Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 336348 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zawadz

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #330 dnia: Kwiecień 26, 2009, 02:06:20 pm »
Zważywszy na to, że materiały potrzebne mi są do referatu, mającego miejsce pod koniec lipca, to chyba jeszcze nie jest tak źle, co?;)
Ale ten temat wydal mi się najodpowiedniejszy do zadania pytania:) W sumie inspiracji i pomysłów nigdy za wiele:)

Offline krawiec[PL]

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #331 dnia: Wrzesień 10, 2009, 04:44:57 pm »
Witam

Do drugiej połowy września mamy podać swoje tematy maturalne wraz z utworami z których korzystamy. Zastanawiam się nad takim tematem "Ukaż wpływ wojny na psychikę bohaterów w wybranych utworach literackich i filmie". I wybrałem jak dotychczas Full Metal Jacket oraz Rzeźnia nr5 Vonneguta. I zastanawiam się czy w Rzeźni było jakoś dosadnie przedstawione wpływ wojny na psychikę bohatera? Można też pod to coś podpiąć oprócz tego?
Życie to one man show.

Offline krawiec[PL]

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #332 dnia: Wrzesień 14, 2009, 08:51:16 pm »
Prosiłbym odpowiedź!
Życie to one man show.

Offline Serafin0007

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #333 dnia: Wrzesień 23, 2009, 04:11:06 pm »
tez jestem nowa :) mam temat dobro i zło w lit. fantasy... za literature podmiotu chcę wziąć Sługa Boży czy też Młot na czarownice Jacka Piekary, Renegat lub Nocarz Magdaleny Kozak, Wywiad z wampirem lub wampir Lestalt . Zatanawiam się jednak czy skoro mowa o literaturze fantasy, muszę wziąć koniecznie Sapkowskiego ( tu myślałam tylko o fragmencie powieśći, w którym jest mowa o "większym i mniejszy złu" ) i Tolkiena ? bo jednak dla mnie jest to zbyt oklepane...komisja chyba zna juz na pamiec Geralta oraz Frodo Baginsa i jego losy ;] a nie lubie opowiadać o czymś oczywistym, chciałbym przedstawić mój punkt widzenia, a nie podporządkowywać się pod "niepisane reguły"... jednak z drugiej strony boje się ze komisja moze uznać moj dobór lektur za niepoprawny :( czy ktoś wie coś na ten temat ;D ? proszę o szybką odpowiedź, gdyż konspekty już trzeba oddawać...ehh
no tak...nie ma to jak robić wszystko na ostatnią chwile :(

Wiesz, komisja może zapytać Cię z całego tomu, a nie tylko z danego fragmentu, który podasz...

Offline Radan

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #334 dnia: Wrzesień 23, 2009, 05:30:11 pm »
1. Caldinie juz nie pomożesz.
2. Komisja może pytać tylko i wyłącznie z tych fragmentów, które podaliśmy w bibliografii.

Offline Amciaj4f

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #335 dnia: Grudzień 01, 2009, 05:38:00 pm »
Witam,
  mam takie małe pytanie czy moglibyście polecić mi jakieś interesujące książki do prezentacji maturalnej.
Temat : Magia jako siła sprawcza. Omów temat odnosząc się do wybranych dzieł literackich.

Poszukuje książek, w których magia jest powodem kolejnych wydarzeń, perypetii. Myślałam o Świecie Dysku ale nie bardzo wiem, która książka z tej serii będzie odpowiednia, a ponad to potrzebuje 2 albo 3 pozycje innych autorów.
Byłabym wdzięczna za wszelką pomoc. :)
Z góry dziękuje i pozdrawiam !
Amcia :)

Offline Konował

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #336 dnia: Grudzień 01, 2009, 09:03:36 pm »
Myślałam o Świecie Dysku ale nie bardzo wiem, która książka z tej serii będzie odpowiednia, a ponad to potrzebuje 2 albo 3 pozycje innych autorów.


nieważne jaką książkę wybierzesz i tak nikt z komisji nie będzie wiedział co to ŚD :) Ja bym polecił wiedźmikołaja (którego sam umieściłem w swojej pracy).


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #337 dnia: Grudzień 03, 2009, 11:12:13 pm »
"nieważne jaką książkę wybierzesz i tak nikt z komisji nie będzie wiedział co to ŚD  Ja bym polecił wiedźmikołaja (którego sam umieściłem w swojej pracy)".
Będzie , bedzie - znam całego Pratchetta a siedzę w komisji:D
weź Dysk albo Kolor magii, Czarodzicielstwo, jeśli chcesz tylko fantasy to może Ursula Le Guin "Ziemiomorze" a z nowszych "Trylogia Czarnego Maga" Trudi Canavan? Wszystko zalezy od tego, co chcesz pokazać w prezentacji... i przydatny link:
http://www.dukaj.pl/czytelnia/publicystyka/FilozofiaFantasyII 
                                                                                  pzdr

Offline Amciaj4f

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #338 dnia: Grudzień 04, 2009, 07:43:35 pm »
hmmm... dobrze wiedzieć ;-)
Myślałąm o takich ksiązkach Pratchetta jak Czarodzicielstwo lub Muzyka Duszy ;-)
Ponadto zostały mi polecone takie ksiązki jak Magiczny Ogień z seri Forgotten Realms, Amulet z Samarkandy Jonathana Strouda, Łowca Burz Paula Stewarta i Chrisa Riddella.
Nie wiem co warto z tego wybrać jeśli ktośsię orientuje to prosiłabym o pomoc.
Myślałąm też o Rastlinie, bohaterze książek z serii DragonLance, ale po dłuższych rozważaniach doszłam że nim nie kieruje magia lecz on kieruje magią.
Wiadomo że Harry Potter i Włądca Pierścieni, ale nie chce umieszczać tych pozycji w swojej prezentacji...
Prosiłąbym jeszcze o jakąs pomoc w doborze bibliografii.
Pozdrawiam serdecznie :)

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #339 dnia: Grudzień 07, 2009, 02:54:10 pm »
Boże Abrahama, Izaaka i Jakuba, Forgotten Realms na polskojęzycznej maturze... Pomyśleć, że kiedym ją zdawał, na sam dżwięk tytułów takich jak "Chłopi", "Potop", "Lalka" etc. motyl mi się w kieszeni otwierał. Głupi byłem. Teraz to już niezbyt wiadomo, co ma się otwierać czy zamykać w kieszeni.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Lord Kupa

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #340 dnia: Grudzień 07, 2009, 04:06:01 pm »
Ja poleciłbym Kopciuszka. Sięgając po klasyczną baśń na pewno miło zaskoczysz komisję egzaminacyjną ;-).

Offline Joneleth

  • Radca bracki
  • ******
  • Wiadomości: 5 238
  • Total likes: 1
  • Szlag mnie trafia, ergo sum.
Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #341 dnia: Grudzień 07, 2009, 06:15:12 pm »
Pomyśleć, że kiedym ją zdawał, na sam dżwięk tytułów takich jak (...) "Potop", "Lalka" etc. motyl mi się w kieszeni otwierał.
:neutral:

CADE: [...] There shall be no money; all shall eat and drink on my score, and I will apparel them all in one livery, that they may agree like brothers and worship me their lord.
DICK: The first thing we do, let's kill all the lawyers.

Offline Konował

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #342 dnia: Grudzień 07, 2009, 07:09:38 pm »
ja bym dodał Zmierzch, to o wampirach, jeżeli w komisji będzie kobieta jest ok. 95% szansy że i ona jest fanką tej wspaniałej serii przez co zdanie nie powinno być wielkim problemem.


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline Amciaj4f

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #343 dnia: Grudzień 07, 2009, 07:45:43 pm »
Myślałąm o tym ale zastanawiałam się, która baśń była by najlepsza :)

Offline Radan

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #344 dnia: Grudzień 07, 2009, 07:46:42 pm »
To skro już szybujemy w dół z poziomem, to ja zaproponuję Ci, żebyś wypiła pięć litrów czystej, wypaliła trawkę, zażyła jakiś porządny antybiotyk i w tym stanie napisała wiersz o miłości elfki i krasnoluda, o którym opowiesz komisji.

Przynajmniej nie ugodzi to w ich intelekt tak jak "Zmierzch".

A tak na poważnie, wywal to FR i DL, a w ich miejsce wstaw Władcę Pierścieni, albo Silimarillion. Serio.

 

anything