Autor Wątek: Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie  (Przeczytany 18825 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Baro

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« dnia: Październik 20, 2002, 07:34:28 am »
Hmm. Czy wie moze ktos cos na temat mini-serialu Johna Harrisona - Diuna? Cyz to sie w ogle ukaze w polsce, a mzoe juz sie ukazalo, a ja nic nie wiem... Wspomozcie mnie swa wiedza.
W pierś łapię oddech Czasu, za którym opadł piach..."
www.tawerna.rpg.pl

Offline CD Jack

  • VIP
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2002, 12:11:40 pm »
Serial ukazał się na płytach DVD i kasetach video. Był również prezentowany (kilka razy!) w HBO. W takim razie pewnie wkrótce pojawi się w jakiejś nie kodowanej TV.
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline norin rad

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2002, 07:25:19 pm »
dodam tak jeszcze od siebie, ze serial mi sie bardzo podobal. ciekawie zrealizowany, efekty moze nie zapierajace dech w piersiach, ale pasujace do klimatu filmu. ogolnie polecam goraco.
ale jak ktos nie czytal ksiazki i sie w niej nie zakochal, to go nie zrozumie.
uad me nutrit, me destruit.

Offline jqm

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2002, 09:51:55 pm »
Serial jest warty obejrzenia. Generalnie mam tylko jedno malutkie "ale" do tego że czerwie są jakieś takie... nieduże. Z ciekawostek: ponoć reżyser ma zamiar nakręcić całą sagę - aż do Kapitularzu.
Są chwile kiedy brak ludożerców daje się boleśnie odczuć" - A. Allais

Offline norin rad

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2002, 10:00:49 pm »
Cytat: "jqm"
Serial jest warty obejrzenia. Generalnie mam tylko jedno malutkie "ale" do tego że czerwie są jakieś takie... nieduże. Z ciekawostek: ponoć reżyser ma zamiar nakręcić całą sagę - aż do Kapitularzu.


nieduze? ee-e... no bez przesadyzmu :D
mi sie podobaly oczy fremenow :D
uad me nutrit, me destruit.

Offline jqm

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2002, 10:11:26 pm »
Chodzi mi o to że czerwie z starego filmu (notabene też fajnego) są naprawde wielkie i przytłaczające.
Fremeni też mi się podobali, wszczególności jak się "pojawiali" na pustyni.
Oczki mieli fajne, klimatyczne rzekłbym.
Są chwile kiedy brak ludożerców daje się boleśnie odczuć" - A. Allais

Offline norin rad

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 21, 2002, 10:19:32 pm »
Cytat: "jqm"
Chodzi mi o to że czerwie z starego filmu (notabene też fajnego) są naprawde wielkie i przytłaczające.
Fremeni też mi się podobali, wszczególności jak się "pojawiali" na pustyni.
Oczki mieli fajne, klimatyczne rzekłbym.



a co powiesz o glosie? tez ciekawie wymyslili... i z checia zobaczylbym dlasze czesci diuny...
uad me nutrit, me destruit.

Offline CD Jack

  • VIP
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 21, 2002, 11:29:55 pm »
Ponoć, po sukcesie finansowym jaki odniósł miniserial, zabrali się za realizację kolejnej części. A czy wiecie, że kręcony był we wnętrzach w Czechach?
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline norin rad

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2002, 09:04:53 am »
Cytat: "CD Jack"
Ponoć, po sukcesie finansowym jaki odniósł miniserial, zabrali się za realizację kolejnej części. A czy wiecie, że kręcony był we wnętrzach w Czechach?


nie, nie wiedzialem. super, ze chca krecic dalsze czesci. ciekawe jak zrobia leto II....
uad me nutrit, me destruit.

Offline Baro

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2002, 03:49:30 pm »
hmmm...a nie weicie moge gdzie poprzez Internet mozna go po Polsku zakupic?

Z trailerow ktore ogladalem doszlem do wniosku iz te niebieskie oczy sa nieco...ze tak powiem...przesadzone. To znaczy zbyt sie swieca i sa za jaskrawe. Ale byc moze w filmie cos sie zmienilo.

Jedna rzecz ciekawi mnie w szczegolnosci. Jak zostalo rozwiazany problem przemienienia esensji melanzowe przez Jessike?
W pierś łapię oddech Czasu, za którym opadł piach..."
www.tawerna.rpg.pl

Offline norin rad

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 22, 2002, 07:20:16 pm »
Cytat: "Baro"
hmmm...a nie weicie moge gdzie poprzez Internet mozna go po Polsku zakupic?

pewnie w jakims wiekszym sklepie, mozna bylo kupic nawet w tesco na plytach dvd anbo kasetach vhs.

Cytuj
Jedna rzecz ciekawi mnie w szczegolnosci. Jak zostalo rozwiazany problem przemienienia esensji melanzowe przez Jessike?


mnie sie podobalo. wchodzila do takiego tunelu i mrygaly swiatelka :) a potem jedno mrugnelo do niej i zazelo plakac :)

mnie te oczy tez z poczatku draznilo, ale potem doszedlem do wniosku ze to przeciez powinno wygladac nienaturalnie!
uad me nutrit, me destruit.

Offline Piotr Mazurowski

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 23, 2002, 09:59:26 am »
Hmm, jeśli ktoś po przeczytaniu tych wszystkich postów na temat seriali strasznie się na niego napalił, to trochę go ostudzę.

Mi ten serial nie podobał się wcale. Owszem, jest lepszy od tego potworka spłodzonego przez Lyncha, ale to nie jest żaden komplement. Serial był niskobudżetowy i to widać.

Po pierwsze: aktorzy. Tragedia! Paul przez cały film zachowuje się jak naburmuszony dzieciak. Jessika jest po prostu brzydka. Leto to starszy, łagodny pan z brzuszkiem. Ogólnie - nieporozumienie.

Efekty. Ludzie, toż tylko śmiać się można. Przeciętna kilkuletnia gra komputerowa ma lepsze demo, niż to co pokazano w serialu. Sceny z lotów ornitopterów nadają się do kosza. Poza tym zwróćcie uwagę na sceny bitewne - jeden wylatujący w powietrze żołnierz Harkonennów pojawia się chyba z kilkanaście razy.

Kostiumy. Ktoś wymyślił, że ludzie w przyszłości nie mogą ubierać się tak, żeby było im wygodnie. W związku z tym wszyscy chodzą z jakimiś żaglami przyczepionymi do pleców. Polecam też sardaukarów - w tych swoich beretach przekrzywionych na bok wyglądają jakby urwali się z "Siedmiu krasnoludków" Disneya.

Można by tak długo ciągnąć. Nie wspominając przy tym w ogóle o różnych bezsensownych zmianach fabularnych (jak np. zrobienie z Irulany jednej z głównych bohaterek, podczas gdy w książce występuje ona łącznie może na dwóch stronach).

Generalnie - nie polecam. Czytajcie książkę i darujcie sobie filmy.

Offline Baro

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 23, 2002, 02:19:30 pm »
Cytuj

mnie te oczy tez z poczatku draznilo, ale potem doszedlem do wniosku ze to przeciez powinno wygladac nienaturalnie!


Czy odrazu tak nienaturalnie. Oczy powinny byc przede wszystkim pozbawione bialek, one nie swiecily w ciemnosciach ;-)[/quote]
W pierś łapię oddech Czasu, za którym opadł piach..."
www.tawerna.rpg.pl

drmuto

  • Gość
Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 27, 2002, 09:35:56 pm »
Jak na telewizyjny serial o niskim budżecie to dali sobie radę naprawdę świetnie. Nic oczywiście nie dorówna książce - ale rzecz można nazwać porządną.
Co do wierności mogę tylko powiedzieć, że po raz pierwszy widziałem go w niemieckiej telewizji (zdaje się SIEBEN) i obejrzałem go w całości mimo że hmm - moja znajomość niemieckiego jest zerowa - mimo wszystko wiedziałem o co chodzi, zresztą nawet dialogi są w większości wzięte z książki. Zmieniony został wątek księżniczki Irulany - no ale to jasne bo jak przenieść na ekran kogos kto przez większość książki pojawia się tylko w mottach rozdziałów.
Ogólnie chyba wart obejrzenia - czekam na dalsze części. Bo mają podobno być. Rzecz na pewno nie wiekowa, ale jeśli ma się akurat wolne popołudnie i dostęp do tego filmu to czemu by nie.

Offline Kormak

Ekranizacje utworów s-f&f na małym i dużym ekranie
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 28, 2002, 08:27:14 am »
Najlepiej cały seriał łyknąć za jednym posiedzeniem - 6 godzin na tej "pustyni" doprowadzi was do deprywacji sensorycznej i lepiej wejdziecie w świat wizji Muad' iba  :twisted:

Serial jest ok, chociaż rzeczywiście kilka rzeczy przeszkadza:
- Paul zachowuje sie jak Luke Skywalker na Tattoine (czytaj: arogancki mały gnojek)
- Chani nie jest zbyt piękna (u Lyncha to było coś! Sean Young jesli sie nie myle)
- efekty rzeczywiscie na poziomie filmikow z Command & Conquer.

Ale ogólna ocena pozytywna, czekam na kolejne ekranizacje. Chociaż po "Dzieciach Diuny" już może być trudno - ciężko się czyta, a sfilmować to to już zupełnie nie wiem jak. Ale od czego wyobraźnia reżysera.