Autor Wątek: Pytania laika ^^  (Przeczytany 23182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaskier

Pytania laika ^^
« dnia: Czerwiec 07, 2004, 12:33:57 am »
Witam,
Już na samym początku przyznam się, że o firurkowym lotrze wiem praktycznie tyle co nic. Spodobały mi się natomiast figurki, oraz bardzo lubię ten klimat i chciałbym się czegoś na ten temat dowiedzieć zanim podejmę decyzję o kolekcjonowaniu. Jak widać poszedłem po najniejszej lini oporu i załorzyłem nowy temat, ale jako, że jest to w miarę nowe forum - nie powinno to chyba zbytnio przeszkadzać, a może i przyda się innym takim jak ja :)
No to zaczynamy:
1. Jeśli dobrze rozumiem to mamy w LOTRze 2 armylisty: ciemną i jasną stronę w ramach których możemy dowolnie mieszać jednostki (jeden elf, 2 krasnale, gondorczyk, hobbit i trzech rohirrimów  :? ) - dobrze rozumiję? Czy też może są ku temu jakieś ograniczenia oprócz tzw ?klimatycznych" (no bo kto chciałby mieś taką chaotyczną armię ?  :D )

2. Na ile punktów rozgrywa się w lotrze zwykle bitwy? Chodzi mi tutaj o taki np. turniejowy, niezmienny i bezapelacyjnie najczęstrzy z częstych standardów - takie warhammerowe 2000. I czy ta granica zwiększa się z czasem, czy jest już ustabilizowana i taka sama?

3. Widziałem w jakimś internetowym sklepie aż 3 książki zasad do tej gry (FotR, TTT, RotK). Czy trzeba posiadać je wszystkie (a może coś jeszcze :o ) żeby dysponować wszystkimi potrzebnymi zasadami (nie mówię tu o zasaach, żeby zrozpocząć granie i zagrać kilka bitewek - chodzi mi raczej o takie do "wyczynowego" grania) bo koszty są odstręzające...  :x  I cyz jest mozliwośc znalezienia ich gdzieś w internecie, żeby przed podjęciem decyzji o zbieraniu lub nie) poznać je bliżej - nie lubię kupować kota w worku, do wfb mam wszystko w pdf :giggle: )

4. Czy oferta figurek jest stała czy też cały czas wychodzą nowe oddziały, a jeśli tak to czy będzie tak "zawsze" czy też np. jeszcze przez rok aż do pełnego ukształtowania systemu?

5. Zawsze lubiłem krasnoludy. Kocham poprstu tą rasę i jak w warhammereze biorę się za odgrywanie krasnala to kumple z drużyny proszą mnie, żeby był on trochę mniejszym patriotą... :twisted: WFB nie daje mozliwości przyjemnego pogrania tą rasą. Jak to  jest w lotrze? Czy są tutaj drogimi punktowo pancernymi, świetnie wyszkolonymi zdeterminowanymi wojownikami, czy też kalekami jeśli chodzi o manewrowość których prawi każda armia bezczelnie wystrzela... :bite: :evil: :death:  :tomb: :wall:  Jednym słowem: czy złorzona z nich armia (ew ze wsparciem jakiś ludzi z Dale czy coś w tym typie... :/ ) ma realne szanse?

6. Czy ktoś byłby tak miły i w ramach propagowania systemu odpowiedziałby mi na jeszcze kilka nurtujących mnie pytań, a przedewszystkim opowiedział o przebiegu rozgrywki, charakerze tej gry itp. np na gg? Byłbym niezmiernie wdzięczny :)

To chyba narazie na tyle - mam nadziję że się nie gniewacie o nawy temat... ;)

Offline Trigeron

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2004, 06:23:57 am »
1. Tak, ale są ograniczenia, za które na turniejach są dodatkowe punkty.
2. Gdzieś 500 - 750
3. Wystarczy RoTK i SoG, ale tylko FoTR jest po polsku.
4. Cały, czas i nawet za rok się nie ustabilizuje. Pewnie ustabiluzuje się wtedy, gdy do Warhammer'a nie wyjdzie żaden nowy oddział.
5. Są silne, ale są tylko metale.
6. Nie ja.

Offline Rav-SD

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 07, 2004, 06:55:40 am »
Ad 1.  Mieszać to sobie możesz jak Ci się tylko podoba, oczywiscie taka armia może być bardziej skuteczna niż armia nie mieszana, ale coś jej brakuje wtedy. I ja zdecydowanie wole armie nie mieszane, daje to nieziemski klimat rozgrywce, oraz jak wygrasz taką armią masz satysfakcje, że mimo iż sam sobie utrudniłeś rozgrywke wygrałeś :)  
A armi jest sporo i jest w czym wybierać.

AD 2. Bitwy tak jak kolega wspomniał są na 500 pkt. Ale ja myśle, że z czasem przesunie się ta granica do 1000 pkt, ja wszystkie rozpiski robie na 1000 pkt, a potem jak trzeba zagrać na 500 czy 200 pkt to odpowiedno uszczuplam.
Na turniejach z reguły trzeba mieć 500 pkt zła i 500 pkt dobra.

AD 3. FOTR to poprostu pierwsza instrukcja i jej nie warto wogóle mieć. TTT- to druga i są tam zasady oblężenia, ale też nie ma po co w nią się zaopatrywać.  ROTK- to najaktualniejszy podręcznik i go już trzeba mieć :)  Wyszedł teraz Siege of Gondor- i tam są szczegółowe zasady oblężeń oraz statystyki nowych jednostek. Więc naprawde warto mieć ten rullebook. Ja też mam wszystko w pdf-ie, swojego czasu był tu jeden użytkownik który postawił serwer i stamtąd miałem :)  Natomiast SoG sciągnołem z Emuła :P

Ad 4. Napewno teraz GW wypuści wszystkie figsy jakie znajdowały się w trylogii. I różne ich odmiany. Jak do tej pory jest w czym wybierac i nie ma co narzekać. Potem będzie seria figurek z "Hobbita" jak już powstanie film. Co dalej będzie nie umiem Ci powiedzieć ale jestem optymistą. Wiem jedno jakby wkońcu zabrali się za "Silmarillion" to LOTR przerusł by WFB o całą głowe :D  A ja myśle, że wkońcu jak utrzyma się dobra sprzedarz to i za a ksiązke się wezmą.

Ad 5. Krasnoludy roks :)  Mają mega wypas herosa a nazywa się on Dain :)  Jest poprostu czołgiem :P  Jeśli chodzi o piechote to są to dosć drogie punktowo jednostki i dużo ich nie wystawisz na mase nie pójdziesz :)  Ale mają sporo zalet takich jak, duży pancerz, sporą siłe, nawet niezły fight. Przy jednej wadzie , mały ruch ale nie jest to wada znacząca. Jest jeszcze wada nie wpływająca na rozgrywkę a mianowicie wszystkie krasnoludy to metale i zwykła piechota jest sprzedawana w blistrach po 3 sztuki. Więc cenowo jest to najdroższa armia. Natomiast sama armia krasnoludów, da sobie spokojnie rade z każdym przeciwnikiem :)

Ad 6. A ja tak:P
REEDOM IS THE STATE OF MIND!!!

If knowledge is a power!? So to be unknow is to be unconquerable!

http://www.histeria.pl/sf/szuflada.phtml <--
Stronka dla poczatkujących w sztuce pisania...

Offline Lu-trz

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2004, 08:52:21 am »
ad. 5

Jeśli krasnoludy to mam mała propozycję : wystaw armie dobra z bitwy pięciu armii (Hobbit - czyli tam i z powrotem). W skłąd wchodzą :
1. Krasnoludy (wystaw samych Khazad Guard - w PLN cena ta sama w pkt. trochę drożsi a 2 razy skuteczniejsi).
2. Elfy leśne (najlepsi łucznicy w grze) - koniecznie wyposarz ich w łuki i włócznie - będą mogli kryć sie za Khazadami (maja bardzo niska obronę) i wspierać ich włóczniami w trakcie walki.
3. Ludzie (używa sie rohańskiej piechoty)
4. Orły (Gwahir)
5. Gandalf Szary i Bilbo Baggins (Bilbo nie ma zbyt wielkiej wartości bojowej w porównaniu do swojej ceny).

Generalnie pozwala Ci to stworzyc armie :
z ciężką piechotą (krasnoludy)
ze świetnymi łucznikami (elfy)
z lekką piechotą (rohańska piechota)
z jednostkami latającymi (Gwahir - wystawiany tylko do spółki z Gandalfem)
z czarodziejem (Gandalf)
 swoją drogą - straszna ta globalizacja ...

Offline Jaskier

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 07, 2004, 01:50:56 pm »
hmm, dzieki za pomysł - bardzo ciekawe, pozwoli chyba ograniczyć troszkę wydatki a i tak będzie super klimat  :D  aż załuję , że to nie ja to wymyslełem, bo nienawidzę kopiować cudzych pomysłów  :) (czyję się jakoś nieswojo  :? ) - ale chyba tym razem się pokuszę i będzie to jakaś forma przejściowa w drodze do całkowicie-krasnoludzkiej-armii  :twisted:
No i chyba powinienem też wstawić Daina Żelazną Stopę.

pozatym dziękuję wszystkim za odpowedzi :)

Mam natomiast jeszcze jedno pytanie:
przwinęła się kwestia iż na turniej powinienem mieć 500 zła i 500 dobra - o co tu chodzi, czy oni walczą razem po jednsj stronie :?

Offline Glorfindel

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 07, 2004, 02:33:13 pm »
to juz zalezy od turnieju ale oficjalne zasady mowia ze Twoja armia ma sie skladac z 1000 p. z czego minimum 250p musi przypadac na jedna strone np. mozesz miec zło za 300p i dobro za 700p.

z jednym przeciwnikiem grasz 2 partie tego samego scenariusza raz jako dobro raz jako zło.

ale bywa rózniej czesc turnieji przewiduje wymog tylko jednej armii.
color=red]Aktualny ranking Ligi Ogólnopolskiej - już dostępny na [/color][size=13]Mitril.pl[/size]

Offline Jaskier

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 07, 2004, 02:47:17 pm »
czyli jeśli np. wezmę 750 na dobro i 250 na zło a przeciwnik odwrotnie to gramy ze sobą w tymvh proporcjach ? Jak się to potem rozlicza?

Offline Jaskier

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 07, 2004, 03:05:37 pm »
No to skleciłem trchę na ślepo (no bo przecierz zasad praktycznie nie znam :D ) taką armijkę:

Bitwa pieciu armii1000 Pts  

1 Dain Ironfoot, King of Erebor (Dwarf) @ 125 Pts
     Barazantathul

1 Balin (Dwarf) @ 95 Pts
     Hand Weapon; Durin's Axe; Throwing Weapon; Heavy Armour

1 Bilbo Baggins (Hobbit) @ 90 Pts
     #Sting

     #Mithril Coat
1 Gandalf the Grey (Wizard) @ 150 Pts
     Hand Weapon; Cast Light; Command; Immobilise; Sorcerous Blast; Strengthen
     Will; Terrifying Aura
     #Staff of Power
1 Gwaihir (Giant Eagle) @ 75 Pts

8 Khazad Guard (Dwarf) @ 88 Pts
     Hand Weapon; Two-handed Weapon; Heavy Armour

8 Khazad Guard (Dwarf) @ 88 Pts
     Hand Weapon; Two-handed Weapon; Heavy Armour

12 Wood Elf Warrior @ 120 Pts
     Spear; Elven Bow

24 Warrior of Rohan (Man) @ 168 Pts
     Hand Weapon; Armour; Shield

Total Models: 57
Total Force Cost: 999

JAk coś takiego by się spisywało?
Krasnoluddcy bohaterowie ze swoimi świtami (każdy po jednej :) ) stanwiliby trzon armii osłaniając elfów którzy mają za zadanie naszpikować przeciwnika strzałami (odkrywcze, nie  :P ).
Do smaku mamy tak jak mi podopowiedziano gandalfa, gwaihira i bilba.
Ciekawie czy ma to jakiś sens - podobno mam talent do robienia rozpisek - zobaczymy jak poszło bez znajomości zasad :giggle: )

Offline Glorfindel

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 07, 2004, 03:15:50 pm »
Cytat: "Jaskier"
czyli jeśli np. wezmę 750 na dobro i 250 na zło a przeciwnik odwrotnie to gramy ze sobą w tymvh proporcjach ? Jak się to potem rozlicza?


jezeli masz rozpiski ZLO na 300p i DOBRO 700p
a przeciwnik 500p ZLO i 500 DOBRO
to walczysz 300 na 500p(grając zlem) i 700 na 500(grając dobrem) punkty z obu bitew sie sumuje.
color=red]Aktualny ranking Ligi Ogólnopolskiej - już dostępny na [/color][size=13]Mitril.pl[/size]

Offline Corum

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 07, 2004, 03:41:56 pm »
Jeśli byłby ktoś zainteresowany to mam na serwerze SoG i S&F. Jesli ktos bylby zainteresowany to zapraszam na tlena (rakhir@tlen.pl), gg (4547075) lub maila.

Offline Rav-SD

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 07, 2004, 04:35:40 pm »
Rozpiska, spoko powinna skopać tyłki nie jednemu. Widze, że masz AB :)
Ja osobiście, zrezygnował bym z Bilba, Hobbiciątko tam było ale za wiele nie zdziałało:) Liczba łuczników wsam raz, choć można by zmniejszyć lekko Rohan a dać może z 3 więcej łuczników. Gwahir spisuje się wzorowo. Gandalf tez potrafi ładnie poczarować i swoim Sorceus blastem pomieszać w szeregach. Dain jak wspomniałem to czołg :P  Khazad Guardzi to najlepsza piechota w grze.
Mając Rohan nie dasz się otoczyć.

Jak dlamnie wszystko jest wporządku.

P.S. Jak będzie wydawany Hobbit to dorzucisz sobie Beorna:P
REEDOM IS THE STATE OF MIND!!!

If knowledge is a power!? So to be unknow is to be unconquerable!

http://www.histeria.pl/sf/szuflada.phtml <--
Stronka dla poczatkujących w sztuce pisania...

Offline Jaskier

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 07, 2004, 04:45:24 pm »
Cytuj
Widze, że masz AB :)
 

no ba :) - podstawa także w warhammerze :P



Cytuj
Ja osobiście, zrezygnował bym z Bilba, Hobbiciątko tam było ale za wiele nie zdziałało  :)
eee tam - klimat musi być 8)

zy w łodzi jest jakiś rozwinięty ośrodek lotra? Jak wiadomo wakacje za pasem i może wpadłbym tam na trochę pograć z kumplami w WFB - może bym wpadł - odreagujcie wszelkie porażki :)  - ale nie na długo... :twisted:

Offline Rav-SD

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 07, 2004, 04:57:39 pm »
Cytuj
zy w łodzi jest jakiś rozwinięty ośrodek lotra? Jak wiadomo wakacje za pasem i może wpadłbym tam na trochę pograć z kumplami w WFB - może bym wpadł - odreagujcie wszelkie porażki  - ale nie na długo...


W Łodzi, nie ma rozwiniętego LOTR-a, nad czym ubolewam. Poprostu nie ma z kim grać.

Daina nazwi Thorinem 8)  To będziesz miał lepszy klimat:)
REEDOM IS THE STATE OF MIND!!!

If knowledge is a power!? So to be unknow is to be unconquerable!

http://www.histeria.pl/sf/szuflada.phtml <--
Stronka dla poczatkujących w sztuce pisania...

Offline Jaskier

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 07, 2004, 05:32:34 pm »
no to wychodzi na to że w Łodzi nie ma rozwiniętego żadnego bitewniaka :x - myślałem, że jak nie WFB to może chociaż litr, a tutaj na obu frontach kiła :(

Już prędzej Balina - Dain przecierz uczestniczył w bitwie jako dobódca krasnoludów z Żelaznych Wzgórz toteż nic dziwnego że ma obstawę :)

I standardowo pytanko: Jak się  w lotrze przedstawia stosunek pomiędzy bohaterami a zwykłymi wojakami? W sensie, czy wycinają oni całe regimenty, czy też bez odpowiedniego taktycznego wsparcia niewiele zdziałją? Bo z tego co widzę to np. Dain kosztuje tyle co 11 szt. "najlepszej piechoty w grze"  :|

I jak się przedstawiają  rohirrimowie? Czy mają naprawdę najlepszą jazdę, koszącą tak jak przy szarży na polach Pellenoru, czy są ześrednieni?
I jak sobie w walce radzą żołnierze Gondoru, bo na filmie to oni nie potrafili miecze porządnie  złapać i w walce wręcz nie zabili ANI JEDNEGO orka :D

No i w kwestii formalnej: czy te 1000 pkt. jest liczbą odpowiednią na turniej, czy musiałbym wykroić stąd jeszcze odpowiednią liczbę na ciemną stronę?

Offline MiszkA

Pytania laika ^^
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 07, 2004, 06:56:01 pm »
Piechota Gondorska jest niezla, jej zaleta jest D6, poza tym niczym nie rozni sie od innych ludzkich wojow...

Konnica rohanu jest bardzo mocna, choc zwykla szeregowa nie jest najlepsiejsza ;] - najlepsi sa Rohan Royal Guardzi na koniach.
Warto jednak kupic konnych rohanczykow - sa bardzo dobrzy i stosunkowo niedrodzy - 6 za 70 zl.
G: 3248856

 

anything