trawa

Autor Wątek: Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?  (Przeczytany 13051 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pookie

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« dnia: Styczeń 30, 2005, 10:45:32 am »
Witam, po dość długiej przerwie postanowiłem przeprosić się z literaturą fantastyczną i powoli, acz systematycznie uzupełniać braki. I zamierzam zacząć właśnie od Polaków. Pogrzebałem (jak to brzmi) trochę na forum i znalazłem wasze opinie na temat Pilipiuka, Ziemiańskiego, czy Dukaja. Ciekawi mnie, co myślicie o Szostaku, Pacyńskim, Mortce, Pawlaku, Podrzuckim, Baniewiczu, Białołęckiej, Brzezińskiej, Komudzie, Grzędowiczu, Piekarze. Część z nich pamiętam z opowiadań w Fenixie, Fantastyce, czy Złotym Smoku, ale interesują mnie opinie na temat ich publikacji książkowych. Reasumując - co byście polecali?
 for Pookie

Offline vilandra

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 30, 2005, 12:31:58 pm »
właśnie sama zaczęłam czytać Brzezińską "Zbójecki gościniec" i "Żmijowa harfa" - jak dla mnie czasami się jeszcze w niej gubię, podoba mi się średnio...
Piekary czytałam "Sługę Bożego" i napewno sięgnę po następne książki...
o mnie nie zabije, to mnie wzmocni...

Offline Formaldehyd

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2005, 02:49:30 pm »
Poczytaj Szostaka - potrafi robić swietna atmosfere. Stare kawałki Białołeckiej są swietnie, podobnie jak teksty Pawlaka. Nie polecam natomiast Baniewicza - reczej letni wynalazel SupernNowej.
 am the son of a bitch and Edgar Allan Poe.

Offline Falcon

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2005, 07:23:23 pm »
polecam szczególnie Pilipiuka i Pacyńskiego, a odradzam Baniewicza.

pozdrawiam
Falcon
ttp://s10.bitefight.pl/c.php?uid=35130

http://r1.bloodwars.pl/r.php?r=38420

Offline Shadowmage

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2005, 11:39:04 am »
Z podanych to Białołęcka, Brzezińska - ale w zasadize tylko opowiadania, Piekara jest sympatyczny, ale nie kazdemu odpowiada. Mortka jest niezły, Komuda też.
Pacyńskiego nie lubię, Grzędowicz jest taki sobie. Baniewicza, Pawlaka, Podrzuckiego i Szostaka nie czytałęm (albo za mało by sobie zdane wyrobić) ale o pierwszej dwójce znajomi maja zdanie niepochlebne, w przeciwnieśtwie do drugiej pary.

Dodałbym jeszcze ze współczesnych Kresa - bardzo go lubię, oraz Kossakowską - też nieźle pisze.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline samowiła

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 21, 2005, 03:16:48 pm »
Z wymienionych tutaj bardzo, ale to bardzo entuzjastycznie wyraziłabym się o Grzędowiczu i "Księdze Jesiennych Demonów". To absolutne mistrzostwo.

Poza tym cykl Sherwood Pacyńskiego jest dobry (Czytaliście ostatnio "Komu wyje pies?" całkiem niezłe), przyjemnie się czyta i zapada w pamięć. Ale - choć trudno porównywać zupełnie odmienne klimaty - to jak dla mnie do Grzędowicza się nie umywa.
Człowiek jest tylko nieważnym momentem w życiu przedmiotów

Offline Radagajs

Re: Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2005, 02:09:59 pm »
Cytat: "pookie"
Witam, po dość długiej przerwie postanowiłem przeprosić się z literaturą fantastyczną i powoli, acz systematycznie uzupełniać braki. I zamierzam zacząć właśnie od Polaków. Pogrzebałem (jak to brzmi) trochę na forum i znalazłem wasze opinie na temat Pilipiuka, Ziemiańskiego, czy Dukaja. Ciekawi mnie, co myślicie o Szostaku, Pacyńskim, Mortce, Pawlaku, Podrzuckim, Baniewiczu, Białołęckiej, Brzezińskiej, Komudzie, Grzędowiczu, Piekarze. Część z nich pamiętam z opowiadań w Fenixie, Fantastyce, czy Złotym Smoku, ale interesują mnie opinie na temat ich publikacji książkowych. Reasumując - co byście polecali?


Kossakowską.

Jest z tego wszystkiego (tzn. Ziemiańskiego czy Dukaja nie licząc) najoryginalniejsza.

Offline Szatanista

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 13, 2005, 05:59:57 am »
Cytat: "Falcon"
polecam szczególnie Pilipiuka i Pacyńskiego, a odradzam Baniewicza.


czemu odradzasz Baniewicza?? mi sie jego książki o czarokrążcy podobają
ttp://struggletown.deviantart.com
http://myspace.com/strangecolours

Offline Eomer

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 01, 2005, 07:34:30 pm »
Ja proponuję przeczytać "Perfekcyjną Niedoskonałość"Dukaja albo "Krzyżacki poker" spychalskiego(chociaz to bardziej political fiction)
Życie jest tylko nędznym aktorem, który swoja rolę przez pare godzin wygrawszy, w nicość przepada. Staje się tylko powieścią idioty."
Szekspir "Makbet, akt V, scena V"

Offline Achmed

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2005, 06:44:18 pm »
Cytat: "Eomer"
Ja proponuję przeczytać "Perfekcyjną Niedoskonałość"Dukaja

Tak!
Cytat: "Eomer"
albo "Krzyżacki poker" spychalskiego(chociaz to bardziej political fiction)

Nie!

Książka Spychalskiego jest niedorobiona, a w dodatku przerwana w połowie zupełnie bez sensu, tam by można usunąć 1/3, 1/4 niepotrzebnego tekstu i wydać w jednym tomie. Fabryka nie popisała się, zdecydowanie.
size=9]Na pajęczynie wyrazów - barwy, zapachy i dotyk,
Łąki, pałace i ludzie - drżący Rzym mojej duszy -
Geometria pamięci przodków wyzbyta brzydoty,
Zwierciadło żywej harmonii diamentowych okruszyn.

- J.K.[/size]

Offline kingquest

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 07, 2005, 07:28:20 am »
Taak ten Krzyżacki Poker to marniutki jest. Pożyczyłem od kolegi, miałem nadzieję ze będe miał co czytać w weekend fajnego, ale nic z tego. Jakaś taka przegadana, nudna i wogóle . Nie Polecam

Offline Piotr Rogoża

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 08, 2005, 08:46:33 pm »
Jest wielu dobrych polskich fantastów. "Księga Jesiennych Demonów" Grzędowicza była bardzo udana, przyjemnie czyta się teksty Pilipiuka, Kossakowskiej... Polecam antologie Fabryki Słów - "Demony" i "Małodobry"; jest tam kilka naprawdę dobrych tekstów. Wielu pisze znakomite opowiadania - że wymienię choćby Orbitowskiego; czekam na jakiś zbiór jego tekstów.
Gadam bzdury, każ mi się zamknąć!

Offline Galvar

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 13, 2005, 10:16:54 pm »
Ze swej strony polecałbym twórczość Anny Brzezińskiej. Zarówno opowiadania (np. "Marzenie Dracza"), jak i powieści wchodzące w skład cyklu o zbóju Twardokęsku ("Zbójecki gościniec", "Żmijowa harfa", "Letni deszcz. Kielich"). Zapewne jego kontynuacja również będzie warta poznania. :) Bardzo fajnie pisze też Feliks W. Kres (mimo, że znam go tylko z opowiadań ale cykl szererski jest również bardzo polecany). Sporo relaksu dają też opowiadania Pilipiuka o Jakubie Wędrowyczu. ;) Jeśli ktoś z Was dorwałby "Skarby Stolinów" Ziemkiewicza, również polecam. Książka ta ma już co prawda trochę lat (wydano ją w 1989 roku  8) ), ale jest to naprawdę warta przeczytania fantasy przygodowa w dość oryginalnych klimatach. ;)
Galvar, mag z charakterem. ;-)

Republika Fantastyki i Rzeczywistości Zajrzyj!

JPII [`]...

Offline Radagajs

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 16, 2005, 06:56:52 pm »
Cytat: "Galvar"
Jeśli ktoś z Was dorwałby "Skarby Stolinów" Ziemkiewicza, również polecam. Książka ta ma już co prawda trochę lat (wydano ją w 1989 roku  8) ), ale jest to naprawdę warta przeczytania fantasy przygodowa w dość oryginalnych klimatach. ;)


http://www.joemonster.org/article.php?sid=3666

Offline mr.maras

Co dobrego w nowej polskiej fantastyce?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 16, 2005, 07:05:00 pm »
To jeszcze nic Radagajs, najlepszą parodię "Skarbów.." - najbardziej pirogowej polskiej fantasy w skali pirogów AS-a - sporządził Feliks W. Kres. Czytałem to jeszcze na początku lat 90-tych bodajże w informatorze polconowym lub C(ol)lapsie.
Nosi ona tytuł "Stolce Stalinów" a zainteresowanych odsyłam  tutaj.
Spalić po przeczytaniu.