trawa

Autor Wątek: Fantastyczna Czwórka  (Przeczytany 29167 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Fantastyczna Czwórka
« dnia: Lipiec 13, 2014, 02:24:53 pm »
"Niepojęte" i "Uzasadniona interwencja" - bardzo się cieszę, że przeczytałem te dwa tomy wydane w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Tak naprawdę historie są cztery, różniące się klimatem i zagadnieniami, które wysuwają się na pierwszy plan. Pięcioczęściowe "Niepojęte" jest magiczne, pełne bezwzględności i złych intencji Dooma oraz rodzicielskiej determinacji Richardsów. Potem dwie części "Piątego koła" - napisane z psychologicznym zacięciem, jasno dające do zrozumienia, że bycie dzieckiem superbohaterów to żadne komiksowe przelewki. Sześć zeszytów "Uzasadnionej interwencji" udanie próbuje przybliżyć problemy związane z ingerencją w sprawy państw "osieroconych" przez dyktatorów. Muszę przyznać, że z zaciekawieniem czytałem o tym, co działo się tutaj między członkami Fantastycznej Czwórki. Ostatnia, trzyczęściowa opowieść - nie wiem, czy miała jakiś osobny tytuł - jest elegijna, nadspodziewanie rzadko patetyczna, za to świetnie ukazująca dość skomplikowane relacje w zespole, przede wszystkim na linii Reed Richards - Ben Grimm. Nie znaczy to oczywiście, że w obu tych komiksach nie ma typowych dla mainstreamu uproszczeń, jednak generalnie nie przeszkadzają w osiągnięciu czytelniczej satysfakcji.
Na gwiazdę przekładów komiksów anglojęzycznych powoli wyrasta Marek Starosta, chociaż szkoda, że korekta nie wyłapała dużej gafy czyli "poddawania pod wątpliwość". Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - chcąc się upewnić, zacząłem sprawdzać i okazało się, że przez całe życie sam robiłem błąd - otóż nieprawidłowy jest również zwrot "poddawać w wątpliwość". Ten poprawny to "podawać w wątpliwość". :)

Offline burberry

Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2014, 03:24:43 pm »
Oba tomy FF w ramach WKKM to chyba najgorsze, co mnie w tej kolekcji spotkało (chociaż nie czytałem wszystkiego). Bardzo słabe komiksy, momentami wręcz zmuszałem się, żeby czytać dalej. Dodatkowo rysunki niezbyt zachęcały do lektury - wg mnie kompletnie nie pasujące do historii (może z innym, bardziej realistycznym rysownikiem, w nieco mroczniejszym klimacie ów cykl nabrałby innego wydźwięku i bardziej mnie do siebie przekonał). Jedyne co mi się podobało, to okładki (ale za styl rysunków i kolory, bo niektóre kompozycje również nie w moim klimacie).
Gdzieś na półce mam jakiś Mega Marvel czy Mega Komiks z Semica z FF w roli głównej, ale raczej już po niego nie sięgnę...
Bóg Cię kocha

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2014, 03:38:15 pm »
Ja trochę z innej beczki, ale w temacie Fantastycznych:

www.youtube.com/watch?v=ljbMaPdofB4   8)

Film ten powstał na początku lat 90' i nigdy nie doczekał się swojej oficjalnej premiery ani w kinach, ani na kasetach VHS, podobno gdy Fox zdobył prawa do ekranizacji F4 kazał zniszczyć wszystkie dostępne kopie oraz oryginalne klisze i taśmy z filmem. Film wyprodukowano we współpracy z USA i Niemcami, kosztował niecałe 1,5 miliona $. Za produkcje wziął się król filmów klasy b Roger Corman, na stołku reżysera zasiadł Olley Sassone, debiutant mający na końcie reżyserię kilku teledysków. Do dziś nie są znane przyczyny czemu film nie trafił do dystrybucji, jedna z najprawdopodobniejszych plotek głosi, że rozpoczęto produkcję tylko po to, by nie stracić praw do ekranizacji.

Co myślicie o tym filmie? Jak się on ma do komiksów? Jak się prezentuje na tle ekranizacji z roku 2005 i 2007?

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2014, 04:39:52 pm »
www.youtube.com/watch?v=ljbMaPdofB4   :cool:
Przymykając oko na niski budżet i bardzo tandetne efekty specjalne, mnie się ten film podobał. Aktorzy grający tu FF kupili mnie bardziej niż obsada późniejszych dwóch filmów. Ścieżka dźwiękowa też była w porządku. Ciekawe jak wyjdzie ten nadchodzący reboot. Nie zanosi się na to, aby w pełni oddawał ducha komiksu.

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2014, 05:33:43 pm »
Przymykając oko na niski budżet i bardzo tandetne efekty specjalne, mnie się ten film podobał. Aktorzy grający tu FF kupili mnie bardziej niż obsada późniejszych dwóch filmów. Ścieżka dźwiękowa też była w porządku. Ciekawe jak wyjdzie ten nadchodzący reboot. Nie zanosi się na to, aby w pełni oddawał ducha komiksu.

Ten film przez wiele lat był uważany przez filmowych maniaków za święty gral światka filmowego, jego kopie można było dostać jedynie na nielicznych giełdach, domowych wyprzedażach i pchlich targach w USA. Jeszcze kilka lat temu był praktycznie niedostępny w internetach. Całe szczęście, że ktoś poszedł po rozum do głowy i udostępnił to w necie za free.
Też uważam, że aktorów dobrano znacznie lepiej niż w wersji z 2005, klimat i fabuła jest również bliższa, bardziej kanoniczna względem pierwowzoru komiksowego. Tak w ogóle to mam wrażenie, że gdyby temu filmowi dano pożądniejszy budżet i lepszego reżysera to by z tego wyszło całkiem niezłe filmidło.

Co do reboota ad 2015 to szkoda gadać. Obsadzenie murzyna w roli Johnny'ego całkowicie zmienia sens i wymowę filmu względem tradycji i wartości jakie od lat lansują komiksy F4. Ten cały zabieg śmierdzi mi jakomś propagandą, polityczną poprawnością i lewacką "postępowością". Nie wróżę temu filmowi sukcesu.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 13, 2014, 05:48:02 pm »
Oba tomy FF w ramach WKKM to chyba najgorsze, co mnie w tej kolekcji spotkało (chociaż nie czytałem wszystkiego). Bardzo słabe komiksy, momentami wręcz zmuszałem się, żeby czytać dalej. Dodatkowo rysunki niezbyt zachęcały do lektury - wg mnie kompletnie nie pasujące do historii (może z innym, bardziej realistycznym rysownikiem, w nieco mroczniejszym klimacie ów cykl nabrałby innego wydźwięku i bardziej mnie do siebie przekonał). Jedyne co mi się podobało, to okładki (ale za styl rysunków i kolory, bo niektóre kompozycje również nie w moim klimacie).
Kurczę, naprawdę mamy dokładnie na odwrót, Filarecki. Rysunki również mi się podobały, a jedyna rzecz, którą bym skrytykował, to okładki. :)

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 13, 2014, 06:00:00 pm »
Jak dla mnie oba tomy o F4 w WKKM są spoko, ale dużo lepiej bawiłem się przy Uzasadnionej Interwencji, naprawdę interesowało mnie co kombinuje Reed i jak to się zakończy. Sam motyw państwa postdyktaturowego (istnieje takie słowo?!) i sytuacji w jakiej zostało postawione społeczeństwo był bardzo dobrze poprowadzony. Rysunki też bardziej mi podeszły. Czekam na więcej Fantastycznych nie tylko od Waida, może coś od Byrne'a albo Hickmana :).

Offline Garf

Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 13, 2014, 06:19:03 pm »
Ten film przez wiele lat był uważany przez filmowych maniaków za święty gral światka filmowego, jego kopie można było dostać jedynie na nielicznych giełdach, domowych wyprzedażach i pchlich targach w USA. Jeszcze kilka lat temu był praktycznie niedostępny w internetach. Całe szczęście, że ktoś poszedł po rozum do głowy i udostępnił to w necie za free.

No, nie przesadzajmy! Co najwyżej drugi w kolejności. NIC nie pobije "Star Wars Holiday Special"  :biggrin:

Co do reboota ad 2015 to szkoda gadać. Obsadzenie murzyna w roli Johnny'ego całkowicie zmienia sens i wymowę filmu względem tradycji i wartości jakie od lat lansują komiksy F4. Ten cały zabieg śmierdzi mi jakomś propagandą, polityczną poprawnością i lewacką "postępowością". Nie wróżę temu filmowi sukcesu.

Od rasizmu trzymam się tak daleko, jak to tylko możliwe, ale poważnie powątpiewam w celowość takich zabiegów, jak z Johnnym. Moim zdaniem to w gruncie rzeczy obelga dla Afroamerykanów, gdyż wygląda na to, że ciemnoskóra postać może być znacząca tylko, jeśli korzysta z tego, co wcześniej wypracował jej biały odpowiednik. To takie pójście na łatwiznę: zamiast stworzyć ciekawą Afroamerykańską postać, po prostu zmieńmy komuś kolor skóry. Tym bardziej rażące jest to w produkcji związanej z Marvelem, który zrobił dużo na rzecz wprowadzenia do komiksu przedstawicieli innych ras i udowodnił, że mogą być oni pełnowartościowymi bohaterami (Gabe Jones z "Howling Commando", Luke Cage, James Rhodes czy choćby związany bezpośrednio z FF Black Panther). Poza tym rodzi to pewne problemy logiczne: jeśli Johnny jest Murzynem, a Sue nie i są oni rodzeństwem, to mamy tu dość rzadki przypadek genetyczny...

Cytuj
Sam motyw państwa postdyktaturowego (istnieje takie słowo?!)

Na pewno istnieje słowo "posttotalitarne"  :wink:
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 13, 2014, 06:32:04 pm »
Tym bardziej rażące jest to w produkcji związanej z Marvelem, który zrobił dużo na rzecz wprowadzenia do komiksu przedstawicieli innych ras i udowodnił, że mogą być oni pełnowartościowymi bohaterami (Gabe Jones z "Howling Commando", Luke Cage, James Rhodes czy choćby związany bezpośrednio z FF Black Panther). Poza tym rodzi to pewne problemy logiczne: jeśli Johnny jest Murzynem, a Sue nie i są oni rodzeństwem, to mamy tu dość rzadki przypadek genetyczny...

Jakoś tak dziwnie jest z tymi murzynami w Stanach, bo najpierw się skarżą, że nie ma żadnych czarnoskórych superbohaterów, a potem, gdy takie DC, dla przykładu, tworzy imprint przeznaczony głównie dla czarnoskórych komiksiarzy - Milstone - to nikt tego nie chce czytać. Z tym filmem będzie dokładnie to samo.

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 13, 2014, 09:03:37 pm »
Dla mnie czarnoskóry Johnny śmierdzi rasizmem na kilometr - ewidentne nawiązanie do tego, że jest spalony od ognia... :-/

Jak wyjaśnili kwestię pokrewieństwa z Sue?

Offline AvengerGT

Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 13, 2014, 09:28:38 pm »
Jak wyjaśnili kwestię pokrewieństwa z Sue?
Ciekawe czy się w ogóle pofatygują. Z Heimdallem w Thorze chyba się nie certolili - jest i już. Chyba że jakoś to wyjaśnili, to przepraszam.

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 13, 2014, 10:55:09 pm »
Ciekawe czy się w ogóle pofatygują. Z Heimdallem w Thorze chyba się nie certolili - jest i już. Chyba że jakoś to wyjaśnili, to przepraszam.

Marvel powiedział wprost, że na Asgardzie tak jak i na Ziemi żyją ludzie różnego koloru skóry i tyle. Z resztą Hogun był azjatą i też nic się nie stało. W Człowieku ze Stali Perry White grany jest przez Morfeusza z Matrixa, a Jimmy Olsen to kobieta i jakoś to działało, bo było to zrobione z głową i z pomysłem.

W przypadku F4 ad 2015 ktoś ostro popłynął nie mając pojęcia chyba o fundamencie jakim jest model tradycyjnej rodziny lansowany w komiksach z Fantastycznymi. Jasne, że czarny Johnny może być przyszywanym albo przyrodnim bratem Sue, ale to i tak zmienia całkowicie kontekst całej idei jaka przyświecała komiksowi. Albo na Fox naciskały jakieś lewackie organizacje, albo jakiś "geniusz" od marketingu stwierdził, że skoro poprzednie filmy w tradycyjnym składzie nie wypaliły, to ten trzeba będzie jakoś urozmaicić, żeby wzbudzić zainteresowanie. Pytanie tylko, czy o takie zainteresowanie chodziło...

Offline Koalar

Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 14, 2014, 12:46:50 am »
W przypadku F4 ad 2015 ktoś ostro popłynął nie mając pojęcia chyba o fundamencie jakim jest model tradycyjnej rodziny lansowany w komiksach z Fantastycznymi.

Mógłbyś przybliżyć, jak rozumiesz pojęcie tradycyjnej rodziny i w czym się przejawia to lansowanie w komiksach o F4? Bo ja na angielskiej Wikipedii widzę tylko tyle:
Cytuj
Ever since their original 1961 introduction, the Fantastic Four have been portrayed as a somewhat dysfunctional, yet loving, family.

Obsadzenie murzyna w roli Johnny'ego całkowicie zmienia sens i wymowę filmu względem tradycji i wartości jakie od lat lansują komiksy F4.

Jakież to wartości?

Jasne, że czarny Johnny może być przyszywanym albo przyrodnim bratem Sue, ale to i tak zmienia całkowicie kontekst całej idei jaka przyświecała komiksowi.

Mogą też być (nie)zwykłym rodzeństwem.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Kamil Matusiak

  • Gość
Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 14, 2014, 10:18:08 am »
Mógłbyś przybliżyć, jak rozumiesz pojęcie tradycyjnej rodziny i w czym się przejawia to lansowanie w komiksach o F4?
Jakież to wartości?

Reed to mąż i ojciec, który pracuje (siedzi w laboratorium). Suzan to żona i matka, która dba o dom i pilnuje dzieci. Ben (starszy, bardziej rozgarnięty brat) i Johnny (młodszy, roztrzepany i narwany brat) są dziećmi/rodzeństwem. Do tego dochodzi relacja Sue - Johnny, gdzie Suzan nie tyle jako matka, ale przedewszystkim jako starsza siostra stara się chronić swojego młodszego brata i to ona ma u niego największy autorytet z racji ich pokrewieństwa.


Bo ja na angielskiej Wikipedii widzę tylko tyle:

Ta dysfunkcyjność pewnie wynika z posiadanych mocy i sytuacji jakie wynikają z ich wykorzystania, oraz z tego, że co jakiś czas muszą odpierać ataki Dooma albo jakiejś wrogo nastawionej kosmicznej cywilizacji.

Offline Koalar

Odp: Fantastyczna Czwórka
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 14, 2014, 10:57:03 am »
Reed to mąż i ojciec, który pracuje (siedzi w laboratorium). Suzan to żona i matka, która dba o dom i pilnuje dzieci. Ben (starszy, bardziej rozgarnięty brat) i Johnny (młodszy, roztrzepany i narwany brat) są dziećmi/rodzeństwem. Do tego dochodzi relacja Sue - Johnny, gdzie Suzan nie tyle jako matka, ale przedewszystkim jako starsza siostra stara się chronić swojego młodszego brata i to ona ma u niego największy autorytet z racji ich pokrewieństwa.

To nie bardzo widzę, jak te wartości się zmienią, jeśli brat będzie czarny i ewentualnie nie będzie rodzonym bratem.

A ocenę tej zmiany radziłbym wystawiać po obejrzeniu filmu.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

 

anything