Autor Wątek: "a gdzie ci ułani z tamtych dni..."  (Przeczytany 2775 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pokpoko

"a gdzie ci ułani z tamtych dni..."
« dnia: Wrzesień 08, 2004, 08:04:50 pm »
czyli Poko army carnival cd.
był już Nipples,tfu! nippon do WHB,nadeszła pora abym zmierzył się z 40k i stworzył jakiś niebanalny army list...jak pomyślał tak zrobił*znowu chciałbym podziekowac nauczycielom polskiego i geografii za ich współpracę ;) * ..a ze akurat byłem w heroiczno-polskich klimatach to padło na IG,a żeby było ciekawiej na coś co istnieje tylko w podręczniku do 3ed,i tylko jako króciutka wzmianka-na Kompanię Kawaleryjską...
ci którzy czytali lista do WHB wiedzą jak kocham utrudniać zycie i tworzyc masę nowych reguł :D .tym razem nieco mniej,ale i tak :nowe doktryny,dwie nowe bronie,kilka nowych jednostek,i system który można przetłumaczyć dosłownie jako "ród,pochodzenie",od którego zależy kształt armii....brakuje tylko wargearu z prawdziwego zdarzenia,ale to może wkrótce ulec zmianie...enylej-koniec nudzenia,oto jedyna,niepowtarzalna Cavalary Company by Pokpoko :o (w języku angielskim,by ułatwić rozeznanie w zasadach)
Cytuj
Cavalary Company:
Strain:choose one strain,that your army will follow-
Industrial:
HQ:Command Squad*,Commisar*(mount all for +10 pts per squad.characters that join squad are assumed to have their mount already)
Elites:Hellhound*,Sentinel Squadron*
Troops:Mounted Rifles*or simple Ulan*squadron,0-1 Storm troopers*
Fast Attack:Mounted Rangers,Armored Fist squad*
Heavy Support:Leman Russ*,0-1 Bassilisk*,Heay Weapon Platoon*(must be mounted for +10pts/squad)
or
Feral:
HQ:Command Squad*,Priest*(mount all for +10 pts per squad.characters that join squad are assumed to have their mount already)
Elite:Hussars,Dragoons
Troops:Lancers,0-1 conscripts*
Fast Attack:Mounted Rangers,Hunting Pack
Heavy Support:Great Beast,Heavy Weapon Platoon*(must be mounted for +10pts per squad),0-1 Armored Fist squad*

note:units with (*) follow their rules given in codex,along with options,special rules and upgrades listed.

Doctrines:they are divided into three groups:Common,Industrial and Feral-all strains can choose Common doctrines,and their own,but may not choose the other(ie. Feral in case of industrial army,industrial in case of Feral army).you may choose the total of 5 doctrines.insted of definition given in the Codex,use the following:all doctrines without (*)may be taken by squads that follow cavalary rules.doctrines with (*)may be taken by all squads and characters(in some cases the doctrine will affect whole army,without exception)
Common:
Skillful Riders:may re-roll difficult terrain tests.+5pts/squad
Reform:unit gains Hit&Run ability.+15pts per squad
Xeno-Mounts:unit loses Fleet ability,but gain +1Sv and adittional attack in htH at S4,whitch is unmodified by weaponry.+4pts per model
Independant Advisor*-advisors are now independant characters,and must be mounted at additional cost of +5pts.+10pts
Industrial Doctrines:
Cyber-Encancement*-follows normal Codex rules+20pts/squad
Comm-net*:unit can buy vox-caster for +5pts.
Trigger Happy:unit may shoot after using Fleet ability,may not assult this turn.+15pts per squad
Bayonet Charge:unit armed with double handed weapons count as armed with pistol+ccw(ie.+1A)
Feral Doctrines:
Honour Bound:+1LD in close combat,must always assult if possible./free
Carpace Armour*:as in codex.+20pts/squad
Steady Arm:unit can re-roll 1's on to hit roll with their Hunting Lances.+5pts per squad
Old Houses:unit consists of nobles who trained form birth in sword fighting eschews any other weapon-unit cannon buy H.Lances but has WS4.+10pts per squad.

Armoury:
Wargear-characters may buy Cavlary Saber for +8pts
new weapons:
AT-Rifle:36" S6 AP4 Rapid Fire-a weapon used by mobile units to destroy ligter armoured vechicles and heavy infantry(obviously based on M82 barret,but also on polish pre-war Ural rifle)
Cavalary Saber-ccw,rending weapon(more to the skills of it's users than to design).

New Units(grouped by their slots,rather than by strain allegiance)
Troops:
Mounted Rifles Squadron:
5-10 models. 8pts per model
WS BS S T W I A Ld  Sv
 3    3  3 3 1 3 1  7   5+
 3    3  3 3 1 3 2  8   5+:Veteran Sargeant
Weapons:Laspistol+CCW
Options:may exchange their laspistols for:Lasgun,Shotgun for free.
two models may be equipped with :Meltagun/plasmagun for +10pts,flamer ofr +6pts or AT-Rifle for +12pts.
whole squad may be equipped with krak grenades for +2pts/model or with meltabombs for +4pts/model.
Character:one model may be upgraded to veteran Sargeant for +6pts. veteran sargeant may choose from Wargear according to codex rules,with the exeption of Power Weapon,whitch he can also buy.
Special Rules:squad follows all Cavalary rules given in Rulebook

Lancers:
5-10 models. 8pts per model
WS BS S T  W I A Ld Sv
 3   3   3 3  1 3 1  7  5+
 3   3   3 3  1 3 2  8  5+-veteran Sargeant
Weapons:Laspistol+CCW
Options:may exchange their CCW for Hunting lance at +3pts/model
whole squad may be equipped with krak grenades for +2pts/model
Character:one model may be upgraded to veteran Sargeant for +6pts. veteran sargeant may choose from Wargear according to codex rules,with the exeption of Power Weapon,whitch he can also buy.
Special Rules:squad follow all rules for Cavlary given in the Rulebook
Hunting Lance:see Codex IG for details.

Fast Attack:
Mounted Rangers
3-8 models. 12pts per model
WS BS S T W I A Ld Sv
 3    3  3 3  1 3 1 7  5+
Weapons:shotgun
Options:up to three models may but one of the following: Plasmagun/meltagun for 10pts each,flamer for +6pts,grenade launcher for +8pts.
Special Rules:Cavalary,Scout

Hunting Pack
5-15 Hunting Beasts 1 Handler.8pts per beast,15pts for handler
WS BS S T W I A Ld Sv
 3    3  3 3 1  3 1 7  5+ -Handler
 3    3  3 3 1  3 1  3  X -Beast
Weapons:Handler have Laspisol+CCW,beats have teeth and claws
Options:beasts may buy up to two of following upgrades:
Agile:+1I for +2pts/model
Vicious:WS4 for +2pts/model
Snappy:+1S for +2pts/model
Special Rules:Cavalary.
always use the handler's Ld for any tests.

Elite:
Hussars
4-8 models. 16pts per model
WS BS S T W I A Ld Sv
 4    3  3 3 1 3 1  8  4+
Weapons:Laspistol+Cavalary Saber
Options: up to two models may exchange their Sabers for Power Weapons for +10pts each.
Special Rules:Cavalary

Dragoons:
4-8 models. 14pts per model
WS BS S T W I A Ld Sv
 3    4  3 3  1 3 1 8  4+
Weapons:Hellgun
Options:up to two models may exchange their weapons for meltagun/plasma for +10pts each,flamer for +6pts,AT-Rifle for +12pts
Special Rules:Cavalary

Heavy Support:
Great Beast:use rules and point costs for Giant Reptiles from CA-Creature Feature(WD UK292)
 
                                                                                  Pokpoko

acha-z oczywistych względów armia nie jest nastawiona na wygrywanie,wiec powergamerzy raczej nie znajda tu wiele kombinacji-potworów...ale każdy komentarz czy propozycja miło widziana :)

Offline Ibrahim Ibn Erales

"a gdzie ci ułani z tamtych dni..."
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 08, 2004, 09:18:58 pm »
Też kiedyś o tym myślałem i nawet na papierze popełniłem...
Bodajże gdzies na Mortadeli jeszcze powinno się walać... :P
 good friend will come and bail you out of jail... but a true friend will be sitting next to you saying "Damn.... that was fun!"

Offline Pokpoko

"a gdzie ci ułani z tamtych dni..."
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2004, 09:36:46 pm »
przypominam sobie tylko cichociemnych :giggle:  ;)

Offline Ibrahim Ibn Erales

"a gdzie ci ułani z tamtych dni..."
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2004, 10:19:24 pm »
Wygrzebałem. Nic ponadto na to co wpadłeś nie miałem...

natomiast śmieszną ideą mogłaby być jednostka kawalerii z infiltracją...
Napisana bardziej na zwiad i meltagunienie pojazdów niz walkę wręcz...

Bo raczej przed kompanią kawalerii infitrowac będa ich konni kumple a nie szturmtruperzy...


A szabelka to nie dosć, że husarski faszyzm to jeszcze chore przegiecie... :)

I jeszcze u mnie owi kawalerzyści byli dumnymi gostkami i nie lubili klechów - priesta wymieniłem na kadeta chorążego...
Nawetmi bardziej pasuje biorąc pod uwagę jak oni lubią wszelkiego typu proporczykoidy...

I jeszzce u mnie komisarze (powiedzmy, że nie przepadam za politrukami) nie dawali +1 do LD...
jakoś nie wydawało mi się, zę facet któy ma honoł we kłwi i pokolenie kawalerzystó patrzą nań z kabanosowego nieba reagował an ryki jakiegoś buca który ledwie się na koniu potrafi utrzymać...
Inna sprawa, ze buc strzelał w potylicę jak zwykle...
I jeszcze 'Oops sorry sir' mi pasowało... Mzoe nawet niekoneicznie z winy żołnierzy - konie pewnie też nie lubią politruków...
 good friend will come and bail you out of jail... but a true friend will be sitting next to you saying "Damn.... that was fun!"

Offline Pokpoko

"a gdzie ci ułani z tamtych dni..."
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 08, 2004, 10:24:45 pm »
kawaleria z inflitracja?zastanawialem sie czyby nie dac zamiast scouta rangersom,ale jakoś skradajacy się koń do mnie nie przemawia...co do szabelki-takiś mądry?na poczatku wszyscy mieli miec PW i kosztowac po 20pts więc i tak sie obciąłem...bo zwykły lance nie wypada elicie elit ;)

Offline Ibrahim Ibn Erales

"a gdzie ci ułani z tamtych dni..."
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 08, 2004, 10:27:47 pm »
A koń który leży płasko na boku i czeka?

Na własne oczy widziałem jak wstaje taki (cały czas z jeźdźcem na grzbiecie) i w mgnieniu oka zrywa się do galopu...


Edit: a tak w ogóle nie na temat - Pokpok, ty stary, pokręcony militarysto, masz może jakieś zdjęcia podczepienia bagnetu pod karabin?
Wyraźne i duze najlepiej. Bo ja nie mam pojecia nawet gdzie szukać a potrzeba mi bo mnei wzięło na rysowanie bagnetów (potrzebuję loga do akcji antynikotynowej :lol: - DFOB walczy z nikotynizmem)...
 good friend will come and bail you out of jail... but a true friend will be sitting next to you saying "Damn.... that was fun!"

Offline śmigło

"a gdzie ci ułani z tamtych dni..."
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2004, 10:38:32 pm »
www.giwera.pl
tam na pewno cos znajdziesz, jak nie to proponuje linki z tejze strony, tam to juz napewno.
we charge traidition with being an exuse for idleness, unpersonality and regression"
b.a.n.
"we destroy you"
b.d.n.

Offline Ibrahim Ibn Erales

"a gdzie ci ułani z tamtych dni..."
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 08, 2004, 11:02:12 pm »
Hemmm... Bagnety to pod akcesoria, sport czy rozrywka? :)

A przy okazji o coś bardziej historycznego mi chodziło, jakiejś takiejś futurystyki to ani ni ma sensu bazgrać (brak stylu, wdzieku i szyku) ani mi zbytnio by nei wysżło...
 good friend will come and bail you out of jail... but a true friend will be sitting next to you saying "Damn.... that was fun!"

Offline Pokpoko

"a gdzie ci ułani z tamtych dni..."
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 08, 2004, 11:08:25 pm »
wrzuciłem hasło bagnety+zdjęcia w angieslką wyszukarkę..co wyskoczyło?stronka 40k :lol:  http://www.wp39.netlook.pl/str/wp/wp1/w3/mancar.htmlniezbyt wyraźny, http://world.guns.ru/assault/as01-e.htm-good ole' kałach ;)  http://world.guns.ru/rifle/rfl01-e.htmkolejny rusek...trzy zdjęcia po pół godzinie szukania :wall: