Autor Wątek: Komiksy Roku  (Przeczytany 71490 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline giera

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 28, 2013, 04:51:06 pm »
A czy mógłbyś choć w kilku słowach wyjaśnić, czemu uważasz, że "Rewolucjom w kosmosie" nie należy się miejsce wśród 50  najlepszych komiksów wydanych w tym roku. Brak tego komiksu na liście uniemożliwia mi wzięcie udziału w głosowaniu, do ktorego zachęcasz.

-> Panie Profesorze, z powyższego zdania wynika, że dla Pana "Rewolucje w kosmosie" muszą się znajdować w zestawie 10 najlepszych komiksów wydanych w tym roku. I pewnie, gdyby Pan przyjął zaproszenie organizatorów do „grona sędziowskiego”, to wówczas cały zestaw 50 komiksów wyglądałby zupełnie inaczej, gdyż zawierałby m.in. komiks Mateusza Skutnika i Szymona Holcmana.
Zestaw wygląda jak wygląda. Dlatego jeśli lista "jest niegodna", to proszę nie głosować, co Pan zresztą wyraźnie napisał.
Dlaczego "Rewolucji w kosmosie" nie ma w moim typowaniu? Nigdy nie byłem fanem tej serii, a po przeczytaniu kolejnego tomu moje zdanie się nie zmieniło. Chcąc nie chcąc tego typu listy zawsze będą subiektywne.

A nie można było w takim razie zebrać głosów na początku stycznia?

->  To jest dobry pomysł. Myślę, że organizator inicjatywy - p. Grzegorz Czyż - powinien to rozważyć.

Może juror zdążył przeczytać w tym roku tylko 9 komiksów, a Opowieści z najdalszych przedmieść wrzucił jako alternatywę?

-> Uważam, że "Opowieści..." w zestawie być nie powinno, bo to nie jest komiks. To nasze, jurorów, niedopatrzenie. I ewentualnych głosujących za nie z góry przepraszam.
Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

Offline maximumcarnage

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 28, 2013, 04:51:56 pm »
A możecie mi powiedzieć jaka jest różnica między "Opowieściami z najdalszych przedmieść" a "Przybyszem" (który nawet na stronie KG raz jest określany jako książka a raz jako komiks)? Przypominam, że na "Przybysza" oddawano głosy, także w poprzednich latach.

Offline Death

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 28, 2013, 04:55:35 pm »
A możecie mi powiedzieć jaka jest różnica między "Opowieściami z najdalszych przedmieść" a "Przybyszem" (który nawet na stronie KG raz jest określany jako książka a raz jako komiks)? Przypominam, że na "Przybysza" oddawano głosy, także w poprzednich latach.
Komiks polega na opowiadaniu obrazem. Nie musi mieć dymków. I właśnie taki jest Przybysz. A Opowieści to książka, która ma po prostu ilustracje. Nie ma opowiadania obrazem. Historia posuwa się do przodu za pomocą słów. Ilustracje są dodatkiem. Narracja jest tylko w słowach.

Giera: Skoro jest tyle kontrowersji, to może byście na blogu na stronie plebiscytu podali swoje uzasadnienia co?  :smile:

Offline maximumcarnage

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 28, 2013, 05:18:06 pm »
Komiks polega na opowiadaniu obrazem. Nie musi mieć dymków. I właśnie taki jest Przybysz. A Opowieści to książka, która ma po prostu ilustracje. Nie ma opowiadania obrazem. Historia posuwa się do przodu za pomocą słów. Ilustracje są dodatkiem. Narracja jest tylko w słowach.



Jakoś nie bardzo to do mnie przemawia. Uważam, że w "Opowieściach" ilustracje też pomagają w narracji i jest opowiadanie obrazem (przynajmniej ja tak to odczuwam). Poza tym "Przybysz" zdobywał chyba nagrody w kategorii "książka roku", a nie "komiks roku". I nawet tutaj pisze się o nim jako o książce http://www.kultura.com.pl/index.php?s=a_47&d=a

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 28, 2013, 05:24:32 pm »
I nawet tutaj pisze się o nim jako o książce http://www.kultura.com.pl/index.php?s=a_47&d=a

Na samy dole piszą o obu "publikacje komiksowe", tak że ten link niczego jednak nie rozwiązuje w tej kwestii. Dalej jest pat.

Offline maximumcarnage

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 28, 2013, 05:27:11 pm »
Na samy dole piszą o obu "publikacje komiksowe", tak że ten link niczego jednak nie rozwiązuje w tej kwestii. Dalej jest pat.

No właśnie. O to mi chodzi. Nie upieram się, żeby "Opowieści" miały status komiksu (bo pewnie tak nie jest) ale dziwi mnie w tym kontekście ich różnicowanie względem "Przybysza". Nie dostrzegam wielkich różnic.

Offline Death

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 28, 2013, 05:50:07 pm »
No właśnie. O to mi chodzi. Nie upieram się, żeby "Opowieści" miały status komiksu (bo pewnie tak nie jest) ale dziwi mnie w tym kontekście ich różnicowanie względem "Przybysza". Nie dostrzegam wielkich różnic.
N.N. Ci lepiej wytłumaczy. Napisał te wszystkie książki, więc potrafi pewnie lepiej to ująć w słowa.

Offline kenji

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 28, 2013, 05:57:33 pm »
Może pytanie głupie, ale... ( kto pyta , wie jak głosować:)

Gdy zaznaczam pierwszą pozycję , to otrzymuje ona 1pkt? Czy może oznaczam ją jako 1 miejsce ?

Nigdzie nie znalazłem w regulaminie info , dotyczącej punktacji.


Przy okazji fajnie byłoby wybierać wydawnictwo roku jak i okładkę roku...

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 28, 2013, 06:00:01 pm »
Gdy zaznaczam pierwszą pozycję , to otrzymuje ona 1pkt? Czy może oznaczam ją jako 1 miejsce ?

Nie. Zaznaczasz 10 tytułów i każdy z nich otrzymuje po 1 pkt. Jeśli w tej chwili na 1 miejscu jest Długie Halloween z 72 pkt., to na ten komiks głosowały 72 osoby.

Offline pozdRaf

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 28, 2013, 06:43:40 pm »
    Witam. Pojawiło się mnóstwo wątków, z których część dotyczy  mnie osobiście. Postaram się odpowiedzieć po kolei, jeśli na coś nie zdołam,  ominę – z góry przepraszam. Fora (jakiekolwiek) nie są miejscami, w których  siedzę i w których się czuję jak u siebie.
@Emeryt – nie wiem, czy jestem znany w środowisku  komiksowym, część osób mnie rozpoznaje, ale to nie ma znaczenia. Do typowania  zaprosił mnie Kuba Oleksak. Wahałem się przez chwilę, ale się ostatecznie zdecydowałem.  Dlaczego Kuba mnie zaprosił – nie mnie odpowiadać. Natomiast wydaje mi się, że  wszystkie pozostałe osoby są znane w środowisku komiksowym i również poza nim,  co jest chyba cenne.
@N.N. – nie uzasadniliśmy swoich wyborów, bo taka była  decyzja organizatorów. Być może część uzasadnień znajdzie się w poszczególnych  wypowiedziach-podsumowaniach mijającego roku, o które zostali poproszeni  wszyscy członkowie jury.
@Julek – dziękuję za miłe słowa (choć nie  jestem akurat pewien, czy do mnie również  były skierowane). Rzeczywiście, przeczytałem sporo komiksów i nie tylko komiksów  w tym roku. Natomiast nie zarabiam na pisaniu o komiksie.
@wszyscy posądzający o sitwę i powiązania z wydawcami –  każdy w środowisku komiksowym w Polsce czy gdziekolwiek na świecie ma jakieś  powiązania z wydawcami, twórcami, popularyzatorami. Jeśli mówimy o ludziach,  którzy biorą czynny udział w promowaniu komiksu, popularyzacji, organizują  festiwale, wystawy, spotkania, jeżdżą na festiwale – tak, mają powiązania, znają się po prostu. Nie  może być inaczej. Oczywiście, może być ktoś, kto się interesuje komiksami,  czyta je, zna się na nich, a jednocześnie nie ma kontaktu ze środowiskiem.  Obawiam się jednak, ze wówczas nie zostanie zaproszony do jury jakiegokolwiek  plebiscytu, nie tylko na Komiksy Roku, bo inni, którzy organizują tego rodzaju plebiscyt, nie mają pojęcia, że ktoś taki istnieje (bo skąd?). To dotyczy każdego środowiska, nie tylko  komiksowego. Natomiast wątpię, by którykolwiek z członków właśnie znajomościami  się kierował w swych wyborach.
@N.N. (chyba) – odnośnie gratisów – jedynym egzemplarze  recenzenckim komiksu, jaki otrzymałem w ciągu niemal 40 lat mego żywota były ostatnio  wydane „Opowieści graficzne” Antonisza. Jednak nie z tego powodu znalazły się w  mojej dziesiątce (która zresztą nie jest do końca moją dziesiątką, ale o tym za  chwilę).
@fragsel – nie wiem, czy można nazwać mnie komiksiarzem.  Opiekuję się Kolekcją Komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, do  której zresztą serdecznie zapraszam. Odnośnie pytań o to, czy to pierwsza, czy  druga kolekcja w kraju – nie wiem. Myślę, że w tej chwili idziemy łeb w łeb z  gdańską Pracownia Komiksową. Być może porównywalne ilościowo, ale z pewnością  nie jakościowo, zbiory ma Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska  (teoretycznie powinny archiwizować egzemplarz każdej książki, w tym komiksu,  wydanej w Polsce lub Polski dotyczącej). Trzy jedyne znane mi wydzielone  kolekcje komiksowe w polskich bibliotekach to Gdańsk (najstarsza), Poznań,  Kraków (MSK). Po zakupie prywatnej kolekcji Jerzego Skarżyńskiego być może  staliśmy się pierwszym zbiorem w kraju (ilościowo). Jeśli chodzi o różnorodność  – niemal na pewno jesteśmy na pierwszym miejscu. Ale to nie ma znaczenia, bo to  nie jest wyścig. Zarówno Gdańsk jak i Kraków robią świetną robotę u siebie i o  to w tym wszystkim chodzi.
@N.N. – nie wiem, czy krytycy ignorowali, czy musieli  dokonywać wyborów. To jednak jest coś innego. Dlaczego nie ma Rewolucji – nie będę  się tłumaczył, bo za chwilę będę musiał tak samo tłumaczyć, dlaczego nie ma  tego, owego, albo jeszcze innego.
@fragsel – raz jeszcze – w moim pisaniu o komiksie w/i  bibliotece uderzam do dwóch grup. Staram się tłumaczyć komiks bibliotekarzom, a  biblioteki – komiksiarzom. Uważam, że te dwa środowiska mogą sobie dać nawzajem  dużo. Nie uderzam do „zwykłego” czytelnika (cokolwiek rozumiesz pod tym  terminem – czytelnika „Faktu”, „Gazety Wyborczej”, „Przekroju”, „Frondy”, „Nie”,  „Pamiętnika Literackiego”?). W obu przypadkach jestem niszą w niszach i  doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Jeśli ktokolwiek spoza mnie czyta i coś z  tego wynosi dla siebie, cieszę się i jest mi miło. Ale też nie konkuruję w  analizowaniu komiksów z innymi, lepszymi krytykami. Sam za krytyka komiksowego  się na razie nie do końca uważam.
@lucek – nie na wszystko będę odpowiadał, z częścią się  zgadzam, z częścią nie. Niestety, wziąwszy pod uwagę zwłokę w przysyłaniu  egzemplarza obowiązkowego do BU w Poznaniu, a także fakt, że część wydawców  kompletnie to olewa, najszybciej moglibyśmy się spotkać za rok. Jeśli ktoś  szuka w Kolekcji Komiksów najnowszych nowości, to niestety musi czekać, co nie  jest winą biblioteki. Zarówno na blogu, jak i w innych miejscach – jeśli piszę  o komiksach, to o własnych egzemplarzach, z mojej prywatnej półki.
Potwierdzam – jurorom chodziło o różnorodność. Co więcej,  część typów się pokrywała, a sposób zgłaszania propozycji jest taki, jaki jest –  tytuły nie mogą się powtarzać, a u mnie z pewnością znalazłyby się takie, które  są u innych. Nasze dziesiątki to również efekt kompromisu między jurorami.
Poza tym zgadzam się z Gierą i odsyłam do tego, co napisał  na blogu o sposobie głosowania.
Wreszcie sprawa, zdaje się, najgorętsza. Zdołałem przeczytać  więcej niż 9 tytułów . Część z nich „podkradli” mi inni jurorzy, na inne bym  nie zagłosował. Giera napisał, że pozycja Tana na liście to niedopatrzenie  jurorów, ale to przede wszystkim mój kiks, za który wszystkich przepraszam  (aczkolwiek nie do końca zgadzam się z tym, co napisał Death – że to po prostu  ilustracje – myślę, że gdyby nie ilustracje, ta książka byłaby zupełnie inna,  ale to temat na zupełnie inną dyskusję, w innym miejscu). Na pewno jednak nie  jest to komiks i nie powinna się ta książka znaleźć w moim zestawieniu. Zgadzam  się z tym, co napisał maximumcarnage.
W każdym razie, moje typy pozostają moimi propozycjami. Żadnego się nie wypieram, za jeden kiks przepraszam. Moja najprawdziwsza dziesiątka jest rozrzucona wśród wszystkich 50 typowanych komiksów. I zgadza się, nie ma wśród nich Rewolucji, choć uwielbiam ilustracje Mateusza Skutnika, zachwycają mnie od zawsze.

Nie wiem, czy odpowiedziałem na wszystko i czy wyczerpująco.  Raczej tu nie będę przesiadywał, bo nie mam czasu, choć miło się Was wszystkich  czyta. Jeśli długością odpowiedzi złamałem jakiś punkt regulaminu forum,  również przepraszam.
Komiks w bibliotece :: http://abrewiacje.wordpress.com/

Offline Death

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 28, 2013, 06:45:47 pm »
Ale proponowanie magazynu Cheap East, czy biletów MPK (2012 rok) do Komiksów Roku to dla mnie zwykłe jaja.
Jak do mnie piszesz po edytowaniu wiadomości, to ja mogę tego nie zauważyć.  :smile:  Teraz dopiero zobaczyłem, że o tym napisałeś. Akurat mam jeden numer, bo go dostałem razem z zamówieniem ze sklepu Centrali. I fajne to. Same komiksy, nie ma publicystyki. Jakby uznać Cheap East za antologię komiksów, choć wydaną na gazetowym papierze (co chyba nie ma znaczenia), to spokojnie może wejść do zestawienia. Na pewno lepsze to, niż książka. Choć ja bym na antologie nie głosował.

Offline turucorp

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #86 dnia: Grudzień 28, 2013, 06:52:36 pm »
Jakoś nie bardzo to do mnie przemawia. Uważam, że w "Opowieściach" ilustracje też pomagają w narracji i jest opowiadanie obrazem (przynajmniej ja tak to odczuwam). Poza tym "Przybysz" zdobywał chyba nagrody w kategorii "książka roku", a nie "komiks roku". I nawet tutaj pisze się o nim jako o książce http://www.kultura.com.pl/index.php?s=a_47&d=a

czy to sie komus podoba czy nie, "Przybysz" spelnia wszystkie warunki formalne, a zatem jest komiksem (nawet jezeli ktos sie blednie upiera, ze jest ksiazka), z "Opowiesciami" jest ten problem, ze ilustarcje dubluja tekst, brakuje ciaglosci sekwencji, a elementy "komiksowe" jesli juz sie pojawiaja to epizodycznie (i troche "na upartego"), przy odrobinie dobrej woli mozna je nazwac "parakomiksem", albo ksiazka z elementami komiksu (chociaz np. "Wilki w scianach" sa znacznie blizej komiksu i jakos nikt ich nie nzaywa komiksem tylko ksiazka).

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 28, 2013, 06:57:30 pm »
@fragsel – raz jeszcze – w moim pisaniu o komiksie w/i  bibliotece uderzam do dwóch grup. Staram się tłumaczyć komiks bibliotekarzom, a  biblioteki – komiksiarzom. Uważam, że te dwa środowiska mogą sobie dać nawzajem  dużo.

ja bardzo dziękuję za to wyjaśnienie
zgadzam się, że na styku komiksu i biblioteki (nie Uniwersyteckiej akurat, ale tych publicznych, tych które mijamy i odwiedzamy, bo jak się tam czasem gada z ludźmi w jednej albo drugiej to w kategorii wiedzy o komiksie to jest masakra) można zrobić wiele dobrego i cieszę się, że ktoś to robi

i dziękuję za zaproszenie do biblioteki
postaram się w pierwszych tygodniach stycznia skorzystać i zobaczyć na własne oczy jak to wygląda
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2013, 07:02:52 pm wysłana przez fragsel »

Offline pozdRaf

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #88 dnia: Grudzień 28, 2013, 07:06:46 pm »
@fragsel Najprościej zrobić to z domu, online. Wejdź w katalog i wpisz w hasło przedmiotowe komiks. Albo po prostu sobie poszperaj po katalogu. Niestety nie ma wolnego dostępu do komiksów, trzeba zamawiać z magazynu, ale są w ciągu 5-10 minut. Ksiązki o komiksie stoją w czytelni (w Oddziale Zbiorów Specjalnych). Obecnie mamy ponad 6,5 tys. woluminów plus ponad 700 właśnie opracowywanych z kolekcji Skarżyńskiego.
Komiks w bibliotece :: http://abrewiacje.wordpress.com/

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #89 dnia: Grudzień 28, 2013, 07:15:30 pm »
   
 jestem niszą w niszach i  doskonale zdaję sobie z tego sprawę.



...tak właśnie pomyślałem...... echhh!
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

 

anything