Autor Wątek: Piraci filmowi, komiksowi i ściąganie z netu...  (Przeczytany 85462 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misio141

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 13, 2013, 06:48:45 pm »
Za darmo i nielegalnie! W ten sposob nigdy rynek komiksowy w Polsce sie nie rozwinie.

Choc z drugiej strony wg jakichs tam badan, najwiecej kupuja Ci (filmow, muzyki), ktorzy najwiecej sciagaja z internetu :) Ciekawe czy to ma przelozenie na czytelnikow komiksu.
też się przekłada. Ściągam skany, ale też dużo kupuje papierowych komiksów. Znam też wiele osób które robią tak samo. Często też kupuję komiksy które już przeczytałem, np nowego Swamp Thinga i kilka innych pozycji DCnU
Ass, gass and grass - nobody rides for free

fragsel

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 13, 2013, 07:49:46 pm »
Ściągam skany, ale też dużo kupuje papierowych komiksów.
Ja mam taką prywatną zasadę "pierwszego kradzionego zeszytu". Przy okazji nowej serii zdarza mi się ściągnąć (z pełną świadomością, że dopuszczam się kradzieży!!!!!) pierwszy numer. Jeśli mi się nie podoba nie ściągam reszty (bo i po co). Jeśli podoba kupuję trejda. Tak odkryłem swojego ukochanego "Ex Machina (10 tomów na półce) co skolei skłoniło mnie do zakupu 3 tomów Y od Manzoku (i reszty w oryginale) + Pride of Bagdad. 2$ ukradzione + kilkadziesiąt wydanych. Dla inteligentnego wydawcy byłoby to liczone jako zysk, nie strata.

Natomiast ściąganie całych serii zamiast zakupu - no to nie jest coś co pochwalam.

Offline nayroth

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 13, 2013, 07:56:06 pm »
Gdybym po przeczytaniu wyrzucał komiks do kosza (jak np. gazetę) to skany byłby realną i kuszącą alternatywą. Ale ponieważ kupuje komiksy żeby je mieć, postawić na półce itd. to istnienie skanów nijak się nie przekąłda na kupowenie. Co najwyżej może utwierdzić albo odwieść od decyzji o zakupie konkretnego tytułu. Kupuje i będę dalej kupował (np w ramach WKKM) komiksy które wielki temu pościągałem z demonoid'a.
Z tym ze jestem "zbieraczem", a możliwe że w przypadku "czytaczy" działa to inaczej. Ale jakoś nie przemawia do mnie taki schemat myślowy : "O! nowy komiks! jak dorwe skan to nie kupię! a jak nie dorwe to kupie".

N.N.

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 13, 2013, 08:04:33 pm »
Jako współautor prac, które można znaleźć na chomiku i w innych miejscach muszę napisać, że podjęliście przykry temat.

fragsel

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 13, 2013, 09:50:35 pm »
Jako współautor prac, które można znaleźć na chomiku i w innych miejscach muszę napisać, że podjęliście przykry temat.

Przepraszam. Przeczytałem mój poprzedni wpis i czuję, że muszę dopowiedzieć: mówiłem o SERIACH i to amerykańskich (w przypadku których kupowanie trejda w ciemno jest dla mnie sprawą dość ryzykowną). Muszę się przyznać, że na studiach zdarzało mi się czytać skany komiksów krajowych (dostało się też Szmince za co teraz osobiście bardzo przepraszam). Natomiast od 2007 roku nie ściągnąłem ani jednego polskiego komiksu. Interesujące mnie komiksy polskie kupuję na podstawie opisów+plansz+wcześniejszych doświadczeń z twórczością autora. Nieinteresujące zaś olewam bo nie mam na nie czasu (i to bez znaczenia czy polskie czy zagraniczne). Ale podejścia do zagranicznych nie mogę zmienić. W 2012 roku wydałem 1300-1400 na komiksy (z 400-500 na polskich wydawców). Dla mnie to dużo. Nie stać mnie na pomyłki.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2013, 09:57:57 pm wysłana przez fragsel »

N.N.

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 13, 2013, 10:07:07 pm »
Nie stać mnie na pomyłki.
Ja to rozumiem i wiem, ze świata nie zmienię, ale argumenty typu - ci, co ściągają, więcej kupują oraz: jak mi się spodoba w skanach, to zaraz sobie kupię uważam za hipokryzję.
Inna sprawa, że zrozumiałem teraz czemu na forum wypowiada się tyle osób, którym nic się nie podoba.

fragsel

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 13, 2013, 10:11:38 pm »
Ja to rozumiem i wiem, ze świata nie zmienię, ale argumenty typu - ci, co ściągają, więcej kupują oraz: jak mi się spodoba w skanach, to zaraz sobie kupię uważam za hipokryzję.
Ja tam jestem tylko jakimś tam "czytaczem". W życiu nic nie stworzyłem co by mi ktoś ukradł więc nie wiem. Może ten gość coś wie o komiksach więcej ode mnie. Niech się wypowie:

Gaiman on Copyright Piracy and the Web

Offline Piotruposz

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 13, 2013, 10:28:08 pm »
N.N., nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedź, więc zapytam: uważasz za rzecz złą, że ktoś zanim coś kupi, chce sprawdzić, czy warto? Bo nie wiem dlaczego to miałoby być przejawem hipokryzji.

Rozumiem, że ludzie dzielą się na tych, którzy:
a) tylko ściągają-czytają (bo im szkoda),
b) ściągają-czytają i trochę kupują (bo nie na wszystko starcza),
c) ściągają-badają i kupują
d) tylko kupują, ciesząc się swoją czystością i niewinnością.

Jeśli chodzi o trzeci typ, to dla mnie jest to równoznaczne z ludźmi, którzy w księgarniach zaglądają do komiksów, poddając je wstępnej ocenie.
Anglojęzyczne komiksy są trudno dostępne i pobieranie kopii to jedyna możliwość zaznajomienia się z zawartością. Myślę, że niekupowanie "w ciemno" to normalny przejaw roztropności, szczególnie w dobie informacji okładkowych, które zamiast mówić o treści, opisują wrażenia jakie będą (taa, gówno prawda) nam towarzyszyć podczas lektury "spektakularny romans!", "mrożący krew w żyłach dreszczowiec!" i cytują znane osobistości "Najlepsza powieść/komiks tego roku ~Stefan Król".

Podsumowując - nie dziwię się nikomu, że zagląda do komiksu w księgarni tak samo jak nie dziwi mnie fakt pobierania kopii w tym samym celu. Co innego sterczeć przez godzinę w księgarni, bo to rozumiem, że zasługuje na zwykły bitch slap.

Odbiegając lekko od tematu (tematu offtopu, bo w tej chwili offtopujemy, więc odbiegając od offtopu, tworzy sie offofftop, cool) - co sądzicie o pobieraniu komiksów starych, które pojawiają się tylko na rynku wtórnym i ciężko je dostać/są tak drogie, że ma się stan przedzawałowy widząc cenę? Czy to też jest grzechem?

N.N.

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 13, 2013, 10:43:12 pm »
Czy to też jest grzechem?
Jeśli już rozmawiamy w kategoriach religijnych, to kradzież jest grzechem. Wszystko jedno, co się ukradnie.
Odpowiadając na Twoje pytanie: uważam, że prowadzenie dyskusji o ściąganiu komiksów z sieci i wyszukiwanie argumentów, dla których miałoby to być nie tylko usprawiedliwione płytkością własnych kieszeni, ale i szlachetnymi intencjami lub błogosławionymi dla wydawcy skutkami, to hipokryzja.
W armii USA wprowadzono kiedyś zasadę "don't ask, dont tell". Nie dotyczyła ściągania komiksów z sieci, ale gdyby dotyczyła, byłaby bardzo na miejscu.

Offline Dembol_

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 13, 2013, 11:12:32 pm »
Gaiman jest milionerem (nawet jeśli nie to na chleb mu nie brakuje). Przytaczanie kolorowych wizji takich ludzi to żaden argument bo czy jego komiks kupi tysiąc czy sto tysięcy osób on tego jakoś nie odczuje. Tymczasem dla kogoś mniej popularnego kilka zeszytów w tę czy w drugą stronę robi różnicę.

Offline Piotruposz

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 13, 2013, 11:17:16 pm »
Jakkolwiek rozumiem, że razi Cię usprawiedliwianie pobierania komiksów z internetu szlachetnym zamiarem późniejszego kupna, tak nadal zostaję przy swoim, uważając, że zaglądanie do komiksu-ów w księgarni ma taką samą szkodliwość jak ściąganie ich z internetu.

Ostatnio Vertigo wypuściło darmowy #1 zeszyt Sweet Tooth i sądzę, że będzie wiele przypadków gdy ktoś go przeczyta, a potem kupi trejda. I to będzie dobre.

Offline Julek_

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 13, 2013, 11:21:08 pm »
Anglojęzyczne komiksy są trudno dostępne i pobieranie kopii to jedyna możliwość zaznajomienia się z zawartością. Myślę, że niekupowanie "w ciemno" to normalny przejaw roztropności, szczególnie w dobie informacji okładkowych, które zamiast mówić o treści, opisują wrażenia jakie będą (taa, gówno prawda) nam towarzyszyć podczas lektury "spektakularny romans!", "mrożący krew w żyłach dreszczowiec!" i cytują znane osobistości "Najlepsza powieść/komiks tego roku ~Stefan Król".

Bullshit. Są setki sposobów aby legalnie zapoznać się z treścią komiksu, którym się interesujemy. Previews, sneak peaks, często dostępne za free są pierwsze zeszyty (lub ich cyfrowe wersje kosztują centy). Niezalezni udostepniają pokaźne pdfy ze sporymi fragmentami. Nie mówię już o rosnących z każdą chwilą darmowych zasobach Komiksologii.

Nie mówię już o froach, recenzjach etc etc.

N.N.

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 13, 2013, 11:28:47 pm »
zaglądanie do komiksu-ów w księgarni ma taką samą szkodliwość jak ściąganie ich z internetu.
Wypożyczanie książek i komiksów z biblioteki ma większą szkodliwość dla sprzedaży komiksów niż zaglądanie do nich w księgarni, a jednak jest legalne. Pomiędzy moim i Twoim zdaniem nie ma wielkiej różnicy. Ja jedynie uważam, że nie ma po co prowadzić rozmowy tam, gdzie niemożliwa jest szczera odpowiedź.

Offline dagobert

Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 13, 2013, 11:31:21 pm »
Ściąganie kopii to najzwyklejsza kradzież. Bez możliwości usprawiedliwienia.
Z resztą w mojej opinii, obcowanie ze sztuką komiksową poprzez pdf to zajmowanie się protezą, nie warte cenne czasu.

fragsel

  • Gość
Odp: Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 13, 2013, 11:37:51 pm »
Z resztą w mojej opinii, obcowanie ze sztuką komiksową poprzez pdf to zajmowanie się protezą, nie warte cenne czasu.

No przecież. To jak słuchać muzyki z tych okropnych CD lub mp3. Tylko winyl  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!