę na kompie, mogę ją udostępnić. Zgłoszenia na PM, proszę podawać swoje maile, będę przesyłał pocztą elektroniczną

nie,dzieki

Właśnie poszukuje ich nowego,,wynalazku''i jezeli jesteś chętny udostępnić,to  będę wdzięczny.Poszukuję także płytki ,,LIVE'',
A cha;co to za różnica czy kapela jest z ,,warszawy,Pomorza,Śląska...itp.Ważne że dobrze grają.(Odniosłem wrazenie,że nie wszyscy na forum chcą to wźiąść po uwagę-moja subiektywna ocena. 8) [/b]
aro77

Offline Kormak

Hetman
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 10, 2006, 10:34:47 pm »
Żadnego piratowania na tym forum. Bo polecą bany.

 

anything