Autor Wątek: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych  (Przeczytany 53041 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 08, 2016, 07:32:32 am »
Te komentarze na okładce Ziemca i Magierowskiego to chyba takie dodatkowe, zawoalowane nawiązanie do PRL-u:) Pan Krzysztof nawet coś wspomina o propagandzie.
Hmm... To są światopoglądowi kumple TK. Przynajmniej sądząc po jego Ostatniej Rzeczpospolitej.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline wilk

Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 10, 2016, 07:56:10 pm »
Jestem z pokolenia Komiksu-Fantastyki, Orbity i innych komiksów z końcówki lat 80. Z oczywistych względów nie czytałem Relaxu wtedy, gdy się ukazywał. Także później nie miałem okazji przeczytać tego magazynu więc komiksy z antologii Egmontu czytałem po raz pierwszy.

W większości czuć, że to ramotki i sposób prowadzenia historii nie jest najlepszy. Zwraca uwagę zbyt szybkie prowadzenie akcji co powoduje uczucie chaosu. Tak jest i w Czarnej róży i w Tajemnicy Kipu. Gdyby te historie rozpisać na co najmniej dwa razy większej ilości plansz to efekt byłby z pewnością lepszy. Czasem jest też zabawnie. Chyba raczej niezamierzenie. W Najdłuższej podróży Azjata Sato musi być żółty. Naprawdę żółty, jak cytryna albo okładka tego komiksu, żeby nie było wątpliwości z kim mamy do czynienia. :smile: Poza tym rysunkowo to też nie jest najwyższy poziom Rosińskiego (oprócz Pojedynku, ale to na kilometr zalatuje Moebiusem) i Polcha. U Rosińskiego widać jednak już komiksowy dryg do świetnej reżyserii plansz. 

Mimo wszystko jestem zadowolony z zakupu i zapewne kupię kolejne części. Wspomniany Pojedynek to na przykład bardzo fajny short. Jak dla mnie najlepszy w albumie. Miło, że Egmont zdecydował się wydać tę antologię - stawiam mu ogromne kakao! :biggrin:

Offline nexus6

Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 10, 2016, 08:21:13 pm »
A mi właśnie bardziej odpowiada zwięzłe, skondensowane prowadzenie narracji typowe dla polskich komiksów z tamtych lat. Współczesne, zwłaszcza amerykańskie są tak naracyjnie rozwodnione - tak jakby autorzy cierpieli na deficyt pomysłów i zapełniali strony jakimiś drugorzednymi pierdołami. 

Offline graves

Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 10, 2016, 10:18:30 pm »
Dzisiaj dotarł do mnie zamówiony tom.
Na pewno na bieżąco w odcinkach inaczej czytało się te opowieści.
Wydanie super, chociaż żałuję, że zawarto w nim również opowieści, które miały już swoje albumowe wydania, jak "Czarna róża", "Najdłuższa podróż" lub "Orient Men". To jest tak niewiele stron z tak bogatego zbioru do wyboru, że można było pokazać same rzeczy, które poza "Relaxem" nie miały jeszcze okazji zaistnieć. Te "powtórzone" już z innych wydań mogły się znaleźć w kolejnych edycjach, o ile nastąpią (a mam taką nadzieję).
"Relax" to pismo mojego dzieciństwa. Znałem je zanim jeszcze umiałem czytać...
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Mefisto76

Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 11, 2016, 02:49:00 pm »
...które miały już swoje albumowe wydania, jak (...) "Najdłuższa podróż"...

Z tym "albumem", w którym pojawiły się czarno-żółta "Najdłuższa Podróż" i "Vahanara", to jednak posunąłeś się za daleko :)
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

Offline Holsten

Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 11, 2016, 04:06:28 pm »
Miejmy nadzieję, że pomysł będzie kontynuowany.

Offline anx239

  • Terminator
  • **
  • Wiadomości: 162
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • "More human than human" is our motto.
Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 11, 2016, 04:47:27 pm »
Miejmy nadzieję, że pomysł będzie kontynuowany.
O tak, i Vahanara w kolorze na A4  :cool:
Mam to słynne żółte wydanie wraz z Najdłuższą Podróżą.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." - Roy Batty

Offline xetras

  • Służący
  • **
  • Wiadomości: 84
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • A priori z zasady jak ?
Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 12, 2016, 01:34:13 pm »
Wspaniale, że teraz można wybierać i przebierać w dobrych jakościowo papierach do druku, którego ilość jest ograniczana jedynie rozsądnym zapotrzebowaniem wydawcy :)
Wtedy, kiedy "Relax" przestał być regularnym periodykiem, jakoś straciłem serce do tych wydań magazynu po około 30-ym.
Wtedy uwielbiałem literaturę SF a niedługo później również drugi obieg czyli bezdebitowe poza cenzuralne woluminy.

A "Bionik Jaga" rozgrywała się w dość upiornej scenerii- będę bronił tej krótkiej serii ( chyba 4 epizody).
Relax z trudem kończył te odcinkowe historie, na które już zawarł umowy z autorami.
Teraz widać z perspektywy czasu, że redakcja mocno upychała te rysunki, żeby miejsce na planszach zwolnić na kolejną opowieść . A po zamknięciu magazynu wychodziły te zbiorki na żółto- szarym kryzysowo- koszmarnym papierze, których nie zamierzałem kupować. Były to mini antologie bez ładu i składu.
Ciekawsze było życie towarzyskie- przełom podstawówki oraz początek liceum :)
"Brzdęśniało już  ślimonne prztowie / Wyrło i warło się w gulbieży
[...]
Zmimszałe ćwiły borogowie / I rcie grdypały z mrzerzy."
[prz. wierszyka "Jabberwocky" z: "O tym co Alicja ujrzała po drugiej stronie lustra", Tłumacz - Stanisław Barańczak]

Offline graves

Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 16, 2016, 10:50:22 pm »
Skończyłem czytać Antologię.
Fajnie się bawiłem przypominając sobie po tylu latach ponownie te komiksy.
Do tego stopnia mnie to wkręciło, że wyciągnąłem swoje oryginalne magazyny i przeglądałem jak to teraz wygląda w nowym wydaniu.
Jak wiadomo największe zmiany (co było już w tym temacie opisywane) dotyczą "Dziewięciu z nieba". Dodano teraz więcej niż stronę przez co nie tylko zmieniła się nieco ta opowieść, co jeszcze zmieniła się kompozycja stron.
Ciekawi mnie też "Ludziom trzeba wierzyć". wedłu "Antologii" scenariusz wykonał Sławomir Majewski, tymczasem w oryginalnym wydaniu widnieje "Chlebowski".
Do tego stopnia mnie to zaciekawiło, że zacząłem robić własny dokładny spis oryginalnych Relaxów (wg tego co posiadam) oraz sprawdzając na stronie "Relaxu". Jak skończę, to umieszczę (tak jak poprzednio ALFA) w pliku excel.


Zgodnie z obietnicą umieszczam swój spis.
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2016, 10:32:15 pm wysłana przez graves »
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline starcek

Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 21, 2016, 12:58:35 pm »
Szacun za spis. Tylko go zahasłuj, bo teraz chyba każdy może zmieniać..

Antologię pochłonąłem przez jeden wieczór, zadowolony, że w końcu komiksy trafiły na porządny papier.
Żeby jeszcze format był niczym z wydawnictwa Scream, to byłoby cudnie.

Ewidentnie zostawiono już materiał na tom drugi (brak np. niektórych komiksów Szyszki), a ponowna lektura skłania do refleksji, że nieporadnym rysunkom nawet dobry papier nie pomoże. Ciekawe, że w oderwaniu od propagandowej papki, którą był nasycony Relax, aż tak źle nie odebrałem słusznych ideowo komiksów Wróblewskiego.
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2016, 01:09:02 pm wysłana przez starcek »
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline graves

Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 21, 2016, 05:09:06 pm »
Szacun za spis. Tylko go zahasłuj, bo teraz chyba każdy może zmieniać..
Bo to plik tworzony wspólnie przez ludzi z tego forum. Nie ja go zresztą zakładałem. Dorzucam jedynie dla innych czasami coś od siebie. Na tym to polega. Jak ktoś coś zmieni - to trudno, jak w Wikipedii. Mam kopię na dysku z okładkami.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline xetras

  • Służący
  • **
  • Wiadomości: 84
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • A priori z zasady jak ?
Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 18, 2017, 01:06:36 pm »
Na ostatniej planszy "Najdłuższej podróży" wraz z autografem Rosińskiego jest liczba 71.
O ile to rocznik to dobry- tym większą wszechstronność widać u grafika.

Wiem też , czemu Relax przestał mnie  interesować od 79 roku ( po numerze 23)
24 do 31 pewnie  miały wyjść jeszcze w 79 a opóźniły się o 2 lata i kupowałem je bez przekonania.

Musiały widocznie być na gorszym papierze i użyto gorszych farb w druku.
Brak barw w "Tajemnicy Kipu" ( różni się zwłaszcza nasycenie  barw podstawowych w cz. 1 od cz. 2)
Antologia to dobitnie pokazuje.

Film, literatura, muzyka robiły się poza tym coraz ciekawsze wtedy (po słabiźnie i nudzie lat 74-78).

« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2017, 02:56:29 pm wysłana przez xetras »
"Brzdęśniało już  ślimonne prztowie / Wyrło i warło się w gulbieży
[...]
Zmimszałe ćwiły borogowie / I rcie grdypały z mrzerzy."
[prz. wierszyka "Jabberwocky" z: "O tym co Alicja ujrzała po drugiej stronie lustra", Tłumacz - Stanisław Barańczak]

Offline anx239

  • Terminator
  • **
  • Wiadomości: 162
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • "More human than human" is our motto.
Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 01, 2017, 04:41:43 pm »
Skoro już wiemy, że będzie drugi tom antologii RELAX to podam swoje propozycje. Może ktoś z Egmontu to przeczyta  :wink:

Chętnie bym zobaczył coś pana (najlepiej wszystko) Parzydło, np. "Na tropie trójnożnych" (Relax 13), "Świat obłąkanych automatów" (Relax 14) i KONIECZNIE "Nie był kosmitą, a jednak..." (Relax 16).

Także coś pana Christy, np. "Zamach na Milusia" (Relax 14).

No i musi być Vahanara (od numeru 16 Relax), jak nie będzie to się obrażę  :evil: .

Także "Wywiadowca XX wieku" chętnie bym zobaczył.


W sumie jako, że jest to antologia RELAXu to powinien się także znaleźć Thorgal - ale z drugiej strony czy jest jakikolwiek komiksiarz w Polsce, który by nie widział Thorgala...
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." - Roy Batty

Offline graves

Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 01, 2017, 10:11:47 pm »
Chętnie bym zobaczył coś pana (najlepiej wszystko) Parzydło, np. "Na tropie trójnożnych" (Relax 13), "Świat obłąkanych automatów" (Relax 14) i KONIECZNIE "Nie był kosmitą, a jednak..." (Relax 16).
Najsensowniej całą serie "Opowieści nie z tej ziemi". Zamieszczanie poszczególnych epizodów jest bez sensu.

Także coś pana Christy, np. "Zamach na Milusia" (Relax 14).
A to by była strata miejsca. Całość można kupić w albumie.

No i musi być Vahanara (od numeru 16 Relax), jak nie będzie to się obrażę  :evil: .
Także "Wywiadowca XX wieku" chętnie bym zobaczył.
W sumie też już to wszystko wyszło oddzielnie. Wolałbym najpierw coś, czego nie było jeszcze drukiem poza Relaxem.

W sumie jako, że jest to antologia RELAXu to powinien się także znaleźć Thorgal - ale z drugiej strony czy jest jakikolwiek komiksiarz w Polsce, który by nie widział Thorgala...
W sumie to by było bez najmniejszego sensu.

To moje typy do Antologii nr 2:
Bionik Jaga cz.1: Ruby   Roczek   Karmowski   5
Bionik Jaga cz.2: Szklana śmierć   Roczek   Karmowski   4
Bionik Jaga cz.3: Profesor Halong   Roczek   Karmowski   5
Bionik Jaga cz.4: Fabryka sobowtórów   Roczek   Karmowski   5
Opowieści nie z tej Ziemi 1: Odkrycie x, y, z   Stefan Wejnfeld   Witold Parzydło   6
Opowieści nie z tej Ziemi 2: Na tropie trójnożnych   Stefan Wejnfeld   Witold Parzydło   6
Opowieści nie z tej Ziemi 3: Świat obłąkanych automatów   Stefan Wejnfeld   Witold Parzydło   5
Opowieści nie z tej Ziemi 4: Komendant Bodajć nie wrócił   Stefan Wejnfeld   Witold Parzydło   4
Opowieści nie z tej Ziemi 5: Nie był kosmitą, a jednak…   Stefan Wejnfeld   Witold Parzydło   6
Opowieści nie z tej Ziemi 6: Papuzia planeta   Stefan Wejnfeld   Witold Parzydło   5
Pięć kroków wstecz cz.1   Chmurowa   Marek Szyszko   4
Pięć kroków wstecz cz.2: Wolta   Chmurowa   Marek Szyszko   5
Początki Państwa Polskiego 1: Poselstwo do Gniezna   Leszek Moczulski   Szymon Kobyliński   5
Początki Państwa Polskiego 2: Do grodu Kraka   Leszek Moczulski   Szymon Kobyliński   6
Początki Państwa Polskiego 3: Klęska wikingów   Leszek Moczulski   Grzegorz Rosiński   7
Początki Państwa Polskiego 4: Zasadzka   Leszek Moczulski   Grzegorz Rosiński   8
Początki Państwa Polskiego 5: Bolesławowe słupy   Leszek Moczulski   Grzegorz Rosiński   6
Początki Państwa Polskiego 6: Zdrada   Leszek Moczulski   Grzegorz Rosiński   6
Początki Państwa Polskiego 7: Na surowym korzeniu   Leszek Moczulski   Marek Szyszko   6
Skrzydła   Osęka   Bogusław Pawłowski   6
Ślad wiedzie w przeszłość cz.1: Podejrzenia   Chmielewski   Jerzy Wróblewski   6
Ślad wiedzie w przeszłość cz.2: Dziwni turyści   Chmielewski   Jerzy Wróblewski   6
Ślad wiedzie w przeszłość cz.3: Gra rozpoczęta…   Chmielewski   Jerzy Wróblewski   5
Ślad wiedzie w przeszłość cz.4: Tajemnica uroczyska Ostrowie   Chmielewski   Jerzy Wróblewski   5
Ziemniaki i król   Kazanecki   Witold Parzydło   3
Bajka dla dorosłych 3: Bajka o Izobeldzie i Rozariuszu   Janusz Christa   Janusz Christa   2
Bajka dla dorosłych 4: Bajka o Kapciuchu Wykidajle   Janusz Christa   Janusz Christa   2
Bajka dla dorosłych 5: Bajka o Królewnie i Krasnoludkach   Janusz Christa   Janusz Christa   1,5
Bajka dla dorosłych 6: Bajka o Śpiącej Królewnie   Janusz Christa   Janusz Christa   2
Bajka dla dorosłych 7: Bajka o Inspektorze Nadzoru Budowlanego   Janusz Christa   Janusz Christa   2
Bajka dla dorosłych 8: Bajka o Balduranie i Sobieradku   Janusz Christa   Janusz Christa   2
Bajka dla dorosłych 9: Bajka o Młodzieńcu i Tajemniczej Nieznajomej   Janusz Christa   Janusz Christa   2
Bajka dla dorosłych 10: Bajka o Obelli i czarowniku Hokusie   Janusz Christa   Janusz Christa   2

Konus cz.1: Wielka szansa   Szwed   Marek Szyszko   4
Konus cz.2: Pierwsze Kyu   Szwed   Marek Szyszko   4
Konus cz.3: Satysfakcja   Szwed   Marek Szyszko   4

W pierwszej Antologii były tylko dwa odcinki "Bajki". Jeśli teraz też zamieszczone zostaną dwa (3 i 4) - to w sumie mamy 150 stron - czyli tyle ile zawierała pierwsza antologia. I mamy wszystkich wymienionych autorów ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2017, 10:31:17 pm wysłana przez graves »
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Zamorano

Odp: Relax - Antologia Opowieści Rysunkowych
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 02, 2017, 10:48:58 am »
"Ślad wiedzie w przeszłość" to jest o tym jak grupka wczesnonastoletnich harcerzy (albo to był jeden harcerz?) cofnęła się w czasie do wieków średnich w Krakowie?
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

 

anything