Autor Wątek: swiat mlodych  (Przeczytany 15784 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline daauyi

swiat mlodych
« dnia: Maj 18, 2003, 01:18:38 pm »
witam
czy ktos wie kto byl naczelnym w momencie upadku, w swiecie mlodych? jaki byl glowny powod upadku ? brak pomyslu na gazete czy tez niska czytalnosc?

chcialbym sie dowiedziec dlaczego nikt nie probuje reanimacji swiata mlodych. ci ktorzy wowczas go czytali dzis czesto maja juz swoje dzieci i na pewno z checia podsuwali by go swoim shkrabom zamiast np tfu bravo czy popcornu.

czy swiat mlodych jest zastrzezona marka? jesli tak, do kogo nalezy? do zhr?

oczywiscie nie sposob ponownie stworzyc gazety opartej tylko na harcerstwie. dzis juz nie te realia. ale gdyby wzieli sie za to odpowiedzialni ludzie, mogloby z tego zrodzic sie na prawde cos fajnego.

pozdr
maciek
_et in arcadia ego

Offline graves

swiat mlodych
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2003, 02:01:04 pm »
Nie sądzę aby "reanimacja" Świata młodych się udała. Było to pismo harcerskie propartyjne. Największą jego zaletą była ostatnia strona. Praktycznie wiele więcej tam ciekawego dla mnie nie było.
Teraz jeśli by znowu zaczeto wydawać gazetę w której na ostatniej stronie byłby drukowany komiks - nie przyciągnąłby tylu zwolenników, biorąc pod uwagę jaki jest wybór albumowy. Czasopisma z komiksami po mału upadają.
Świat młodych był wydawany dosyć długo, ale jego czasy jak wielu innych gazet tamtych czasów przeminęły.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Jaszcząb

swiat mlodych
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2003, 05:53:09 pm »
Zgadzam się z gravsem. Czy ktoś dziś kupuje "Ślizg" tylko dlatego, że są tam dwie strony komiksu z Jeżem Jerzym albo "ŚGK" dla komiksów Śledzia - nie sądzę(poza jakimiś ostrymi fanatykami, którzy muszą mieć wszystko co ma coś wspólnego z komiksem). Reaktywacja  gazety harcerskiej nie ma sensu - chyba, że innego zdania są harcerze, ale to już nie ma nic wspólnego z tematyką tego forum :wink:

Offline Waltari

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 571
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • 27. MFKiG 1-2.10.2016
    • blog
swiat mlodych
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2003, 11:08:27 am »
To ja moze wypowiem sie w kwestii "Swiata Mlodych", bo sporo wiem o tym periodyku.
"SM" rzeczywiscie byl przez prawie cale swoje istnienie harcerski. Ale nie do konca. Jakies ostatnie trzy lata byla to juz tylko "gazeta nastolatkow" (pismo padlo w wakacje 1993 roku). Dlaczego padlo? Zabila je kolorowa konkurencja w postaci polskojezycznych wersji niemieckich pism dla mlodziezy. Poniewaz mlodzi ludzie nie chcieli juz kupowac "SM" drukowanego na papierze gazetowym, szefowie "SM" pod koniec istnienia pisma zmienili format na A4, dali lepszy papier. Ale komiks pozostal. I tematyka pozostala. I nie byla niestety tak lekka, jak u konkurencji. Zmuszala do myslenia. Papier nie byl niestety az tak blyszczacy. Kampanie reklamowe nie daly niestety pozadanego efektu. Spoldzielnia dziennikarska wydajaca "SM"  nie mogla zejsc z ceny tak, jak zeszla konkurencja. No i pismo padlo. Ktos kupil tytul i nawet byly ze dwie proby reaktywowania gazety, ale nie powiodly sie. Pustke po "SM" wypelnilo po czesci (moim zdaniem oczywiscie) "Cogito", ale to juz nie jest to samo.
Przyznam, ze mocno przezylem upadek "SM", bo bylem z nim mocno zwiazany. Sporo tam publikowalem, jezdzilem na warsztaty dziennikarskie organizowane przez "SM" itd, itp. Ech...

Offline Maciej

swiat mlodych
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2003, 11:15:09 am »
Nie wiem czy tu jest miejsce na takie pytanko, ale w ŚM publikowano gdzieś w '85 komiks "pensjonat snów"(czy jakoś tak...) Cóż to wogle było? Czy ktoś mógłby mi napisać cokolwiek o tym komiksie? Przynajmniej autorów... :)
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline Clayman_

swiat mlodych
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2003, 12:19:34 pm »
czy chodzi o ten beznadziejnie rysowany komiks?bohaterka byla chyba jakas mloda dziewczyna ktora przezywala w snach przygody,pojawialy sie tam te same postacie(miedzy innymi jakis niebieski kot),byl jeszcze jakis koles z realnego swiata,chyba brat,tyle zapamietalem,to troche dawno bylo:)
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline pookie

swiat mlodych
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2003, 06:22:21 pm »
O TAK !!! Pensjonat snów - to na pewno o to mi chodziło( w innym topicu). Dzięki Maciej, bo przynajmniej już wiem, jak to się nazywa. I od razu pytanie: czy ktoś dysponuje elektroniczną wersją tego komiksu?
 for Pookie

Offline graves

swiat mlodych
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 23, 2003, 06:38:00 pm »
Miałem... ale gdzieś mi wcięło  :(  
Pensjonat snów -(16 odcinków) -autor -M. Worwąg -87 rok (ŚM,nr 73-88 )
Niezbyt mi się to podobało.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Gaston

  • Gość
swiat mlodych
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 26, 2003, 03:12:30 pm »
Dodam od siebie imię tego autora: Michał. A wracając do likwidacji "Świata Młodych", to podobny los spotkał znakomitą "Angorkę" - późniejszy "Szok" (chodzi o ten miesięcznik, a nie wkładkę do "Angory"). Równie trudna tematyka, komiksy (przedrukowane znajdziecie w "Krakersach") i traktowanie serio młodego czytelnika... No i pismo padło, a "Bravo" itp. lekkie, łatwe i beznadziejne pisemka istnieją do dziś.

Offline Maciej

swiat mlodych
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 26, 2003, 04:27:42 pm »
Mutacją śm był uśmiech numeru, wydawany przez Jana Stykowskiego. UN radził sobie calkiem nieźle.Ukazalo się kilkadziesiąt numerow.to byla mala gazetka formatu pocztówkowego,ale w okresie największej prosperity miala objętość chyba 80 stron(jeśli się nie mylę).
Rysowała tam Szarlota Pawel. Przedruki jej komiksów też ukazały się w "Krakersie".
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline graves

swiat mlodych
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 28, 2003, 09:01:59 am »
A pamiętacie "Metacoma" (26-odc.) Jacka Widora (całkiem zgrabnie było to narysowane). Pamiętam, że w połowie wydawania ŚM zmienił nieco format (o jakiś 1-2cm) i połowa komiksu była nieco mniejsza.
Ciekawe, czy ten rysownik jeszcze narysował jakieś inne komiksy (w ŚM już racze nie)  :?:

Info dla bibliofili  :wink:  Metacom: ŚM numery 131/86 - 1/87:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Kuvery

swiat mlodych
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 09, 2003, 02:23:24 pm »
A czy ktoś ma choćby jeden skan "Zagadki układu C-2" z Tajfunem??
Dla mnie był to najlepszy komiks sf w historii polskiego komiksu, lepszy nawed od Funky Kovala. To było coś!! Dwie cudne dzieweczki, wymarłe miasteczko, dwóch dziadków walczących o planetkę i inne niesamowite miraże kosmiczne.

Offline sqty

swiat mlodych
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 09, 2003, 06:04:45 pm »
Posiadam skany wielu komixów ze Świata Młodych w jpg(min Tajfuny Raczkowskiego-także C-2)Mogę się wymienić lub odsprzedać na plytkach.

Prenumerowalem ŚM od 1984 do 1990,właściwie wyłącznie ze względu na komiksy(bo plakaty z gwiazdami były w Razem i Na Przełaj większe i na lepszym papierze)
Póżniej jakość komiksów drastycznie spadła i zaczęły się powtórki komiksów ,które już mialem więc sobie darowałem.
Ale trzeba przyznać że ŚM odegrał sporą rolę w popularyzacji komiksu w moim pokoleniu.
A czasem "od święta" zdarzały i się słabe przedruki zagraniczne ,wtedy apetyt na komiksy róśł(Lucky Luke,komiksyJeana Van-Hamma,krótkie jednoplanszówki-hehehe)
lt;<<<<<<<<<<St@y R3b3l>>>>>>>>>>>>

Offline CD Jack

  • Moderator
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
swiat mlodych
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 09, 2003, 10:26:09 pm »
Cytat: "Kuvery"
A czy ktoś ma choćby jeden skan "Zagadki układu C-2" z Tajfunem??


Trzy strony i tekst o Raczkiewiczu pochodzący z Produktu : http://komiks.gildia.pl/prasa/produkt/04_na_tropie_raczkiewicza
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline Kuvery

swiat mlodych
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 10, 2003, 02:50:09 pm »
Do sqty : Przypomniałeś mi o tym że też mam kilkanaście płytek ze skanami, w tym 120 mega ze ŚM. Daj mi swego maila to dogramy to.

Do CD Jack&#8217;a: Dzięki za info.
Fajny artykuł. Tajfun rządził niepodzielnie w tej tematyce. &#8222;Piętnastoletni Kapitan&#8221; też był fajny, podobnie jak opowiadanie o Lonim (Taj Kam Lasu). To były czasy. Proste opowiadania, może i fabuła czasami naiwna ale to i tak mało aby choć trochę mogły zostać przyćmione całościowo przez obecne kolorowanki.

 

anything