trawa

Autor Wątek: Średniowiecze - literatura  (Przeczytany 3175 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Christoph

Średniowiecze - literatura
« dnia: Maj 17, 2004, 09:14:31 pm »
Chciałbym poszerzyć swoją mizerną (niestety :oops: ) wiedzę dotyczącą okresu średniowiecza. Tak więc zastanawiam się nad jakąś literaturą dotyczącą epoki. Co jest dobre? Jakie książki naprawdę trzeba przeczytać? Liczę na Waszą pomoc...
amiętaj: wszystko co napiszesz może zostać wykorzystane przeciwko Tobie.

A tak przy okazji - Iced Earth rządzi :D

Offline Nataniel

Średniowiecze - literatura
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 17, 2004, 09:33:05 pm »
Witam
Kilka tytułów na początek:
„Uzbrojenie w Polsce średniowiecznej 1450-1500”
„Uzbrojenie w Polsce średniowiecznej 1350-1450”
„Ubiór dworski w Polsce w dobie pierwszych Jagiellonow”
„Polska technika wojskowa do 1500 roku”
„Historia powszechna – Średniowiecze” Tadeusz Manteuffel
Pozdrawiam
Nataniel
ielecka Kompania Najemna

Offline Mara

Średniowiecze - literatura
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2004, 07:53:27 am »
Ech, na uzbojeniu średniowiecze się nie kończy, ani na strojach ;) .

Ja polecam raczej trochę historii wraz z obyczajami średniowiecznymi. Żelazną pozycją, wręcz kompendium wiedzy na temat schyłku średniowiecza to książka J. h**izingi "Jesień średniowiecza".

Offline Cagliostro

Średniowiecze - literatura
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2004, 06:33:50 pm »
przepraszam, moze jestem barbarzyńcą, ale dla mnie dzieło h**izingi jest po prostu za długie, za nudne, przegadane. Zalezy kto co szuka, h**izinga to nie stricte historyk, chyba raczej jakis filozof historii kultury.
Poleciłbym natomiast wspomnianego wczesniej manteuffla, z hist. polski dobry jest samsonowicz np. "złota jesień polskiego średniowiecza", ale najłatwiej się czyta Jasienicę - "Polska Piastów" i inne.
Poza tym, choc to mniej przekrojowe w stosunku do całej epoki, polecam baaardzo s. runcimana "historię wypraw krzyżowych"

Offline Christoph

Średniowiecze - literatura
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 25, 2004, 09:34:57 pm »
Dzięki wielkie za pomoc. Póki co zabieram się za Manteuffla, a w kolejce czeka "Jesień średniowiecza" :)
amiętaj: wszystko co napiszesz może zostać wykorzystane przeciwko Tobie.

A tak przy okazji - Iced Earth rządzi :D

Offline mr.maras

Średniowiecze - literatura
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 26, 2004, 08:49:45 am »
Znakomity obraz życia w interesującej nas epoce dają pozycje z serii "Życie codzienne w ...". Wśród nich na przykład: "Życie codzienne we Francji i Anglii w czasach  rycerzy okrągłego stołu", "Życie codzienne we Francji w czasach Joanny d'Arc", "Życie codzienne w państwie Karola Wielkiego", "Życie codzienne zakonu templariuszy", "Życie codzienne w średniowiecznym Krakowie", "Życie codzienne mieszczan wrocławskich w dobie średniowiecza", "Życie codzienne muzułmanów w średniowieczu". Tytułów dotyczących środniowiecza jest w tej serii znacznie więcej.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Gollum

Średniowiecze - literatura
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 29, 2004, 11:37:01 pm »
Cytat: "mr.maras"
"Życie codzienne w ...".

O tak, to da najlepszy obraz tego okresu. Bo rycerstwo to tylko mały wycinek społeczeństwa. A te książki pokazują wszystkich.

Offline goobos

Średniowiecze - literatura
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 10, 2004, 02:23:08 pm »
ja osobiscie polecam ksiazki angielskiego wydawnictwa osprey-sa do znalezienia na sieci skan w pdf a w razie problemow ze znalezieniem takowych to ja moge zeskanowac swoje i udostepnic gdzies (wiem, zaraz zostane zganiony za piractwo, ale w polsce z tego co wiem jedynie pelta z warszawy ma je w swojej ofercie a i u nich sa dosc drogie)-przede wszystkim swietne rysunki plus ciekawe teksty (w moim ostatnim nabytku "medieval soldier"  sa nawet zdjecia zrekonstruowanych szat i nie tylko-na dodatek jest ich tam cale mnostwo)
-(..)Wiec nie ma w wlace nic pieknego?Nie ma.Pot, krew smrod...Nie spotkalem takiego, co dostal mieczem i sie nie sfajdal." "Achaja" A. Ziemianski