trawa

Autor Wątek: Czy lubicie antologie?  (Przeczytany 10918 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

N.N.

  • Gość
Czy lubicie antologie?
« dnia: Sierpień 04, 2003, 12:40:57 pm »
Właśnie pojawiły się informacje o tym, jakie i czyje prace znajdą się w antologii "Wrzesień". Zapowiada się ciekawie i różnorodnie. Stąd propozycja, żeby pogadać o antologiach. Czego od nich oczekujemy? Na jakie czekamy.
Czy jest to forma, która zapewnia czytelnikowi więcej atrakcji?
A może antologie powstają po to, żeby skusić odbiorcę nazwiskami kilku twórców uznanych i znakomitych i przy okazji sprzedać mu trochę gniotów.
Mieliśmy już zbiór wariacji o kapitanie Żbiku, "mangę po polsku", antologię komiksów według Mastertona, teraz będzie antologia komiksów wojennych, w zapowiedziach "best of Truscinski"....
Czy jest coś jeszcze, co chcielibyście zobaczyć w postaci antologii?
Jaką antologię kupilibyście sobie na pewno?

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 04, 2003, 12:48:29 pm »
Ja czekam na Derives 2.

Antologia roznych niepublikowanych prac Andreasa.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Anonymous

  • Gość
Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 04, 2003, 01:19:51 pm »
NN - a gdzie sie pojawily te informacje jakie i czyje prace sie tam ukażą?
może coś przeoczyłem, bo mnie ten temat nurtuje od miesiąca.
m

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2003, 01:32:41 pm »
Wszedzie oprocz Gildii.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Błendny Komboj

Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2003, 03:10:46 pm »
Czekam na antologię Christy, która będzie zawierała jego mniej znane publikacje, niekoniecznie dla młodzieży.

Generalnie lubię antologie w rodzaju "the best of", składające się ze sprawdzonych kawałków już publikowanych, natomiast do projektów takich jak "Wrzesień" podchodzę sceptycznie, przynajmniej od czasu przeczytania "Piekielnych wizji". Przede wszystkim dlatego, że antologie muszą zawierać krótkie prace. Krótkie pracy bywają fajne, jeżeli są śmieszne, a raczej nie należy się spodziewać, że ktoś będzie sobie robił jaja z klęski wrześniowej. Obawiam się też, że śmietanka polskiego komiksu popadnie w dęty patos rocznicowy, i że ten hołd dla kombatantów będzie nie do przetrawienia, choć owszem, mamy bogatą tradycję komiksów o wojnie jeszcze z czasów PRL-u, ale to były inne czasy, wojna była mniej odległa i jeszcze czuło się ją w kościach, a autorzy tych komiksów sami nieraz o nią zahaczyli. Możemy mówić, jakie to propagandowe są te wszystkie "Podziemne fronty" albo "Dziesięciu z Wielkiej Ziemi", ale miały w sobie coś z klimatu okupacji, i ja sam za małolata najbardziej lubiłem te filmy i komiksy, w których nasi tłukli Niemców.
A teraz ten "Wrzesień": antologia kilkustronicowych komiksów o klęsce wrześniowej. Albo będą to genialne opowiadania, albo pompatyczne g..., albo po prostu dobre opowiadania oparte o stare schematy; w każdym razie projekt ten wydaje mi się bardziej stokroć bardziej ryzykowny od "Piekielnych wizji", które przecież technicznie nie wypaliły.
Lord of the Rings" is a piece of crap.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2003, 03:28:44 pm »
A wlasnie - przypomnialem sobie jakis artykul z Polityki w sekcji historycznej, ktory mowil ze polskie wojska we wrzesniu 1939 lazily bez ladu i skladu po calym kraju bez dowodztwa, pomyslu na walke obronna i nawet specjalnej ochoty na spotkanie z wrogiem.

Wydaje mi sie, ze mozna uniknac pompatycznosci w takiej antologii, bo w gruncie rzeczy chyba niewiele bylo takich momentow. Po prostu dostalismy ostro w tylek i tyle. Zreszta jak sie czyta ksiazki, to wynika z nich jasno, ze bylismy w '39:

1. Cholernie pewni siebie i naszej sily bojowej sprawdzonej na Ruskich w 1920
2. Przygotowani w zasadzie tylko na atak ze wschodu - prawie cale polskie wojsko w tym czasie to byla kawaleria.

A poza tym widzisz Lesniaka jak rysuje pompatyczny komiks?  :D
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

N.N.

  • Gość
Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 04, 2003, 03:32:32 pm »
Cytat: "murtaugh"
NN - a gdzie sie pojawily te informacje jakie i czyje prace sie tam ukażą?
może coś przeoczyłem, bo mnie ten temat nurtuje od miesiąca.
m

Na wraku - Skutnik jest wśród wymienionych autorów.

N.N.

  • Gość
Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 04, 2003, 03:42:34 pm »
Cytat: "Błendny Komboj"
Czekam na antologię Christy, która będzie zawierała jego mniej znane publikacje, niekoniecznie dla młodzieży.

Egmont zapowiada coś takiego.

Cytat: "Błendny Komboj"

 Krótkie pracy bywają fajne, jeżeli są śmieszne, a raczej nie należy się spodziewać, że ktoś będzie sobie robił jaja z klęski wrześniowej.

"Wrzesień" raczej nie będzie śmieszny - Kolodziejczak apelował o poważne podejście do tematu.

Cytat: "Błendny Komboj"

A teraz ten "Wrzesień": antologia kilkustronicowych komiksów o klęsce wrześniowej. Albo będą to genialne opowiadania, albo pompatyczne g..., albo po prostu dobre opowiadania oparte o stare schematy; w każdym razie projekt ten wydaje mi się bardziej stokroć bardziej ryzykowny od "Piekielnych wizji", które przecież technicznie nie wypaliły.


Z zapowiedzi i wzmianek samych twórców wynika, że to będą komiksy nie tylko o klęsce wrześniowej, ale w ogóle o wojnie - to daje trochę większe pole do popisu. Ale i mi projekt wydaje się ryzykowny, bo tematykę wojenną uważam za mało atrakcyjną.
Co do "Piekielnych wizji" - miały swoje wady i zalety. I osobiście chciałbym zobaczyć więcej antologii tego typu, to znaczy - podporządkowanych jednemu tematowi (horror, science fiction, kryminał)  lub opartych na twórczości jednego autora. Skoro można było zrobić adaptacje Mastertona, czemu nie zrobić komiksów na podstawie Lema, Snerga-Wiśniewskiego, Zajdla lub Stefana Grabińskiego (wymieniam polskich pisarzy, bo nie wiem jak jest ze zdobyciem praw autorskich do robienia adaptacji innych twórców)...

Offline Błendny Komboj

Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 04, 2003, 03:44:10 pm »
Cytat: "xionc"
A wlasnie - przypomnialem sobie jakis artykul z Polityki w sekcji historycznej, ktory mowil ze polskie wojska we wrzesniu 1939 lazily bez ladu i skladu po calym kraju bez dowodztwa, pomyslu na walke obronna i nawet specjalnej ochoty na spotkanie z wrogiem.

To był artykuł Kałużyńskiego, też czytałem. Problem w tym, że w naszej historii się takie rzeczy przemilcza i w świadomości Polaków była bohaterska obrona, do ostatniej kropli krwi i guzika. A antologia "Wrzesień" ma być chyba hołdem, a nie publikacją rozrachunkową, a nasi autorzy nie wiem czy znajdą umiar i z tym hołdem nie przesadzą.

Cytat: "xiąc"
A poza tym widzisz Lesniaka jak rysuje pompatyczny komiks?  :D

Zwróciłeś uwagę na kolejne ryzyko, jakim może być zbyt lekkie potraktowanie tematu przez niektórych. To, że polska armia nie była taka superbohaterska jak się przypuszcza, nie zmienia faktu, że wrzesień był jednak tragedią. Głupio popaść w pompatyczność, ale też nie należy robić sobie jaj; twórcy antologii muszą znaleźć proporcje, co jest dodatkowym utrudnieniem dla nich. Nie, nie wyobrażam sobie Leśniaka rysującego pompatyczny komiks, ale też w ogóle nie wyobrażam sobie Leśniaka rysującego komiks o klęsce wrześniowej.
Lord of the Rings" is a piece of crap.

Offline pookie

Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 04, 2003, 04:03:41 pm »
Mnie zdziwił w tym spisie treści brak pracy Adlera, nad którą dłubał już ponoć od dłuższego czasu. Ciekaw jestem, kiedy (przy takim podejściu autora-vide Overload, Piekielne Wizje, przesuwanie 48 stron) zobaczymy jego kolejne komiksy.
 for Pookie

N.N.

  • Gość
Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 04, 2003, 04:37:33 pm »
Jak dotąd, jedyną antologią typu "best of..." był "Komiks" Egmontu prezentujący prace młodego pokolenia rysowników. Ale ta antologia ukazała się już jakiś czas temu i ci rysownicy zdązyli się zestarzeć. Myślę, że Egmont (lub jakieś inne wydawnictwo) mógłby się pokusić o nową antologię tego typu i zebrać najlepsze spośród prac rozproszonych po rozmaitych zinach i magazynach. W spisie treści "Września" widać, że połowę prac zrobili ludzie, którzy zadebiutowali już po ukazaniu się tamtej antologii.

Kiedyś słyszałem też, że ma powstać antologia "Best of Relax", ale to było już ze dwa lata temu i myślę, że ten pomysł gdzieś przepadł... Moim zdaniem szkoda...

Offline wilk

Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 04, 2003, 04:42:36 pm »
Cytat: "Błendny Komboj"
A teraz ten "Wrzesień": antologia kilkustronicowych komiksów o klęsce wrześniowej. Albo będą to genialne opowiadania, albo pompatyczne g..., albo po prostu dobre opowiadania oparte o stare schematy; w każdym razie projekt ten wydaje mi się bardziej stokroć bardziej ryzykowny od "Piekielnych wizji", które przecież technicznie nie wypaliły.

Albo czesc bedzie genialnych, czesc pompatycznych. Czesc dobrych i czesc slabych tak jak w przypadku "Piekielnych wizji".

Nie mam nic przeciwko antologiom. Mysle ze wolalbym zbiory komiksow jednego autora/duetu niz te w ktorych jest jakis temat przewodni i rozni tworcy. Tu trzeba sie liczyc ze zroznicowaniem poziomu u poszczegolnych tworcow. I jestem przekonany ze znow beda glosy krytyczne bo latwiej jest skrytykowac slabe komiksy niz dostrzez w zbiorze te lepsze.

Offline Błendny Komboj

Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 04, 2003, 04:44:37 pm »
Cytat: "N.N."
Kiedyś słyszałem też, że ma powstać antologia "Best of Relax", ale to było już ze dwa lata temu i myślę, że ten pomysł gdzieś przepadł... Moim zdaniem szkoda...

Też mam nadzieję na taką antologię, ale czy pomysł przepadł? Trzeba będzie wypytać Kołodziajczaka. Mi się wydaje, że taka antologia jest po prostu nie możliwa bez prac Wróblewskiego, a Egmont ciągle nie może dobić się do praw na Wróbla.
Lord of the Rings" is a piece of crap.

N.N.

  • Gość
Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 04, 2003, 04:50:13 pm »
Cytat: "Błendny Komboj"
[ Mi się wydaje, że taka antologia jest po prostu nie możliwa bez prac Wróblewskiego, a Egmont ciągle nie może dobić się do praw na Wróbla.

Hmmm.... To jakaś dziwna sprawa. Wiesz może, dlaczego?

Offline Błendny Komboj

Czy lubicie antologie?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 04, 2003, 05:29:50 pm »
To chyba ma po prostu związek z tym, że Wróblewski nie żyje i trzeba pertraktować z Krajową Agencją Wydawniczą, czy raczej z duchem KAW. W wypadku gdyby żył, jak Christa czy Polch, problemu by nie było, bo Egmont zwróciłby się bezpośrednio do niego. Ale pewności w tej kwestii nie mam.
Lord of the Rings" is a piece of crap.

 

anything