trawa

Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze  (Przeczytany 72967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #150 dnia: Styczeń 13, 2015, 06:57:41 pm »
A dlaczego? Mieszkamy w Polsce, to możemy sobie robić głosowanie na najlepsze polskie komiksy. Co w tym złego? Gdybyśmy byli Niemcami, to byśmy sobie głosowali na najlepsze komiksy niemieckie...
No właśnie. Dlaczego? Jaki jest cel takiego głosowania? W przypadku międzynarodowej top listy wiadomo, że chodzi o najlepsze, najfajniejsze, najulubieńsze lub inne naj komiksy wydane w ubiegłym roku w Polsce. No chyba, że nie taki jest cel tego głosowania a coś na kształt nagród filmowych jakkolwiek by to nie brzmiało. To wtedy trzeba by faktycznie głosować odrębnie tylko na komiksy krajowe i odrębnie na komiksy produkcji zagranicznej.


To nie argument, ale fakt. Selekcja z jednego kraju (obojętnie jakiego) i druga selekcja (z reszty świata) chyba się różni, nie? W drugim przypadku masz większe zasoby do selekcji. Tak, czy nie? :smile:
Chyba się nie zrozumieliśmy. Powtórzę. Im więcej ukazuje się na polskim rynku rzeczy ważnych, wybitnych itp z zagranicy tym mniej aktualny staje się argument (przytoczony przez Ciebie), że z zagranicy dostajemy rzeczy najlepsze więc trudno w takim przypadku konkurować komiksom polskim z kamieniami milowymi gatunku z zagranicy.

Offline turucorp

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #151 dnia: Styczeń 13, 2015, 07:03:01 pm »
No tak, ale chyba nie porównujemy naszego rynku do (zgaduję) dwóch największych rynków świata? Ciężko będzie kupować same nasze, kiedy Koziorożce, Panny Młode i Wieże pukają do bram? :)
Nie porownuje, zauwazam jedynie, ze sie mylisz (w poprzednim poscie).
Nasz komiks ma pod gorke, ale, z tego co widze, bedzie mial zawsze pod gorke, niezaleznie od tego jaki bedzie.
Strasznie to jalowe, i czlowiekowi naprawde odechciewa sie robienia czegokolwiek, kiedy czyta te wszystkie skrajne i wykluczajace sie wzajemnie argumenty

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #152 dnia: Styczeń 13, 2015, 07:15:07 pm »
Chyba się nie zrozumieliśmy. Powtórzę. Im więcej ukazuje się na polskim rynku rzeczy ważnych, wybitnych itp z zagranicy tym mniej aktualny staje się argument (przytoczony przez Ciebie), że z zagranicy dostajemy rzeczy najlepsze więc trudno w takim przypadku konkurować komiksom polskim z kamieniami milowymi gatunku z zagranicy.
Wydaje mi się, że zasoby tak zwanych klasyków są jeszcze bardzo duże. Co i tak nie ma znaczenia, bo nadal na całym świecie wychodzi co roku więcej komiksów, niż w jednym losowo wybranym kraju.  :smile:  Więc nadal większy wybór łakoci jest na kuli ziemskiej, niż w jednym kraju. A top lista polskich komiksów to zabawa. Przecież w tym drugim rankingu jest wszystko, łącznie z polskimi, a z list ludzi głosujących na polskie można się dowiedzieć co fajnego się autorstwa Polaków przegapiło. A przecież chcemy, żeby ludzie kupowali polskie komiksy, prawda? Ja bardzo lubię ten ranking, bo sobie potem dokupuję kilka komiksów, na które zagłosowali forumowicze.


Nasz komiks ma pod gorke, ale, z tego co widze, bedzie mial zawsze pod gorke, niezaleznie od tego jaki bedzie.
No tak, prawdopodobnie zawsze będzie miał pod górkę. Odpowiedź na taki stan rzeczy jest chyba tylko jedna: Robić coraz lepsze polskie komiksy.
Lub może być inna (i tu dziwny pomysł): Wydawcy chcąc pomóc polskim autorom mogą zrezygnować z wydawania części zagranicznych komiksów i zobaczyć co zrobi rynek. Ciekawe co by było, gdyby np. KG zaczęła wydawać tylko polskich autorów? Mają już swoją stałą bazę czytelników. Może zamiast pakietu komiksów Delisle-polski autor wydać tylko polskiego w większym nakładzie? Nie wiem.


Macie pretensje do czytelników, że mają wolny wybór?


I nie rozumiem w którym miejscu wykluczają się argumenty...

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #153 dnia: Styczeń 13, 2015, 07:24:49 pm »
@isteklistek

Cytuj
Może czytelnicy nie czytają polskich komiksów, bo są po prostu słabe, albo są kalką czegoś, co jest już od dawna znane i przewałkowane?

czyli, że np. superhero w wydaniu amerykańskim jest takie mega oryginalne w tym momencie? Czy słabe może powiedzieć osoba, która czyta. Ja np. nie wypowiem się o komiksie czeskim, że jest słaby, bo go po prostu nie znam. Co do oryginalności to nie wiem czy np. taki Ostatni Przystanek jest kalką czegokolwiek? Przykłądów jest zresztą zdecydowanie więcej.

Cytuj
Może to smutne, ale jak nasi nie są w stanie rywalizować z innymi komiksiarzami, to niech nie rywalizują i sobie odpoczną, nic na siłę

Czyli, że polski komiks ma w ogóle przestać istnieć?!

@veritius

Cytuj
Szukam horrorów, superhero, komedii czy sf. W polskim komiksie tego nie znajduję.

Superhero - Bler, Jan Hardy, Biały Orzeł, Lis i wiele wiele innych
Komedia - Byle do piątku trzynastego
S-F - Wybrani

Przykłady pierwsze z brzegu, rozumiem, że żaden z nich Ci nie podszedł?

Cytuj
pierwsze co mnie odrzuca to kreska i dość brzydkie rysunki

Rafał Szłapa, Bartek Stefanowicz, Piotrek Nowacki, Łukasz Obłażewicz, Jacek Michalski, Krzysztof Wyrzykowski, Jakub Grochola i jeszcze tak można długo wymieniać. To nie są rysownicy, którzy rysują brzydko z pewnością.

@Turucorp

Cytuj
francuzi podobnie, w obu przypadkach zakladaja, ze to ich komiksy dominuja, a import to jedynie uzupelnienie.

i według mnie to jest bardzo zdrowe podejście zgodnie z zasadą cudze chwalicie swego nie znacie...

@Death

Cytuj
Macie pretensje do czytelników, że mają wolny wybór?

Myślę, że Danielowi czy Turu nie chodzi o pretensje, a o to, żeby bardziej docenić ten krajowy komiks, bo na to zasługuje, albo przynajmniej dać mu szansę.

ps. tak swoją drogą to szkoda, że osoby takie jak Daniel, Turu , Ystad i inni nie głosują w tym plebiscycie.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #154 dnia: Styczeń 13, 2015, 07:32:13 pm »
@Death

Myślę, że Danielowi czy Turu nie chodzi o pretensje, a o to, żeby bardziej docenić ten krajowy komiks, bo na to zasługuje, albo przynajmniej dać mu szansę.
Z tym nie do mnie, ja w ogóle tego nie dzielę i gdyby inni tego nie robili, to nigdy w życiu bym na to nie wpadł, że można to robić. Kupuję to co mnie interesuje i już.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2015, 07:40:53 pm wysłana przez Death »

Offline turucorp

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #155 dnia: Styczeń 13, 2015, 07:36:00 pm »
ja wlasciwie nigdy nie glosuje (niechetnie robie wyjatki w roznych rocznych podsumowaniach, ale potem mam zgage).
chetnie za to dyskutuje o doborze komiksow w takich rankingach, szczegolnie kiedy pojawiaja sie zarzuty o domniemanej ulomnosci tego w czym siedze po uszy.
Krajowy komiks jest ulomny, ale zdecydowanie nie w tych punktach, ktore tutaj sie pojawiaja i (chyba) trzeba o tym rozmawiac (jak nie na tym forum to gdzie?)

Offline Nawimar

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #156 dnia: Styczeń 13, 2015, 08:13:46 pm »
Jak dla mnie ostatnie kilka lat to autentyczna hossa rodzimych produkcji (oczywiście z perspektywy czytelnika). Jest w czym wybierać, a oferta wyraźnie się różnicuje - od trykociarstwa, poprzez reedycje klasyki, artystowskie eksperymenta po coraz obficiej reprezentowany komiks środka (w tym także produkcje dla młodszych odbiorców). Towarzyszy temu sublimacja warsztatowa zarówno pod względem fabularnym jak i plastycznym. Tyle że być może w niespotykanym dotąd natłoku przedruków znakomitych tytułów zagranicznych nie jest to aż tak bardzo dostrzegalne. Jest jednak znacznie lepiej niż jeszcze pięć lat temu, a za kilka lat, gdy już nawarstwi się liczba wydanych albumów, owo zjawisko prawdopodobnie będzie w jeszcze większym stopniu uchwytne. O ile rzecz jasna twórcy nie stracą zapału.

Offline Daniel Gizicki

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #157 dnia: Styczeń 13, 2015, 08:57:05 pm »
Cytuj
Szukam horrorów, superhero, komedii czy sf. W polskim komiksie tego nie znajduję. 
może nie jesteś wystarczająco wytrwały w poszukiwaniach? Często komiksy polskie z racji na niższe nakłady mają węższą dystrybucję.
Cytuj
ale dziś kiedy biorę polski komiks to pierwsze co mnie odrzuca to kreska i dość brzydkie rysunki, niby artystyczne, niby specjalnie tak tworzone, a w porównaniu z zachodnia kreską i tak wyglądają słabo. Proporcje sylwetek, twarze.
a mogę zapytać w stosunku do czego z zagranicy porównujesz polskie tytuły?
Cytuj
Plus zarzuty poprzedników, zbędna wulgarność na zasłonienie mielizn fabularnych.
z ciekawości zapytam, bo napisałeś że jesteś "nowym zbieraczem"; ile i jakie tytuły polskich autorów przeczytałeś? Nie atakuję, jestem po prostu ciekawy jaką masz skalę odniesienia
Cytuj
Może czytelnicy nie czytają polskich komiksów, bo są po prostu słabe, albo są kalką czegoś, co jest już od dawna znane i przewałkowane? Komiks jeżeli jest dobry, to się przebije - twórcy, fani i cała klika nie żyją przecież w odosobnieniu, więc dyskutują wymieniają się poglądami na temat tego czy innego tytułu na forach, konwentach, zjazdach itp itp. Skoro nie krążą plotki na temat polskich komiksów, widocznie jest jakiś tego powód.  Wspieranie polskich twórców, bo wypada jest dla mnie strasznie śmieszne. Jak nasi komiksiarze nie dają rady, to niech pracują, tyrają i jeszcze raz ....pracują pełną parą. Może to smutne, ale jak nasi nie są w stanie rywalizować z innymi komiksiarzami, to niech nie rywalizują i sobie odpoczną, nic na siłę (technologicznie jesteśmy na tym samym poziomie, co najbardziej rozwinięte społeczeństwa, więc nie ma ulg - mamy papier i ołówek).

Nie bardzo rozumiem, najpierw padają argumenty że polskie komiksy są gorsze bo nie są takie jak zagraniczne, a za chwile, że są gorsze bo są kalkami zagranicznych. To jak w to w końcu jest?

"od dawna znane i przewałkowane" komiksy u superbohaterach od końca lat 30-tych XX wieku tłuką w gruncie rzeczy w kółko to samo, ale jak rozumiem, to jest w porządku?

Skoro nie krążą plotki na temat polskich komiksów, widocznie jest jakiś tego powód."
tak jest tego powód. Krążą plotki, że wyjdzie nowy batman, bo każdy w tym kraju wie, kto to jest batman. Bo stoją za tym miliony dolarów wpompowane w brand, żaden polski komiks nie może z tym rywalizować na rozpoznawalność. Czy to znaczy że są gorsze? Bo nie krążą o nich plotki?

"Wspieranie polskich twórców, bo wypada jest dla mnie strasznie śmieszne."
nie mówię, że wypada. Każdy zrobi jak uważa. Dla mnie śmieszne jest odrzucanie polskiego komiksu z góry jako coś gorszego co mam wrażenie robi bardzo wielu czytelników w tym kraju.
Być może trafili na kilka komiksów, które się nie spodobały. Więc z góry zakładają, że wszystko inne jest złe. To tak jak ja bym powiedział "Nie podoba mi sie batman i xmeni - nie będę czytać komiksów amerykańskich bo są złe"

"Jak nasi komiksiarze nie dają rady, to niech pracują, tyrają i jeszcze raz ....pracują pełną parą"
Śmiem twierdzić, że nasi twórcy niezależnie czy "dają radę" czy nie, pracują, tyrają i jeszcze raz pracują pełną parą. Potwierdza to wydawana co roku ilość albumów. A wydaje mi się że polscy twórcy mają trudniejsze warunki niż koledzy po fachu z Francji czy USA. Nikogo nie usprawiedliwiam, to po prostu jest fakt. Inaczej się pracuje, mogąc poświęcić na robienie komiksu 8 godzin dziennie a inaczej, gdy się wraca do domu z pracy i robi to w mitycznej wolnej chwili.


"Może to smutne, ale jak nasi nie są w stanie rywalizować z innymi komiksiarzami, to niech nie rywalizują i sobie odpoczną, nic na siłę (technologicznie jesteśmy na tym samym poziomie, co najbardziej rozwinięte społeczeństwa, więc nie ma ulg - mamy papier i ołówek)"
aha.

Cytuj
ps. tak swoją drogą to szkoda, że osoby takie jak Daniel, Turu , Ystad i inni nie głosują w tym plebiscycie.

Przyznam się bez bicia, że mimo iż starałem się kupować w tym roku większość polskich komiksów, to niestety nie miałem na tyle czasu, żeby je czytać. Kiedyś to nadrobię.


« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2015, 09:01:51 pm wysłana przez Daniel Gizicki »

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #158 dnia: Styczeń 13, 2015, 09:14:12 pm »
ps. tak swoją drogą to szkoda, że osoby takie jak Daniel, Turu , Ystad i inni nie głosują w tym plebiscycie.

Wywołany delikatnie do odpowiedzi powiem tak.
Do tej pory brałem udział w takich głosowaniach. Ale ogólnie nie podoba mi się co się przez ostatni rok stało z forum. Stąd też jakoś naturalnie powoli się wycofuje z forumowania.
Zmęczyły mnie gadki o folijkach, foliach bąbelkowych i mikroskopijnych zarysowaniach na okładce. W większości roszczeniowość i krótkowzroczność niektórych z użytkowników, którzy pojawili się po WKKM. Coraz bardziej przeszkadza mi anonimowości forum. Internetowi wojownicy mnie ostatnio tylko i wyłącznie śmieszą i męczą, a nie powodują, że mam ochotę na dyskusję.

Ale żeby nie było. Ciągle jestem tak samo radosny jak dotychczas :D to powyżej to nie objaw skapcenia :D

Jak ktoś chce, to niech raz na jakiś czas wbija na Aleję. Tam staram się być bardziej aktywny (może nie na forum).
Ostatnio pojawiły się najlepsze okładki 2014 według redakcji (która podpisuje się pod wszystkim imieniem i nazwiskiem) - a propos jednej z nich nawet się wypowiadam.
Niedługo pewnie pojawią się najlepsze komiksy.
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline bosssu

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #159 dnia: Styczeń 13, 2015, 09:50:46 pm »
Może czytelnicy nie czytają polskich komiksów, bo są po prostu słabe, albo są kalką czegoś, co jest już od dawna znane i przewałkowane? Komiks jeżeli jest dobry, to się przebije - twórcy, fani i cała klika nie żyją przecież w odosobnieniu, więc dyskutują wymieniają się poglądami na temat tego czy innego tytułu na forach, konwentach, zjazdach itp itp. Skoro nie krążą plotki na temat polskich komiksów, widocznie jest jakiś tego powód.  Wspieranie polskich twórców, bo wypada jest dla mnie strasznie śmieszne. Jak nasi komiksiarze nie dają rady, to niech pracują, tyrają i jeszcze raz ....pracują pełną parą. Może to smutne, ale jak nasi nie są w stanie rywalizować z innymi komiksiarzami, to niech nie rywalizują i sobie odpoczną, nic na siłę (technologicznie jesteśmy na tym samym poziomie, co najbardziej rozwinięte społeczeństwa, więc nie ma ulg - mamy papier i ołówek).
Cóż w pełni zgadzam się z przedmówcą. Polski nowy komiks wygląda jak 4-ty tom Funky Kovala...po prostu poleciał na łeb na szyję pod względem warsztatu rysunkowego (nie ma rysowników a są kreślarze albo baźgraże?). Mnie komiks musi przyciągnąć nade wszystko warstwą graficzną bo dla dobrej fabuły mogę przeczytać książkę albo oglądnąć film. Ktoś powie, że ważna jest różnorodność formy ale jak widzę jakieś nabazgrane na kolanie prymitywne rysunki to nie mam kompletnie ochoty wgłębiać się w fabułę. Kiedyś twórcy starali się zachęcić czytelnika jak najlepszym warsztatem- dlatego z polskich rysowników najbardziej cenię Wróblewskiego i Christę bo oni mieli STYL! Ich prace są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka, jakość jak zawsze na najwyższym poziomie a nakład pracy na stworzeniu warstwy graficznej bardzo duży. Do komiksu podchodzę oceniając jego pracochłonność wykonania. Jak można porównywać np. malowanego Thorgala czy Dziewczynę z Panamy do jakiegoś Wilqa czy Jeża Jerza a to przecież są także polscy twórcy. Warsztat Panowie i STYL a także SMAK oraz nałożenie kolorów to dla mnie jest priorytet. Nawet słaby fabularnie komiks obroni się świetnymi rysunkami. Dlaczego polski komiks się nie może obronić? bo tworzą go ludzie próbujący pod przykrywką awangardowości sprzedać kiepski produkt (są oczywiście wyjątki). Dwa lata uczyłem się aby tworzyć rysunki, które będą zwracać na siebie uwagę oglądających. Większość komiksów jakie miałem okazję przejrzeć są rysowane w stylu jaki prezentuje się po miesiącu nauki- tylko teraz artysta już się nie rozwija dalej tylko tworzy na tym miesięcznym poziomie wmawiając innym, że to tak ma wyglądać. Jak przeglądam sobie stare RELAXY to praktycznie wszystkie komiksy mają "jaja" choć są tworzone ponad 30 lat temu a dzisiejsze komiksy to jak gimnazjalni chłopcy w rurkach (albo leginsach)- niby chłop a tak do końca nie wiadomo.
SORRY za taki wywód staruszka ale klasyka do mnie 1000x bardziej przemawia niż te współczesne próby i podrygi (kto pamięta KAW to wie o co mi biega).

Offline Nawimar

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #160 dnia: Styczeń 13, 2015, 09:52:30 pm »
Ystad: (...) jakoś naturalnie powoli się wycofuje z forumowania."
 
 
I jak tu teraz żyć... 

Powodzenia w nowych miejscach i nowych rolach. Wspominaj czasem komiks polski.

Offline isteklistek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #161 dnia: Styczeń 13, 2015, 09:59:13 pm »
Może mają trudniejsze warunki, może nie - nie mam o tym zielonego pojęcia. Nikt nie powiedział, że tworzenie komiksu jest rzeczą łatwą i wdzięczna - to tak, jak ze śpiewaniem każdy może, ale po co? Jeżeli ktoś tworzy hobbystycznie i ma ochotę się tym dzielić, to nie widzę w tym nic złego, ale skoro to udostępnia to niech liczy się z krytyką, że niezależnie, ile w to pracy i czasu włożył, to może być to strasznie słabe i miałkie. Jeszcze bardziej dotyczy to zawodowców. Wszystkich traktuje jednakowo, czy to polski czy zagraniczny twórca - mnie interesuje, czy potrafi mnie zainteresować komiksem i się przebić, bo zasady są dla wszystkich jednakowe. Jeżeli jakiś np. przeciętny Francuz robi lepsze komiksy niż przeciętny Polak, to będąc w Polsce będę wspierał Francuza. Nie wierzę w taką sytuację, że u nas w Polsce istnieje twórca komiksowy, który wydaje u nas niesamowicie fenomenalne, zapierające dech w piersiach historię i nie może się przebić ze swoim dziełami za granice. Nie jest możliwe, że wszyscy są ślepi na to, że u nas tworzy się wybitne komiksy, czy bardzo dobre.  Jestem pewien, że jeżeli coś takiego ma miejsce, to jest odnotowywane za granicami, a jeżeli nie ma miejsca, to też jest odnotowywane. Wydaje mi się, że zasoby naszego rynku komiksowego są powszechnie znane. Nie uważam się, za znawcę, czy eksperta, to pozostawiam innym, a jak się okazuje oni nie są przychylni dla polskiego środowiska, pewnie nie jest to przypadek. Być może komiksy, które powstają są zbyt skomplikowane, zawiłe - jednym słowem są zbyt trudne dla zwykłego czytacza komiksowego, bo nie jest on odpowiednio przygotowany.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2015, 10:03:22 pm wysłana przez isteklistek »

Offline Nawimar

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #162 dnia: Styczeń 13, 2015, 10:07:55 pm »
Isteklistek: "Nie wierzę w taką sytuację, że u nas w Polsce istnieje twórca komiksowy, który wydaje u nas niesamowicie fenomenalne, zapierające dech w piersiach historię i nie może się przebić ze swoim dziełami za granice."
 
 Ostatnimi czasu kilku twórcom jednak się udało. Niekoniecznie z autorskimi utworami, ale pod względem rysunkowej sprawności zostali najwyraźniej zaakceptowani i regularnie coś tam tworzą. Więc chyba nie jest tak źle.

Offline isteklistek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #163 dnia: Styczeń 13, 2015, 10:13:30 pm »
Isteklistek: "Nie wierzę w taką sytuację, że u nas w Polsce istnieje twórca komiksowy, który wydaje u nas niesamowicie fenomenalne, zapierające dech w piersiach historię i nie może się przebić ze swoim dziełami za granice."
 
 Ostatnimi czasu kilku twórcom jednak się udało. Niekoniecznie z autorskimi utworami, ale pod względem rysunkowej sprawności zostali najwyraźniej zaakceptowani i regularnie coś tam tworzą. Więc chyba nie jest tak źle.

Jasne, że tak i są tam dlatego, że są bardzo dobrzy w tym, co robią i to jest jedyne kryterium, którym się powinno kierować. Np. bardzo mi się podoba "Sex" z rysunkami Kowalskiego i będę kupował serię do samego końca.

Offline amsterdream

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2014 - Komentarze
« Odpowiedź #164 dnia: Styczeń 13, 2015, 10:19:11 pm »
Jak jacyś polscy twórcy stworzą komiks na poziomie np. Sagi, Revival czy Doom Patrol to będę pierwszym który ustawi się w kolejce do kupna.