gildia.pl

Gildia Komiksu (www.komiks.gildia.pl) => Komiksy polskie => Wątek zaczęty przez: burberry w Lipiec 14, 2014, 01:23:43 pm

Tytuł: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: burberry w Lipiec 14, 2014, 01:23:43 pm
Niedawno wszedłem w posiadanie Zdarzenia. 1908 Jacka Świdzińskiego. Wiem, że jego twórczość powiązana jest z Maszin, a jako że Zdarzenie nie jest ani jedynym, ani pierwszym wydanym komiksem Świdzińskiego, temat poświęcam ogólnie jego twórczości.


Czy czytaliście Zdarzenie? Jakie są Wasze opinie?


PS. Jeśli ten temat to dubel, kasować. Szukałem odpowiedniego topicu, ale może niezbyt uważnie...
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: Szczoch w Lipiec 17, 2014, 02:50:02 pm
Moim zdaniem działalność grupy Maszin to w ostatnich latach najważniejsze, co wydarzyło się w polskim komiksie.
A prace Świdzińskiego wyróżniają się (nawet na tle tej grupy indywiduów) spójnością artystyczną i przemyślaną konstrukcją. To twórca, który przebył już wielką drogę od czasu "Paproszków" i "Przygód powstania warszawskiego".
"Tesla" i "Zdarzenie" to jakby początek nowego komiksowego universum, skupionego wokół Tesli i groteskowo ujętych teorii naukowych oraz poważnie potraktowanych teorii paranaukowych. Rysunki na pierwszy rzut oka mogą zniechęcać jako abnegackie "gryzmoły" (trochę podobnie jak w "Wilq"). Widzę w nich jednak rewelacyjną biegłość kreski. Jak u najlepszych grafików: trzy ruchy nadgarstka i jest postać o indywidualnym charakterze i precyzyjnie uchwyconym wyrazie "twarzy". Humor - nieoczywisty i ekscentryczny, trochę jak z alternatywnego kina - na pewno nie wywołuje rechotu, ale potrafi do siebie przekonać.

Na koniec dodam link do 100-odcinkowego komiksu Świdzińskiego. Powstał chyba przed "A niech cię, Tesla":
http://komiksodcinkowy.blogspot.com/ (http://komiksodcinkowy.blogspot.com/)
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: YohnJossarian w Wrzesień 11, 2014, 05:36:41 pm
Właśnie skończyłem "Zdarzenie 1908". Niestety, muszę powiedzieć, że jest to rzecz wyśmienita. Niestety, bo zawsze kiedy czytam tak dobry komiks polskiego autora, to mimowolnie chyta mie za serducho taka trochę zazdrość. "Zdarzenie 1908" jest inteligentne, zabawne w sposób nieoczywisty i nienachalny. Jest przewrotne, napisane z ogromnym wyczuciem. Świdziński opowiada na wielkim luzie bardzo niezwykłą historię. Do tego scenariusz idealnie współgra z ascetycznym, ale zupełnie kompletnym rysunkiem, który niestety (i oczywiście) wielu ludzi zniechęci do lektury. Próbowałem jednak wyobrazić sobie ten scenariusz narysowany kreską jakiegoś z Jimów Lee, i ależ byłby to bubel.
To mój pierwszy kontakt z jakimkolwiek komiksem J. Świdzińskiego, nie znałem wcześniej jego twórczości, ani tej Maszinowej, ani poMaszinowej. I tym jednym komiksem zupełnie mnie do siebie przekonał. Obok "566 kadrów" Dennisa Wojdy i kolejnych "Wilqów", które są chyba moją ulubioną serią komiksową, była to najlepsza polska rzecz, jaką czytałem od dłuższego czasu. A na półce stoją jeszcze nietknięte "Maczużnik" i "Noir".
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: vivaadeal w Wrzesień 12, 2014, 07:50:49 pm
To mój pierwszy kontakt z jakimkolwiek komiksem J. Świdzińskiego, nie znałem wcześniej jego twórczości, ani tej Maszinowej, ani poMaszinowej. I tym jednym komiksem zupełnie mnie do siebie przekonał. Obok "566 kadrów" Dennisa Wojdy i kolejnych "Wilqów", które są chyba moją ulubioną serią komiksową, była to najlepsza polska rzecz, jaką czytałem od dłuższego czasu. A na półce stoją jeszcze nietknięte "Maczużnik" i "Noir".

"Zdarzenie 1908" jeszcze przede mną, ale skoro przypadło Ci do gustu, koniecznie przeczytaj "A niech cię Tesla". Powalił mnie tym na łopatki.
A "Maczużnik" i "Noir" to zupełnie inny typ komiksów. Zdecydowanie cięższe historie, ale także bardzo dobre. Zresztą, te trzy komiksy to moje top3 polskiego komiksu ubiegłego roku.
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: adro w Wrzesień 12, 2014, 08:51:45 pm
Taaa Pan Ś mnie zmasakrowal, ale juz gdzies to mowilem  :razz:
pzdr
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: YohnJossarian w Wrzesień 20, 2014, 02:22:48 pm
Oczarowany "Zdarzeniem 1908" sięgnąłem po "A niech Cię, Tesla!". Doskonała rzecz w bardzo brzydkiej okładce.
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: Death w Wrzesień 20, 2014, 05:39:31 pm
Wszyscy tak bardzo chwalą Zdarzenie, a mój znajomy w ogóle uważa ten komiks za arcydzieło, więc sobie wczoraj kupiłem. Aros wystawia na Allegro za -40%. A jeszcze są przecież te kupony -20 zł. Warto go tam kupić, bo tanio jak barszcz. Mnie rozwala kreska Świdzińskiego, jak widzę te jelenie i pociąg na przykładowej planszy, to już się śmieję sam do siebie. Jak przyjdzie, to od razu za to się zabiorę. Obiecuję sobie po tym komiksie bardzo dużo.
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: peta18 w Wrzesień 20, 2014, 06:34:51 pm
A ja w ogole nie rozumiem tego fenomenu Swidzinskiego. Czytalem Tesle i nie raczej nie siegne po kolejny jego komiks.
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: Death w Wrzesień 27, 2014, 12:57:17 am
Zdarzenie pękło na dwóch posiedzeniach, a właściwie na poleżeniach, bo zarówno wczoraj, jak i dzisiaj po obiedzie miałem przyjemność leżąc ociężale na brzuchu, być myślami na Syberii. Ostrzegano mnie wcześniej, że to bardzo dobry komiks, ale nikt nie raczył wspomnieć o tym, że w wyprawie po tajdze mym przewodnikiem będzie sam Dersu Uzała, którego to psychofanem jestem, od kiedy obejrzałem jeden z najlepszych filmów w historii kina, który właśnie taką nosi nazwę, jak sam bohater. Obecność maga Rasputina też nie przeszkodziła mi od razu polubić tego komiksu. O czym jest ta opowieść? A o tym, że Rasputin, Dersu Uzała, Aleksandra Fiodorowa z synem, Feliks Dzierżyński i tajemniczy Ogórek wyruszają w sam głąb Syberii, żeby zbadać jakieś tajemnicze zjawisko, a wcześniej większość z nich przejedzie się pociągiem. I to jedno zdanie wystarczyłoby, żeby opisać ten album i już każdy chce to przeczytać, co nie? Reszta też jest dobra, bo komiks jest ciekawie narysowany, niegłupi i ma dobre, zaskakujące zakończenie. Świdziński przemyślał tę historię, a potem fajnie ją narysował. W tym komiksie wszystko jest umowne, bo kreska autora jest taka, a nie inna, nie ma zbyt wielu szczegółów, co jednak nie jest żadnym minusem. Być może warto było przeczytać wcześniej A niech cię Tesla!, bo parę rzeczy mogło mi umknąć.

Komiks liczy aż 320 stron, ale ma lekkie, puchate kartki i poręczny format. Wydaje mi się, że sporym plusem jest fakt, iż bardzo wygodnie będzie się go czytać w pociągu, tramwaju, czy busie. Twarda oprawa, ale album waży tyle co nic. Lekka atmosfera opowieści, niezłe żarty i przejrzysta kreska też nie zaszkodzą. To komiks podróżniczy, gdzie różnym historycznym postaciom, biorącym udział w wyprawie, autor nadał wygląd mieszkańców wypisz-wymaluj Doliny Muminków. Fajna rzecz. Jak ktoś lubi komiksy - ale tak naprawdę lubi, że czyta rzeczy z różnych parafii, a nie tylko np. frankofony, czy tylko superhero - to raczej się na Zdarzeniu nie zawiedzie. To bardzo komiksowy komiks, tego nie da się przełożyć na inne medium, Świdziński bawi się komiksem, lubi to medium, świetnie się w nim czuje i jeśli ktoś ma tak jak on, to spędzi miłe 2-3 godziny na Syberii.
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: kosmoski w Listopad 15, 2014, 03:50:12 pm
 "Zdarzenie 1908" jest bardzo niepozorne, kreska z kilku kresek zapakowana w twardą okładkę, na której znajduje się dziwna feeria barw... Na pierwszy rzut oka nic zachęcającego, więc i poleżało sobie dłuższą chwilę na półce.
 I to był błąd, bo z zewnątrz słabo zachęcająca bryła papieru kryje w sobie niesamowitą zawartość ;) Wciągająca, inteligentna fabuła, nafaszerowana żartami, które na szczęście nie wydają się wymuszone i naprawdę bawią. Do tego klimatyczny rysunek (z tych wspomnianych pary kresek), które w zupełności wystarczają by fabuła wciągnęła i trzymała w napięciu i zaciekawieniu do samego końca.
 
 Jestem przyjemnie zaskoczony i o ile w przypadku tak zachwalanego na forum Maczużnika znacznie się zawiodłem, tak w przypadku Zdarzenia, które ukradkiem przemknęło na rynku zostałem fanem i czekam aktualnie na przesyłkę z „Teslą” :)
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: blackwaterpark w Sierpień 31, 2015, 12:30:43 pm
Uwaga: na koniec września zapowiedziano kolejny komiks autorstwa Jacka Świdzińskiego: Wielka ucieczka z ogródków działkowych  (wydawnictwo: Kultura Gniewu, okładka: miękka, ilość stron: 212, format: 160 × 230 mm).
(http://static.intelimedia.pl/sub/Jacek-Swidzinski-przygotowuje-Wielka-ucieczke-z-ogrodkow-dzialkowych-_bw73721.jpg)
Jeszcze nie wiem, co to takiego, ale można powiedzieć: ''już kupione!''.  :lol:

*** EDIT ***
uzupełniłem dane dot. ilości stron i formatu
 
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: wujekmaciej w Październik 24, 2015, 01:00:53 pm
Wielka ucieczka z ogródków działkowych nie tak dobra jak Zdarzenie, ale lepsza od Tesli. kolejny raz Świdziński buduje komiks w podobny sposób, poprzez zazębiające się historie głównych bohaterów. opowiada natomiast o przygodzie grupki ludzików (i tu mamy przekrój społeczny) zagubionych po wypadku kolejowym. ich wędrówka w poszukiwaniu cywilizacji daje pretekst do ciekawych spostrzeżeń na temat naszych charakterów i bolączek. podoba mi sie sposób w jaki zbudowane są dialogi. abstrakcyjne, szczere, szczerze abstrakcyjne :smile: jeśli zaś chodzi o kreskę, to Jacek Świdziński jest mistrzem minimalizmu i ciężko byłoby go pomylić z innym rysownikiem. pomimo krótkiego stażu jest wg mnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych rysowników w Polsce. mam nadzieję, że w 2016 nie zwolni tempa i otrzymamy kolejne małe dziełko :smile:
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Październik 24, 2015, 01:55:39 pm
"krótkiego stażu"?
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: wujekmaciej w Październik 24, 2015, 02:01:43 pm
"krótkiego stażu"?


"o Boże". chodziło mi o ilość pełnometrażowych albumów, a takich to chyba 5 zrobił. nie lubię używać słowa średni. kontent ?
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Październik 24, 2015, 02:47:03 pm
Dzizas, po prostu zacząłem się bać, bo jak 9 lat publikowania i tyle albumów to "krótki staż" to hmmm...
No dobra, już się nie wtryniam ;)
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: wujekmaciej w Październik 24, 2015, 03:50:49 pm
spoko, dziś mam nerwowy dzień. pozostając jednak w temacie, to co w takim razie można by powiedzieć o takim Rosińskim czy Chmielewskim ? ;)
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: adro w Październik 24, 2015, 05:35:26 pm
9 chyba 7 (wg gildii)
sam kupowalem pierwszy album Pana S (Paproszki) w 2008.
pzdr
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Grudzień 09, 2016, 08:22:46 pm
http://wyborcza.pl/7,75517,21092315,instytut-ksiazki-chaos-postepuje-ptys-i-40-tys-zl-ktorych.html
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: blackwaterpark w Październik 19, 2017, 10:07:39 pm
Takie tam, na początku listopada. Minimaliści powinni się ucieszyć.  :biggrin:

(https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/348/385/348385/1507810919/800.jpg)
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: wujekmaciej w Październik 20, 2017, 09:51:45 am
jaram się strasznie. jedna z premier roku :)
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: KukiOktopus w Październik 20, 2017, 10:14:26 am
Ja też. Świdziński to dla mnie jakis fenomen jest. Na podstawie pierwszego rzutu oka na plansze nigdy by nie przypuszczal, ze to takie swietne rzeczy sa, i ze tak sie w nie wkręcę. Jak dla mnie technicznie ocierajace sie o wybitność (spokojnie material na wykłady o tym, czym jest komiks: Świdzinski to wrecz "matematyczna" esencja komiksu, na ktorej mozna pokazywac podstawowe cechy konstytuujące komiks), ale jeszcze na dodatek po prostu fabularnie fajne - przy ogrodkach dzialkowych to normalnie miejscami wyłem ze smiechu.
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: Leyek w Grudzień 11, 2017, 10:20:05 pm
Powstanie. Film Narodowy tytuł jak najbardziej godny polecenia, świetna rzecz. W sumie dość gorzkie (ale i celne) spojrzenie na naszą rzeczywistość doprawione inteligentnym humorem, dozą ironii i absurdu. Do tego charakterystyczna, minimalistyczna kreska, która sprawdza się w Jacka fabułach świetnie.


Linki do dwóch recenzji, z którymi praktycznie w całości się zgadzam, ale sam bym tego tak dobrze nie był w stanie ująć:
http://ziniol.blogspot.com/2017/11/powstanie-film-narodowy-swidzinski.html
https://kamienzserca.pl/powstanie-film-narodowy-swidzinski-recenzja/
Tytuł: Odp: Jacek Świdziński
Wiadomość wysłana przez: starcek w Grudzień 12, 2017, 09:47:45 pm
Ten komiks to krzyk rozpaczy w obronie prekariatu ( a w zasadzie to nawet woluntariatu) zupełnie przemilczany przez fioletowych wyznawców brodatego konfabulatora. Przeczytałem jednym tchem, choć nie do końca mi po drodze z tym minimalizmem.