trawa

Autor Wątek: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1  (Przeczytany 360390 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiokles

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1065 dnia: Styczeń 23, 2017, 07:42:55 am »

To absolutna nieprawda.

Ok, kajam się. Coś sobie przypominam, że kiedyś na forum pisano, że tłumacz dostaje plik z tekstem a dopiero później przez drugą osobę trwa obróbka. Przepraszam, za sianie fermentu.

Offline absolutnie

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1066 dnia: Styczeń 23, 2017, 07:56:44 am »
Coś sobie przypominam, że kiedyś na forum pisano, że tłumacz dostaje plik z tekstem a dopiero później przez drugą osobę trwa obróbka.


Może wtedy chodziło o taki szczególny przypadek jak ten z "Borgią". Albo rozmowa dotyczyła tłumaczenia filmów. Bo na pewno postępowanie tego typu nie jest w wypadku komiksów regułą.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline nori

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1067 dnia: Styczeń 23, 2017, 07:57:24 am »
Ale napłodziliście postów. Gazza, ja dostrzegam pozytywne strony i jestem jak najbardziej za tanim komiksem prasowym. WKKM zbieram od początku i zakończę zapewne zbieranie dopiero na 120 numerze, gdy zaczną się duble z MN. Kolekcje Superbohaterów tez pewnie bym kupował, ale w takiej formie sobie odpuszczę, w tej formie jest to dla mnie towar wybrakowany, i wręcz szkodliwy (dasz dziecku przeczytać komiks z tak koślawym językiem i z tyloma błędami?).  Po prostu jest teraz tyle pozycji, że jest w czym wybierać. Zbieram New52, MN, WKKM, sporo innych pozycji/seri spoza nurtu Superhero, więc jak odpuszczę sobie kolejna kolekcje, to mi nie zbędzie...
https://8studs.wordpress.com - trochę  o klockach LEGO, komiksach oraz filmach

Offline Gazza

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1068 dnia: Styczeń 23, 2017, 08:31:28 am »
Dokładnie.
Też zbierałem WKKM, mam nawet pierwsze tomy WKKDC i SBM. Ale nadal kupować żadnej z kolekcji nie zamierzam i nikogo odwodzić czy też do kupowania namawiać nie będę.
Ot - dla wielu może być to dobry start w komiksy superbohaterskie. Tak jak dla wielu TM-Semicowe zeszyty swego czasu były, a dla jeszcze starszych relaxy, świat młodych, fantastyka itp. być może pierwszymi kontaktami z komiksem w ogóle.
Dziś przy takim komiksowym "eldorado" można kupować/wybierać świadomie, a jeśli komuś forma kolekcji odpowiada - też nie mam nic przeciwko.
Miłego tygodnia wszystkim życzę!

Offline laf

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1069 dnia: Styczeń 24, 2017, 11:41:06 am »

Możliwe, że literówka "Walter PPK" zamiast "Walther PPK" pochodzi z wydania oryginalnego. Być może również jest w użyciu forma "szotgan" jako przekład słowa "shotgun", mimo że ja zastanowiłbym się raczej np. nad "strzelbą" czy "śrutówką". Można by znaleźć pewne argumenty za pozostawieniem oryginalnego zwrotu "Tommy gun" (to ten automat z okrągłym magazynkiem, z którego walą gangsterzy na starych filmach), choć ja wziąłbym też pod uwagę "pistolet maszynowy" albo "pistolet Thompson". Pewny jednak jestem, że pomyłką jest widniejący w polskiej wersji "howitzer" - nie jest to bowiem żadna nazwa własna modelu broni, a po prostu "haubica", tyle że po angielsku.

W numerze o Nicku Fury mamy starszą historię z zeszytu Sgt. Fury & His Howling Commandos #1. W dodatkach do tego zeszytu było coś takiego:

http://marvel.wikia.com/wiki/Sgt_Fury_and_his_Howling_Commandos_Vol_1_1?file=Sgt_Fury_Weapons_of_War_Pin_Up.jpg

Jeśli to będzie w kolekcji to też można mieć obawy o tłumaczenie  :wink:

JanT

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1070 dnia: Styczeń 24, 2017, 02:43:59 pm »
Napisałem dzisiaj znowu do Hachette czy jest możliwość zmiany tłumaczy i dostałem odpowiedź z automatu:

(ale już piszą o dwóch pierwszych tomach  :smile: )

"Bardzo przepraszamy za błędy, które znalazły się w tekście dwóch pierwszych tomów kolekcji Superbohaterowie Marvela. Wszystkie uwagi zostały przekazane do licencjodawcy i z naszej strony dołożymy wszelkich starań, aby jakość tłumaczenia i korekty była jak najwyższa i aby taka sytuacja nie powtórzyła się w kolejnych tomach kolekcji. Zapewniamy, że zostały już w tym celu podjęte wszelkie niezbędne kroki."

Co oni cały czas z tym licencjodawcą?  :smile:

Offline 8azyliszek

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1071 dnia: Styczeń 24, 2017, 03:28:55 pm »
Oni są licencjonobiorcą od Panini czy tam Marvela (nie wiem kto sprzedaje prawa na Europę). I jak już mają swoją licencję na wydawanie tej Kolekcji w Europie, to udzielają sublicencji na opracowanie językowe innym podmiotom - w tym przypadku Jankowski Brothers :) I oni są ich podwykonawcą. taka korpo-gadka.

Offline kalbaro74

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1072 dnia: Styczeń 24, 2017, 04:37:01 pm »
To zanim się ockną z korektą to zostaną im tylko klienci z prenumeraty, bo już wielu fanów komiksów tym zrazili.

Offline nayroth

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1073 dnia: Styczeń 24, 2017, 06:23:12 pm »
To absolutna nieprawda. Tłumacz dostaje oryginalny komiks i dokonuje przekładu. Sytuacje, o których piszesz, zdarzają się naprawdę wyjątkowo: np. wtedy, kiedy komiks nie jest jeszcze gotowy, a wydanie polskie ma mieć miejsce zaraz po wydaniu oryginalnym (tak było w wypadku koncowych części "Borgii"). Na ogół jednak podstawą przekładu jest gotowy komiks: a  w wypadku kolekcji zawsze podstawą jest gotowy komiks.

To wystawia nie najlepsze świadectwo niektórym tłumaczeniom i to wcale nie niskobudżetowym kioskowym kolekcjom, ale także szacownym księgarskim albumom, gdzie zawodowi "tłumacze" (tłumoki?) nie potrafią prawidłowo dopasować dymku do postaci która go wypowiada. Czyli coś na poziomie 10 letniego amerykańskiego dziecka ich przerasta.

JanT

  • Gość
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1074 dnia: Styczeń 24, 2017, 06:26:27 pm »
gdzie zawodowi "tłumacze" (tłumoki?) nie potrafią prawidłowo dopasować dymku do postaci która go wypowiada.
To nie tłumacz wstawia tekst w dymki.

Offline Garf

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1075 dnia: Styczeń 24, 2017, 06:37:43 pm »
Być może w dyskusji na temat procesu tłumaczenia i składania komiksów pomogą te dwa wywiady:

1) z Wojciechem Birkiem: http://thorgalverse.blogspot.com/2011/12/wywiad-z-wojtkiem-birkiem.html

2) z Jackiem Drewnowskim: http://star-wars.pl/Tekst/1682

w których, oprócz innych kwestii, opisują właśnie, jak wygląda przekład komiksów, którymi się zajmują :)
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline nayroth

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1076 dnia: Styczeń 24, 2017, 06:40:41 pm »

To nie tłumacz wstawia tekst w dymki.



Tak, ale mi nie chodziło o pomyłki przy wstawienie tekstu w dymek.
Tylko o wpisanie tekstu bez ogarnięcia co kto mówi i dlaczego w obrębie 1 kadru...
Zdarza się że tłumacz NIE ROZUMIE co jest napisane i zwyczajnie WYMYŚLA swoją własną wersję wzięta z przysłowiowej d...


Garf,
dzięki za linka :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2017, 06:54:42 pm wysłana przez nayroth »

Offline medzik1992

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1077 dnia: Styczeń 24, 2017, 06:42:00 pm »
Wyczytałem na tym forum, że warto zaopatrzyć się w tom 1 poświęcony Spider-Manowi ze względu na zawartość wydania.

Niestety nigdzie nie mogę przeczytać o opiniach dot. drugiego tomu. Wszystkie posty poświęcone są błędom w tłumaczeniu. Nie tylko to jest Panowie najważniejsze. Moje pytanie jest następujące. Warto zaopatrzyć się w drugi tom Wolverine dla samych historii w nim zawartych ?

Pozdrawiam serdecznie i witam forum :smile:

Offline Murazor

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1078 dnia: Styczeń 24, 2017, 06:54:15 pm »
Moje pytanie jest następujące. Warto zaopatrzyć się w drugi tom Wolverine dla samych historii w nim zawartych ?
Nie warto. Historia raczej głupawa i bez większego sensu. Parę nawiązań do przeszłości Rosomaka i Mystique. Chyba, że jesteś jakimś mega fanem Wolverina.

Jeżeli dopiero zaczynasz z komiksami polecam serię wchodzące w skład Marvel NOW lub Nowe DC od Egmontu.

Offline 8azyliszek

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #1079 dnia: Styczeń 24, 2017, 06:56:44 pm »
@medzik1992
Nie możesz przeczytać, bo większość forumowiczów zamówiła prenumeratę (w tym ja :smile: ) i paczka z tomem 2 i 3 może przyjść najwcześniej w przyszłym tygodniu. Dlatego ja mogę pomówić najwyżej o "Kompleksie Mesjasza" ale jeszcze nie o Get Mystique.

@Garf
Ja w maju byłem na Leszku gdzie na panelu opowiadali o swojej pracy właśnie W.Birek, Robert Lipski i pan Jakub (zapomniałem jakmutam). To było pouczające.

@DOWN
Dobra decyzja Inuki.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2017, 07:24:21 pm wysłana przez 8azyliszek »

 

anything