Autor Wątek: Trudna sztuka recenzowania i oceniania  (Przeczytany 174948 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cpt. Misumaru Tenchi

  • Radca bracki
  • ******
  • Wiadomości: 4 041
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feel the wrath of Shul Shagana!
Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #660 dnia: Czerwiec 01, 2010, 07:40:26 pm »
Na tyle, żeby nie dogoniły mnie nietolerancja, chamstwo, rozmaite fobie i głupota ludzka.
A teraz za pozwoleniem, Evangelion 2.22 czeka (no popatrzcie, czasem oglądam też coś ambitniejszego, w czym nie ma loli i ton fanserwisu - nie może to być, co nie?).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2010, 07:43:34 pm wysłana przez cpt. Misumaru Tenchi »
Loli time is anytime and anytime is loli time.

Offline Shirosama

Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #661 dnia: Czerwiec 01, 2010, 07:55:07 pm »
W życiu bym nie pomyślał, że ktoś (poza ewentualnie twórcami anime) może je wziąć do siebie.
 
Twórców anime w 99 procentach interesuje gust japońskich fanów, którzy kupują anime lub rzeczy z tym związane, a nie opinie/recenzje piratów na zachodzie.

Offline Zegarmistrz

Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #662 dnia: Czerwiec 01, 2010, 07:58:27 pm »
Tenchie: uczciwie mówiąc mam wrażenie, że celowo kierujesz dyskusje na to, jak jesteś nielubiany, żeby grać ofiarę. Nie wiem, co ci to daje, ale moim zdaniem wystawiasz sobie bardzo negatywne świadectwo, do tego ściągasz trolle w rodzaju Norki czy Kica, które przyłażą tylko po to, żeby Ci dokopać.

Nie będę mówił za innych recenzentów, ale jak mówiłem: nigdy nie przyszło mi do głowy, że ktoś może wziąć do siebie mój tekst i potraktować jako personalną obrazę. Bo też, jako taki nigdy pisany nie był. Jeśli natomiast ktoś tak traktuje go w ten sposób, to kij z nim. Cóż, wyraźnie dla niektórych internet to bardzo poważny biznes.

A teraz coś na rozluźnienie atmosfery:
http://www.animenewsnetwork.com/images/cms/anime-news-nina/33684/comic-102.jpg

Offline cpt. Misumaru Tenchi

  • Radca bracki
  • ******
  • Wiadomości: 4 041
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feel the wrath of Shul Shagana!
Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #663 dnia: Czerwiec 01, 2010, 08:02:04 pm »
Twórców anime w 99 procentach interesuje gust japońskich fanów, którzy kupują anime lub rzeczy z tym związane, a nie opinie/recenzje piratów na zachodzie.
Więc skoro produkuje się obecnie właśnie takie a nie inne serie i one mi się podobają, to znaczy że mam gust obecnego przeciętnego japońskiego fana. Cool - nie ma to jak wczuć się w kulturę, którą się interesuje.

Tenchie: uczciwie mówiąc mam wrażenie, że celowo kierujesz dyskusje na to, jak jesteś nielubiany, żeby grać ofiarę. Nie wiem, co ci to daje, ale moim zdaniem wystawiasz sobie bardzo negatywne świadectwo, do tego ściągasz trolle w rodzaju Norki czy Kica, które przyłażą tylko po to, żeby Ci dokopać.
Z tym też wypadałoby coś zrobić, niestety jest to niemożliwe. Dlatego coraz bardziej podoba mi się idea ostro moderowanych for, na których administrator osobiście rozpatruje każdą nową kandydaturę. Nawet jeśli przez przypadek prześlizgnie się jakiś mosiek-zadymiarz, to przy drugiej próbie robienia syfu (po pierwszej dostaje upomnienie) jest sprawnie odstrzelony bez prawa powrotu. Dzięki temu w takich miejscach panuje wzorowy ład i porządek, oparty na wzajemnym poszanowaniu i kulturze wypowiedzi.

Cytuj
Nie będę mówił za innych recenzentów, ale jak mówiłem: nigdy nie przyszło mi do głowy, że ktoś może wziąć do siebie mój tekst i potraktować jako personalną obrazę. Bo też, jako taki nigdy pisany nie był. Jeśli natomiast ktoś tak traktuje go w ten sposób, to kij z nim. Cóż, wyraźnie dla niektórych internet to bardzo poważny biznes.
Wszystko co robię w życiu traktuję bardzo poważnie. Zawsze mi się wydawało że w ten sposób szanuję samego siebie, ale może jestem w błędzie.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2010, 11:44:38 pm wysłana przez cpt. Misumaru Tenchi »
Loli time is anytime and anytime is loli time.

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderator
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #664 dnia: Czerwiec 01, 2010, 09:38:49 pm »
Naprawdę. W swoim czasie napisałem ze sto recek. W życiu bym nie pomyślał, że ktoś (poza ewentualnie twórcami anime) może je wziąć do siebie. Zwyczajnie nie mieści mi się to w spektrum możliwej reakcji.
Nie czaję; chyba pisze się mysląć o tym, że ktoś to potem przeczyta. I może nawet przemyśli. No- chyba, że pisząć "wziąć do siebie" mam traktować dosłownie.

Z drugiej strony na Gildii staramy się trzymać jednak pewien poziom kultury osobistej.
XD Zapisuję sobie ten cytat!
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Konował

Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #665 dnia: Czerwiec 01, 2010, 10:54:19 pm »
Wszystko co robię w życiu traktuję bardzo poważnie. Zawsze mi się wydawało że w ten sposób szanuję samego siebie, ale może jestem w błędzie.


Zabawne, też myślę, że siebie szanuję tylko podchodzę do tego z drugiej strony. Staram się nie wdawać w każdą jałową dyskusję, nie przejmuję się ogólnymi uwagami, skierowanymi do świata jako całości napisanych przez kogoś z drugiego końca polski. Ty znajdujesz jedną, dwie recenzje (o których nawet autor nie pamięta) na Tanuki z 1000 i z uporem godnym lepszej sprawy zaczynasz ich bronić, później zaczynasz bronić siebie, że nie jesteś pedofilem.
Warto ?


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline cpt. Misumaru Tenchi

  • Radca bracki
  • ******
  • Wiadomości: 4 041
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feel the wrath of Shul Shagana!
Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #666 dnia: Czerwiec 01, 2010, 11:01:00 pm »
Też po raz kolejny dochodzę do wniosku że nie. Zamiast wdawać się w faktycznie jałowe dysputy (zwłaszcza gdy się wie z kim, bo gdyby to chociaż był ktoś kto nie dał jeszcze próbki swojej ignorancji na rozsądne argumenty), lepiej po prostu trzymać dziób na kłódkę i dalej spokojnie robić swoje. Szkoda tylko że po raz kolejny dochodzę do takich wniosków już po fakcie. Oh well, kiedyś nauczę się nie odzywać, tak jak nauczyłem się ignorować zaczepki anfana.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2010, 11:05:17 pm wysłana przez cpt. Misumaru Tenchi »
Loli time is anytime and anytime is loli time.

Offline Norrc

Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #667 dnia: Czerwiec 01, 2010, 11:13:45 pm »
Cytuj
do tego ściągasz trolle w rodzaju Norki czy Kica,   które przyłażą tylko po to, żeby Ci dokopać.

Bacz na słowa budzik, żeby twoje chamstwo i prostactwo się kolejny raz nie obróciły przeciw tobie.

Offline Shirosama

Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #668 dnia: Czerwiec 01, 2010, 11:16:07 pm »
cpt. Misumaru Tenchi ja ciebie (ani nikogo innego nie zaczepiam).

Z tym, że chwilami dziwi mnie to, że bronisz się przed czymś co powinno być albo wyśmiane albo zignorowane.
Mimo, że ja również uważam że pisanie takich bredni w recenzjach (ogólny kontekst) jak "loli to zło" nie powinno mieć miejsca to raczej nie broniłbym tak loli (bo nie ma przed czym) lecz również nigdy się nie zgodzę z tym, że to jest coś złego w anime (bo nie jest). Po prostu mi nie przeszkadza podobnie jak różne fanserwisy w anime, a często w recenzjach czytam takie banialuki o "zbyt mocnym fanserwisie lub zbyt dużej jego ilości". Ikkitousen ma taki fanserwis i to nie jest wada lecz zaleta. Niestety w recenzji tego anime (obu sezonów) wypisywano głupoty, a nawet fabułę ciekawą miało to anime.

Taką ciekawą rzecz zauważyłem lecz zarazem żałosną dla recenzentów tanuki.

- ecchi o lżejszym fanserwisie miało prawie zawsze znacznie wyższe tam oceny niż ecchi o mocniejszym fanserwisie czyli takie gdzie więcej pokazywali lub było bardzo dużo innego fanserwisu i praktycznie nie brali pod uwagę tego czy anime ma ciekawą fabułę i postacie. Jakby fanserwis ich tak raził.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2010, 11:52:07 pm wysłana przez anfan »

Offline cpt. Misumaru Tenchi

  • Radca bracki
  • ******
  • Wiadomości: 4 041
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feel the wrath of Shul Shagana!
Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #669 dnia: Czerwiec 01, 2010, 11:28:08 pm »
Teraz już nie zaczepiasz, bo się nie dajemy. :badgrin:
Loli time is anytime and anytime is loli time.

Offline Shirosama

Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #670 dnia: Czerwiec 08, 2010, 07:41:48 pm »
Co prawda nie interesują mnie zbytnio opinie i recenzje tego anime, ale ponieważ te recenzje Dragon Balla niejakiego " Yuby" są wyjątkowo głupie więc o nich wspomnę.

http://anime.tanuki.pl/strony/anime/72-dragon-ball/rec/72
http://anime.tanuki.pl/strony/anime/73-dragon-ball-z/rec/73
http://anime.tanuki.pl/strony/anime/71-dragon-ball-gt/rec/71

Nie wiem jakim trzeba być żeby Dragon Balla ocenić wyżej niż Dragon Ball Z, a Dragon Balla Gt ocenić jako przeciętne anime i pisać, że "nie poleca jej nikomu". To jest tak głupie i niedorzeczne, że brak słów. Zresztą ta recenzja o Dragon Ball Gt jest chyba najkrótszą na tanuki. Może i nie był w pełni udany Dragon Ball GT, ale na pewno dużo lepszy niż pierwszy Dragon Ball.

Jestem praktycznie pewien, że te recenzje to nie wyjątki, ale wiele na tej stronie jest takich bzdur pisanych przez ludzi, którzy się do tego nie nadają.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2010, 08:25:38 pm wysłana przez anfan »

Offline Costly

Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #671 dnia: Czerwiec 09, 2010, 10:11:49 pm »
To recki z początkowych dni funkcjonowania portalu - faktycznie, krótkie strasznie. Jak i wiele innych recenzji z tego okresu. Dopiero z czasem zaczęły krystalizować się inne standardy.

Offline Shirosama

Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #672 dnia: Czerwiec 09, 2010, 10:26:49 pm »
To recki z początkowych dni funkcjonowania portalu - faktycznie, krótkie strasznie. Jak i wiele innych recenzji z tego okresu. Dopiero z czasem zaczęły krystalizować się inne standardy.
Faktycznie wiele starszych recenzji co widziałem było znacznie krótszych niż obecnie.

Poza tym chwilami mam wrażenie że obecnie więcej ecchi jest wyżej ocenianych niż kiedyś. I uważam, że często za wysoko.
Więc wystarczy, że recenzent lubi ecchi to oceni je wysoko (nawet jeśli jest słabe), a jak nie lubi (Grisznak, JJ) to oceni nisko nawet jeśli są dobre.

I taka ciekawostka. Ostatnio pojawia się więcej całkowicie nowych recenzentów. Choćby podwójna recenzja takiego jednego gniotu o nazwie "Ookami Kakushi" (Daeriana i Thirteen).


http://anime.tanuki.pl/strony/anime/2165-ookamikakushi/rec/1753
http://anime.tanuki.pl/strony/anime/2165-ookamikakushi/rec/1758

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2010, 10:36:02 pm wysłana przez anfan »

Offline CoraX

Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #673 dnia: Czerwiec 09, 2010, 10:28:47 pm »
Czyli co? Nikt nie zabrał się za dopieszczenie gorszych recenzji z początkowych dziejów serwisu? Tj. nikt nie podjął się napisanie lepszej? Pierwsze kroki, to zwykle kroki niezdarne, nie ma co się ich wstydzić. Ale z czasem, wraz z okresem prężnego rozwoju, można poprawić swoje wcześniejsze wpadki. Wydaje mi się, że byłoby to dość zdrowe podejście.

Offline cpt. Misumaru Tenchi

  • Radca bracki
  • ******
  • Wiadomości: 4 041
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feel the wrath of Shul Shagana!
Odp: Trudna sztuka recenzowania i oceniania
« Odpowiedź #674 dnia: Czerwiec 09, 2010, 10:43:27 pm »
To se ne da, gdyż musieliby podarować sobie oglądanie nowych fanserwisowych serii, żeby potem móc je bezkarnie objechać. A przecież każdy głupi wie, że o wiele prościej (i przyjemniej) coś krytykować, niż szukać w tym dobrych punktów.
Loli time is anytime and anytime is loli time.