trawa

Autor Wątek: Komiksy o Holokauście  (Przeczytany 4367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline winckler

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 460
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Komiksy o Holokauście
« dnia: Styczeń 26, 2016, 08:39:13 am »
Na fali premiery nowego tytułu - "Drugiego pokolenia" Michela Kichki - i podbudowany faktem, ze 2016 będzie rokiem wznowienia "Mausa" zdecydowałem się na założenie wątku o ważnej dla całej komiksowej rodziny grupie utworów związanych z Holocaustem.
Zmiażdżony filmem László Nemesa "Syn Szawła" naruszyłem porządek czytania i prowadzony przemyśleniami dni ostatnich z nowości przysłanych ostatnio komiksowi Kichki dałem pierwszeństwo. Uczucia nie są tak burzliwe, jak po wspomnianym seansie filmowym, co nie jest dziwne: Nemes miesza łączy techniki operatorskie właściwe horrorowi z naturalistyczną stylizacją, by opowiedzieć o życiu więźniów
Spoiler: pokaż
przydzielonych do Sonderkommando
, czyniąc ze swego filmu naprawdę dramatyczne doświadczenie dla widza; Kichka rozlicza się  z dystansu z osobistym doświadczeniem dziedziczenia pamięci w rytmie niespiesznej narracji, więc trudno przy tak odmiennych intencjach zarzucać mniejszą intensywność wrażeń w przypadku komiksu. Nie jest zresztą tak, że komiks nie robi wrażenia, zwłaszcza gdy w drugiej połowie albumu, w części poświęconej bratu, pewne wątki refleksji zaczynają biec równocześnie, a doświadczenia drugiego pokolenia faktycznie prowadzą
Spoiler: pokaż
do dramatycznych rozwiązań
. Zastanawiam się jednak nad komiksowością tego albumu, czy inaczej nad koniecznością tego medium dla tej konkretnej historii. W epilogu autor opowiada
Spoiler: pokaż
dzieje powstania swej książki i przyznaje, ze najpierw napisał wspomnienie, po czym zastanawiał się, czy łączyć je z obrazami
. Mi pytanie o tę zależność towarzyszyło podczas całej lektury, więc chyba nie do końca udał się zabieg ukomiksowienia narracji.
Nie zmienia to zachwytu nad poszczególnymi rozstrzygnięciami kompozycyjnymi (plansze takie jak ta na stronie 32.
Spoiler: pokaż
z historią rodziny mamy bohatera, czy relacja między bałwankami i wcielonymi w nie doświadczeniami
ze stron 24 i 25, plansza, na której pokazana jest scena doręczenia listu Charliego na stronie 66., albo świetne kadry-puenty jak ostatni na s. 22
Spoiler: pokaż
z dzienniczkiem Michela podstawianym pod nos Hitlerowi
) i uznania dla bardzo trudnego projektu autobiograficznego. Myślę jednak o tych miejscach, gdzie inwencji nie starczyło, by postawić komiksową "kropkę nad i" (miejscach takich jak w scenie opowieści ojca
Spoiler: pokaż
o własnych losach podczas sziwy dla Charliego
na s. 60-61, czy
Spoiler: pokaż
pogrzebu Tango
na s. 98., które umiem sobie wyjaśniać w myśl poetyki (tak, jak ją rozumiem) picturebookow, czy innych miejscach, gdzie poszczególne kadry pełnią w moim odczuciu wyłącznie rolę ilustracji dla wspomnieniowej narracji (pierwsze dwa kadry na s. 37., pierwszy kadr na s. 56,  kadry na s. 104.). To zmusza mnie do pytania o to, czy komiks jest medium tak samo koniecznym dla historii Kichki jak film dla narracji Nemesa. I chyba liczę na to, że ktoś mnie przekona, że tak właśnie jest.   
„Wszelkie zbieranie jest konserwatywne".

„I absolutnie nie piszę tego złośliwie, tylko tak to obiektywnie wygląda z mojego puntu widzenia".

Offline absolutnie

Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2016, 01:16:44 pm »
Przyznam, że jak na przykładowej planszy widzę zdanie "Moja rodzina zamieniła się w popiół, uniesiony przez zły wiatr historii", to przypomina mi sie Tadeusz Różewicz, który wiedział, że nie należy używać wątpliwych środków poetyckich do opisywania niewątpliwych potworności i rezygnuję z zakupu tego komiksu.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline winckler

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 460
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2016, 02:49:58 pm »
Kichka nie jest poetą pokroju Rożewicza, fakt, ale i nasz twórca przecież z pytania o możliwość pisania poezji po Auschwiz nie rozstrzyga przez złamanie pióra. Wątpliwe momentami poetyzowanie i stylizacje autora "Drugiego pokolenia" są jednak interesujące właśnie przez to, jakich prób chwyta się on by opisać swoje doświadczenia tylko pośrednio przecież zakorzenione w Zagładzie (im dalej od terroru o łaskawe formuły poetyckie łatwiej chyba). Drugie i kolejne pokolenia znają już historię zapośredniczoną, tym samym ich poszukiwania nowych (dla nich) sposobów formatowania tego doświadczenia pozwalają chyba na tego rodzaju ckliwe "poetyzowanie". Estetycznie może to być trudne do przełknięcia, ale u Kichki są i plansze mniej patetyczne, a bardziej ironiczne (na następnej stronie po tej przywołanej przez Ciebie refleksja o koszmarach zostaje skontrowana przyjemnym snem, w którym
Spoiler: pokaż
tata-szeryf trzyma pod kluczem w areszcie miotającego się Hitlera
). Ja też konwencjonalnie sentymentalne fragmenty darzę w tym komiksie mniejszą estymą, podobnie jak zapowiadaną już w tytule gotowość, by się wpisywać w socjologiczne diagnozy. Nie jest to jednak, wydaje mi się, strategia konsekwentna, dlatego warto tej książce (przy okazji) dać szansę.   
„Wszelkie zbieranie jest konserwatywne".

„I absolutnie nie piszę tego złośliwie, tylko tak to obiektywnie wygląda z mojego puntu widzenia".

Offline opall

Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2016, 10:20:43 pm »
... i podbudowany faktem, ze 2016 będzie rokiem wznowienia "Mausa" ...


Czy można coś więcej na ten temat?
To już rozumiem skąd te pierwsze egzemplarze na allegro.

EDIT: @down właśnie o datę mi chodziło, bo już byłem bliski zakupu anglojęzycznej wersji.
Wiadomo w jakich wersjach będzie wznowieni? Tzn. czy będzie wersja kolekcjonerska ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2016, 10:41:07 pm wysłana przez opall »

Offline Julek_

Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2016, 10:35:08 pm »
Co więcej. WK potwierdziło oficjalnie 4 komiksy Spiegelmana (o których mowa była już w zeszłym roku) w tym "Mausa". Data wydania - nieznana.

Offline adro

Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2016, 01:27:42 pm »
ciekawe czy prawda o shoah zostanie kiedys rozpowszechniona  w spoleczenstwach tzw zachodu  :biggrin:
Btw teraz beda krecic filmy o biednych czlonkach sonderkommand  :sad:
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Julek_

Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2016, 06:05:53 pm »
ciekawe czy prawda o shoah zostanie kiedys rozpowszechniona  w spoleczenstwach tzw zachodu  :biggrin:
Btw teraz beda krecic filmy o biednych czlonkach sonderkommand  :sad:
pzdr

Albo, nie daj Bóg, pisać książki albo robić komiksy! Ja myślę, że takiego Borowskiego to winno się wyrzucić ze szkolnego kanonu i wpisać na indeks, bo opowiada o "biednym członku sonderkommanda", co to lał muzułmanów i pracował przy rozładunku na rampie.

Offline adro

Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2016, 06:40:17 pm »
poczytaj o sonderkommandach  i nie kompromituj sie  :razz:
pzdr
ps czekam na film o grupach finansowych, ktore wspieraly hitlera no i ciekawe, czy ktos zrobi komiks o amerykanskich Zydach, ktorzy byli bardzo "goscinni" dla swoich biedniejszych ziomkow z Europy
moze kiedys doczekam sie komiksu o zydowskich kolaborantach, ktorzy wydawali swoich gestapowcom 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2016, 06:44:31 pm wysłana przez adro »
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Julek_

Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 27, 2016, 08:15:02 pm »
Oj Adro, Adro, Adro... Po co ja w ogóle to napisałem. Idę poczytać o sonderkommandach i spróbuje się już nie kompromitować.

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 27, 2016, 08:23:02 pm »
W życiu czasem zdarza się i tak, że bliżsi i dalsi znajomi spotykają się kulturalnie pogadać to są spore szansę, że między nimi pojawi się zawsze jeden, który zamiast rozmawiać bo dyskurs jest przyjemną rozrywką, będzie puszczał bąki i z nich rechotał jak wieprz. Ot, taki jego wkład w spotkanie towarzyskie.

Tak mniej więcej widzę wtręty powyżej, te zakończone ''pzdr''.
perły przed wieprze

Offline Nawimar

Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 27, 2016, 09:48:52 pm »
Nie jest nigdzie powiedziane, że na forum (tym i każdym innym) zawsze musi być miło i przyjemnie, a produkcja gazów jelitowych winna ograniczać się tylko i wyłącznie do wąskiego grona schlebiających sobie znajomków. Komiksów o Holokauście jest już pełno. W większości raczej średniej klasy i niewiele wnoszących do ogólnie mocno już wyeksploatowanego tematu. Natomiast komiks o kulisach funkcjonowania tzw. przedsiębiorstwa Holokaust zapewne miałby szansę powalczyć o status utworu unikalnego (oczywiście w zależności od jakości wykonania), a przy okazji autentycznie kontrowersyjnego. I to nie tylko z pozoru (czyt. podejmującego tematykę, która już dawno wyzuto ze znamion kontrowersyjności) jak ma to miejsce w przypadku często wątpliwej klasy dziełek oklaskiwanych przez różnej maści salonowców. Tyle, że zapewne tego typu komiks niestety nie powstanie. Już bowiem widzę całą masę pozwów, którymi potencjalni autorzy zostaliby zarzuceni po przysłowiowe kokardki. Mówi się trudno.

Offline adro

Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 27, 2016, 09:52:39 pm »
No dobra faktycznie sorki za te kompromitujesz sie, brzydka zagrywka :biggrin: . Wkurza mnie tylko, ze artysci umieszczaja pewne tresci bez odpowiedniego kontekstu. Za chwile okaze sie, ze Niemcy tez wykonywali tylko rozkazy i w ogole to mieli wyrzuty sumienia i byli spoko ludzmi, mieli rodziny, kochali swoje dzieci itp. Takie relatywizowanie rzeczywistosci najbardziej mnie denerwuje. Borowski nic nie upiekszal, brutalnie przedstawial obozowa rzeczywistosc. Taki "ludzki" koles z Sonderkommanda zafalszowuje rzeczywistosc, bo prawda byla taka, ze sonderkommanda tworzyli Niemcy i proces likwidacji calych narodowsci byl przez nich nadzorowany i wykonywany. Sama nazwa Sonderkommando nie odnosi sie tylko do grup, ktore przymuszano do brudnej roboty. Tworzenie takiej czastkowej rzeczywistosci jest potwornie szkodliwe i o to mi chodzi. Poza tym przymuszeni czlonkowie komand liczyli na to, ze dzieki tej dzialalnosci ocala swoje zycia, zdarzaly sie bunty sonderkomand. Mowie to sa sprawy bardzo zlozone i nie powinno sie tego upraszczac
jeszcze raz przepraszam Julek
Postu Kuby G nie bede nawet komentowal, bo jest ponizej poziomu kloaki, ale to juz chyba wie sam Kuba G
pzdr 
ps dzieki Nawimar za jak zwykle ciekawy wpis  :razz: mam nadzieje, ze kiedys doczekamy sie uczciwego portretu shoah 
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 27, 2016, 10:07:08 pm »
różnej maści salonowców

Ach, ta cudowna nowomowa ludzi klonów, którzy zawsze mówią jezykiem "ctrl + c ctrl + v". Serio, cała ta polemika byłaby autentycznie fajna gdyby nie stosowała tych komicznych formułek.

Postu Kuby G nie bede nawet komentowal, bo jest ponizej poziomu kloaki, ale to juz chyba wie sam Kuba G
pzdr 

Jesteś śmieszny, "nie będę komentował więc skomentuję", serio, tak ładnie złożone zdania, taka piękna polszczyzna ale wszystko kulawe i z wartościowe jak strzał w kolano z uśmiechem na ustach.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2016, 10:10:56 pm wysłana przez kuba g »
perły przed wieprze

Offline Nawimar

Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2016, 10:08:13 pm »
Adro: "mam nadzieje, ze kiedys doczekamy sie uczciwego portretu shoah"
 
Oby. Chociaż nie zdziwię się jeśli prędzej doczekamy się co najmniej kilku produkcyjniaków (rzecz jasna obficie obcmokiwanych przez różnych medialnych tuzów i nagradzanych czym się tylko da) w których winnym Holokaustu będzie tajemniczy naród o nazwie "naziści" (nie żadni tam Niemcy) oraz pewna kato-faszystowska nacja zamieszkująca obszar zwany w terminologii carskiej administracji jak "Priwislinskij kraj". No bo tak przecież wypada...
 
Kuba G: "wszystko kulawe i z wartościowe jak strzał w kolano z uśmiechem na ustach"
 
Widzę, że tradycyjnie starasz się być "merytoryczny". To bardzo cieszy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2016, 10:14:15 pm wysłana przez Nawimar »

Offline Julek_

Odp: Komiksy o Holokauście
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2016, 10:15:18 pm »
Bardzo żałuje, że w tak ciekawie sformułowanym przez autora temacie dyskusja schodzi na takie rejony. Mam nadzieję, że Winckler nie zrazi się do forum, bo jak na razie poruszył kilka bardzo ciekaw wątków tu i ówdzie dzieląc się swoimi przemyśleniami. Miła odmiana po Bazyliszku i jemu podobnych.

A ja ze swojej strony odpuszczam sobie dyskusję tutaj.

 

anything