Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 336546 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michi

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #150 dnia: Luty 01, 2007, 08:01:43 pm »
Heh, to nie ja mam, mi do matury jeszcze 3 lata zostało  ;)  tyle że ktoś mnie o to prosił, a że to jest bardzo bliski ktoś to i pytam :) No i właśnie chodzi o to, żeby znaleźć źródła z jakich czerpał Pratchett, bo zdaje się to m.in. na jego książkach ma być ta prezentacja oparta :)
There are no winners or losers, only the living and the dead" - Ha'asek, the Archon of Twilight

Offline Ltn.Frost

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #151 dnia: Luty 19, 2007, 03:01:17 pm »
Mama prośbę- czy może mi ktoś poradzić jakieś opracowanie do tematu "Rycerz jako bohater literacki. Przedstaw na podstawie utworów rożnych epok."? Jak na razie moja bibliografia wygląda tak:
Literatura podmiotu:

1.Torquato Tasso: Jerozolima Wyzwolona. Zielona Sowa 2003.ISBN: 83-7220-446-2
2.Mickiewicz Adam: Konrad Wallenrod. GREG 2005. ISBN:83-7327-168-6
3.Corneille Pierre: Cyd. GREG 2007.  ISBN :83-87139-54-8
4.Homer: Iliada. Siedmioróg 1996. ISBN:83-7162-146-9
5.Sienkiewicz Henryk: Krzyżacy. Państwowy Instytu Wydawniczy 1968

Literatura przedmiotu:

1.Ossowska Maria: Ethos rycerski i jego odmiany. Wydawnictwo Naukowe PWN 2000. ISBN: 83-01-13277-9
2.Zakrzewski Leszek:Ethos rycerski w dawnej i współczesnej wojnie. Trio 2004. ISBN:83-88542-99-0

Ale chciałbym miec jeszcze jedną- dwie pozycje w literaturze przedmiotu, a nie mam ani pomysłu, ani znaleźć nic nie mogę:/
Strangers are just friends waiting to happen...

...Yeah, either that or rape in a dark alley waiting to happen."-Maddox

Prawdziwy Legionista...a zresztą, wiadomo przecież co robi prawdziwy Legionista:P

Offline Drache

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #152 dnia: Luty 19, 2007, 04:24:48 pm »
Cóż, ja poproszę o jedno - wskazanie, jeśli ktoś zna, literatury przedmiotu do tematu:
"Omów na wybranych przykładach podobieństwa i różnice w literackich ujęciach totalitaryzmu".

Literatura przedmiotu, na tę chwilę, to:
1) "Niemcy" Kruczkowskiego
2) "Oparzenie" Aksionowa
3) "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy" Orwella

Sądzę, że oparcie się na biografiach pisarzy byłoby dobrym pomysłem, aczkolwiek nie wiem właśnie, czy nie skorzystać z jeszcze innych prac. Jakieś rady?
arpe Diem.
Wszelkie błędy ortograficzne popełnione świadomie i z premedytacją.

Predator sanguis, terra terroris. Torpor ferrerus, tremor infernus. Timor invictus, extinctor fortis, es angelus!
E Nomine - Schwarze Sonne

Offline maroko

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #153 dnia: Luty 20, 2007, 10:20:11 am »
witam, ja poszukuje pomocy w literaturze do tematu Bunt jako wyraz niezgody na rzeczywistość. Mam juz Marka Hłaskę, pokolenie beatników, Tango Mrożka i chyba Kaczmarskiego, aczkolwiek nie wiem czy tego nie zmienic... Jeśli ktos by chcial przez chwilke sie pomeczyc ze mna i z buntownikami zapraszam na Pw...

z góry dziekuje za jaka kolwiek pomoc... :)

Offline CZys

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #154 dnia: Luty 20, 2007, 01:55:13 pm »
a zna ktoś jakieś dobre opracownie mitologii chinśkiej?
ylko martwe ryby płyną pod prąd.

Offline dawid.gawronski

Problem totalitaryzmu z utworach literackich.potrzebna pomoc
« Odpowiedź #155 dnia: Marzec 04, 2007, 12:36:12 pm »
Witam
potrzebuje szybko napisać prace na temat totalitaryzmu w dziełach literacjich. (wybranych)
"Cesarz"
"Folwark zwierzęcy"
"Ze szczytu schodów"

najlepiej link lub wycinki z netu prosze tutaj wrzucać
mogą być również inne utowory

bede wdzięczny za pomoc

pozdrawiam

Offline robben

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #156 dnia: Kwiecień 02, 2007, 06:32:06 pm »
Mam pytanie i proszę o jak najszybszą odpowiedź kogoś kompetentnego. Czy do tematu "Rycerz jako bohater literacki. Przedstaw na podstawie utworów różnych epok." mogę wykorzystać "Kamienie na szaniec". Powołując się na współczesnych rycerzy? Jakby ktoś miał do tego tematu jakąs ciekawą literature przedmiotu to też poproszę, z góry dziękuje. Pozdrawaim!

Offline CZys

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #157 dnia: Kwiecień 10, 2007, 08:07:24 am »
Pytanie: W której książce Sapkowskiego znajdę coś na temat powstania tego ich świata? Pamiętam że czytając którąś powieść natrafiłem na własnie taki opis, tylko nie wiem gdzie to dokładnie było... jest to bardzo pilne!!

Z góry dzięki za odp.
ylko martwe ryby płyną pod prąd.

Offline Schabowy

..: Ewolucja powieści science-fiction :..
« Odpowiedź #158 dnia: Maj 12, 2007, 03:37:06 pm »
Witam !

14-ego tj. w ten poniedziałek przystępuję do ustnego ”egzaminu dojrzałości” z języka polskiego. Problem w tym, że w literaturze podmiotu umieściłem utwory s-f i pierwsze w których pojawiły się elementy fantastyczne, aby ukazać ewolucję gatunku. Niestety niektóre ciężko jest zdobyć. Starsze utwory polskich prekursorów s-f dostępne są czasami na aukcjach internetowych, jednak biorąc pod uwagę czas przesyłki i czas pozostały do matury przypomina się nadzwyczaj wyrazisty aforyzm "z ręką w nocniku".  Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Jeżeli ktoś przeczytał któryś z poniższych utworów, to byłbym bardzo wdzięczny gdyby zechciał chociaż nakreślić „co się stało ?” – problematykę utworu, główne wątki i ogólną wymowę. Ze zwróceniem uwagi na ewolucję powieści science – fiction, ponieważ to jest temat pracy.  Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.


Utwory:

Shakespeare W.: "Burza"  

Verne J.: "20 000 mil podmorskiej żeglugi"

Żuławski J.: "Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca"

Wyndham J.: "Poczwarki"

Jesionowski J.: "Z drugiej strony nieba"

Lem S.: "Solaris"

Zajdel J.A.: "Limes inferior"

Wells H.G.: "Wojna światów"

Dick P.K.: "Człowiek z wysokiego zamku"
Język jest potężniejszy od miecza"

Offline Jimmy

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #159 dnia: Maj 12, 2007, 04:23:43 pm »
Lol, to przecież bardzo popularne książki, klasyka wręcz. Czytając początek tematu myślałem naprawdę, że chodzi Ci o jakieś nie wiadomo jakich Grabińskich....
1) Trochę dziwne że tych książek albo nie czytałeś albo nie masz w domu. Przynajmniej części - jeżeli czytasz sf (a na to wskazywałby wybór takiego tematu), to jest to klasyka nad klasykami i wypadałoby mieć i znać.
2) Nie występują "czasem" na aukcjach, tylko na 100% można je tam znaleźć i to pewnie w dużym wyborze, podobnie jak w księgarniach.
3) Ponieważ czas goni to najprostszym chyba rozwiązaniem jest biblioteka, a zapewniam że w każdej znajdziesz te książki.
A jakbym był złośliwy to bym powiedział że pieprzysz głupoty o tych aukcjach i czasie przesyłki bo nawet jakbyś miał do tych książek dostęp (podałem bardzo prosty - biblioteka) to ich wszystkich nie przeczytasz w półtora dnia. Więc po co ściemniać, zamiast wprost powiedzieć "nie przeczytałem, czy ktos mógłby opowiedzieć o czym były?" :roll:
A tak serio to chyba nie sądzisz, że ktoś tutaj będzie się produkował i omawiał 10 przebogatych w treść i interpretacje książek dla lenia któremu nie chciało się nawet nie tyle ich przeczytać, ile choćby poszukać czegoś o nich na sieci :roll:

Offline Schabowy

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #160 dnia: Maj 13, 2007, 03:00:58 am »
Cytuj
Lol, to przecież bardzo popularne książki, klasyka wręcz. Czytając początek tematu myślałem naprawdę, że chodzi Ci o jakieś nie wiadomo jakich Grabińskich....


Zgadza się, to właśnie dlatego znalazły się w bibliografii. To musiałem Cię zaskoczyć - chodzi mi jedynie o  Źuławskich i Jesionowskich.

Cytuj
1) Trochę dziwne że tych książek albo nie czytałeś albo nie masz w domu. Przynajmniej części - jeżeli czytasz sf (a na to wskazywałby wybór takiego tematu), to jest to klasyka nad klasykami i wypadałoby mieć i znać.


'1) Szeroko idące wnioski wyciągasz z tekstu, ale niekoniecznie trafne. Do tej pory nie nteresowała mnie ewolucja gatunku s-f. Czytałem Lema, Zajdla, Dick'a, temat pracy wydał mi się ciekawy, ale okazał się nie do zrealizowania - są ważniejsze rzeczy od egzaminu dojrzałości.
  Może kup sobie psa, bo z twojego motta "wysnułem wniosek", że dokucza Ci samotność, a pies to zwierzę nad zwierzętami i "wypadałoby mieć i znać" to przecież też ssak... -  nie jesteś żadnym autorytetem, żeby mówić co wypada mieć i znać.

Cytuj
2) Nie występują "czasem" na aukcjach, tylko na 100% można je tam znaleźć i to pewnie w dużym wyborze, podobnie jak w księgarniach.


'2) Jesteś bardzo pewny siebie. Książki np. Żuławskiego można znaleźć, ale pokaż mi ten duży wybór "Z drugiej strony nieba" Jerzego Jesionowskiego.

 
Cytuj
3) Ponieważ czas goni to najprostszym chyba rozwiązaniem jest biblioteka, a zapewniam że w każdej znajdziesz te książki.
A jakbym był złośliwy to bym powiedział że pieprzysz głupoty o tych aukcjach i czasie przesyłki bo nawet jakbyś miał do tych książek dostęp (podałem bardzo prosty - biblioteka) to ich wszystkich nie przeczytasz w półtora dnia. Więc po co ściemniać, zamiast wprost powiedzieć "nie przeczytałem, czy ktos mógłby opowiedzieć o czym były?" Rolling Eyes


'3) W takim razie musisz być znakomitym szperaczem, może dodaj do nicku bystrooki ? O 16.23 w sobotę piszesz, że najprostszym rozwiązaniem jest szukanie w bibliotece, nie myślisz racjonalnie albo pozostaje mi(poprostu) pozazdrościć bibliotek. Twoje słowa nie mają pokrycia - są nic nie warte. Gdybym ja był złośliwy to bym napisał, że p...sz kocopoły o tych wspaniałych bibliotekach i chyba interesujesz się psychologią i pociąga Cię trochę resocjalizacja. Wiele z tych książek kiedyś przeczytałem, niektórych nie. Napisałem tego posta, bo chcę dowiedzieć się co innym utkwiło w pamięci po przeczytaniu danej książki, czyli tzw. wymowę utworu.


Cytuj
A tak serio to chyba nie sądzisz, że ktoś tutaj będzie się produkował i omawiał 10 przebogatych w treść i interpretacje książek dla lenia któremu nie chciało się nawet nie tyle ich przeczytać, ile choćby poszukać czegoś o nich na sieci Rolling Eyes


"A tak serio" to książek jest 9 i nie sądziłem, że jakiś choleryk czy .....głowiec, źle zrozumie słowa takie jak "chociaż, nakreślić, główne, ogólną" co sprawi mu trudność w ocenie posta. Dobrze, że napisałeś "A tak na serio" bo myślałem, że jakiś roztargniony ancymon napisał "re-posta" nie na temat, chcąc zmieszać jakiegoś lenia z błotem.
Język jest potężniejszy od miecza"

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #161 dnia: Maj 13, 2007, 09:26:20 am »
Cytat: "Schabowy"
Cytuj
Lol, to przecież bardzo popularne książki, klasyka wręcz. Czytając początek tematu myślałem naprawdę, że chodzi
Ci o jakieś nie wiadomo jakich Grabińskich...


Zgadza się, to właśnie dlatego znalazły się w bibliografii. To musiałem Cię zaskoczyć - chodzi mi jedynie o  Źuławskich i Jesionowskich.


Powiedz Schabowy gdzie to napisales, ze chodzi tylko o Zulawskiego i Jesionowskiego.

Cytat: "Schabowy"
Cytuj
1) Trochę dziwne że tych książek albo nie czytałeś albo nie masz w domu. Przynajmniej części - jeżeli czytasz sf (a na to wskazywałby wybór takiego tematu), to jest to klasyka nad klasykami i wypadałoby mieć i znać.


'1) Szeroko idące wnioski wyciągasz z tekstu, ale niekoniecznie trafne. Do tej pory nie nteresowała mnie ewolucja gatunku s-f. Czytałem Lema, Zajdla, Dick'a, temat pracy wydał mi się ciekawy, ale okazał się nie do zrealizowania - są ważniejsze rzeczy od egzaminu dojrzałości.
  Może kup sobie psa, bo z twojego motta "wysnułem wniosek", że dokucza Ci samotność, a pies to zwierzę nad zwierzętami i "wypadałoby mieć i znać" to przecież też ssak... -  nie jesteś żadnym autorytetem, żeby mówić co wypada mieć i znać.


Wnioski sam wyciagasz piszac o "rece w nocniku". A moje sa takie:
1. Po co wybierac temat o ktorym nie ma sie zielonego pojecia?
2. Jesli nawet Ty miales wazniejesze sprawy od matury jeszcze na dwa dni przed egzaminem, to  nie licz na to, ze inni przejma sie Twoim problemem.
3. A ja np. z Twoich poprzednich postow wnioskuje, ze wolisz raczej poczytac komiksy niz ksiazki.
4. Jimmi nie musi byc dla Ciebie autorytetem, nikt z tego forum nie musi, po co zatem zwracasz sie tutaj z prosba o pomoc w temacie literatury sf.
5. A tak a'propos, czy to nie Twoje slowa? : "Sam nie mogę się wypowiedzieć o Opowieściach z Narni - nie miałem przyjemności czytać. Kiedyś trzeba będzie, bo jakby nie było to klasyka." Skad wiesz ze to klasyka? Jestes autorytetem? Masz psa?  
 
Cytat: "Schabowy"
Cytuj
2) Nie występują "czasem" na aukcjach, tylko na 100% można je tam znaleźć i to pewnie w dużym wyborze, podobnie jak w księgarniach.


'2) Jesteś bardzo pewny siebie. Książki np. Żuławskiego można znaleźć, ale pokaż mi ten duży wybór "Z drugiej strony nieba" Jerzego Jesionowskiego.


Cytat: "Schabowy"
Cytuj
3) Ponieważ czas goni to najprostszym chyba rozwiązaniem jest biblioteka, a zapewniam że w każdej znajdziesz te książki.
A jakbym był złośliwy to bym powiedział że pieprzysz głupoty o tych aukcjach i czasie przesyłki bo nawet jakbyś miał do tych książek dostęp (podałem bardzo prosty - biblioteka) to ich wszystkich nie przeczytasz w półtora dnia. Więc po co ściemniać, zamiast wprost powiedzieć "nie przeczytałem, czy ktos mógłby opowiedzieć o czym były?" Rolling Eyes


'3) W takim razie musisz być znakomitym szperaczem, może dodaj do nicku bystrooki ? O 16.23 w sobotę piszesz, że najprostszym rozwiązaniem jest szukanie w bibliotece, nie myślisz racjonalnie albo pozostaje mi(poprostu) pozazdrościć bibliotek. Twoje słowa nie mają pokrycia - są nic nie warte. Gdybym ja był złośliwy to bym napisał, że p...sz kocopoły o tych wspaniałych bibliotekach i chyba interesujesz się psychologią i pociąga Cię trochę resocjalizacja. Wiele z tych książek kiedyś przeczytałem, niektórych nie. Napisałem tego posta, bo chcę dowiedzieć się co innym utkwiło w pamięci po przeczytaniu danej książki, czyli tzw. wymowę utworu.


A ja raczej widze tu (podobnie jak Jimmy) post zdesperowanego lenia, który nie ma pojecia o tresci ksiazek, ktore podal we wlasnej bibliografii. Ty chcesz zeby forumowicze podali Ci "problematykę utworu, główne wątki i ogólną wymowę", a nie co im utkwilo w pamieci.

Cytat: "Schabowy"
Cytuj
A tak serio to chyba nie sądzisz, że ktoś tutaj będzie się produkował i omawiał 10 przebogatych w treść i interpretacje książek dla lenia któremu nie chciało się nawet nie tyle ich przeczytać, ile choćby poszukać czegoś o nich na sieci Rolling Eyes


"A tak serio" to książek jest 9 i nie sądziłem, że jakiś choleryk czy .....głowiec, źle zrozumie słowa takie jak "chociaż, nakreślić, główne, ogólną" co sprawi mu trudność w ocenie posta. Dobrze, że napisałeś "A tak na serio" bo myślałem, że jakiś roztargniony ancymon napisał "re-posta" nie na temat, chcąc zmieszać jakiegoś lenia z błotem.


Powtarzam, jesli potrzebujesz "chociaż, nakreślić, główne, ogólną" to chyba znaczy, ze nie masz nawet pojecia o detalu i szczegole, i rzeczywiscie jestes zdesperowany.
Swoja droga jak na temat o "Ewolucji powieści science – fiction" to wybrales dziwne przyklady literackie. Zajrzyj prosze na strone 4 i 5 tego tematu. Ktos juz pytal na tym forum o ewolucje gatunku i dostal odpowiedz. Bibliografii juz nie zmienisz ale moze wykorzystasz nasze podpowiedzi podczas omawiania zagadnienia.  
Powodzenia na maturze.
Spalić po przeczytaniu.

Offline patysiia

pomocy
« Odpowiedź #162 dnia: Czerwiec 20, 2007, 07:55:59 pm »
Poszuję tytułów książek wraz z autorami w których treści znajduje się coś o Łazienkach Królewskich, proszę o pomoc, piszę pracę na ten temat i zbieram materiały, nie chodzi mi o przewodniki, czy katalogi, ale o wiersze lub zwykłe książki, lektury szkolne, znam już parę tytułów, jak na przykład "Ludzie Bezdomni" Żeromskiego i "Lalka" Prusa, czy ktoś mógły mi pomóc????

Offline patysiia

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #163 dnia: Czerwiec 21, 2007, 02:52:43 pm »
proszę, czy ktoś mógłby mi pomóc :(( to naprawdę jest dla mnie bardzo ważne

Offline patysiia

druga prośa
« Odpowiedź #164 dnia: Czerwiec 21, 2007, 03:14:52 pm »
poniższe tytuły były podane do konkursu, na nich trzeba się oprzeć, właśnie nich dotyczy moja druga prośba, czy ktoś czytał te utwory?? ja szukałam je po bibliotekach i nigdzie nie mogę ich znaleźć, bardzo była bym wdzięczna za przybliżenie ich treści


Stanisław Herakliusz Lubomirski, Łazienki

Dafnis w Łazienkach w: „Zabawy Przyjemne i Pożyteczne” (1770 - 1777). T. II, wstęp i oprac. J. Platt,  Wrocław 2004.

S. Goszczyński, Noc belwederska (fragm.), Warszawa 1915, przedruk w: R. Przybylski, Ogrody romantyków, Kraków 1978, seria Biblioteka Romantyczna.

C. Norwid, W Łazienkach, w: Pisma wybrane, t. 1, oprac. J.W. Gomulicki, Warszawa 1968.


M. Jastrun  Sen nocy zimowej, w: Poezje zebrane, t. 1,  Warszawa 1984.

A. Trzebiński,  Pamiętnik (fragm.) w: Kwiaty z drzew zakazanych, Warszawa 1972.

S. Goszczyński, Noc belwederska (fragm.), Warszawa 1915, przedruk w: R. Przybylski, Ogrody romantyków, Kraków 1978, seria Biblioteka Romantyczna.

A. Trzebiński,  Pamiętnik (fragm.) w: Kwiaty z drzew zakazanych, Warszawa 1972.

 

anything