Autor Wątek: Komiks czy Powieść Graficzna?  (Przeczytany 35904 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #75 dnia: Lipiec 18, 2008, 08:52:32 am »
Lista kuriozalna głównie ze względu na zawartość. Co tam np. robi takie gówno jak DK2?

Widać, że wymogami dostania sie na tą listę były popularność, ilość sprzedanych kopii oraz fakt, że musi się na liście pojawić chociaż jedna pozycja z każdego segmentu DC Comics (nawet mang). Także nie jest to lista jakościowa, a statystyczna.

I nie przesadzałbym z krytyką DKSA. Ale o tym może napiszę później wieczorem w temacie "Batman"...

wilk, starasz się w tym momencie ominąć rzecz fundamentalną - przygotowanie do dyskusji. A tak nie można. Tak jak socjolog przygotowuje sie do badanie, wybierając sposób jego sporządzenia oraz "narzędzia", tak i dyskutant powinien być przygotowany do konwersacji.

Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale wyszło teraz śmieszna sytuacja. Cieszę, że chcesz inicjować ciekawe i zażarte dyskusje, tj. ta tutaj. Ot, taka dyskusja dla samego umiłowania dyskusji. Niemniej również dyskusja rządzi sie swoimi prawami. Jest w nich wzmianka o dostarczaniu dowodów danej tezy, konieczności wskazań założeń wstępnych oraz dobrego postawienia problemu. Niemniej żeby zrealizować te postulaty, trzeba posiadać wiedzę, a co za tym idzie (zapodając jako przykład tą dyskusję) przeczytać parę książek na temat komiksu.

Także radziłbym raczej wystrzegać się takiej ignoranckiej postawy, która wynika niekiedy z "zwykłości".

Dla mnie przynajmniej czerpanie wiedzy jest przyjemnością. To chyba jest fajne..... nie?

Offline wilk

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #76 dnia: Lipiec 18, 2008, 10:09:07 am »
Lista kuriozalna głównie ze względu na zawartość. Co tam np. robi takie gówno jak DK2?

wilk, starasz się w tym momencie ominąć rzecz fundamentalną - przygotowanie do dyskusji. A tak nie można. Tak jak socjolog przygotowuje sie do badanie, wybierając sposób jego sporządzenia oraz "narzędzia", tak i dyskutant powinien być przygotowany do konwersacji.

Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale wyszło teraz śmieszna sytuacja. Cieszę, że chcesz inicjować ciekawe i zażarte dyskusje, tj. ta tutaj. Ot, taka dyskusja dla samego umiłowania dyskusji. Niemniej również dyskusja rządzi sie swoimi prawami. Jest w nich wzmianka o dostarczaniu dowodów danej tezy, konieczności wskazań założeń wstępnych oraz dobrego postawienia problemu. Niemniej żeby zrealizować te postulaty, trzeba posiadać wiedzę, a co za tym idzie (zapodając jako przykład tą dyskusję) przeczytać parę książek na temat komiksu.

Także radziłbym raczej wystrzegać się takiej ignoranckiej postawy, która wynika niekiedy z "zwykłości".

Masz rację. Moja postawa jest z deka ignorancka.

Tym niemniej wolę sobie podyskutować nawet za cenę wytknięcia mi ignorancji, niż nie dyskutować w ogóle.

Z ręką na sercu i z całym szacunkiem do wszystkich  - kto z was jest w ogóle przygotowany do tej dyskusji, oprócz N.N.?

Cytuj
Dla mnie przynajmniej czerpanie wiedzy jest przyjemnością. To chyba jest fajne..... nie?
Nie zawsze. Zależy jak ta wiedza jest podana. Ale to już jest temat na inną dyskusję, niekoniecznie komiksową. :)

Offline Kajman

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #77 dnia: Lipiec 18, 2008, 10:34:46 am »
Cytuj
Z ręką na sercu i z całym szacunkiem do wszystkich  - kto z was jest w ogóle przygotowany do tej dyskusji, oprócz N.N.?

No ja piszę magisterkę o powieści graficznej. I bardzo byłbym wdzięczny N.N. gdyby wskazał w których książkach pisze o powieści graficznej, bo w polskich publikacjach jest z tym cienko. Ktokolwiek zresztą jeśli cokolwiek wie o książkach poruszających ten temat...byłbym wdzięczny za wskazanie ich

N.N.

  • Gość
Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #78 dnia: Lipiec 18, 2008, 11:08:14 am »


I bardzo byłbym wdzięczny N.N. gdyby wskazał w których książkach pisze o powieści graficznej, bo w polskich publikacjach jest z tym cienko.
Po pierwsze: Komiks świat przerysowany, Gdańsk 1998
Po drugie: Komiks, Kraków 2000 - tu (na stronach 29-32) zwięzłe zarysowanie pojęcia graphic novel, niespecjalnie unaukowione i przeznaczone dla zwykłego "zjadacza chleba".
Po trzecie: Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku, Gdańsk 1999, szczególnie polecam stronę 89.
Po czwarte: Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa, Gdańsk 2000
Twojej czułej uwadze polecam też mój tekst o Willu Eisnerze - KZ nr 33.
Pozdrawiam
Jerzy Szyłak

Ps:Do wilka: Ja nie biorę udziału w tej dyskusji
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2008, 11:10:28 am wysłana przez N.N. »

Offline Kajman

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #79 dnia: Lipiec 18, 2008, 11:29:33 am »
Dzięki serdeczne. Tak sądziłem, że pod tym pseudo kryje się pan Jerzy. Dwie pierwsze pozycje już mam i z nich korzystam. Mam też tekst o Eisnerze (o zgrozo , chyba jedyny polski tekst o tym twórcy). pozostałe ksiązki postaram się zdobyć. Jeszcze raz dzięki

Offline Kajman

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #80 dnia: Lipiec 21, 2008, 07:32:07 pm »
Dyskusja padła. Ludzie się wystraszyli czy co? :-?

Offline ljc

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #81 dnia: Lipiec 21, 2008, 09:12:05 pm »
normalna sprawa - skoro tylko N.N. jest przygotowany i nie bierze udziału w dyskusji, to kto ma to robić?
tamtam!

Offline Blacksad

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #82 dnia: Lipiec 21, 2008, 09:50:42 pm »
Każdy. I moja opinia - komiks jako nazwa gatunku. Bez kompleksów (które można uleczyć). Bez konotacji (w Polsce ujętych pod postacią "kolorowe zeszyty" - zresztą to pokolenie "skończy się" wkrótce). Nazwa jak nazwa. A gatunek się obroni.
Chrzań się, Smirnov

Offline Julek_

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #83 dnia: Lipiec 21, 2008, 10:17:47 pm »
A gatunek się obroni.

A raczej utwory obronia gatunek.

Offline wilk

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #84 dnia: Lipiec 22, 2008, 07:20:48 am »
Blacksad, to co piszesz to są pobożne życzenia, które i ja mam, ale nijak, niestety, nie przystające do rzeczywistości.

Cytuj
Bez kompleksów (które można uleczyć).
Niektórzy dziennikarze od niemal 10 lat właśnie próbują. I co? Przejdź się po ulicy i spytaj ludzi młodych i w średnim wieku z czym im się "komiks" kojarzy...

Cytuj
zresztą to pokolenie "skończy się" wkrótce
Wciąż życzenia, ale miłe. :)

Cytuj
A gatunek się obroni.
Gatunek się oczywiście broni. Temu nikt na tym forum nie przeczy. Ale to nie chodzi o nas tylko o ludzi nie czytających komiksów ze względu na jakieś uprzedzenia, mylne wyobrażenia itp.

Offline graves

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #85 dnia: Lipiec 22, 2008, 07:59:16 am »
Zastanawiałem się, czy w ogóle zabierać w tej sprawie głos, bo nie znam sie na tym za bardzo, jednak jako kolekcjoner i fan tego medium dorzucę swoje trzy grosze.

Moim zdaniem zmiana nazwy to nie jest zły pomysł i to nawet nie dlatego, żeby sztucznie nominować to medium, ale ponieważ od początkowych śmiesznych stripów gazetowych, którym nadano nazwę "komiks" - bardzo one ewoluowały i już w pewien sposób nie mieszczą się w tym starym pojęciu. Nazwa typu "powieść graficzna" lepiej opisuje to czym część tego gatunku się stała. Wprowadzenie tego pojęcia w USA zawsze uważałem za dobry pomysł. Granica jednak oddzielająca te dwa rodzaje jest płynna i bardzo różnie rozumiana. Nie mam nic przeciwko, aby poważniejsze i bardziej zmuszające do zastanowienia i przemyśleń - komiksy nazywać "powieściami graficznymi" - bo czemu by nie. A jeśli w ten sposób mogłoby to wypłynąć na szersze wody, nawet wśród osób, które wyklinają "komiks", tylko dlatego bo mają zakorzenione pejoratywne znaczenie co do samego tego słowa - to czemu nie. Wprowadzanie sztucznego rozróżnienia dla Sandmana, SinCity itd. w odróżnieniu od Lucky Luka, Asterixa itd. - wsród "znawców" i fanów tego gatunku nie ma żadnego sensu, jednak wśród nie zorientowanych w tym gatunku ludzi - ma znaczenie i może uczynić wiele dobrego.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline gość

Odp: Komiks czy Powieść Graficzna?
« Odpowiedź #86 dnia: Lipiec 22, 2008, 12:48:09 pm »
Moim skromnym zdaniem wprowadzenie nowego terminu nie zmieni stosunku ogółu do komiksu. Problem leży w tym, że ten stosunek jest kształtowany przez ludzi, którzy nim gardzą- czytaj innych artystów, publicystów, recenzentów, którzy gdy chcą podać przykład dna w gatunku, w którym się udzielają (film, literatura itd.), porównują dany twór do komiksu. Nie będzie „komiksu”, będą porównywać go do „powieści graficznej”, efekt końcowy jednak zawsze będzie ten sam- „komiks” czy „powieść graficzna”= dno, lub inny epitet.
Nie spotkałem też nikogo z laików, kto kojarzyłby komiks z jego początkami. Najczęściej kojarzony jest ze sztandarowymi pozycjami PRL, ci którzy mieli z nim styczność, lub z Batmanem- filmem, jeżeli nie mieli styczności. 

Myślę, że problemem jest to, że komiks w Polsce nadal ma pecha do propagatorów w masowych mediach, a i wzajemne animozje wewnątrz środowiska też mu nie służą. Dodać do tego recenzje pisane na kolanie i mamy co mamy.
Gdyby na świecie żyły tylko modelki, umarłbym jako nieszczęśliwy impotent.