Autor Wątek: Obniżki cen komiksów  (Przeczytany 17516 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anakin

Obniżki cen komiksów
« dnia: Marzec 29, 2009, 12:18:53 pm »
W trakcie i po WSK kilka razy spotkałem się z czyjąś opinią, ze komisy są za drogie. Ale nie drogie w ogóle, tylko za drogie w stosunku do ceny na okładce, czyli inaczej mówiąc - że obniżka ceny jest za mała.

Przykłąd:  starcek z komentarzy na wp.pl (http://ksiazki.wp.pl/id,81595,size,1,galeria.html)
"wydawcy w wiekszosci znizkami nie zaskoczyli, w internetowych sklepach kupowac mozna jeszcze taniej."

W CK i sklepie Gildii bez probelmu mozna kupic nowe albumy ze znizka 25%. Może to jest tendencja, do której warto się dopasować? Podnosimy ceny wszystkich komiksów o 33% a nastepnie dajemy 25% znizki (wbrew pierwszemu wrażeniu wychodzi na to samo).

Może ceny okładkowe nowych komiksów (mówię o standartowym albumie A4 48 stron) powinny wynosić nie około 30 zł, ale 40zł, a po obniżce 25% dałoby się kupić za 30 zł. Mistrzowie powinni kosztować 130-200 (po obniżce 100-150)

Oczywiście wtedy obniżka dotyczyłaby tylko klientów kupujących u wydawcy i w sklepach komiksowych - klienci np. empików mieliby cenę okładkową (pytanie, czy by wtedy coś kupili).
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2009, 08:49:25 am wysłana przez anakin »

Offline bąbielek

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2009, 12:37:57 pm »
W trakcie spotkania z Mroją Maciek Pietrasik rzucił "No, ale nie oszukujmy się, kto z państwa kupuje komiksy zupełnie bez zniżki", nikt ręki nie podniósł.

Bo to tak jest, że te ceny na okładkach dla obeznanych czytelników to fikcja... ta cena musi taka być, by hurtownia jedna i druga miały swoją marżę i tak dalej.

Aha - a na Motywie zrobiłem adekwatną sondę. Po prawej szukajcie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2009, 03:25:24 pm wysłana przez bąbielek »

Klick me up, klick me down.

Offline freshmaker

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2009, 02:39:46 pm »
ceny będą tak długo rosły dopóki klienci będą chcieli płacić za komiksy. ja już w tej chwili często rezygnuję z zakupu w przypadku abstrakcyjnych cen. i nie mówię tu bynajmniej o integralach, bo te paradoksalnie są opłacalne.

z drugiej strony nie podejrzewam wydawców o skok na kasę. komiks nie jest dobrem podstawowym i zbytnio windując ceny mogą stracić klientów. ja widzę raczej tendencję odwrotną - szukanie sposobu na obniżenie ceny przez np. zmniejszenie formatu i w miare stałe ceny "hitów" typu hellboy.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline MrE

  • Młodszy Terminator
  • **
  • Wiadomości: 122
  • Total likes: 0
  • no donnie, these men are Comics Fans
Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 29, 2009, 02:58:15 pm »
trzeba powiedzieć że komiksy stopniowo od 2002 roku rosną w góre ;-), mam ciągle nadzieje że zaczną spadać, ale wydaje mi się że to złudne marzenia :doubt:
I'm a master for these cookies

Offline freshmaker

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 29, 2009, 03:12:50 pm »
dlaczego miałyby zacząć spadać? ma rynku polskich wydawców nie ma specjalnie konkurencji.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline bąbielek

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 29, 2009, 03:14:46 pm »
Powiem inaczej - dlaczego miałyby nie rosnąć? Inflacja... kursy walut... itede, itepe...

Klick me up, klick me down.

Offline MrE

  • Młodszy Terminator
  • **
  • Wiadomości: 122
  • Total likes: 0
  • no donnie, these men are Comics Fans
Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 29, 2009, 03:37:15 pm »
dlaczego miałyby zacząć spadać? ma rynku polskich wydawców nie ma specjalnie konkurencji.
by zachęcić nowych czytelników do kupowania komiksów :roll:
I'm a master for these cookies

Offline graves

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2009, 05:36:02 pm »
by zachęcić nowych czytelników do kupowania komiksów :roll:
Brzmi jak "praca u podstaw". Nie te czasy.  :lol:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Spider_Jerusalem

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 142
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Misanthropic syndrome
Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 29, 2009, 05:55:23 pm »
Ja na przykład nie potrafię sobie wyobrazić zeby komiksy były jeszcze droższe.
Obecne ceny są graniczne. Wyobrażacie sobie taki From hell za dwie stówy albo Eden za 30 zł
To juz byłby koszmar jakiś :evil:

Offline donTomaszek

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 29, 2009, 05:57:31 pm »
Ja osobiscie uwazam, ze trend kupowania wydan oryginalnych (przynajmniej komiksow amerykanskich i kazdych anglojezycznych) zamiast rodzimych moze sie boglebiac. No chyba, ze dolar poszybuje jeszcze wyzej, ale nie sadze. Ceny komiksow sa niestety coraz bardziej kosmiczne. Z reszta tak jak i wiekszosci produktow w Polsce.


Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline spidey

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 30, 2009, 12:43:35 am »
Obecne ceny już ze zniżkami (25%) to moja ostateczna granica akceptowalności. Jeśli byłyby jeszcze wyższe to przestałbym kupować nowości. Chociaż podobnie jak freshmaker zaczynam widzieć jakieś światełko w tunelu (np. obniżanie ceny przez zmniejszanie formatu).

Może ceny okładkowe nowych komiksów (mówię o standartowym albumie A4 48 stron) powinny wynosić nie około 30 zł, ale 40zł, a po obniżce 25% dałoby się kupić za 30 zł. Mistrzowie powinni kosztować 130-200 (po obniżce 100-150)

Jesteś związany z jakimś wydawnictwem? :doubt:
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2009, 12:56:24 am wysłana przez spidey »

Offline Julek_

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 30, 2009, 12:57:52 am »
No, jak pewnie jak każdy, chciałby żeby ceny komiksów były niższe, a moje mizerne zarobki ciut wyższe. Teraz, niestety coraz dokładniej liczę każda złotówkę wydaną na kolorowe zeszyty. I to właściwie tyle, co można powiedzieć w temacie 'Ceny komiksów'.

Offline Michał Siromski

Odp: Ceny komiksów
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2009, 06:33:13 am »

Już chyba była jakiś czas temu dyskusja na ten temat. Mogę powtórzyć to co wtedy napisałem: to nie komiksy są drogie, to nasze zarobki są niskie.
Z naszymi ocenami jest jak z zegarkami: każdy chodzi inaczej, a jednak wierzymy tylko swojemu

Offline anakin

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2009, 08:52:54 am »
Ja bym tak nieśmiało przywołał dyskusję do zapodanego tematu -  nie tyle o cenie jako takiej, tylko czy obniżka ceny komiksu jest już obowiązkiem, czy nowym standardem stało się kupowanie komiksów ze zniżką przynajmniej 25%, bo bez zniżki to nie.

Offline wilk

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2009, 09:48:24 am »
Jeżeli chodzi o zniżki w stosunku do ceny okładkowej w sklepach internetowych to często w praktyce jest ona iluzoryczna. Bardzo często koszty przesyłki niwelują tę zniżkę i w praktyce wychodzi tak jakby się kupowało po cenie okładkowej. W szczególności jeżeli kupuje się mało.

Faktycznie, jak ktoś wcześniej wspomniał, dobrym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie w większych miastach specjalistycznych sklepów pokroju Centrum Komiksu, ze zniżkami dla stałych klientów. Trzeba jednak pamiętać, że koszt dojazdu do takiego sklepu stacjonarnego i zużyty na to czas też stanowi jakąś wartość ekonomiczną, mimo że nie każdy to sobie uświadamia.