trawa

Autor Wątek: Przygotowanie stanowiska pracy MG.  (Przeczytany 3333 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline [Xavier]

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« dnia: Lipiec 08, 2004, 09:57:29 pm »
Ciekawi mnie jakie czynności wykonujecie przygotowując się na sesję u siebie w domku bądź też na wyjeździe.

Wiadomo, że jeśli prowadzi się poza domem, to mamy nieco ograniczone pole manewru, w moim przypadku odpada wtedy przygotowanie muzyki, biorę tylko płyty z "obcykanymi" kawałkami i włączam je odpowiednio podczas sesji (na pamięć je znam). Nigdy nie zapominam o chociażby jednej (ale większej) świeczce. Na wyjeździe zazwyczaj prowadzimy w nocy i wtedy w zasadzie takie przygotowanie wystarczy. Dobrze jest też obeznać się w terenie, można wtedy wprowadzić do sesji elementy larpowe.

W domku to już zupełnie inna bajka. Zazwyczaj prowadzę w dzień, dlatego dbam o dobre zaciemnienie pomieszczenia (graliśmy parę razy w dziennym świetle i też wyszło nieźle), więcej świeczek też się przydaje. Kadzidełek nie używam, bo później nie mogę się pozbyć ich zapachu z mojego pokoju przez kilka dni. Komputery przykrywam kocami aby nie rozpraszały swoim wyglądem. Porządkuję jedną szafkę, na której stawiam paluszki (i to co dokupimy za zbiórkę kasy przed sesją) oraz wodę do picia (po coli chcę się pić jeszcze bardziej :) ). Wreszcie przygotowuję odpowiednią ilość miejsc siedzących, oddalając od nich maksymalnie jak się tylko da świeczki. Swoje biurko ustawiam tak, jak w sali szkolnej :) . Na biurku musi być lepsze oświetlenie więc ustawiam więcej świeczek, a wszystkie plany przygody, listy, mapy, itp. są za prowizorycznym "ekranem" MG.

No a jak to wygląda u Was?
url]www.strefazero.net[/url]
http://www.forum.strefazero.net

Offline High Elf

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 08, 2004, 10:51:58 pm »
U mnie standardzik - sprzątanie pokoju, wydobycie z tego bałaganu ;) kostek, telefony aby nie zpaomniano o kartach postaci... no cóż, oprócz teog scenariusze. Chowam do szafy szkolne rzeczy i na ich miejsce wsadzam kolekcję podręczników do rozmaitych systemów. :D Robi wrażenie.  :P
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline dra

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 09, 2004, 07:10:48 am »
Zalezy co prowadze.

Jesli wampira czy tez jakas mroczniejsza kampanie w wfrp staram sie przygotowac swiece i gramy wieczorem. W takich sytuacjach staram sie grac gdy nie ma nikogo w domu oprocz nas a to z 2 powodow: raz, ze odglosy krzataniny czy tez glosniejszego telewizora rozpraszaja, dwa, ze jakos glupio mi tlumaczyc po co pale swieczki ("no wiesz, oni sa wampirami to dla klimatu zeby bylo mrocnziej, no ten tego...")

A jesli prowadze cos o lzejszym klimacie to w dzien czy w nocy bez roznicy. Swieczek naturalnie nie pale ani nie wieszam w oknach kocy  :P

Nie przykrywam kocami rzeczy bo to by imho wygladalo jeszcze smieszniej niz komputer. Gracze siedza zwykle po 1 stronie stolika na malej kanapie, natomiast ja po 2 na krzesle. Czasem gdy jest ich wiecej siedza tez po flankach ;). Zwykle nie ma zadnego zarcia, czasem sie znajdzie cos do picia przyniesionego w czasie krotkiej przerwy :). Z podrecznikami tez nie szaleje, czasem gramy bez zadnego w zasiegu wzroku. Moze zabrzmi to protekcjonalnie ale na moich graczach nie robi wrazenia stos ksiazek. Nie ten staz  :)

Offline [Xavier]

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 09, 2004, 07:44:50 am »
Cytuj
telefony aby nie zpaomniano o kartach postaci...

To jest już chyba temat na dyskusję "czy dajesz graczom karty postaci", bo ja akurat mam je większość czasu u siebie, więc przy sesji nie ma sytuacji, że ktoś zostanie na lodzie.
Cytuj
Nie przykrywam kocami rzeczy bo to by imho wygladalo jeszcze smieszniej niz komputer.

Dobrze, że napisałeś "imho", bo widać, że to tylko czysta teoria. Wybacz ale jak ktoś ma 2 kompy w bliskim sąsiedztwie w jednym pokoju to trzeba z tym coś zrobić. Najchętniej bym je wyniósł na czas przygody ale nie mogę, a zasłonięcie tego typu rzeczy pomaga się graczom skupić na sesji a nie na otoczeniu. Szczerze nie wiem co w tym miało być śmiesznego, może na pierwszy rzut oka zaraz po wejściu do pokoju tak, ale potem nie zwracałbyś na to uwagi - i o to właśnie chodzi, aby nie przyciągało uwagi.
Cytuj
A jesli prowadze cos o lzejszym klimacie

A tutaj chodziło raczej o scenariusz, czy może o system? Jeśli to drugie, to jaki "o lżejszym klimacie" prowadzisz?
url]www.strefazero.net[/url]
http://www.forum.strefazero.net

Offline Wegecjusz

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 09, 2004, 08:20:31 am »
zaczynając od końca: o lekkim klimacie można poprowadzić np. toona
;)
przygotowanie stanowiska? miejsce pod tyłek dla każdego gracza, małe źródło światła, ewentualne notatki (mapa itp)...
w zależności od sesji może być maratonik bez jedzenia i picia (dwie sesje z kampanii opartej o wojny krzyżowe, system autorski; rozproszony w wyniku ataku oddział zgubił drogę i zwiał w pustynię...), albo gra bez światła (przy pełnym storytellingu, albo niektórych wprowadzeniach);
muzyka jest opcjonalna;
w przypadku gry w terenie dużo zależy od terenu, ale grunt, to mieć na czym usiąść i czym ewentualnie poświecić, żeby poznać wynik rzutu; materiały i prowiant w plecak
:-)
pozdrawiam
ampires have risen from the dead, the grave and the crypt, but have
never managed it from the cat.
************
Punk ucieka hipis zmyka
Kiedy w dresach jest ekipa

Offline [Xavier]

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 09, 2004, 10:15:02 am »
Jeszcze dodam od siebie pomocną dla niektórych alternatywę dla świeczek. Jeśli ktoś nie chce ich palić to polecam "nocną lampkę" tzw. "neonówkę". Wsadza się to to do kontaktu i jak się zapali to daje lekką (w moim przypadku niebieskawą) poświatę, wystarczy aby odczytać kartę postaci i wyniki z kostek.
url]www.strefazero.net[/url]
http://www.forum.strefazero.net

Offline pafnucy

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 09, 2004, 12:33:15 pm »
Witam

Jeśli chodzi o ogóle przygotowanie i organizację sesji, to pisałem już o tym: http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=6989

A jeśli chodzi o moje stanowisko, to sprawa wygląda następująco. Zawsze staram się mieć jakiś mały stoli, żeby móc mieć na nim podręcznik, potrzebne mi dodatki, mój "magiczny" segregator, notatki, plany, no i kostki. Przed sobą mam także Ekran MG, a za nim stawiam 2 świeczki.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline [Xavier]

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 09, 2004, 03:33:49 pm »
Cytuj
Przed sobą mam także Ekran MG, a za nim stawiam 2 świeczki.

I są to jedyne świeczki jakie znajdują się w pokoju? Bo jeśli tak, to będę musiał spróbować :) .
Cytuj
Jeśli chodzi o ogóle przygotowanie i organizację sesji, to pisałem już o tym: http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=6989

Wiem, bo sam się tam wypowiadałem. Ta dyskusja jest jednak nieco inna.
url]www.strefazero.net[/url]
http://www.forum.strefazero.net

Offline pafnucy

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 09, 2004, 05:06:42 pm »
Witam

Cytat: "[Xavier
"]I są to jedyne świeczki jakie znajdują się w pokoju? Bo jeśli tak, to będę musiał spróbować :)


Nie - nie są to jedyne świeczki. Świece staram się rozłożyć w pokoju z rozumem. Największa źrodło światła - a u mnie jest to stylowa lampa naftowa jest tuż za Ekranem MG. To pomaga skupiać uwagę Graczy na MG. Ale ostatnio kupiłem sobie bardzo fajny świecznik z popękanego szkła. Powoduję to wspaniałe rekleksy światła - robi wrażenie niby magicznej kuli :) To tyle w sprawie światła.

A co do przygotowanie miejsca pracy, to mogę jeszcze powiedzieć, że staram się odpowiednio ubrać. Stonowane kolory i ubranie bez żadnych napisów i obrazków - po co rozpraszać Graczy. Mam także swój kufel gliniany na napoje. To także w celu nie rozpraszania. A co kwestii komputera, to tak usadzam Graczy, iż są odwróceniu plecami do niego. Z tyłu są także głośniki. Staram się także grubym kocem przykryć komputer, aby nie było słychać tego charakterystycznego buczenia.

To by było na tyle. Jeśli jeszcze sobie coś przypomne, to dam znać.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline dra

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 09, 2004, 06:36:33 pm »
Cytat: "[Xavier
"]Dobrze, że napisałeś "imho", bo widać, że to tylko czysta teoria. Wybacz ale jak ktoś ma 2 kompy w bliskim sąsiedztwie w jednym pokoju to trzeba z tym coś zrobić.


Widzisz kazdego smieszy co innego. Mnie czasem smiesza absurdalne rzeczy a takim mi sie wydaje fakt przykrywania czegos kocami skoro i tak kazdy wie co tam jest i bardziej jeszcze go rozprasza wyobraznia. Byc moze twoje kompy stoja na ziemi etc, moj moniotr na biurku a skryznka na szafce , jak mialbym to pokryc kocem nie moglbym sie oprzec wrazeniu komizmu

Cytuj
Najchętniej bym je wyniósł na czas przygody ale nie mogę, a zasłonięcie tego typu rzeczy pomaga się graczom skupić na sesji a nie na otoczeniu.


No wlasnie mysle, ze jedyna rzecza, ktora trwale utrzyma ich uwage to ciekawa przygoda. Reszta to tylko polsrodki bo jak nie na kompie to moga skupic sie na np. koszulce wspolgracza

Cytuj
Szczerze nie wiem co w tym miało być śmiesznego, może na pierwszy rzut oka zaraz po wejściu do pokoju tak, ale potem nie zwracałbyś na to uwagi


Zaryzykowalbym stwierdzenie, ze to dokladnie tak jak z komputerem. chyba ze ktos jest typowym computer geek

Cytuj
- i o to właśnie chodzi, aby nie przyciągało uwagi.


A ja smiem twierdizc ze nie da sie wszystkeigo nakryc w pokoju kocem, wspolgrajacych rowniez.

Cytuj
A tutaj chodziło raczej o scenariusz, czy może o system? Jeśli to drugie, to jaki "o lżejszym klimacie" prowadzisz?


W 1 czesci mojego posta napisalem ze mroczniej (lol) prowadze v:m oraz czasem wfrp. Wynikaloby z tego wg. podstaw logiki, ze mniej mrocznie prowadze czasem wfrp i cala reszte. W calej reszcie zawiera sie np. neuroshima, cyperpunk czy system moj autorski hard sf, ktory w koncu zmaierzam zaczac testowac na szersza skale ;). Btw. prowadzilem np 1 sesje w wilkolaka i tez byl lzejszy klimat  :)

Co do ubierania specjalnie sie na sesje to juz zacyzna ocierac mi sie o fanatyzm ale to tylko moje zdanie ;)

Offline pafnucy

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 09, 2004, 07:07:55 pm »
Witam

Najlepszą metodą na "przykrycie" nawet całego pokoju kocem razem ze współgraczami jest półmrok. Rozmywają się szczegóły. Największe źródło światała stawia się przed MG, co pomaga skupić uwagę na jego osobie. Tam też rzuca się kostkami, co eliminuje zapalanie światła co chwile. Ale to tylko moje zdanie...

Co do specjalnego ubierania się. Po prostu unikam koszulek z napisem Big Brother. O to mi chodziło. Nie zakładam jakiś specjalnych ubrań tylko na sesję. Jak pisałem wcześniej - z mojej szafy wybieram coś w stonowanych kolorach. Najlepiej szary, brąz lub czarny.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline dagobert

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 09, 2004, 07:23:45 pm »
To ja też dorzucę swoje trzy grosze  ;)
Otóż problem niezwykle uciążliwych domowników ( jeśli są obecni ) oraz "rozpraszającego otoczenia" rozwiązałem urządając sesje na strychu/poddaszu, które jest kopletnie puste ; nie ma wtedy problemów z przestrzenią "życiową" a i klimacik dodatkowo też dochodzi całkiem sympatyczny. Póki , co z doświadczenia wiem, że nic tak nie psuje klimatu jak osoby postronne oraz brak wolnego miejca np. ciasne pomieszczenie.
Ps. W piwnicy też grałem i rówież całkiem przyzwoicie było ;P

Offline pafnucy

Przygotowanie stanowiska pracy MG.
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 09, 2004, 07:30:28 pm »
Witam

Mogę Ci tylko dagobert pozazdrościć strychu. Ja mieszkam w bloku i dla mnie metodą na uciążliwych domowników jest granie sesji nocnych. Moi rodzice po ponad 8 lat grania przyzwyczaili się już do tego i śpią jak susły podczas sesji, a moje dwie starsze siostry są już poza domkiem. Co do rozpraszającego pomieszczenia, to już się wypowiadałem na ów temat.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy