Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2  (Przeczytany 392698 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 30, 2013, 02:40:34 pm »
U nas nie wykształciła się taka komiksowa kultura jak we Francji i w Belgii, gdzie komiks jest prawdziwym dziedzictwem kulturowym, Mimo wszystko chcielibyśmy się zbliżać bardziej ku Ameryce, a to królestwo "action comics", prawda?

to jest bardzo ciekawa teza.
doszedles do wniosku, ze w Polsce nie wyksztalcilo sie zapotrzebowanie na komiksy frankonskie (czyli min. "Thorgal" czy "Asterix"), ale za to wyksztalcilo sie zapotrzebowanie na masowke z USA?
I doszedlesz do tego na podst. tezy, ze Polska chce sie zblizyc kulturowo do USA?
Czyli tak naprawde, to wziales ilosc sprzedawanych w Polsce hamburgerow i przelozyles je na komiksy?
W takim razie dobrze, ze nie uwzgledniles sprzedazy pizzy i makaronow, bo wyszloby, ze w Polsce najwieksze zapotrzebowanie jest na komiksy z Wloch.

Offline uzeq

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 30, 2013, 02:40:49 pm »
Dobra przestańcie się kłócić o rzeczy nie związane z kolekcją... Ponawiam pytanie czy ktokolwiek z prenumeratorów dostał już drugą przesyłkę z 4 i 5 tomem oraz torbą? Tom 5 już w kioskach, więc miło by było gdyby listonosz do mnie zawitał :smile:

Offline acidos

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 30, 2013, 02:42:14 pm »
Ps. No jaja z tą folią niektórzy rezygnowali z prenumeraty na rzecz wydań w folii w kioskach. Ktoś powiedział, że hachette olewa nas i miał rację wysłałem kilka maili do wydawnictwa z prośbą o pewne informacje, do tej pory bez odpowiedzi... Cóż czasem trzeba brać życie jakim jest ...
Ja pisałem o tym że Hachette nas olewa:) Piszesz że do tej pory nie otrzymałeś odpowiedzi na pytania które im zadałeś przez e-maila. Zobacz kiedy piszę jedna osoba to mogą udawać że nie widzą ale jeśli napisałoby po 2,3 e-maile 10,20 czy też 30 osób i z tego forum zapewne odzew ze strony wydawnictwa byłby inny;]
Nie wiem co o tym myślicie,ja osobiście uważam że jesteśmy w stanie coś zmienić.

Offline Julek_

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 30, 2013, 02:43:38 pm »
Dobra przestańcie się kłócić o rzeczy nie związane z kolekcją... Ponawiam pytanie czy ktokolwiek z prenumeratorów dostał już drugą przesyłkę z 4 i 5 tomem oraz torbą? Tom 5 już w kioskach, więc miło by było gdyby listonosz do mnie zawitał :smile:
Szczerze powiedziawszy dla mnie w tym topiku pojawia się znacznie więcej interesujących wątków, które nijak nie mają się do powtarzających się co kilka chwil pytań "a dostaliście już swoją paczkę z komiksami"?

Offline SirBlackheart

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 30, 2013, 02:47:03 pm »

doszedles do wniosku, ze w Polsce nie wyksztalcilo sie zapotrzebowanie na komiksy frankonskie (czyli min. "Thorgal" czy "Asterix"), ale za to wyksztalcilo sie zapotrzebowanie na masowke z USA?
I doszedlesz do tego na podst. tezy, ze Polska chce sie zblizyc kulturowo do USA?
Czyli tak naprawde, to wziales ilosc sprzedawanych w Polsce hamburgerow i przelozyles je na komiksy?
W takim razie dobrze, ze nie uwzgledniles sprzedazy pizzy i makaronow, bo wyszloby, ze w Polsce najwieksze zapotrzebowanie jest na komiksy z Wloch.


Błyskotliwe porównanie, jednak chciałbym zauważyć, że u nas zawsze (szczególnie po upadku systemu) było większe ciążenie w kierunku USA niż zachodniej Europy. Stąd moja teza o tym co powinno się stać, a niestety, z jakichś przyczyn, się nie stało.

Offline turucorp

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 30, 2013, 02:52:18 pm »
Dobra przestańcie się kłócić o rzeczy nie związane z kolekcją...

i to by bylo na tyle w kwesti umiejetnosci CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM
bo przeciez nie od dzis wiadomo, ze kwestie folii i toreb sa jedynymi rzeczami zwiazanymi z kolekcja, a nie jakies komiksy i ich obecnosc na rynku  :roll:
 
 
Błyskotliwe porównanie, jednak chciałbym zauważyć, że u nas zawsze (szczególnie po upadku systemu) było większe ciążenie w kierunku USA niż zachodniej Europy. Stąd moja teza o tym co powinno się stać, a niestety, z jakichś przyczyn, się nie stało.

ciazenie ciazeniem, ale serio chcesz mi wmowic, ze glowna grupa czytelnikow komiksow w Polsce (czyli kolesie w wieku 25-45) jest na poziomie umyslowym amerykanskich 16-to latkow (bo o takim rodzaju "action comics" tutaj mowimy)?
 

Offline Julek_

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 30, 2013, 02:52:52 pm »
(EDIT - ten pierwszy akapit oczywiście dotyczy ciążenia polskiego rynku ku amerykańskiemu modelowi, o którym wspomina Blackheart)

No, ale estetyka polskich klasyka przeczy temu co piszesz - Rosowi, Polchowi, Baranowskiemu, Butence nawet, a w pewnym stopniu i Chriście znacznie bliżej do estetyki europejskiej, niż amerykańskiej...

Pod względem rynkowym - też bym mocno, ale to mocno dyskutował.

Podobają mi się nowe scenariusze, które są bardziej dojrzałe i "down to Earth". Czytelnik jest traktowany poważniej, a target jest raczej 18+. Brak tej uroczej naiwności z dawnych lat, co sprawia, ze rzecz jest bliższa krwiobiegu.

A tu kompletnie się nie zgodzę, podobnie jak NN. W przeciwieństwie do niego jednak dość uważnie śledzę amerykańskie "kolorowe zeszyty" i muszę Cię zmartwić - współczesne komiksy poziomem infantylizmu, niedojrzałości, psychologicznej niewiarygodności, schlebianiu najniższym gustom i fanowskiemu widzimisie czy momentami wręcz traktowaniu swojego czytelnika jak idiotę zbliżają się swoim poziomem nie do 80`tych (najdojrzalszego chyba okresu w mainstreamie), ale do tych właśnie urokliwych i naiwnych opowiastek z Silver Age, albo i wcześniej.

Offline Jaxx

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 30, 2013, 02:54:22 pm »

Nastepnym drastycznym krokiem, który przyniósłby wydawnictwu już potężne oszczędności byłoby przejście na miękką okładke. Jest to teoria hipotetyczna (...)
 

Oby hipotetyczna, oby! Wtedy to dopiero byłaby awantura - pierwsze dziesięć numerów w eleganckiej, twardej okładce, a potem miękkie, zupełnie nie pasujące do reszty. Obyś nie wykrakał :smile:
 
Brak folii jakoś szczególnie uciążliwy nie jest. Mnie raczej irytuje brak informacji o dalszych numerach...

Offline SirBlackheart

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 30, 2013, 02:59:35 pm »

A tu kompletnie się nie zgodzę, podobnie jak NN. W przeciwieństwie do niego jednak dość uważnie śledzę amerykańskie "kolorowe zeszyty" i muszę Cię zmartwić - współczesne komiksy poziomem infantylizmu, niedojrzałości, psychologicznej niewiarygodności, schlebianiu najniższym gustom i fanowskiemu widzimisie czy momentami wręcz traktowaniu swojego czytelnika jak idiotę zbliżają się swoim poziomem nie do 80`tych (najdojrzalszego chyba okresu w mainstreamie), ale do tych właśnie urokliwych i naiwnych opowiastek z Silver Age, albo i wcześniej.


Tu mnie zaskoczyłeś, bo wychodzi na to, że tkwiłem w totalnym błędzie. Mam kilkana ostatnich Batmanów (ok, to DC, ale mówimy o komiksie generalnie) i scenariusze/dialogi są dość odważne.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 30, 2013, 03:02:35 pm »
W kioskach nie ma miejsca na komiks superbohaterski z Marvela czy DC. W USA już dawno zeszytówki wycofano z masowej dystrybucji w supermarketach i gdzie tylko popadnie. Zostały tylko sklepy z komiksami, których ilość powoli spada.

Obecnie zeszytówki Marvela i DC sprzedaje się tam w ilości kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy w przeciwieństwie do poprzednich dekad kiedy nakłady wynosiły kilkaset tysięcy. Popularność filmów i gier zupełnie nie przekłada się na sprzedaż komiksów, a nieustanne eventy, crossovery, rebooty, restarty z nową numeracją, przetasowania autorów i dziesiątki lat historii bohaterów, które trzeba znać tylko odpychają potencjalnych nowych czytelników. (Kiedyś autorzy stosowali się do reguły, że każdy zeszyt jest czyimś pierwszym więc często pojawiały się retrospekcje i wyjaśnienia poprzednich przygód. Dzisiaj tego nie ma, a autorzy najwyraźniej stosują do zasady "mam cię w dupie, poczytaj sobie wikipedię" tym samym zniechęcając nowych czytelników). Serie innych wydawców osiągają jeszcze słabsze wyniki - kilkanaście lub zaledwie kilka tysięcy egzemplarzy.

W dziesięć razy mniej ludnej Polsce sprzedaż pewnie byłaby dziesięć razy mniejsza - nakłady po kilkaset lub kilka tysięcy sztuk. Za mało, żeby sprzedawać w kioskach. (Może jedynie "The Walking Dead" w zeszytach mogłoby się przebić. Serial jest dość popularny, a komiks jest czarno-biały więc pewnie byłby dość tani).

Żeby nie być gołosłownym wyniki sprzedaży na rynku amerykańskim w grudniu 2012.

Na naszym rynku liczyłbym raczej na rodzimych twórców, ale tutaj wysokie nakłady wymagają wyrobienie sobie silnej marki (ludzie kupują to co jest popularne) i dobrej promocji. Nie wiem jak sprzedał się "Biały Orzeł". Szkoda, że autorzy się nie pochwalili. Reklamowali się w miarę profesjonalnie. Mam nadzieję, że nadal będą działać i może ich inicjatywa, albo kogoś kto pójdzie w ich ślady przyczyni się do jakiegoś małego przełomu w wydawaniu komiksów w Polsce.

Liczę też, że gdy tablety upowszechnią się tak jak telefony komórkowe czy odtwarzacze mp3, to i czytelnictwo komiksów u nas pójdzie nieco w górę. Póki co to niemożliwe, bo ich cena jest nadal za wysoka dla przeciętnego Kowalskiego.

Cyfrowe komiksy na Comixology nieźle sobie radzą:
http://www.comicsalliance.com/2012/06/25/comixologys-2011-sales-total-19-million-expected-to-more-than/
http://www.publishersweekly.com/pw/by-topic/digital/content-and-e-books/article/54065-comixology-drives-the-e-comics-market.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2013, 03:07:12 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline Julek_

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 30, 2013, 03:04:43 pm »
Oczywiście, są od tej reguły wyjątki, ale w przypadku jednego "Court of Owls", które jest współczesnym komiksem, zrobiony ma poziomie, przypadają tanie zagrywki "odważną" erotyką z "Catwoman", rażące właśnie swoim komiksowym urposzczeniem i infantylizmem, Tony Daniel i jego kompletnie nieumiejętność pisania scenariuszy, godna co najmniej serialu z Adamem Westem albo świadomie nawiązujący do stylistyki retro Grant Morrison a "Batman Inc".
Choć w sumie nie wiem, o jaką odwagę Ci chodzi...

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 30, 2013, 03:09:22 pm »
Jest to teoria hipotetyczna ale jestem przekonany, że ze sprzedażą się przeszacowali - ciągle widze "jedynki" spidera leżące po pare sztuk w salonikach, nie mówiąc o tych kilkunastu sztukach w empiku.

Tym bym się specjalnie nie sugerował. Myślę, że jedynki wyszło po prostu zdecydowanie więcej i był to zabieg celowy. Dziś poszedłem kupić, ok 15:00, do Empiku piątkę i się zdziwiłem. Na półce stał jeden egzemplarz i to taki, którego nikt nie kupi, gdyż był znacząco "przetyrany", jakby kilka razy wylądował na podłodze. Kupiłem ostatecznie w InMedio. I pytanie, czy było ich tak mało w Empiku, czy ten numer cieszy się wyjątkowym powodzeniem?
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Dreadnought

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 30, 2013, 03:10:31 pm »

Żeby nie być gołosłownym wyniki sprzedaży na rynku amerykańskim w grudniu 2012.



Myślałem, że to lepiej wygląda w 300milionowej ojczyźnie komiksu z rekordowymi wydatkami społeczeństwa na rozrywke. Prawie wszystko poniżej 100k sztuk nakładu. U nas w latach 80tych takie nakłady po 50 tys. były.
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline Dreadnought

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 30, 2013, 03:14:18 pm »
Tym bym się specjalnie nie sugerował. Myślę, że jedynki wyszło po prostu zdecydowanie więcej i był to zabieg celowy. Dziś poszedłem kupić, ok 15:00, do Empiku piątkę i się zdziwiłem. Na półce stał jeden egzemplarz i to taki, którego nikt nie kupi, gdyż był znacząco "przetyrany", jakby kilka razy wylądował na podłodze. Kupiłem ostatecznie w InMedio. I pytanie, czy było ich tak mało w Empiku, czy ten numer cieszy się wyjątkowym powodzeniem?


Nie wyłożyli jeszcze wszystkich pewnie. A teraz myśle, że fajna byłaby ankieta - ile wyjdzie numerów kolekcji. Myslę, że wyjda wszystkie ale od numeru powiedzmy 12 dostępność już będzie ograniczona. A gdzieś od 20 przywalą miękką okładke nie zmieniając ceny, bo wiedza, że i tak dla hardcorowców to tanio. Wyjdą w końcu wszystkie 60 ale będzie  gorzej niż teraz - tak przewiduje nosiciel wody :cool:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2013, 03:17:53 pm wysłana przez Dreadnought »
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline Mati29

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 30, 2013, 03:19:10 pm »
czy wyjdą wszystkie zależy od warunków/kosztów licencji. Gdy musza placic za kazdy numer fee marvelovi, moga dojść do momentu w którym dalsza dystrybucja będzie nieopłacalna.
Jeśli opłata licencyjna jest już poniesionym kosztem za całość kolekcji. Beda sie starac zminimalizować straty.
Oczywiście mowa o przypadku ze zmniejjszającym się popytem

Myślę, że nie będzie tak źle i zarobią mimo wszystko na tym.

 

anything