trawa

Autor Wątek: Komiksy Roku  (Przeczytany 71417 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #195 dnia: Grudzień 30, 2013, 11:13:53 pm »
Nie zgodzę się, to by był dopiero powód do krytykowania decyzji jury. Całkiem hipotetycznie: wszyscy mają akurat uraz do Rewolucji, nie byli fanami serii do tej pory, nie przeczytali zatem i nowego tomu, wychodząc z założenia, że również im się nie spodoba. I potencjalnie ominęli najlepszy komiks roku.
Ty zakładasz pełną jednomyślność Jury. Ja wychodzę z założenia, że pięciu jurorów reprezentuje pięć róznych spojrzeń i gustów, co (teoretycznie) minimalizuje możliwość zajścia takiego zdarzenia, jak opisujesz (chociaż w rzeczywistości tak właśnie się stało).

Jeśli zaś chodzi o spory i krytykowanie jurorów, to jest to chyba nieodłączny komponent konkursów, w których głos decydujący mają jurorzy. Julek_ już na pierwszej stronie tego tematu przewidywał, jak to się skończy. Wręcz do tego prowokował. 

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #196 dnia: Grudzień 30, 2013, 11:17:13 pm »
to może tak:

jurorzy (w liczbie większej niż 5) - komiksowi dziennikarze, blogerzy, ludzie z tzw. "komiksowa", są ogłaszani na początku roku. to etap pierwszy.

etap drugi - jurorzy co miesiąc (z opóźnieniem, wiadomo - życie, czas, data publikacji np. pod koniec miesiąca) wybierają swoje top 3-5 tytułów. Każdy juror swoje, acz z zastrzeżeniem, że nic nie stoi na przeszkodzie "przegapić" sobie kilka miesięcy w roku. stąd idea, by jurorów było sporo. i z kolejnym z.astrzeżeniem, że nic nie stoi na przeszkodzie wrzucić do swojego top komiksy np. z poprzednich miesięcy również (przykład - głosując w kwietniu juror wybiera swój top z okresu styczeń - kwiecień, oczywiście omijając pozycje, które już u niego w top pojawiły się wcześniej)

etap trzeci - z tytułów typowanych cały rok wybiera się te, które powtórzyły się najczęściej, tworząc top50.

etap czwarty - głosowanie każdego zainteresowanego, tak jak ma to miejsce teraz.



plus tej sytuacji - tzw. "hype" wokół konkursu buduje się cały rok. i takie proste forumowe chłopaczki jak np. ja są na bieżąco z wyborami jurorów i na bieżąco mogą z nimi (o ile owi są ku temu skorzy) na temat tychże wyborów dyskutować.

że o transparentności nie wspomnę.

(no chyba, że to kiepski pomysł... nie wiem, szukam rozwiązania sytuacji, którą mamy obecnie - nikomu [włącznie z jurorami] nie do końca podoba się forma tego konkursu.)

Offline melee

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #197 dnia: Grudzień 30, 2013, 11:27:37 pm »
@N.N.


Czyli gdyby każdy z 5 jurorów odpowiedział: "Nie lubię serii Rewolucje, nawet nie spojrzałem na nowy tom", zaakceptowałbyś taką odpowiedź na Twoje pytanie, kilkukrotnie stawiane w tym wątku? OK, jest 5 jurorów, może mają różne gusta, ale zawsze może się zdarzyć jakiś splot zainteresowań, wykluczający istotne dzieła. Tym bardziej, jeśli stosowana jest tak dziwna metoda głosowania. Jeśli tylko zostawi się jakieś miękkie, niedoprecyzowane zasady i postawi na minimalizowanie szansy na zły układ zainteresowań - to akceptujemy, że jednak mogą pojawić się problemy i nie będziemy wtedy o nich dyskutować. Wg mnie każdy konkurs tego typu musi mieć taką formę, aby zapewnił zapoznanie się przez jurorów z wszystkimi istotnymi dziełami z danego okresu.


@Emeryt


Konkurs musi mieć chyba jednak roczną formułę. Nikt nie będzie miał czasu na zabawy co miesiąc, konkurs nie jest aż tak istotny, a przede wszystkim - są miesiące, gdy nie ma jednego naprawdę dobrego komiksu.

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #198 dnia: Grudzień 30, 2013, 11:45:14 pm »
@N.N.


Czyli gdyby każdy z 5 jurorów odpowiedział: "Nie lubię serii Rewolucje, nawet nie spojrzałem na nowy tom", zaakceptowałbyś taką odpowiedź na Twoje pytanie, kilkukrotnie stawiane w tym wątku? OK, jest 5 jurorów, może mają różne gusta, ale zawsze może się zdarzyć jakiś splot zainteresowań, wykluczający istotne dzieła. Tym bardziej, jeśli stosowana jest tak dziwna metoda głosowania. Jeśli tylko zostawi się jakieś miękkie, niedoprecyzowane zasady i postawi na minimalizowanie szansy na zły układ zainteresowań - to akceptujemy, że jednak mogą pojawić się problemy i nie będziemy wtedy o nich dyskutować. Wg mnie każdy konkurs tego typu musi mieć taką formę, aby zapewnił zapoznanie się przez jurorów z wszystkimi istotnymi dziełami z danego okresu.


W sumie to pytanie nie jest do mnie, ale do jurorów. Jest na forum trzech z tegorocznej edycji konkursu i kilku z lat wczesniejszych. Jest też organizator plebiscytu. Mogą Ci odpowiedzieć, jak to jest.

Offline giera

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #199 dnia: Grudzień 30, 2013, 11:53:07 pm »
Okazuje się, że "Aptekarz w getcie krakowskim" sprzedawał się najlepiej. Jest to komiks, którego bym nie umiescił w żadnym z moich top. Tymczasem Rafał Wójcik wymienił go na pierwszym miejscu. Świadczy to o tym, że Wójcik dostrzegł coś, czego ja w tym komiksie nie widzę. Może z innymi jest podobnie.

układ tytułów jest alfabetyczny. u Rafała na pierwszym miejscu, bo tytuł zaczyna się na "A"
Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

Maciejaszek

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #200 dnia: Grudzień 31, 2013, 06:33:36 am »
No to nie ma sensu negować żadnej propozycji jurorów.
Dla mnie elementami, które psuły zabawę były te dwa wymienione wcześniej:
nominowanie komiksów wydanych za tylko za granicą i "kto pierwszy ten lepszy".
W tym roku dodam trzeci - nominowanie kilku komiksów tego samego autora.
Z drugiej strony, w ubiegłym roku nominowano 3 komiksy przy których pracowałem i wtedy mi to w ogóle nie przeszkadzało.


Osobiście nie widzę innych problemów, z tym że tak jak wspomniałem obecnie nie uważam tego plebiscytu ani za ważny ani warty darcia szat. Jest to preselekcja przeprowadzona przez różnych specjalistów zgodnie z ich gustem, wartościami i priorytetami.
Moim zdaniem fajnie, że jurorzy czasami nominują jakieś "zjawiska". Widocznie uważają, że są ważniejsze niż kolejny album nominowanego co roku Andreasa (sorki, nie był nominowany do tej pory. skandal!) czy Skutnika (nominowany w trzech poprzednich edycjach).

Offline adro

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #201 dnia: Grudzień 31, 2013, 11:47:21 am »
Jak widze ten watek, to zastanawiam sie, czy mamy rok 2005 czy moze 2013.  :razz:
Duzo starszych forumowych nickow, fajnie
A ten plebiscyt jakos niespecjalnie mnie interesuje. Jak ktos ma zastrzezenia do formuly konkursu, to niech zaglosuje na gildii i juz. Po co sie spinac.  :razz:
pzdr
PS Wesolego new year i oby w 2014 ukazalo sie w Polsce DUUUUZO dobrych komiksow.

tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Kokosz

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #202 dnia: Styczeń 01, 2014, 12:26:53 pm »
Odnośnie listy komiksów do głosowania - jesli praktyka pokazuje, ze preselekcja jest potrzebna, to może jurorzy powinni zrobić selekcję negatywną?

Z listy wszystkich wydanych komiksów skreślają niektóre pozycje - zeszyty Kaczora Donalda (no, chyba że akurat trafi się coś wyjątkowego), produkcje odbębnione na zamówienie (Dzieje Ciechocinka) lub po prostu słabe (RCK) itp. Najlepiej z uzasadnieniem.

Te pozycje, które się powtarzają u wielu jurorów wypadają z listy, a potem na to, co zostanie, głosuja czytelnicy.

Offline Jaszcząb

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #203 dnia: Styczeń 05, 2014, 01:45:52 pm »
O proszę. Jest i inny plebiscyt i inna lista wybrana przez redaktorów Esensji:

http://esensja.stopklatka.pl/komiks/konkursy/konkurs.html?id=262

Ten mi się bardziej podoba, bo załapał się tam mój komiks ;)

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #204 dnia: Styczeń 05, 2014, 01:53:23 pm »
O proszę. Jest i inny plebiscyt i inna lista wybrana przez redaktorów Esensji:

http://esensja.stopklatka.pl/komiks/konkursy/konkurs.html?id=262

O, fajnie że wybierając komiksy roku 2013 można głosować też na pozycje z 2012 roku, a nawet z 2010 (!), jak Latarnia.

Offline Jaszcząb

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #205 dnia: Styczeń 05, 2014, 01:59:06 pm »
O, fajnie że wybierając komiksy roku 2013 można głosować też na pozycje z 2012 roku, a nawet z 2010 (!), jak Latarnia.

Też to zauważyłem. Niezła wtopa :) Chyba wzięło się to stąd, że Esensja recenzowała te tytuły w 2013.

Offline Julek_

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #206 dnia: Styczeń 05, 2014, 02:14:05 pm »
Czekam na 12 stron hejtu


:/

Offline Jaszcząb

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #207 dnia: Styczeń 05, 2014, 02:33:25 pm »
Co ciekawe, tu też są "Opowieści z najdalszych przedmieść"...

Blaskowitz

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #208 dnia: Styczeń 05, 2014, 02:34:53 pm »
Czekam na 12 stron hejtu


:/
To ja może wspomnę, że dalej nie ma Daredevila.  :smile:
Czekam na trzeci plebiscyt!

Offline Death

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #209 dnia: Styczeń 05, 2014, 04:06:19 pm »

To ja może wspomnę, że dalej nie ma Daredevila.  :smile:
Czekam na trzeci plebiscyt!
A wiecie, że ja, niezbyt wielki fan trykotów, kupiłem sobie dwa dni temu tego Daredevila? I Long Halloween też. :smile:  Mam nadzieję, że po Trzech Królach przyjdą.
To ostatnia szansa dla superbohaterów. Więcej im nie dam. Jak będą fajne te komiksy, to może jeszcze coś superhero kiedyś kupię. A nuż zmienię jeszcze mój top 10 za 2013. Jestem otwarty na te dwa komiksy.  :smile:


Czekam na 12 stron hejtu
Ciężko nie hejtować. Komiks z 2010 roku w takim głosowaniu to żenada i już. I na tym można zamknąć hejt.

Ps. Przebolałem jakoś tego grudniowego Wita w Twoim top. :wink:

 

anything